Skocz do zawartości
Stevcio

Komputer złożony 3 lata temu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

3 lata temu złożyłem PC, jednak wydaje mi się za słaby(gram dużo w gry-te najbardziej wymagające).

Nie wiem czego to jest wina, czy podzespołów czy ogólnego zaśmiecienia, ale teraz nawet podczas nie wymagających gierek karta graficzna szwankuje. Dziwi mnie to bo nigdy tak nie robiła(tzn. co pare sekund daje czarny ekran na pare sekund-tak sterowniki aktualizowane). I ogólnie wolno już chodzi, dużo otwartych mam programów. Dlatego też chce odnieść go do czyszczenia i nasmarowania procka oraz karty(tak, moge to sam zrobic ale nie mam czasu).

A poniżej moj zestaw(nie wydaje mi sie slaby).

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

Płyta główna Gigabyte B450M DS3H

Obudowa SilentiumPC SilentiumPC Gladius GD6 TG ARGB [outlet]

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64 bit OEM (KW9-00129)

Karta graficzna XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ 8GB GDDR5 (RX-580P8DFD6)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

Procesor AMD Ryzen 5 2600, 3.4 GHz, 16 MB, BOX (YD2600BBAFBOX)

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165)

Dysk SSD Crucial BX500 240 GB 2.5" SATA III (CT240BX500SSD1)

Dysk Seagate Seagate BarraCuda 1TB 6Gb/s SATA (ST1000DM010) [outlet]

Wentylator SilentiumPC Zephyr 140 (SPC018)

Wentylator SilentiumPC Mistral 140 (SPC046)

 

chciałbym wiedzieć co mogę zmienic aby lepiej komp chodzil. Wiem, ze można powiedzieć wszystko, ale w granicach rozsadku.

Myslalem o procku oraz dodaniu RAMu+chlodzenie wodne.

Jak myslicie, dobry pomysl? Jak tak to co polecacie? Oraz czy do tej obudowy wejdzie chlodzenie wodne? 

Bo przed daniem go do serwisu wlasnie chcialem zamowic pare tych podzespołow, aby odrazu zainstalowali je.

 

Pozdrawiam i licze na wyrozumialosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram jak i chłodzenie wodne nic Ci nie da. Wymiana procka na 3600 lub 5600, no ale tutaj to również grafika jest największą bolączką. Jaki masz budżet? Jakie temperatury podczas grania?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by było wszystko włącznie  ze zmiana procesora i ramu ale twoim problemem na 100% jest kurz i wyschnięta pasta na karcie graficznej … 

Tego pierwszego można się pozbyć w 15 minut a to drugie to max robota na 30 minut …

Pasta kosztuje max. 30zl do tego alkohol izopropylowy za 10zl i śrubokręt który pewnie masz …

Przy okazji możesz zrobić to samo z procesorem.

Do tej karty graficznej nie ma sensu wydawać jakoś bardzo na procesor … 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, AndrzejTrg napisał:

Ram jak i chłodzenie wodne nic Ci nie da. Wymiana procka na 3600 lub 5600, no ale tutaj to również grafika jest największą bolączką. Jaki masz budżet? Jakie temperatury podczas grania?

Budzet mysle, ze okolo 3-4k, no wlasnie temperatury po 80 stopni, ale jakis czsa temu cos sie stalo z wentylatorami i chodza na 1 obrotach, zarowno pod obciazeniem jak i bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedajesz płytę proca i ram, i bierzesz 5600x do tego porządną płytę i ram minimum 3200, i karta pokroju rx 6700xt. Konkretne modele to koledzy zaniedlugo pewnie dopiszą, ale z takim budżetem to śmiało się zmieścisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mozna sprzedac najlepiej podzespoly? Troche nie chce mi sie bawic z wysylkami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana płyty nie jest konieczna. Ryzen 5600. SSD 1 TB, żeby na nim gry instalować, a nie na HDD. No i za resztę siana najmocniejsze GPU jakie jesteś w stanie. Tak 3060 a najlepiej 3060ti. 

Chłodzenie wodne absolutnie nic Ci nie da. Więcej ramu też nie, to dysku ssd Ci brakuje. Lepiej nie idź z takimi poleceniami do serwisu, bo od razu będzie wiadomo że masz słabe pojęcie i można od Ciebie siano na nic wyciągnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Pioy napisał:

Wymiana płyty nie jest konieczna. Ryzen 5600. SSD 1 TB, żeby na nim gry instalować, a nie na HDD. No i za resztę siana najmocniejsze GPU jakie jesteś w stanie. Tak 3060 a najlepiej 3060ti. 

Chłodzenie wodne absolutnie nic Ci nie da. Więcej ramu też nie, to dysku ssd Ci brakuje. Lepiej nie idź z takimi poleceniami do serwisu, bo od razu będzie wiadomo że masz słabe pojęcie i można od Ciebie siano na nic wyciągnąć. 

Ok, wstepnie przejrzałem karty i procki, procek jak procek, cena ok. Ale karty juz ciekawie :D 

No dobra, powiedzmy, ze juz ten budzet nagne do 5k(licze, ze cos sie zwroci z tego co sprzedam). Co wtedy polecacie? Procek, karta i SSD+RAM(ten RAM jak ma cos dac to tez, drogie nie sa)

Edytowane przez Stevcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5600, kioxia M2 1 TB, rtx 3060Ti (przy czym tutaj bardzo, bardzo trzeba szukać, bo bywają po 2600 ale i po 3300 - są intensywne wahania cen i duże rozbieżności między sklepami). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dokladnie jaka polecacie karte? Aby sie zmiescila w obudowe i pasowala do plyty glownej? Cos ze sklepu morele najlepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie, jakie masz tam problemy, ale ja bym zaczął od posprzątania syfu programowego - tj. czysty reinstal Windowsa, najnowsze sterowniki i żadnych głupot typu tryliard pomysłów cudownych Hindusów z youtube z cyklu jak przestawić pięćdziesiąt drobnych opcji w Windowsie, by mieć w grach 2% więcej fpsów. Później możesz bawić się w polecane wcześniej sprzątanie typu konserwacja karty. Nowy sprzęt kupuje się dla podbicia wydajności, kiedy obecna nie satysfakcjonuje, a z twoich wypowiedzi nie jestem w stanie wywnioskować, czy właśnie tego oczekujesz  - bo zdarzają tacy, którzy za rozwiązanie problemu uważają kupno nowego i głupie to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam pytanie inaczej ...

Poza tym że chyba nie wiesz co robić z kasą .... Zdarzało się i zdarza dalej ludziom w świecie COVID-owym ...

To czy jest jakaś gra która sprawiała ci problemy na tym RX580 kiedy jeszcze karta działała normalnie  ?.

Bo jeśli RX580 ci wystarczała tak jak napisałem twój problem jest zapewne bardzo łatwy do rozwiązania ....

Zaczynając od wyczyszczenia całego komputera z kurzu czy wymiany pasty na GPU i CPU po re-instalacje systemu, update bios-a czy sterowników.

A po trzecie sprawdź na innym kablu HDMI/DP ... Nie jednemu obraz gasł na przewodzie marnej jakości ...

Sprawdź także czy masz ustawiony profil XMP pod biosem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to juz odpowiadam Panie zagladajacy do kieszeni.

Od poczatku nie moglem ustawic na najwyzsze detale graficzn,e poniewaz juz gra nie chodzila plynnie.

Teraz wgl. na kazdej grze sie wylacza poza poziomem pulpitu, dziwna sprawa.

Kabla HDMI uzywam 3 lata, byl dobrej jakosci, moge poszukac innego i zobaczyc, ale szczerze watpie, ze to jego wina.

Sterowniki aktualne+ sprawdzilem sterowniki poprzednie...dalej to samo.

Systemu nie reinstalowalem ani nie czyscilem kompa narazie. Wirusow nie mam bo skanuje kompa bardzo czesto dobrym antywirusem.

Wiec to, ze karta nie dziala to moze byc wina kurzu i braku przesmarowania? Zmienilem ustawienia wentylatorow w programie AMD bo te seryjne to byla jakas padaka.

A w biosa za bardzo nie chce grzebac bo zwyczajnie sie na tym nie znam.

 

 

12 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Nie wiem dokładnie, jakie masz tam problemy, ale ja bym zaczął od posprzątania syfu programowego - tj. czysty reinstal Windowsa, najnowsze sterowniki i żadnych głupot typu tryliard pomysłów cudownych Hindusów z youtube z cyklu jak przestawić pięćdziesiąt drobnych opcji w Windowsie, by mieć w grach 2% więcej fpsów. Później możesz bawić się w polecane wcześniej sprzątanie typu konserwacja karty. Nowy sprzęt kupuje się dla podbicia wydajności, kiedy obecna nie satysfakcjonuje, a z twoich wypowiedzi nie jestem w stanie wywnioskować, czy właśnie tego oczekujesz  - bo zdarzają tacy, którzy za rozwiązanie problemu uważają kupno nowego i głupie to jest.

wydajnosc jakos od samego poczatku za bardzo mnie nie satysfakcjonowala, byla OK ale ja zawsze mam duzo rzeczy otwartych, zwlasza w chrome kart...to taka moja forma zapisywania na pozniej. Wiec RAM jest troche zajety, ale to nie az tyle aby to wszystko spowolnialo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pamięć działa w dual channel i na tych swoich 3000 mhz? Ostatecznie możesz tam wsadzić 32 GB, RAM jest teraz tani szczególnie w promocjach. Gdybyś się decydował, to ja polecam kupić 2*16, a obecny sprzedać - jednak optymalna konfiguracja to 2 identyczne kości. 

Przewód hdmi warto sprawdzić, tak samo jak inne wyjście w karcie - tutaj bez szydery. 

RX 580 jest kartą na której trzeba ciąć ustawienia i ja nie rozumiem hejtu na chęć zmiany na szybszą. Inna sprawa, że chrome od tego nie będzie działał lepiej... 

7 minut temu, Stevcio napisał:

zawsze mam duzo rzeczy otwartych, zwlasza w chrome kart...to taka moja forma zapisywania na pozniej

A tego to najlepiej się po prostu oduczyć ;) są zakładki, jest historia, naprawdę da się xD tylko znowu - nieaktywne karty w tle nie powinny robić takiego problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pioy napisał:

Czy pamięć działa w dual channel i na tych swoich 3000 mhz? Ostatecznie możesz tam wsadzić 32 GB, RAM jest teraz tani szczególnie w promocjach. Gdybyś się decydował, to ja polecam kupić 2*16, a obecny sprzedać - jednak optymalna konfiguracja to 2 identyczne kości. 

 

Czy podpowiesz mi jak to sprawdzic?

Bez tytułuu.png

Edytowane przez Stevcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1066 mhz, czyli 2133 DDR. Włącz w biosie xmp powinno w zmienić na 1500*mhz (3000 DDR). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rzeczywiście stary bios. Na stronie producenta jest już 14 nowszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS zaktualizowany, problem wydaje sie rozwiazany, dziala ladnie, nic nie gasnie :D

ale dalej malo fps na ultra, jednak mimo wszystko bylbym za kupnem jakiegos zestawu jak wyzej pisalem, po prostu lubie zrelaksowac sie po robocie na wysokim poziomie.

Co wtedy byscie polecali za komplet? I aby sie zmiescilo tez do obudowy. 3060 Ti ta z 3 wentylatorami wejdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie napisałeś jaki masz monitor (czyli o jakiej rozdzielczości i liczbie Hz gadamy). Mam zakładać że to full HD 60-75 Hz? 

IMO i tak polecę Ci to co wcześniej:

14 godzin temu, Pioy napisał:

Ryzen 5600, kioxia M2 1 TB, rtx 3060Ti (przy czym tutaj bardzo, bardzo trzeba szukać, bo bywają po 2600 ale i po 3300 - są intensywne wahania cen i duże rozbieżności między sklepami). 

 

30 minut temu, Stevcio napisał:

BIOS zaktualizowany, problem wydaje sie rozwiazany, dziala ladnie, nic nie gasnie :D

Ale czy pamięć wskoczyła na wyższe taktowanie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uu, faktycznie monitor FHD. Czyli nie odczuje różnicy? 

Monitor Acer Nitro VG220Qbmiix (UM.WV0EE.006)

Pamięć sprawdzę jak wrócę do domu, za godzinke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie za mocne GPU (3060 ti) do FHD 75Hz?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wiem :( nie znam się i nawet się tym nie interesowałem :( co wtedy można zrobić aby mieć jak najlepszą przyjemność w tej cenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To było pytanie  bardziej do Pioya.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO 3060ti do FHD to faktycznie trochę przesada. Z drugiej strony jak ma być na długo, albo z jakimś zapasem wydajności na DSR czy RT to w sumie... głównie od Ciebie zależy, czy masz chęć wydać więcej siana. Na pewno polecam wymianę CPU jak wyżej pisałem, jeśli celujemy w stałe wysokie klatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...