Skocz do zawartości
blankname

RTX 3060 Ti od Gigabyte - maksymalne obroty wentylatorów i temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wiedzieć, jakie są maksymalne dopuszczalne szybkości obrotu wentylatorów i temperatury GPU i Hot Spot dla karty Gigabyte RTX 3060 Ti Eagle OC 8G. Zauważyłem, że przy temperaturze w pokoju około 26 stopni, wentylatory przy zwykłym locie MSFS 2020 (z ograniczeniem FPS do 30 klatek na sekundę MAX) kręcą się nawet z szybkością do 1800 RPM. Do tego temperatura wzrasta do 63 stopni na GPU i 74 stopnie na Hot Spocie (to może nie jest problem, ale jeśli wentylatory nie będą wyrabiać, to chyba może wzrosnąć, nie?).

Jest mi ktoś w stanie omówić tą kwestię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie obroty to norma u Gigabyte. Temperatury w normie.
Dopóki nie przebijasz 83 na GPU i 100 na hot spocie to możesz być spokojny.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla świętego spokoju możesz na czas letniego grania wymusić stałe obroty lub zmodyfikować własnoręcznie krzywą obrotów wentylatorów w MSI Afterburnerze. Karta z gatunku tych budżetowych, powinieneś się cieszyć, że masz takie temperatury. Gwarantuję Ci, że skoczyłyby jeszcze wyżej gdybyś odpalił cokolwiek na Unreal Engine 4 na ultra detalach. :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najwięcej zależy od cyrkulacji powietrza w budzie. Ogólnie wszystko do 80 stopni jest akceptowalne, ale wg. mnie niezalecane. Temperatura nie powinna przekraczać 73 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam niby 3 wentylatory w obudowie (1 na tyle - out, 1 na przodzie - in i 1 na topie - out - obudowa SilentiumPC Signum SG1 chyba jak się dobrze orientuję), ale mimo, że obudowa ma filtry przeciwpyłowe, to i tak kurz się osiada i na filtrach i na wentylatorach (także w środku). Przez to muszę co jakiś czas wszystko rozkręcać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij bok budy i sprawdź.

Ja mam u siebie zdjęty, wolę odkurzyć raz na jakiś czas niż gotować podzespoły (GPU ma tragiczne chłodzenie u mnie). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kadajo napisał:

Wysokie obroty to norma u Gigabyte. Temperatury w normie.
Dopóki nie przebijasz 83 na GPU i 100 na hot spocie to możesz być spokojny.

 

3 godziny temu, PL1555 napisał:

Najwięcej zależy od cyrkulacji powietrza w budzie. Ogólnie wszystko do 80 stopni jest akceptowalne, ale wg. mnie niezalecane. Temperatura nie powinna przekraczać 73 stopni.

No wlasnie ,  sa co najmniej 2 "szkoły" jesli chodzi o temperatury gpu. Sam sie zastanawiam ktora jest sluszna i tez popadlem w lekka paranoje;D choc przy wyzszych temperaturach niz 63c jak autor. Wiadomo im chlodniej tym lepiej ale pytanie jak duzy wplyw na zywotnosc samej karty (rdzenia) ma temperatura np 78c wzgledem 70c .Wiadomo im wyzsza temp tym szybciej pracuja wentyle ktore moga sie szybciej zuzyc ale to nie jest jakis wielki problem.

1 godzinę temu, galakty napisał:

Zdejmij bok budy i sprawdź.

Ja mam u siebie zdjęty, wolę odkurzyć raz na jakiś czas niż gotować podzespoły (GPU ma tragiczne chłodzenie u mnie). 

U mnie tez to pomaga , przy obecnych upalach temp spadla z 75c na 70 i wentyle z 70% na 60%. Moja karta najwiecej cieplego powietrza wyrzuca na bok obudowy ktory jest bardzo blisko i robi sie chyba goracy wir:D

Ale temp 63c to chlodno. Co do szybkosci wentyli pytanie jakie zuzycie ma karta i ile % dla twojej karty to 1800rpm u mnie to ok 50% . Jakbym mial 63c przy 50% wentyli to bym skakal z radosci jaka chlodna karte trafilem ale mowie tu o 100% load dlatego pytanie tez jakie masz obciazenie karty przy locku na 30 fps? Konstrukcje 2 wentylatorowe zwykle kreca sie szybciej i sa przez to glosniejsze

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wyższa temperatura elektroniki, tym krótsza jej żywotność. O ile ci to skróci to tak naprawdę loteria. Może działać 10 lat, może 5 a może padnie tuż po gwarancji. Zbyt niskie temperatury o ironio tez nie są zdrowe ale tutaj nie wiem jakie dokładnie mogą być skutki. Wiem ze np. nie powinno się dopuszczać do dużych rozstrzałów temperatur, szczególnie w krótkim czasie, czyli grasz w temperaturach powiedzmy 65-75 wyłączasz grę i ochładzasz szybko kartę do powiedzmy 35 stopni, to ja może szybciej zabić niż wysokie temperatury :). To jest właśnie powodem pękania lutów, czyli kuleczek pod pamięciami czy GPU a wtedy kaplica i bez stacji HOT się nie obejdzie, piekarnika nie licze bo to brute force :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja ale ta elektronika musi tez miec jakis optymalny zakres temperatur ktory nie powoduje zadnych skutkow ubocznych. I tutaj niektorzy twierdza ze jest to np 80c inni ze 70c. Ciekawe czy te tansze 2 wentylatorowe konstrukcje ktore zwykle pracuja w przedziale 70-80c padaja szybciej i czesciej niz karty pracujace w przedziale np 65-70c. Ale takich statystyk chyba nikt nie prowadzi:p Ja np zwykle mialem raczej budzetowe karty , kiedys saphire  3850,  7850 , potem 1060 windforce,  kazda z nich ok 5-6 lat pracowala bez zarzutu i nie padla choc wtedy chyba ani razu nie kontrolowalem temperatur. Jedynie 1060 przed sprzedaza sprawdzilem i dobijala do 78c wiec podejrzewam ze przez te 5 lat tak miala. 

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na to mocnych, nie ma też co brać na zapas do głowy i rozkminiać na drobne - bez przesady. Jeśli karta nie przekracza w normalne dni (nie liczę upałów latem) 70*C to jest gitara. Nowsze karty z wyższym TDP o ile się nie mylę mają poprzeczkę normalnej pracy podniesioną do 80*C.

Dobrą profilaktyką jest po okresie gwarancyjnym wymienić chociaż pastę na rdzeniu, jeśli karta dłużej pracowała w wyższych temperaturach (np. przez słaby obieg powietrza w budzie, mało wentylatorów) to dobrze jest też sprawdzić stan termopadów.

Dla najbardziej upierdliwych pozostaje jeszcze opcja undervoltingu i wymuszenia stałych obrotów wentylatorów na karcie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony przypomnę tylko, że temperatury, które zanotowałem, dotyczą pracy przy limicie klatek do 30 FPS. Karta pozwala wyciągnąć w MSFS 2020 przy tych samych ustawieniach (ULTRA) ponad 44, ale nie chcę próbować :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo, ja tez gram na locku 30 fps. Co mi po tych 40 czy 60 klatkach na wysokości przelotowej jak nad ziemia spadnie do 30 a przy lotniskach większych nawet niżej. A detali ciąć nie będę bo za ładne widoczki mam :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blankname  kluczowe jest to jak bardzo karta jest obciazona przy tych 30fps. Jesli jest to np 70% i wiecej to 63C to dobra  temperatura. Martwil bym sie jakby bylo 63C przy obciazeniu np 30-40%:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.06.2022 o 18:41, blankname napisał:

jakie są maksymalne dopuszczalne szybkości obrotu wentylatorów i temperatury GPU

2500 rpm i 80 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...