Skocz do zawartości
KPX.

Trzaski dźwięku / audio crackling po wymianie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :(
Zazwyczaj staram radzić sobie z problemami, niestety jestem zmuszony prosić o pomoc.

Ponad miesiąc temu wymieniłem procesor w kompie z ryzena 2700x na 5500 i od razu po wymianie usłyszałem problem.
Pojawiły się trzaski dźwięku, które są nieakceptowalne, nie da się tego tolerować i muszę coś z tym zrobić.
Wygląda to dokładnie jak na znalezionym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=mHZieKAUf48
Znalazłem nawet wątek na reddicie, ktoś też miał ten problem: link

Ręce mi opadają, próbowałem chyba wszystkiego :/
Ludzie to rozwiązują podniesieniem napięcia VDDG którego nie mam, problem występuje na karcie dźw. zintegrowanej jak i USB, na usb nawet bardziej.
 

Edytowane przez Kacpelux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem dzisiaj proca na matiza r5 3600 i problem od razu zniknął.

Nie znalazłem rozwiązania by 5500 działał normalnie, próbowałem: zmiany biosu (agesa 1.2.0.7 na 1.2.0.6c), reinstalacji windowsa (W10 i W11) różnych kart dźwiękowych, odinstalowania wszystkich sterowników kart dźwiękowych, różnych sterowników do tych kart, wyłączenia XMP, włączenia XMP, wyłączenia C-States, zmiany planu zasilania w systemie, instalacji sterowników chipsetu i więcej.

Piszę aktualnie z supportem AMD czy to się w ogóle nadaje na gwarancje, czegoś takiego jeszcze nie widziałem :whee:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na takie problemy z dźwiękiem na ryzenie 3700x jeszcze pomogło podbicie soc do 1.15v przy ramie 3800mhz niżej podczas gry w bfa miałem podobny efekt po jakims czasie, ogólnie ludziom pomagało zwiększenie tego napięcia na takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,
zmiana SoC na ponad 1.3v przy ram 3200mhz bez zmian.

Gdyby ktoś był ciekawy jak strzela dźwięk: link
Nagrałem dźwięk laptopem z wyjścia dźwiękówki, czyli słyszycie to co ja w słuchawkach, na nagraniach w systemie nie było trzasków.

Odpisali mi dzisiaj z supportu i sugerują oddanie na gwarancje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalałeś latencymon? wykres wygląda normalnie po tych trzaskach?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szczerze mówiąc nie sądzę aby to był bezpośredni problem związany z procesorem. Bardziej obstawiałbym tutaj brak "prawidłowej" kompatybilności czy też "sterowania ustawieniami/napięciami" z B450 pomimo ,że w teorii wszystko powinno być okej. Fajnie by było jakbyś mógł wsadzić CPU do MOBO z nowym chipsetem. 

Patrząc na to ile B450 tka obsłużyła generacji to bym się nie zdziwił. Próbowałeś upgrade'u sterowników chipsetu i zainstalowania sterowników dźwięku z strony producenta? 

Edytowane przez Iri
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo widzisz latencymon nie sprawdzałem, niestety, ale wybacz tego już nie przetestuję. Ryzen 3600 działa i na razie zostaje, pasta mi się skończyła to nawet nie mam jak przełożyć na testy.

@Iri Może być tak jak piszesz, myślałem nawet nad zmianą płyty, ale jak zobaczyłem że gość na reddicie ma AsRocka na B550 i identyczny problem to uznałem że lipa wymieniać w ciemno :/ Aktualizacji chipsetu próbowałem na różne wersje.

Wiecie co, jak już proca nie ma w kompie to szkoda wam zawracać gitare, bo i problemu nie ma 8:E Dzięki za wszelką pomoc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...