Skocz do zawartości
termi330

~4500zł do streamingu/gier + dwa monitory

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule, chciałbym streamować 720p60 przy płynnej rozgrywce ~120fps (league of Legends, cs go, genshin impact) detale raczej i tak na niskich by mi wystarczały w ustawieniach gry (ale nie pogardzę lepszymi ustawieniami). Często również lubię oglądać na jednym monitorze film 1080p na YouTubie, a na drugim grać i też chciałbym żeby w miarę stabilne mieć te ~120fps, gdyż posiadam monitor 144hz, a dokładniej:

1) Monitor LG ULTRAGEAR 24' 144Hz 

2) Monitor LG 22M45 21,5' 60Hz

 

Wstępnie złożyłem coś takiego i chciałbym poznać opinię czy ten składak dałby radę w tym o czym napisałem i czy wszystko jest okej, czy może coś warto zamienić? Nie za bardzo znam się na dobieraniu dobrych podzespołów, by ze sobą dobrze współgrały. 

Procesor: Intel Core i7-10700F

Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 2060 D6 6G

Płyta główna: Gigabyte H410M H V3

Ram: Kingston Fury Beast 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM]

Zasilacz: be quiet! Pure Power 11 600W CM

Obudowa: Cooler Master N300

Dysk SSD: Crucial MX500 1TB + 500GB (nie wliczone w cenę, bo już je mam w starym PC)

 

Oraz czy przy składaniu komputera na stronie trzeba wybrać jakiś dysk twardy? Gdyż te 1,5tb SSD mam w starym komputerze to bym tylko przełożył do nowego.

Jeszcze jedno na tych dyskach mam zainstalowany już system, rozumiem że trzeba będzie na nowo go zainstalować? (wiem, że lepiej na czysty system, żeby nie było bałaganu ze starymi sterownikami do starych podzespołów itp.) Nie będzie dało rady po prostu podpiąć dyski i żeby wszystko działało? + jestem fanem Windowsa 7 pójdzie on na intelu 10gen? Z tego co czytałem to mogą wystąpić problemy z tym. Jak nie, to będzie trzeba porzucić legendarny, a jakże dobry windows 7.

Dziękuję z góry za poświęcony czas oraz za pomoc! 

Edytowane przez termi330

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta śmieć która będzie kastrować procesor (przegrzewającą się sekcją zasilania), zabytkowa obudowa, wolny RAM. Nie potrzebujesz mocnego procesora (inna sprawa, że 10700F nie jest specjalnie opłacalny), kup kartę nVidii i strumieniuj z wykorzystaniem NVENC. Ja bym to widział tak:

i5-12400F 890zł

Gigabyte B660M DS3H 500zł

Patriot Viper 3600 CL17 320-340zł

SilentiumPC Vero L3 600W - 250zł

Zalman S2 TG

Zotak RTX 3060 12GB Twin Edge 1900-2000zł

 

Nie musisz dobierać dysku twardego, sklepy z reguły nie robią problemu przy składaniu niekompletnego zestawu. Windows będzie robić problemy, części sterowników nie uda się znaleźć bo od 7 generacji procesorów Intela wspierany jest tylko Windows 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dzięki, głównie płyta i ram do wymiany. Jeśli chodzi o procek to jednak chciałbym zostać przy tym i7, niż mieć lepszą kartę graficzną (szczególnie, że w gry wymagające i tak za bardzo nie gram, bardziej wolę by komputer szybciej chodził i bez żadnych przycięć itp.) Przy ramie chciałbym firmy od HyperX gdyż w obecnym komputerze mam takie kości tylko one są DDR3 (tak PC ma ponad 8 lat) i nigdy przez te 8 lat nie miałem z nimi problemu, więc po prostu chce kupić coś z czym już się spotkałem (starałem się właśnie tak wybierać z tych firm co mam na starym kompie, tyle że bardziej "ulepszone" nazwijmy).
Kości ram znalazłem takie:
Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (2x8GB)

Zasilacz okej, wymieniony
Płytę główną znalazłem taką:
Gigabyte B560M DS3H V2
Z resztą podzespołów chciałbym zostać + z tą obudową gdyż chce mieć napęd optyczny w niej (oraz wygląd mnie nie za bardzo obchodzi bo i tak pod biurkiem komputer będzie siedział). 
Cena w okolicach za całość ~4350zł
Jak by teraz się sprawdzała całość?

PS. No cóż, trzeba będzie pożegnać windows 7..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten i7 jest starszy o 2 generacje więc wcale nie będzie wypadać lepiej od nowszego i5 w wielu zastosowaniach. Masz słabszą wydajność pojedynczych rdzeni, a dodatkowe 2 rdzenie na niewiele się obecnie przydadzą. Po co się pakować w wymarłą platformę?

 

Płyta nadal kiepska, pod i7 trzeba coś z mocną sekcją a nie budżetowe B560.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, termi330 napisał:

jednak chciałbym zostać przy tym i7

Nie rozumiesz. 12400F jest WYDAJNIEJSZY niż 10700F!

1 godzinę temu, termi330 napisał:

Gigabyte B560M DS3H V2

Ta płyta również nie uciągnie 10700F, ten procek pod obciążeniem potrafi zbliżyć się do 200W a tanie płyty mają słabe sekcje zasilania.

1 godzinę temu, termi330 napisał:

z tą obudową gdyż chce mieć napęd optyczny w niej (oraz wygląd mnie nie za bardzo obchodzi

To nie kwestia wyglądu tylko chłodzenia podzespołów. Masz już napęd DVD? Jak nie to może po prostu kup zewnętrzny na USB. Jak masz - Genesis Titan 660 Plus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kalderon napisał:

Nie rozumiesz. 12400F jest WYDAJNIEJSZY niż 10700F!

tak, tylko z tego co patrzyłem i czytałem to i5 ma większe skoki użycia CPU pod obciążeniem tzw. i7 posiada mniej tych skoków tzw. jest bardziej stabilniejszy. (na przykład: i5 skoki z 40% do 60%, a i7 z 40% do 50%) o to mi chodzi, chyba że to nie prawda i głupot się naczytałem. A też chyba i7 są bardziej przyszłościowe od i5?

8 minut temu, kalderon napisał:

Ta płyta również nie uciągnie 10700F, ten procek pod obciążeniem potrafi zbliżyć się do 200W a tanie płyty mają słabe sekcje zasilania.

a dałbyś radę czymś zarzucić? najlepiej by to był GIGABYTE, bo jak już mówiłem starałem się wybierać podzespoły które znam, i wiem że nie ma z nimi żadnych problemów tzw. od danych producentów.
Zależy mi by miała wejście DVI-D bądź D-SUB, gdyż ten 60hz stary monitor ma tylko takie wejścia, a nie widzę sensu wydawania kilkuset złotych na nowy gdy ten stary mi nadal działa i ma się świetnie.
może ta? Gigabyte Z590M

18 minut temu, kalderon napisał:

To nie kwestia wyglądu tylko chłodzenia podzespołów. Masz już napęd DVD? Jak nie to może po prostu kup zewnętrzny na USB. Jak masz - Genesis Titan 660 Plus?

no właśnie wolałbym żeby dało się zainstalować do obudowy napęd DVD + by wejścia na słuchawki/usb znajdowały się z przodu, nie z góry itp. coś właśnie takiego jak ma to ten Cooler Master

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, termi330 napisał:

tak, tylko z tego co patrzyłem i czytałem to i5 ma większe skoki użycia CPU pod obciążeniem tzw. i7 posiada mniej tych skoków tzw. jest bardziej stabilniejszy. (na przykład: i5 skoki z 40% do 60%, a i7 z 40% do 50%) o to mi chodzi, chyba że to nie prawda i głupot się naczytałem. A też chyba i7 są bardziej przyszłościowe od i5?

Nie wiem czego się naczytałeś, ale przywiązujesz do tego zbyt dużą wagę. Jedyne co mi przychodzi do głowy to kwestia tego, że w i7 więcej rdzeni jest nieużywanych, co stabilizuje odczyt. i5 i i5 to tylko cyferki oraz nazwy marketingowe. Jeszcze niedawno ten ostatni miał 4 rdzenie. To nie ma nic wspólnego z "przyszłościowością".

9 minut temu, termi330 napisał:

Zależy mi by miała wejście DVI-D bądź D-SUB, gdyż ten 60hz stary monitor ma tylko takie wejścia

Ale wiesz, że monitor podłączasz do karty graficznej, a nie płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kalderon napisał:

Ale wiesz, że monitor podłączasz do karty graficznej, a nie płyty głównej?

Wiem, że procesory jak mają zintegrowaną grafikę to podpina się pod płytę główną żeby chwyciło obraz, gdy nie ma takiej grafiki tylko jest po prostu graficzna włożona w płytę to nie działa to podobnie? tzw. żeby obraz przechwytywało? jak nie to przejściówkę ewentualnie jakąś kupię z hdmi do dvi i będzie śmigało gdyż to stary monitor no ale cóż, działać działa. Nie lubię kupować nowych rzeczy gdy stare działają i mi w zupełności wystarczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W płycie głównej nie ma żadnej grafiki. Jest ona albo w procesorze (integra) i jeśli z niej korzystasz to podłączasz monitor do płyty głównej, albo dedykowana i wtedy podłączasz monitor do karty. Ciebie obowiązuje ten drugi wariant. Kup przejściówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, termi330 napisał:

Tak jak w tytule, chciałbym streamować 720p60 przy płynnej rozgrywce ~120fps (league of Legends, cs go, genshin impact) detale raczej i tak na niskich by mi wystarczały w ustawieniach gry

W takim przypadku możesz mocno ciąć na GPU ale też z drugiej strony, jak weźmiesz RTX 3060, to kompletnie możesz olać CPU, bo streama walisz po NVENC na GPU

Z drugiej strony, do CS:GO, LoL to taki RTX 3060 do niskich detali i niskiej rozdzielczości to overkill totalny. 

Za 4300 zł masz https://proline.pl/koszyk/f813f976

Jak jednak by Ci zależało na mocniejszym CPU, to https://proline.pl/koszyk/809f719c to 12600KF z 10 rdzeniami i 16 wątkami + RTX 3050 - czyli zdecydowanie najmocniejszy CPU w całej stawce. 

Można też pomyśleć o RX 6600 na którym też możesz puścić streama, ale jakość będzie gorsza niż na nV, choć sama wydajność tej GPU będzie lepsza od RTX 3050 ale z drugiej strony do w/w gier i ustawień w jaki grach, GPU 3050 będzie nadal aż nadto. 

Jeżeli nie ma parcia na inne tytuły na wyższych detalach, to połączenie i5 12600KF + RX 6600 / RTX 3050 moim zdaniem będzie tutaj jak najbardziej ok 

23 godziny temu, termi330 napisał:

Jeszcze jedno na tych dyskach mam zainstalowany już system, rozumiem że trzeba będzie na nowo go zainstalować? (wiem, że lepiej na czysty system, żeby nie było bałaganu ze starymi sterownikami do starych podzespołów itp.) Nie będzie dało rady po prostu podpiąć dyski i żeby wszystko działało? + jestem fanem Windowsa 7 pójdzie on na intelu 10gen

7 możesz wystartować na nowym sprzęcie ale też nie musi. W przypadku 10 czy 11 problemu z tym nie ma. Jak będzie na 7? Ręki uciąć sobie nie dam. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostanę na i5-12400f + wymieniłem płytę główną na B660 ma lepsze zasilanie 8-2-1.

I zrezygnuje z napędu DVD na rzecz większej możliwości instalacji wentylatorów. Polecacie jakieś dobre obudowy z dobrym przewiewem i żeby miała wejścia usb z przodu bądź pod kątem 45stopni byle żeby nie znajdowały się od góry. Max ~400zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Słaby wybór takich bud, ale może https://www.x-kom.pl/p/588691-obudowa-do-komputera-deepcool-matrexx-55-mesh-add-rgb-4f.html lub https://www.x-kom.pl/p/625870-obudowa-do-komputera-silverstone-fara-r1-biala.html

Do tej Fary jeszcze przynajmniej 1 wentyl 120mm na przód dokup.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fara jest w promo za 199zł. Można wziąć wentylator 140mm.

42 minuty temu, termi330 napisał:

Pozostanę na i5-12400f + wymieniłem płytę główną na B660 ma lepsze zasilanie 8-2-1.

Nie trzeba, zwykła DS3H w zupełności wystarczy dla tego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
32 minuty temu, Dirian napisał:

Ta fara totalnie mi nie siedzi, ta deepcool już bardziej, a co powiecie o tej? Obudowa Sharkoon M25-V

Odnośnie płyty to czytałem opinie ludzi i w miarę jest to częsty spotykany problem odnośnie gniazda na procesor że ciężko jest go włożyć, zapiąć, wiele osób pisało, że przez to można uszkodzić sobie piny.. Na B660M ten problem występuje.

Edytowane przez termi330

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia złego projeku gniazda LGA1700 i dotyczy każdej płyty. Przy B660M DS3H masz więcej opinii bo to popularniejszy model.

Obudowa chińczyk+zamknięty front czyli piekarnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, kalderon napisał:

Obudowa chińczyk+zamknięty front czyli piekarnik.

A co nie jest chińczykiem? Prawie wszystko jest made in China. Nie powinna być taka zła ta buda, 6.5 kg czyli blachy nie są z papieru. Na Amazonie ma dużo dobrych opinii.

Wentylacja topowa nie będzie, ale czy piekarnik? Otwory wentylacyjne po bokach są dość spore. Kwestia tego czy wentyle z zestawu nie są tragiczne, ale to od biedy można wymienić w przyszłości.

 

Pod zestaw jaki składa autor ta buda nie będzie IMHO zła. i5 + RTX 3060 - co tu się ma grzać? Ten Deepcool co podałem raczej lepsza opcja, ale no czasem lepiej mieć 3-4 stopnie więcej niż budę która się nie podoba.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

3060 to 200W.

 

Jest różnica między chińskim designem i chińskim wykonaniem.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, kalderon napisał:

3060 to 200W.

200W to ciągnie z gniazdka 3060 Ti, która też nie grzeje się jakoś przesadnie. 

3060 pociągnie z 25W mniej. To chłodne karty, topowe modele w przewiewnych budach zamykają się w okolicach 60 stopni pod obciążeniem. Wystarczy nie kupować największego shitu jeśli chodzi o chłodzenie i spokojnie można wsadzić do nieco gorzej wentylowanej budy i dalej będzie chłodno.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=76539

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Dirian napisał:

Wystarczy nie kupować największego shitu jeśli chodzi o chłodzenie i spokojnie można wsadzić do nieco gorzej wentylowanej budy i dalej będzie chłodno.

no ja kupuję zawsze pastę Grizzly Kryonaut oraz pady z Gelida GP-Extreme, z tego co mi wiadomo to z topowej klasy pasta i te pady są tzw. bardzo dobre, no chłodzenie jednak wolę wydać ciut więcej niż po miesiącu wymieniać znowu bo jakieś badziewie za 2zł kupione + wysokie temperatury, a jak wiemy im wyższe temperatury tym mniejsza wydajność.

A odnośnie jeszcze raz tego socket 1700, cały dzień dzisiaj o tym czytałem i oglądałem i widziałem, że są jakieś takie płytki do wymiany tych socketów tzw. tych metalowych klapek co procka wyginają coś takiego: https://www.telepolis.pl/images/2022/04/thermalright-wyginanie-procesora-intel-alder-lake-02.jpg <- jak widać procesor siedzi idealnie prosto, choć to z kolei wydatek 100zł, no tak coś tani ten procesor jest...
Bądź można też (za o wiele niższą cenę) rozkręcić tą klapkę i dać pod śrubki podkładki najlepiej jakieś teflonowe, co powoduje, że procesor nie jest aż tak mocno dociskany, a to równa się, że procek siedzi w tym sockecie prosto, a nie się wygina, a potem się dziwić, że temperatury są 90stopni, jak tylko 50% powierzchni się chłodzi... ale kurde bawić się w to, nie wiem zakładanie procesora to zawsze jest taki strach, że jakoś krzywo się go włoży i się spróbuje zamknąć czy coś, może pójdę po tą i7 10th gen,,, aa nie wiem już co zrobić trochę, nie ukrywam, że się bardziej już przekonałem do tej i5. ale ten socket to jest jakaś komedia... płacisz tyle kasy, a i tak się człowiek później jeszcze musi denerwować..

Edytowane przez termi330

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 12400F nie będzie problemów, za bardzo się stresujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kalderon napisał:

Z 12400F nie będzie problemów, za bardzo się stresujesz.

No martwi mnie fakt tego socketu który wygina procesory.. ja ten komputer chce mieć na kilka ładnych lat. Tutaj jest fajny filmik pokazujący jak się przez to wygięcie pasta rozprowadza i jak zmienne są temperatury. https://youtu.be/cDunYweXOT4?t=1072 lub tutaj pokazuję jak się wygięła https://www.youtube.com/watch?v=Vkd_SWdSdIY
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zawsze możesz wziąć Ryzen 5 5600X + Asus TUF GAMING B550-PLUS z morele:

https://www.morele.net/aktualnosc/kup-procesor-oraz-plyte-glowna-i-zgarnij-rabat/21578/

Cenowo wyjdzie plus minus podobnie, wydajność podobna, a kończysz z lepiej wyposażoną płytą od tego Gigabyte pod Intela.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zakupiłem wszystko. Wymieniłem jedynie płytę na Msi Pro b660m oraz zasilacz na Seasonic 650W Gold. Odnośnie socketu 1700, procesor ma prześwit na środku po zamontowaniu, ale nie aż tak wielki. No nic, dzięki wszystkim za pomoc! Myślę że temat można zamknąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...