Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebuję pomocy w doborze chłodzenia bo "wypadłem z obiegu" na parę lat.

Będę składał skrzynkę z 12600KF, którego chciałbym podkręcić na ile krzem pozwoli, ale raczej bez wyciskania ostatniego możliwego herca. Myślałem o wrzuceniu Dark Rocka 4, może w wersji Pro. I tu pytanie, czy do wersji pro opłaca się dopłacać przy tym CPU? Bo ona chyba będzie miała jeszcze większe problemy z RAMem. Ewentualnie, jakie inne coolery? Wiem, że Noctua D15 to absolutny top, ale jest sporo droższa, a do tego wygląda... no nie wygląda. Poza tym myślałem nad AIO, ale nie wiem czy to ma sens. Nigdy AIO nie miałem. Byłoby to rozwiązaniem problemów z RAMem, ale opinie nt. AIO są różne, nie wiem czy chcę się w to bawić. No i poza tym jest drożej. Obudowa to będzie najprawdopodobniej Phanteks P400A, wiem że DR4 przekracza deklarowaną wysokość, ale ponoć się mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz podkręcanie za bardzo nie ma sensu, zyskasz kilka % wydajności przy wzroście zużycia energii (a wraz z nią emisji ciepła) o 30-40%. Weź AIO, SilentiumPC Navis F240 jest nawet wydajniejszy niż NH-D15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już fakt, że SPC jako takie nie budzi we mnie zaufania, ten Navis to raczej dolna półka cenowa jak tak przeglądam oferty. To na pewno dobry wybór? Nie wiem czy chcę się bawić w chłodzenie, które zaraz po upływie gwarancji będzie wymagało wymiany. Da się tam chociaż płynu dolać? Na podkręcanie się szczególnie nie nastawiam, 12600K biorę głównie ze względu na więcej rdzeniuf w porównaniu do 12400, ale znając siebie to choćby dla zabawy spróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, do AIO wcale nie jestem przekonany. Choć wycieki i awarie zapewne nie są tak częste, skoro ktoś tego jednak używa, to nie uśmiecha mi się, wychodząc z domu, zostawiać włączonego komputera żeby padł ofiarą wycieku. Albo mi pompa siądzie po pięciu latach. A dobre chłodzenie powietrzne, przy odrobinie pomocy producenta w postaci mountów pod nowe podstawki, jeszcze swoim dzieciom w spadku zostawię. EDIT: Myślałem że się połączy z poprzednią wiadomością, sorki za lekki spam.

Edytowane przez NameAlreadyTaken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Dark Rock, to tylko Pro - pozostałe są do dupy :]

Weź sobie Scythe Fuma 2 rev. B - ta rewizja jest istotna, bo troszkę lepsza i na pewno masz w pudełku zestaw montażowy do 1700. https://pcforce.pl/pl/p/Scythe-FUMA-2-Rev.-B-CPU-Cooler-2x120mm/283283

Cooler mocny; potrafiący być cichy; sympatyczny w temacie montażu czy ramu oraz topowy jakościowo - czyli ma wszystko.

EDIT: Tera doczytałem, że planujesz P400A. Nie bierz, bo gówno: przestarzała; słabo przemyślana, więc upierdliwa; najcieńsza szyba, jaką widziałem w życiu, więc zaraz stłuczesz ( sam już jedną stłukłem :D ) i brak filtra przeciwkurzowego na froncie. Tak paskudnie przehajpowana, bo po prostu słaba skrzynka, że nie mogę - to nigdy nie było dobre. Za podobną kasę masz imo najlepsze w tym budżecie NZXT H510 Flow i Pure Base 500 DX. Spoko jest też Corsair 4000D Airflow. Po prawdzie najlepsza z tego grona jest Lian Li II Mesh (opcje z ardżibi, jak i bez), ale tu znowu brak filtra przeciwkurzowego na froncie, jednak okno otwierane wygodnie na zawiasach, więc z systematycznym przecieraniem, zanim się zasyfi, upierdliwości nie będzie.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P400A ~ 400zł
H510 Flow/PB 500DX - 500zł
4000D ~ 550-600zł
Lian Li też ponad 5 stów.

No ja nie wiem, czy to są podobne pieniądze. A budżet, choć duży (~9k na skrzynkę i monitor) to ciasny, dołożenie stówy do obudowy wiązałoby się z ucięciem tej stówy na jakimś innym komponencie. P400A z tego co widziałem w testach świetnie wypada w kwestii przepływu powietrza. Brak filtra nie przeszkadza, zresztą w tym budżecie i tak raczej mało która obudowa z dobrym przepływem go ma. Natomiast masz moje zainteresowanie przy "przestarzała, słabo przemyślana". Co to znaczy? 

Edytowane przez NameAlreadyTaken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dorzucenie stówki to problem i to przy wydawaniu 9K, to albo wydajesz na to ostatnie pieniądze, albo ustalasz sobie jakieś sztywne budżety. Obie opcje są głupie. Pierwsza nierozsądna, druga sprawi, że kupisz odczuwalnie gorsze za oszczędności nieistotne w perspektywie wielu lat użytkowania danej rzeczy, a skazujące Cię na to byś miał odczuwalnie gorzej przez właśnie ten długi czas - fatalny interes.

16 godzin temu, NameAlreadyTaken napisał:

P400A z tego co widziałem w testach świetnie wypada w kwestii przepływu powietrza. Brak filtra nie przeszkadza, zresztą w tym budżecie i tak raczej mało która obudowa z dobrym przepływem go ma.

Co najwyżej dobrze wypada P400A ardżibi, bo na tych dwóch wentylatorkach bazowej, niepodświetlonej wersji, to tak sobie będzie. Przepływ powietrza ma po prostu być adekwatny do podzespołów i nie jest wszystkim - raczej jedyną istotną kwestią dla wydyganych, że się im ich cenne podzespoły przypadkiem spalą w obudowie o nie-topowym przepływie powietrza. Phanteksy P400A ARGB czy LL Mesh zawdzięczają swoje wyniki braku filtrów przeciwkurzowych, które w poleconych przeze mnie obudowach są demontowalne, więc opcjonalne. Nieistotne tak dwa stopnie za cenę strasznego syfu (miałem do czynienia z jakiś czas użytkowanymi kompami w P400A ardżibi i LL Mesh).

16 godzin temu, NameAlreadyTaken napisał:

Natomiast masz moje zainteresowanie przy "przestarzała, słabo przemyślana".

O kurna, dzięki :P Np. mi nie podoba się to, że aby wyciągnąć dolny filtr przeciwkurzowy, musisz unieść szkrzynkę, bo ktoś nie przemyślał uchwytu. Panel boczny jest upierdliwy w montażu, o szybie na śrubki nie wspominam, a przy braku filtra na froncie będziesz musiał częściej ją zdejmować. Irytuje taka blaszka przy śledziach - źle rozwiązana, a kompletnie niepotrzebna i będziesz się z nią chrzanił przy montażu i demontażu takiej grafiki. Niby nie są to rzeczy, które robisz codziennie, ale za każdym razem, kiedy będziesz je robił, będą Cię uwierać, a ja zaproponowałem Ci skrzynki w ogólnym rozrachunku lepsze i już po prostu dobre - warte dopłaty. Zobacz sobie recenzje moje skrzynki - Define 7. Zobacz sobie, do czego jestem przyzwyczajony, a zrozumiesz, dlaczego jadę po tego typu aspektach - bo odczułem różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Jeśli dorzucenie stówki to problem i to przy wydawaniu 9K, to albo wydajesz na to ostatnie pieniądze, albo ustalasz sobie jakieś sztywne budżety. 

Widzisz, sprawa jest taka, że ten budżet 9k i tak jest naciągnięty, bo pierwotny wynosi 8k. Dlatego nie chcę przeginać. No ale OK, dorzucam stówę do obudowy. W takim razie PB 500DX czy H510 Flow? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za DX. To najlepsza skrzynka typu airflow za ~500 PLN, a pozostałe przy niej to bardziej niewiele odstające alternatywy na wypadek, jeśli DX by Ci się zwyczajnie nie podobała. Względem P400A dostajesz więcej i lepszych wentylatorów; prawdziwe, więc najbardziej skuteczne filtry i wygodny dostęp do nich; wyższą ogólną ergonomię; opcję pomieszczenia większych, największych, więc najlepszych coolerów powietrznych (być może grafik też, ale coś nie gra ze specyfikacją na oficjalnej stronie); USB C na frontowym panelu i lepiej redukujące hałas klatki na dyski twarde. Imo całkiem dużo jak za stówkę dopłaty, więc zdecydowanie warto. Ogółem jest to już obudowa dobra i w zasadzie bez zarzutu (tylko ta pieprzona szyba na śrubki). I tak dobra, że odczuwalnie lepsze są tylko najlepsze obudowy na rynku - nowe Fractale z serii Define 7; Meshify 2 i Torrent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flow za cztery stówki vs DX za prawie pięć jest sensowną przycinką, jak już na prawdę przyciąć trzeba. DX ma przewagę w zasadzie tylko w temacie wentylatorów, które zawsze można zmienić czy dołożyć. Pure Wingsy z DX są super jak na takie, które przychodzą w obudowie, ale z perspektywy rynku wentylatorów da się odczuwalnie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Flow? Ta stówa została już wygospodarowana, więc mogę ją dołożyć do DX, ale jeżeli DX nie jest jakoś znacząco lepsza to chyba warto zaoszczędzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wyżej. DX zrobi Ci tą samą temperaturę ciszej. Flow z kolei jest jest troszkę lepiej przemyślana w temacie ergonomii. Dalej brałbym DX, ale Flow z podmienionymi wentylatorami byłaby obudową jeszcze lepszą. Jednak za trzy high-endowe śmigła licz trzy stówki. Chyba że przypasują Ci brzydale Scythe Kaze Flex, które na ten moment są prawdopodobnie najlepszymi śmigłami do obudowy, a kosztują raptem siedem dyszek za sztukę. Osobiście uważam (i praktykuję), że jest sens (jeśli po prostu można sobie pozwolić) kupować tylko najlepsze obudowy i podmieniać im wentylatory na najlepsze na rynku. Skrzynka najlepiej przemyślana nie będzie irytować, a najlepsze wentylatory dadzą Ci daną temperaturę najciszej. Te dwie rzeczy będą w największym stopniu warunkować twoje doświadczenie z komputerem na przestrzeni być może wielu lat ich posiadania. Do tego postęp na tych rynkach w zasadzie już nie istnieje, więc kto dziś kupi najlepsze, nie będzie miał powodu do zmiany przez dłużej niż by się spodziewał. I stąd właśnie moje zdanie w temacie obudów i wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba wezmę Flow, a jeżeli będzie dla mnie zbyt głośno to pomyślę o podmianie wentylatorów. Zresztą, obecnie gram na lapku, głośniej raczej nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie chcesz, bo przy rozważaniu podmianki wentylatorów zaczyna się także kalkulować taki sumaryczny koszt obudowy w porównaniu ze skrzynkami bazowo kosztującymi tyle. Najlepiej zobacz sobie recenzje obu skrzynek i na ich podstawie zadecyduj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepie sie do tematu, bo widze, ze byl mocno poruszany temat chlodzenia. Sam myslalem, ze tu mam temat zamkniety a teraz pojawil sie jeszcze dylemat.

 

W dniu 22.06.2022 o 23:51, Jurand ze Spychowa napisał:

Jak Dark Rock, to tylko Pro - pozostałe są do dupy :]

Weź sobie Scythe Fuma 2 rev. B - ta rewizja jest istotna, bo troszkę lepsza i na pewno masz w pudełku zestaw montażowy do 1700. https://pcforce.pl/pl/p/Scythe-FUMA-2-Rev.-B-CPU-Cooler-2x120mm/283283

Cooler mocny; potrafiący być cichy; sympatyczny w temacie montażu czy ramu oraz topowy jakościowo - czyli ma wszystko.

Mialem brac Navis F240. Dopytalem w kilku miejscach i tez poszlo info, zeby brac Scythe Fuma 2 Rev B. Pozniej znalazlem ten link, w ktorym zachwycaja sie Fuma 2 Rev B, ale chyba w kazdym tescie Rock Pro 4 byl na pierwszym miejscu. 

Cenowo wyglada to tak samo, juz nie wliczam roznicy 30 czy 40 pln. Jak to sie ma glosnosci? Temperatury pewnie podobne, ale tyle sie juz naczytalem i naogladalem, ze  przeszedlem drogie Navis F240 -> Scythe Fuma 2 Rev B -> Dark Rock Pro 4 -> Navis F240 hehe i jeszcze szukam potwierdzenia:) 

Moj zestaw prawdopodobnie : be quiet 500DX, i7-12700, 64GB Ram, Seasonic Focus Gx-650

 

 

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem iść za radą kolegi głównie ze względu na kolizje z RAMem. Fuma 2 jest przesunięta, nie zasłania trzech banków jak Dark Rock. Natomiast jak wezmę nieco większą obudowę (ostatecznie nie zamówiłem tej H510, chyba zostanę przy DXie), to w Dark Rocku można podnieść wentylator i wtedy ponoć wchodzi RAM nawet nieco ponad 45mm, więc Vipery mi wejdą. Dark Rock jest lepszy z prostego powodu, jest większy. No a fizyki się nie oszuka, więc nie dziwne że lepiej wypada. Inna kwestia to potrzeba, DRPro4 to top topów, do tej i5 trochę overkill chyba... Z tym zachwytem fumą sprawa jest taka, że za granicą ona kosztuje $60, gdzie DRPro4 $90-100. To jest 30-40 dolarów różnicy, w przeliczeniu na nasze "powinno być" 120-160 złotych. Tymczasem u nas ta różnica wynosi 40-60 złotych. I tu się człowiek zaczyna zastanawiać... 

 

Edytowane przez NameAlreadyTaken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, NameAlreadyTaken napisał:

Ja chciałem iść za radą kolegi głównie ze względu na kolizje z RAMem. Fuma 2 jest przesunięta, nie zasłania trzech banków jak Dark Rock. Natomiast jak wezmę nieco większą obudowę (ostatecznie nie zamówiłem tej H510, chyba zostanę przy DXie), to w Dark Rocku można podnieść wentylator i wtedy ponoć wchodzi RAM nawet nieco ponad 45mm, więc Vipery mi wejdą. Dark Rock jest lepszy z prostego powodu, jest większy. No a fizyki się nie oszuka, więc nie dziwne że lepiej wypada. Inna kwestia to potrzeba, DRPro4 to top topów, do tej i5 trochę overkill chyba... Z tym zachwytem fumą sprawa jest taka, że za granicą ona kosztuje $60, gdzie DRPro4 $90-100. To jest 30-40 dolarów różnicy, w przeliczeniu na nasze "powinno być" 120-160 złotych. Tymczasem u nas ta różnica wynosi 40-60 złotych. I tu się człowiek zaczyna zastanawiać... 

 

To niezle podobny setup bedziemy mieli, bo tez raczej na pewno wezme Vipery. Ja juz Fuma 2 odrzucilem. Zostawilem wybor miedzy Dark Rock Pro 4 vs Navis F240. Zobacze co z tego wyjdzie. Poki co slyszalem rozne opinie, raz ze Navis cichszy, raze ze DrPro4. Blizej mi jednak do Navisa ze wzgledow estetycznych i jednak paru komentarzy, ktore pojawily sie u mnie w temacie, ze po prostu jest to dobry wybor. 

Na minus na pewno opcja zwarcia i spalenia mieszkania jak ktos tu wspomnial o ile to w ogole jest mozliwe hehe. Wczesniej nawet nie bralem tego pod uwage :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wodne już odrzuciłem. Jak napisałem wyżej, takiego Dark Rocka dzieciom w spadku przekażę, a w AIO mi pompka chwilę po gwarancji siądzie i będę płakał. Albo się rozpłynie ciecz po komputerze. A ja czasem zostawiam włączonego jak wychodzę z domu albo idę spać, moja paranoja nie dałaby mi żyć z wodnym chłodzeniem. Zwłaszcza, że ten Dark Rock wcale nie gorszy od niejednego AIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Covsky W temacie temperatur 12700 nie spodziewałbym się różnic pomiędzy trzema chłodzeniami (bo kilka stopni za różnicę nie uważam). Jednak Pro będzie mógł dać Ci tą samą temperaturę ciszej. Na recenzji masz pokazane, jak wraz ze wzrostem obciążenia Pro odjeżdża Fumie. Tutaj dokładają Watów, ale schodzenie z hałasem (prędkością wentylatora) działa tak samo i dzieje się tak, bo większy rozmiar chłodzenia amortyzuje obie te kwestie. Co do Navisa względem tej dwójki, ciężko powiedzieć. Jest rewelacyjny, bo potwierdzają to zagraniczne testy, ale AiO 240 są takie se w temacie ciszy na na prawdę niskich obrotach - tutaj jest ta sama historia, ale z wielkością tym razem chłodnicy. Jednak jeśli to komp do gierek i niczym bardziej intensywnym nie będziesz procka męczyć, to bym się tym w ogóle nie przejmował. 

W twoim przypadku widzę to tak: wygląd AiO stawiasz nad ciszę i niezawodność, to bierz Navisa. Jeśli cisza jest najważniejsza, to DRP4. Fuma jest opcją dla osoby, która nie chce przeklinać montażu DRP4, a mieć ów właśnie wygodny i nie chce nachodzenia na ramy, bo np. ardżibi. Różnicę w cenie względem Pro uznałbym za pomijalną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisałem i pokazywałem już w innym temacie,

12700K + fortis 5 , po ustawieniu limitów mocy na POR 156, powinno być 190 , górna granica to 75st przy małych plikach w OCCT czy cinebench23. w pokoju 30st , obudowa irid 515argb

Zapewne ustawienie limitów na 190 trochę by te temperatury podniosło, wyniki w benchmarkach też ;)

wcześniej temperatura przekraczała 100st, dlaczego ? otóż gigabyte domyślnie w bios ustawia limity na ponad 4kW

Generalnie fortis 5 za te pieniądze co kosztuje naprawdę daje radę, przy tym jest bardzo cichy. W swoim prywatnym mam gelid phantom, będę zakłądal własnie takie wentylatory fluctus

Bsingle-core-por.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...