Skocz do zawartości
maniek00000

Zestaw za 3000 do pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym wymienić swoją starą jednostkę na coś nowszego. Komputer głównie do pracy przy pisaniu tekstów, okazjonalnie jakaś grafika i obróbka wideo. Czasami lubię zagrać w CS:GO. Ważne żeby komputer obsługiwał kilka monitorów, aktualnie mam dwa, w przyszłości prawdopodobnie dołożę trzeci.

Mogę użyć podzespołów ze starego PC, jednak jest to już egzemplarz archaiczny i skłaniam się ku nowej jednostce.

Posiadam:

- płyta asrock P67 pro 3

- ram 3x4gb DDR3

- procesor Intel i5 2500k

- zasilacz strike-x 500W

-obudowa silentiumpc Brutus 410

- dyski twarde 500gb SSD i 1tb HDD - myślę że mogą zostać

Dziękuję za każdą pomoc. Budżet mogę trochę zwiększyć jeśli zajdzie taka potrzeba

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2000 zł masz https://proline.pl/koszyk/adc3826a

Jeżeli wydajności 5600G w CS:GO będzie dla Ciebie ok, to nie wiem czy jest sens iść w dedykowane GPU przy czym obecnie na mobo masz DP+HDMI+VGA

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Trochę się naczytałem o zestawach i postanowiłem wydać więcej (nie wiem czy można zmienić tytuł tematu, bo teraz będzie mylący).

Chciałbym jednostkę kupić w jednym sklepie ze złożeniem. Karta graficzna może być osobno jeśli będzie taniej.

Zestawy które często się powtarzają i myślę że zaspokoją moje potrzeby zawierają (ceny z x-kom):

- intel core i5 12400f - 899zł

- płyta Gigabyte B660M DS3H DDR4 - 499zł

- pamięć Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel - 319zł

- chłodzenie SilentiumPC Spartan 5 120mm - 69zł

- obudowa zalman s2 tg  - 199zł

- zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze - 259zł

Razem 2264zł.

Pytanie czy lepszy będzie ryzen bo czytałem że w cs:go lepiej się prezentuje?

Jeśli ten zestaw jest ok to proszę o doradzenie w sprawie karty graficznej. Myślę nad RTX 3060Ti. Tyle że tych kart jest sporo od różnych producentów, różnią się nieraz sporo ceną a nie wiem jakie to ma przełożenie na parametry.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Intel w testach wypada podobnie albo i nieco lepiej od Ryzena, więc chyba się trochę zmieniło w tej kwestii. Mówię ofc o CS GO.

Zestaw spoko. Co do GPU - a to dalej ma być tylko do CS GO jesli chodzi o gry? Bo jak tak to nie wiem czy jest sens brac tak drogą kartę - tzn. sensu nie ma.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, głównie csgo. Bardzo rzadko zdaża mi się grać w tytuły total war ale tam fpsy nie potrzebne. Jeśli to coś zmieni to dodam że poprzedni sprzęt służył mi 10 lat i ten też ma mi posłużyć długo.

Chciałem kupić coś taniego na początku bo do tej pory grałem na starym na 150-180 fps, ale niedawno miałem u siebie siostrzeńca jednostkę na której CS osiągał około 300 fps to jakbym grał w inną grę.

Także nie chce wydawać góry pieniędzy jeśli nie będę korzystał w pełni z potencjalnych osiągów, ale też mam pieniądze żeby kupić coś na lata. Mam nadzieję że nie zagmatwałem za bardzo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej byłoby dziś wziąć coś w stylu RX 6600 XT - https://www.x-kom.pl/p/672979-karta-graficzna-amd-powercolor-radeon-rx-6600-xt-fighter-8gb-gddr6.html - a za 3-4 lata np. zmienic kartę na coś wydajniejszego. Nie dopuszczasz takiej możliwości? Generalnie czasy kupowania sprzętu "na zapas" to minęły dawno temu i ma to mało sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, wymiana karty za kilka lat nie stanowi problemu. Czyli brać to co napisałem? Będzie to dobra baza pod ewentualny upgrade w przyszłości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie spoko, no chyba że oszczędzając na karcie dołożymy do lepszej płyty i CPU.

Czyli i5 12600KF + Gigabyte B660 Gaming X DDR4.

Wtedy masz lepszą bazę pod wymianę GPU w przyszłości. 

btw. Zamiast zwykłego Spartana 5 daj Spartan 5 MAX - ma więcej rurek cieplnych.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest ok, powinien wystarczyć nawet na kartę typu RTX 3070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta spoko, weź teraz tego RX 6600 XT, ma niezłą cenę. Do CS GO będzie aż nadto, a i w nowości pograsz w 1080p spokojnie (i w 1440p też, ale już bardziej średnio-wysokie detale). Jak zacznie brakować mocy, to zmienisz sobie GPU w przyszłości - proc pewnie spokojnie będzie dawał radę, tym bardziej jeśli byś wskoczył na wyzszą rozdzielczość.

Osobiście dopłaciłbym do lepszego zasilacza - https://www.x-kom.pl/p/604215-zasilacz-do-komputera-cooler-master-mwe-gold-v2-750w-80-plus-gold.html - skoro to zestaw na x-lat, to nie ma co oszczędzać na PSU. Wyraźnie lepsza elektronika + wentylator + 10 lat gwarancji więc spokój na lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta roznica w cenie zasilacza +200zl to sie nigdy nie zwroci. Pozatym komp bedzie dzialal glownie biurowo wiec taki 750W gold pewnie bedzie ciagnal wiecej W z gniazdka niz normalna 500w przy niskim obciazeniu.

W dniu 21.06.2022 o 07:52, maniek00000 napisał:

Komputer głównie do pracy przy pisaniu tekstów

 

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałby ciągnąć więcej? Zasilacz pociągnie z gniazdka tyle ile potrzebują podzespoły. To czy ma 300W czy 1000W to nie ma żadnego znaczenia.

Vero ma 3 lata gwarancji, ten CM 10. Komp ma być na lata, to czemu nie wziąć zasilacza z 10-letnią gwarancją i mieć spokój? IMHO 200 zł dopłaty za lepszą elektronike, ponad 3x dłuższą gwarancję, to nie jest dużo. Dodatkowym argumentem mogą być też lepsze parametry elektryczne, a więc być może i dłuższa żywotność sprzętu - ale to już teoretyzowanie, bo wiadomo - Vero też jest ok.

 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Dirian napisał:

To czy ma 300W czy 1000W to nie ma żadnego znaczenia.

oczywiscie ze ma znaczenie. Chodzi o sprawnosc zasilacza przy danej mocy. Doczytaj sobie.

8 minut temu, Dirian napisał:

Komp ma być na lata, to czemu nie wziąć zasilacza z 10-letnią gwarancją i mieć spokój? IMHO 200 zł dopłaty za lepszą elektronike, ponad 3x dłuższą gwarancję, to nie jest dużo.

Hmm nie wiem bo to bez sensu przy takim zestawie pchac sie w zasilacz za ponad 400zl? Ten vero to jest i tak overkill parzac na to ile bedzie ciagnal caly zestaw. 500w starczyla by spokojnie, nawet z zapasem na upgrade w przyszlosci. Do pracy biurowej im slabszy zasilacz tym lepiej w zasadzie, do pewnego momentu oczywiscie.

BTW ten stary zasilacz pewnie ma z 10 lat a kosztowal 100zl i co dziala? no dziala :)

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Michaelred napisał:

oczywiscie ze ma znaczenie. Chodzi o sprawnosc zasilacza przy danej mocy. Doczytaj sobie.

Ten CM ma sprawność bliską 90% przy 20% obciążeniu, więc w czym problem? To nie budżetowe Vero, gdzie krzywa sprawności ma kształt tęczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn konkretnie ile mu brakuje do tych 90% . Bo Vero tez ma bliska 90%, jakies 86% :szczerbaty: Imho to bezsensowny zakup do takiego zestawu. ta kase lepiej juz wpakowac w grafike albo moze obudowe a nie na sile pchac drogi zasilacz. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już nie wiem czy brać droższy czy nie ?

Mam jeszcze jedno pytanie. Co to jest?

https://www.x-kom.pl/p/1050657-intel-11g3n-12g3n-ch4nn3l-3nthus14st-q2-2022.html

Myślałem że przez przypadek coś dodałem do koszyka ale usunąłem i powróciło samo. I czy składanie brać rozszerzone? Coś piszą że przy okazji ustawią XMP ramu i aktualizują bios

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Michaelred napisał:

tzn konkretnie ile mu brakuje do tych 90% . Bo Vero tez ma bliska 90%, jakies 86% :szczerbaty: Imho to bezsensowny zakup do takiego zestawu. ta kase lepiej juz wpakowac w grafike albo moze obudowe a nie na sile pchac drogi zasilacz. 

Jakieś pół procenta, coś koło tego. 

Dla mnie przy zakupie zestawu na dobrych kilka lat oszczędność na zasilaczu nigdy nie jest bezsensowna (ofc w granicach rozsądku, bo dopłacanie 300 zł za znaczek Platinum to sensu faktycznie nie ma). GPU lepszego za 200 zł się nie kupi, zresztą wracamy do punktu wyjścia - po co lepsze GPU do zestawu biurowego i do CS GO? :szczerbaty:

@ autor - masz argumenty jednej i drugiej strony, jak chcesz mieć porządny zasilacz z długaśną gwarancją to dopłać, jak wolisz schować kasę do kieszeni i wziąć budżetowe PSU (co nie znaczy, że złe) na gorszej elektronice i z dużo krótsza gwarancją, to zostań przy Vero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...