Skocz do zawartości
Elvenking

AORUS Gen4 7000s 1TB, a może coś innego?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałbym dokupić sobie wreszcie dysk ssd 1TB na slot M2. Moją obecną konfigurację widać w stopce :) Myślałem o zakupie dysku już gen4, choć wiem że póki co mobo będzie go spowalniać. Myślę jednak, że ten dysk przeżyje obecną mobo, więc warto pomyśleć przyszłościowo, szczególnie że nie ma wielkiej różnicy w cenie między generacjami. Z tego co sprawdzałem na PC part picker to ta mobo nie ma raczej problemów z kompatybilnością i wszystkie SSDki ładnie do niej będą pasować (jak coś to poprawcie mnie bo nie jestem fachowcem). Przeznaczenie to główny dysk systemowy + gry.

Wpadł mi w oko dysk Gigabyte, choć wiem też, że dyski ADATA, Corsair, Patriot są dobrze oceniane.

Przyznam, że nie mam żadnego dodatkowego chłodzenia w obudowie, ale ta jest nieźle wentylowana i temperatury nie osiągają zawrotnych wartości. GPU pod obciążeniem nie przekracza 70st. Ma dla mnie kluczowe znaczenie by dysk nie grzał się zbytnio więc potrzebuję wydajnego radiatora. Ważna dla mnie jest też niezawodność. Która z marek ma tu najlepszy track record?

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie wszystko super dużo teorii naczytanych na internetach ale lepiej podaj tylko budżet.
I nie ma czegoś takiego jak przyszłościowy ssd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Okolice 700 zł, wolałbym jakoś znacznie tej kwoty nie przekraczać.

Zastanawiałem się, czy nie kupić dysku gen3 za to o większej pojemności, natomiast nie ma to chyba większego sensu jak bym przykładowo w ciagu roku zmieniał mobo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żeby obsłużyć PCI-E 4 musisz zmienić nie tylko płytę główną, ale i procesor. I nawet jak zmienisz to w codziennych zastosowaniach nie zobaczysz przewagi dysku PCI-E 4 nad PCI-E 3. Już Kioxia Exceria 1TB za 390zł będzie w zupełności wystarczająca. Z droższych - nieznany sprzedawca sprzedaje bardzo dobry dysk:

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-kingston-skc2500m8-1000gb-m-2-pcie-m-2-12192017202

Za niecałem 500zł Samsung 970 EVO na niemieckim Amazonie:

https://www.amazon.de/dp/B07MBQPQ62

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samsung wygląda ciekawie. Martwi mnie tylko brak radiatora. Spotkałem się z opiniami, że te dyski się grzeją nawet pod średnim obciążeniem. Czasem oprócz gier obrabiam też trochę foto, zdarza mi się przenosić foldery po paręnaście giga. A i przy grach zdarza się czasem odpalona przeglądarka w tle i robienie paru rzeczy na raz. Nie powinienem więc celować w dysk z radiatorem? Ewentualnie czy łatwo do tego dysku dorzucić jakiś dodatkowy radiator?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowana większość dysków M.2 będzie się grzała pod obciążeniem. Właśnie dlatego większość współczesnych płyt głównych ma swój i twoja przyszła płyta też zapewne będzie go mieć (w B450 jeszcze było z tym dość krucho).

Dysków z radiatorami jest mało, do tego jeśli twoja przyszła płyta nie będzie niższej klasy to te lepsze często są dość mocno obudowane i radiator jest częścią tej obudowy. Nie możesz wtedy korzystać z dysku M.2 z radiatorem i pojawi się problem - zrywać czy nie zrywać.

Ja bym brał dysk bez radiatora, jak się będzie grzał to u skośnookich kupisz radiator nawet za 5zł, a miedziany za 15zł. I wystarczy.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
14 minut temu, kalderon napisał:

Nie możesz wtedy korzystać z dysku M.2 z radiatorem i pojawi się problem - zrywać czy nie zrywać.

Mam płytę z radiatorem na M.2 i dysk z radiatorem - nic nie musiałem "zrywać". Po prostu radiator na SSD od płyty głównej, jest w szafie.

14 minut temu, kalderon napisał:

Ja bym brał dysk bez radiatora,

Ja bym brał z radiatorem, jeśli teraz go nie ma, bo dyski na M.2 potrafią się bez radiatora mocno grzać (nawet te na SATA M.2)

32 minuty temu, Elvenking napisał:

Samsung wygląda ciekawie. Martwi mnie tylko brak radiatora.

To dokup od razu do niego radiator. (tylko porządny, a nie cienką popierdółkę)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Kyle_PL napisał:

(tylko porządny, a nie cienką popierdółkę)

Cienka popierdółka zrobi dokładnie tą samą robotę, w testach wychodzą śladowe, kilkustopniowe różnice.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, kalderon napisał:

Cienka popierdółka zrobi dokładnie tą samą robotę, w testach wychodzą śladowe, kilkustopniowe różnice.

Dla mnie kilka stopni, to nie jest "ta sama/śladowa robota".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest Bo jeśli dysk throttluje przy 80 stopniach, a jeden radiator utrzymuje go na 54, a drugi na 56 stopniach to nie warto dopłacać do droższego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Radiatory dostarczane z płytą są wystarczające w zupełności, zapuściłem test 200GB max temp 56st

temppp.thumb.jpg.d48761e0e46b98ba31fb8d5389fee7ed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko że większość płyt B450, w tym posiadana przez autora B450M DS3H, nie mają radiatora na dysk M.2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak wiem ale chciałem pokazać że zwykła blaszka która wygląda tak jest wystarczająca ;)

20200813_162352.jpg.099777b9852a23c76117f1909afbedb4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, _Unix_ napisał:

Tak wiem ale chciałem pokazać że zwykła blaszka która wygląda tak jest wystarczająca ;)

Niektóre z tych "zwykłych blaszek" są dosyć długie (dłuższe niż radiatory dostępne na SSD w sprzedaży), więc lepiej odprowadzają ciepło od tych najmniejszych tandetnych radiatorów.

5 godzin temu, kalderon napisał:

Jest Bo jeśli dysk throttluje przy 80 stopniach, a jeden radiator utrzymuje go na 54, a drugi na 56 stopniach to nie warto dopłacać do droższego.

Różnica między kiepskim radiatorem a dobrym to więcej niż 2 stopnie (i to przy mało grzejącym się SSD sądząc po temperaturach - przy bardziej grzejącym różnice będą większe):

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O ile nie jest pokracznie wielki lub chłodzony cieczą to wyniki są niemal identyczne. Właśnie potwierdziłeś moją tezę że nawet radiator za 5zł zrobi robotę i dysk nie będzie się przegrzewał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 minut temu, kalderon napisał:

O ile nie jest pokracznie wielki lub chłodzony cieczą to wyniki są niemal identyczne.

Sliverstone nie jest pokracznie wielki, a ma 10 stopni lepsze wyniki od Alphacool, który i tak kosztuje więcej niż 5zł ... bo to nie o cenę chodzi, tylko o budowę. Ten Alphacool to właśnie taka blaszka. I nie, taki cooler nie "zrobi roboty" na naprawdę grzejącym się SSD.

11 minut temu, kalderon napisał:

Właśnie potwierdziłeś moją tezę że nawet radiator za 5zł zrobi robotę i dysk nie będzie się przegrzewał.

Wręcz przeciwnie. Dysk z testu bez radiatora miał 52 stopnie - czyli to jeden z chłodniejszych SSD. Są takie, co się grzeją o ponad 40 stopni bardziej - i teraz jak sobie poradzi ta "blaszka", która na takim chłodnym dysku dawała spadek marne 9 stopni?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Neeyer to jest blaszka z Chin za 5zł i jest pośrodku stawki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Niektóre z tych "zwykłych blaszek" są dosyć długie (dłuższe niż radiatory dostępne na SSD w sprzedaży), więc lepiej odprowadzają ciepło od tych najmniejszych tandetnych radiatorów.

No jak widzisz moja blaszka nie jest jakaś spora, jest lekka, nie ma żadnego użebrowania a jest wystarczająca i przypominam że dla kosci nand podczas pracy optymalna temp to ok 40st jak podają producenci. Dodatkowo kto przerzuca na raz ciągle takie ilości danych jak 200GB żeby w ogóle dysk rozgrzać, podczas gier max mam 45st a i tak raczej to od grafiki się grzeje a nie przez same operacje na dysku, normalne realne kopiowanie nawet dużych plików jak 20GB to okolice 40st i błyskawicznie spada po zakończeniu. Więc tak zwykła blaszka jest wystarczająca i nie ma co kupować cudaków po 60zł+

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
23 minuty temu, _Unix_ napisał:

No jak widzisz moja blaszka nie jest jakaś spora, jest lekka, nie ma żadnego użebrowania a jest wystarczająca

... Twój dysk to też nie jest jakiś potwór wydajności, skoro zwalnia do 500MB/s przy dłuższym zapisie (= do specjalnie grzejących raczej nie należy). Ogólnie masz to optymalnie dobrane (nie grzejący się mocno dysk + nie wielki radiator = temperatury w sam raz).

Więc tak zwykła blaszka jest wystarczająca i nie ma co kupować cudaków po 60zł+

Zależy od dysku. No i jak mam do wyboru mały radiatorek za 30zł vs większy za 60, to bym już dołożył te parę złotych.

przypominam że dla przy operacjach r/w dla kości nand optymalna temp to ok 40st jak podają producenci.

Nie wiem jaka jest optymalna, ale generalnie NAND lubią być pisane przy wyższych temperaturach niż niższych. Z drugiej strony kontrolery nie lubią wysokich temperatur (np. od ~70st często już jest throttling).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tyle wynosi realny transfer do kości TLC po przekroczeniu bufora pSLC i nie powinno być tu zaskoczenia, bez radiatora dobija do75st jak większość na Phison S12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, _Unix_ napisał:

Tyle wynosi realny transfer do kości TLC po przekroczeniu bufora pSLC i nie powinno być tu zaskoczenia,

Zależy od dysku. Lepsze dyski tak bardzo nie zwalniają:

https://www.purepc.pl/test-dysku-ssd-teamgroup-t-force-cardea-graphene-a440-pci-e-4-0-wysoka-wydajnosc-i-dwa-radiatory-w-komplecie?page=0,14

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale zauważyłeś że zrobiłem inny test prawda, plus tutaj masz paczkę 40GB gdzie bufor wynosi 200GB dla tego dysku z linku, dodatkowo ja ma wersje 3.0 nie 4.0 na kościach 96l vs.176l z połową cache i 80% obłożenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, _Unix_ napisał:

Ale zauważyłeś że zrobiłem inny test prawda,

Przy poprawnie zrobionym teście (zapis dłuższy niż bufor) nie ma to znaczenia czy test inny czy nie - będzie spowolnienie do prędkości "poza buforowej". W tamtym teście pisali po całym dysku w teście HDtach, więc bufor na bank przekroczyli.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A widzisz na wykresie że nie ma nagle dropu i stabilizacji na jednym poziomie?

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, _Unix_ napisał:

Nie nie przekroczyli, paczka 40GB

Gdzie tu widzisz "paczkę 40GB" ?

27_test_dysku_ssd_teamgroup_t_force_card

27_test_dysku_ssd_teamgroup_t_force_card

- bo ja tu widzę "paczkę" 1000GB 🙃

8 minut temu, _Unix_ napisał:

A widzisz na wykresie że nie ma nagle dropu i stabilizacji na jednym poziomie?

No to chyba dobrze, że dysk nie zwalnia, nie? Tu masz model który zwolnił do 1600MB/s (to nadal znacznie lepiej niż 500MB/s)

https://www.purepc.pl/test-bardzo-szybkiego-dysku-ssd-kingston-kc3000-godny-konkurent-dla-samsung-ssd-980-pro-i-corsair-mp600-pro?page=0,14

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi