Skocz do zawartości
ToZnowuJa

Problemy z plikiem stronnicowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Od dłuższego czasu występuje dość uciążliwy problem z plikiem stronnicowania na moim dysku SSD. Objawia się on faktem, że po dłuższym czasie użytkowania zapełnia się, jakby nie chce się wyczyścić co skutkuje zawaleniem całej pamięci dysku C i konieczny jest restart urządzenia. Dysk to PNY XLR8 CS3030

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wyłącz go ;) . Tak serio, to od kilkunastu lat mam wyłączony plik stronicowania i zero problemów. Tylko potrzeba odpowiedniej ilości RAM (16GB powinno wystarczyć, jak nie odpalasz jakichś dziwnych rzeczy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony podobno wylaczenie go powoduje problem z niektorymi aplikacjami i grami - tak przynajmniej wiesc niesie. Sam tez mialem kiedys wylaczony przez kilka lat i nic sie nie dzialo.

U ciebie autorze masz najprowdopodobniej ystem kwalifikujacy sie do reinstalacji, bo cos ci zajmuje caly plik wymiany i zapewne pamiec ram tez. Jakbys dal screeny z menedzera zadan, zakladka szczegoly, moze doszlibysmy co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tu nie widze, co by tyle RAMu sobie pobieralo. A w zakladce Procesy, jak posrtujesz wg. kolumny Pamiec, to czys pobiera kilka GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, daerragh napisał:

Nic tu nie widze, co by tyle RAMu sobie pobieralo. A w zakladce Procesy, jak posrtujesz wg. kolumny Pamiec, to czys pobiera kilka GB?

Najwięcej zjada Chrome, ale to nadal tylko 574 MB. Problem pojawia się po np. kilku godzinach gry w bardziej wymagający tytuł typu RDR2 czy też Minecraft, ale zdarzyło się też, że wystarczyło kilka godzin z włączoną przeglądarką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dla Ciebie zadnych wiecej rad jak to naprawic - brakuje pomyslu. Nie spotkalem sie z takim problemem. Moim zdaniem system jest przyczyna. Ja bym postawil Win 11 na swiezo z formatowaniem. Klucz z Win 10 bedzie pasowal do 11. Moim zdaniem 11 warto - mam u siebie na laptopie i stacjonarce od ponad pol roku (od premiery) i nie mam zadnych problemow.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być kwestia trojana albo wirusa, który coś zżera bez ujawniania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, daerragh napisał:

Z drugiej strony podobno wylaczenie go powoduje problem z niektorymi aplikacjami i grami - tak przynajmniej wiesc niesie.

Piszą takie bzdety ludzie, co non stop mają plik strony włączony i mają problem z jego brakiem. Ja jakoś od kilkunastu lat nie spotkałem się z tymi mitycznymi "problemami".

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, hubio napisał:

Może być kwestia trojana albo wirusa, który coś zżera bez ujawniania się.

A jak to sprawdzić?

 

2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Tak, co prawda od kilkunastu lat takiego problemu nie spotkałem, ale "niesie" ?

W takim razie spróbuję podziałać 

 

36 minut temu, daerragh napisał:

Nie mam dla Ciebie zadnych wiecej rad jak to naprawic - brakuje pomyslu. Nie spotkalem sie z takim problemem. Moim zdaniem system jest przyczyna. Ja bym postawil Win 11 na swiezo z formatowaniem. Klucz z Win 10 bedzie pasowal do 11. Moim zdaniem 11 warto - mam u siebie na laptopie i stacjonarce od ponad pol roku (od premiery) i nie mam zadnych problemow.

Kompatybilnie działa ze wszystkimi grami, programami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kyle_PL napisał:

Piszą takie bzdety ludzie, co non stop mają plik strony włączony i mają problem z jego brakiem. Ja jakoś od kilkunastu lat nie spotkałem się z tymi mitycznymi "problemami".

Na forum Cities skylines (która to gra wymaga duuużo RAM) zgłosił się użytkownik, któremu zaczęło wywalać grę mimo 32GB RAMu. Więc pytaliśmy z jakiego powodu nie idzie mu z pamięci podręcznej... Miał wyłączony plik stronicowania... ?

Więc to,  że CIEBIE to nigdy nie spotkało, NIE UPRAWNIA CIĘ do pisania o innych, że piszą bzdety. To, że CIEBIE coś nie spotkało nie oznacza, że nie ma problemu bo gier i aplikacji są tysiące :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ToZnowuJa napisał:

Kompatybilnie działa ze wszystkimi grami, programami?

U mnie tak. Chodzi wszystko to, co dzialalo na 10. Tylko trzeba miec procesor min. Intel 7xxx albo Ryzen 2xxx i wlaczony w UEFI TPM i Secure Boot. Pendrive z systemem 11 zrobisz programem Rufus wybierajac w nim z listy bootowania UEFI.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, daerragh napisał:

U mnie tak. Chodzi wszystko to, co dzialalo na 10. Tylko trzeba miec procesor min. Intel 7xxx albo Ryzen 2xxx.

Tutaj to nie problem, mam Ryzen 3700X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, hubio napisał:

Na forum Cities skylines (która to gra wymaga duuużo RAM) zgłosił się użytkownik, któremu zaczęło wywalać grę mimo 32GB RAMu. Więc pytaliśmy z jakiego powodu nie idzie mu z pamięci podręcznej... Miał wyłączony plik stronicowania... ?

Więc to,  że CIEBIE to nigdy nie spotkało, NIE UPRAWNIA CIĘ do pisania o innych, że piszą bzdety. To, że CIEBIE coś nie spotkało nie oznacza, że nie ma problemu bo gier i aplikacji są tysiące :)

U mnie sprawa wygląda tak, że po wyłączeniu pliku stronnicowania wszelkie gry odmawiają posłuszeństwa i nie działają, więc mi to wygląda jakby coś na poziomie ramów (?) się blokowało, jakby one od początku pracy komputera były zawalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w zakladce Wydajnosc - Pamiec ile system widzi RAMu i ile jest sprzetowo zarezerwowanej pamieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, daerragh napisał:

A w zakladce Wydajnosc - Pamiec ile system widzi RAMu i ile jest sprzetowo zarezerwowanej pamieci?

Jest 16 GB, więc tyle ile jest zainstalowane, jeśli dobrze sprzętowe zarezerwowanie to na start mi zabiera 5gb image.png.3b0bb39b4bbc7ce52347cec65130ae1e.png

Edytowane przez ToZnowuJa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygladda OK. Tym bardziej dziwi gdzie jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, daerragh napisał:

Wszystko wygladda OK. Tym bardziej dziwi gdzie jest problem.

Być może faktycznie problem leży w tym co przedmówca napisał, że wgrałem sobie jakiegoś robaczka bądź trojana, niemniej czy da się bezinwazyjnie z tym walczyć, reinstalacji systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie Manager zadań nic sensownego nie pokazuje, jeżeli chodzi o pamięć. Musisz pokazać więcej kolumn (PPM na jedną z kolumn --> Wybierz kolumny) i posortować po różnych z nich to może znajdziesz winowajcę:
image.png.59aa4d7755f668ab2b8c687b6d6041b6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, narmiak napisał:

Domyślnie Manager zadań nic sensownego nie pokazuje, jeżeli chodzi o pamięć. Musisz pokazać więcej kolumn (PPM na jedną z kolumn --> Wybierz kolumny) i posortować po różnych z nich to może znajdziesz winowajcę:
image.png.59aa4d7755f668ab2b8c687b6d6041b6.png

Jak dla mnie wszystko wygląda w miarę w porządku, no, może poza sporą liczbą procesów "svhost", ale może ja się po prostu nie znam. https://pdfhost.io/edit?doc=beeb4fa2-c759-46c1-aa59-7d1af93b95a5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może process hacker/ process Explorer coś ci pokaże. Musi być jakiś wyciek pamięci z jakiegoś procesu że aż tam mocno puchnie plik wymiany. Pamiętam że kiedyś jakiś sterownik do karty sieciowej (killerlan czy jakoś tak) miał wycieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, hubio napisał:

Na forum Cities skylines (która to gra wymaga duuużo RAM) zgłosił się użytkownik, któremu zaczęło wywalać grę mimo 32GB RAMu. Więc pytaliśmy z jakiego powodu nie idzie mu z pamięci podręcznej... Miał wyłączony plik stronicowania... ?

Więc to,  że CIEBIE to nigdy nie spotkało, NIE UPRAWNIA CIĘ do pisania o innych, że piszą bzdety. To, że CIEBIE coś nie spotkało nie oznacza, że nie ma problemu bo gier i aplikacji są tysiące :)

Może ta gra się rozrasta w nieskończoność. Pewnie przy pliku strony też się wysypie, jak się skończy miejsce na SSD ? Co do tych Cities Skylines, to mi się nie wywaliło na 16GB RAM, ale grałem w to dosłownie tyle co nic. ... no i zapytajcie tego użytkownika, co mu się na 32GB wywalało, czy miał dogrywane jakieś modyfikacje :) (bo też spotkałem się z taką sytuacją na forum - winny był jakiś mod z wyciekiem) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałbym ustawić sztywny rozmiar pliku, skoro bez niego jest problem.
Na początek 1GB, jak będzie problem to zwiększyć do 2, 4, 8. Powyżej 16 chyba nie ma sensu.

Przydałoby się popatrzeć jak to zużycie pamięci rozkłada się w dłuższym czasie, czy widać rosnące zużycie czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaleca się wyłączania pliku stronicowania, dla świętego spokoju zostawiłbym 1GB lub 2 czy 4 na sztywną wartość.

Pamiętam, że np pakiet office ma problemy gdy wyłączymy pagefile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, zakk87 napisał:

Pamiętam, że np pakiet office ma problemy gdy wyłączymy pagefile.

Nie ma. Sprawdzone na wielu różnych komputerach i praktycznie wszystkich używalnych dzisiaj pakietach Microsoft Office 2003 do najnowszego 365 włącznie. LibreOffice to samo - wszelkie edycje wypuszczane przez ostatnie kilkanaście lat nie robią problemów, jak nie ma pliku strony, więc proszę nie szerzyć mitów. Sprawdzone na Windows od jakichś starych do najnowszego 11.

4 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Przydałoby się popatrzeć jak to zużycie pamięci rozkłada się w dłuższym czasie, czy widać rosnące zużycie czy nie.

To popieram - odpalić menedżer zadań w tle (na najniższym próbkowaniu), ustawić nawet ten plik stronicowania dla testu na jakąś absurdalnie wielką wartość (nawet najlepiej bez limitów), pograć kilka godzin na najbardziej wymagającej mapie i odczytać maksymalne użycie pamięci z wykresu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...