Skocz do zawartości
GMateusz1992

Zarządzanie Kolorem Windows

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Moje pytanie brzmi jak poprawnie ustawić opcje w Panelu Zarządzania Kolorami Windows. Posiadam załadowany profil icc monitora.
I teraz w sekcji "Domyślne ustawienia kolorów systemu Windows" są dwie podsekcje "Profil urządzeń" oraz "Profil warunków wyświetlania". 
W podsekcji "Profil urządzeń", rozumiem że powinienem wybrać załadowany profil icc mojego monitora, zamiast sRGB IEC61966.
A co powinienem wybrać w podsekcji "Profil warunków wyświetlania" ?
"Profil WCS dla warunków wyświetlania ICC"
czy
"Profil WCS dla warunków wyświetlania sRGB"
Nie zajmuje się profesjonalnie ani hobbystycznie pracą z kolorami, po prostu chcę by były one bardziej właściwie wyświetlane. Interesuje mnie wyjaśnienie czym te dwie opcje się od siebie różnią.
Czy pierwsza, oznacza wykorzystywanie całego dostępnego gamutu monitora, a druga oznacza, że kolory są ostatecznie konwertowane do przestrzeni sRGB ?
Mój monitor to ASUS MX239H, a profil icc pobrałem z oficjalnej strony producenta. Jedyne co mogę powiedzieć na oko, to że wybierając warunki wyświetlania ICC zamiast sRGB, biel wydaje się być odrobinę cieplejsza a czerń odrobinę mniej głęboka, trudno mi powiedzieć jaki rzeczywiście gamut ten monitor procentowo obsługuje, zapewnienia producenta to jedno, a rzeczywistość może być niestety inna.

Edytowane przez GMateusz1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszaj niczego w zakładce "Zaawansowane".

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pobrany profil i wybierz opcję "Zainstaluj".

Nastepnie wejdź w Ustawienia > Ssytem > Wyświetlacz > Profil kolorów i sprawdź, czy nowy profil jest aktywny.

Jeśli nie, to wybierz go z listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej kolega napisał, nie grzeb za głęboko. Tutaj co nieco napisałem:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy nie lepiej, może jednak użyć programu DisplayCAL Profile Loader, do ładowania profilu icc. Wtedy powinien on również działać w grach. Czy wtedy omijane są też wszystkie zaawansowane ustawienia z Panelu Zarządzania Kolorami Windows ? I czy działa to poprawnie na wersji 22H2 Windows 11 ?

Edytowane przez GMateusz1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, GMateusz1992 napisał:

Czy nie lepiej, może jednak użyć programu DisplayCAL Profile Loader, do ładowania profilu icc. Wtedy powinien on również działać w grach.

U mnie nie działało jak ostatnio sprawdzałem w grach (kalibrowałem kolorymetrem Xrite i1 Display PRO) ... ale może w ciągu tych paru miesięcy coś się zmieniło w Win 11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gamut tego monitora jest w okolicach sRGB, to chyba naprawdę nie ma czym się przejmować i można olać kalibrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jagular napisał:

Jeżeli gamut tego monitora jest w okolicach sRGB, to chyba naprawdę nie ma czym się przejmować i można olać kalibrację.

Według specyfikacji jest to 99% sRGB. Ale jak to jest rzeczywiście, no to tego nie jestem wstanie sprawdzić, a w internecie też nie znalazłem takich informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nasuwa się pytanie: po co się w to wszystko bawić? :)

To nie jest monitor graficzny, nie zajmujesz się takimi zagadnieniami, realnie profil ściągnięty z internetów to prowizorka a nie profil, nie ma tu możliwości kalibracji sprzętowej, nie ma możliwości sprawdzenia dryfu parametrów w czasie bo nie masz sprzętu testującego. Nie mówiąc o tym, że od strony oprogramowania to poprawna współpraca pod względem kalibracji to wcale nie jest taka oczywistość.

Z szerokim gamutem można by walczyć co najwyżej, żeby niepoprawnie wyświetlane treści nie były zbyt przesycone w kolorze. Gamut sRGB i okolice to okolice domyślnej przestrzeni dla treści.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jagular napisał:

Jeżeli gamut tego monitora jest w okolicach sRGB, to chyba naprawdę nie ma czym się przejmować i można olać kalibrację.

W pracy mam taki monitor (zmierzyłem i miał gamut wielkościowo 102% względem sRGB). Niestety gamuty fizyczne monitorów, są zwykle poprzesuwane wzgl. tych "ustandaryzowanych" (co oznacza, że nawet przy gamucie równym wielkościowo 100% sRGB, kolorki są zwykle nieco przekłamane bez profilowania), więc np. czerwony kolor bez oprofilowania był dostrzegalnie przesycony na wspomnianym monitorze.

ps. tam już pomińmy "co kto potrzebuje i jak wiernego obrazu potrzebuje" - chodziło mi tylko o to, że zwykł wąsko-gamutowiec, też potrafi przekłamywać z powodu samego położenia jego gamutu w przestrzeni chromatycznej

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie poprawa jest wyraźna na plus, po zainstalowaniu profilu icc od producenta. Nie jest to jednak kwestią która mnie interesuje. Interesuje mnie odpowiednie ustawienie tego w systemie Windows. I wyjaśnienie co oznaczają opcje z sekcji zaawansowane w panelu Zarządzania Kolorami Windows i które sprawdzają się najlepiej, przy oglądaniu zdjęć, filmów.

1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

W pracy mam taki monitor (zmierzyłem i miał gamut wielkościowo 102% względem sRGB). Niestety gamuty fizyczne monitorów, są zwykle poprzesuwane wzgl. tych "ustandaryzowanych" (co oznacza, że nawet przy gamucie równym wielkościowo 100% sRGB, kolorki są zwykle nieco przekłamane bez profilowania), więc np. czerwony kolor bez oprofilowania był dostrzegalnie przesycony na wspomnianym monitorze.

ps. tam już pomińmy "co kto potrzebuje i jak wiernego obrazu potrzebuje" - chodziło mi tylko o to, że zwykł wąsko-gamutowiec, też potrafi przekłamywać z powodu samego położenia jego gamutu w przestrzeni chromatycznej

Skoro masz w pracy taki monitor, to byłbyś wstanie mi powiedzieć na ilu % jasności jest np: 80cd, 100cd, 120cd, 140cd, 180cd. Z tego co wyczytałem w programie DiaplayCAL, to ten profil icc, którego używam był przygotowany dla 180cd, przy 6460k.

Edytowane przez GMateusz1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, GMateusz1992 napisał:

Skoro masz w pracy taki monitor,

W pracy mam taki monitor (LG 21,5" 1920x1080 IPS, nazwy modelu nie pamiętam), "taki" to znaczy mający gamut zbliżony do sRGB, a nie ASUS MX239H ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te opcje są dla użytkowników zaawansowanych. Tego się nie rusza, jeżeli się nie wie co się rusza :)
Nie ma czegoś takiego jak "najlepsze" ustawienia kalibracyjne. Kalibruje się monitor do jakichś konkretnych ustawień. A te mogą być różne: od jasności, przez WB do gamutu. Co kto potrzebuje.

Druga sprawa: egzemplarz A monitora X będzie świecić inaczej, niż egzemplarz B tego samego monitora X z powodu samych różnic wynikłych z niedoskonałej powtarzalności, jak i z powodu różnego zachowania się podświetlenia egzemplarzy o innej historii użytkowania.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kyle_PL napisał:

W pracy mam taki monitor (LG 21,5" 1920x1080 IPS, nazwy modelu nie pamiętam), "taki" to znaczy mający gamut zbliżony do sRGB, a nie ASUS MX239H ;)

Spoko.

13 minut temu, jagular napisał:

Te opcje są dla użytkowników zaawansowanych. Tego się nie rusza, jeżeli się nie wie co się rusza :)
Nie ma czegoś takiego jak "najlepsze" ustawienia kalibracyjne. Kalibruje się monitor do jakichś konkretnych ustawień. A te mogą być różne: od jasności, przez WB do gamutu. Co kto potrzebuje.

Druga sprawa: egzemplarz A monitora X będzie świecić inaczej, niż egzemplarz B tego samego monitora X z powodu samych różnic wynikłych z niedoskonałej powtarzalności, jak i z powodu różnego zachowania się podświetlenia egzemplarzy o innej historii użytkowania.
 

Dlatego pytałem o wyjaśnienie znaczenia tych ustawień, ale spoko. Dowiem się, może gdzieś indziej, jak mi się uda. A to, że każdy monitor jest inny to ja wiem i że ten pobrany ze strony producent profil icc, nie będzie idealny i w moich zastosowaniach idealny nie musi być.

Edytowane przez GMateusz1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...