Skocz do zawartości
naczelnik5

Opinia o Gigabyte RTX 3060Ti Gaming oc/pro vs inne modele

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , luźno rozglądam się za jakimś 3 wiatrakowym używanym 3060ti. Ofert jest sporo i już ceny używek z gwarancją całkiem rozsądne. Model jak w tytule wydaje się całkiem ok. Zastanawia mnie tylko fakt że bardzo dużo ofert jest właśnie z tym modelem i  ma dobre ceny.Czy coś jest z nim nie tak że ludzie tak często chcą się go pozbyć za stosunkowo niewielkie pieniadze wzgledem nowych lub innych modeli?Czy wynika to bardziej z faktu popularnosci tego modelu w sensie ze duzo ludzi go ma to tez sporo ofert sprzedazy? Cieżko znaleźć np asus tuf gaming czy x lub z trio msi. Czy asus tuf lub msi trio sa faktycznie sporo lepsze i warto polowac i dolozyc te kilka stow?  A moze taki 2 wentylowy msi gaming x bedzie lepszy od Gigusia? Zalezy mi na tym zeby karta utrzymywala na stocku ok 70C przy max obciazeniu przy zamknietej budzie i zeby wentyle nie wyly przy np 60%.( Nie musi byc super cicha , wazne zeby mocno nie wyla:p) Karta jaka by nie byla na bank poddana zostanie dodatkowo UV. Czy ten Gigabyte to bedzie dobry wybor przy takich wymaganiach czy szukac czegos innego? Temat powstał głównie z takiego powodu że poprzedni zakup oparłem tylko na testach z neta, które jak się okazało mocno odbiegały od rzeczywistości. Dlatego też chciałbym usłyszeć opinie użytkowników którzy mogą coś podpowiedzieć na bazie własnego doświadczenia i faktycznego domowego użytkowania

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 slotowy gigabyte są głośne a  dużo bo swego czasu tańsze o 100 ke lub dwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli tak jak myslalem ze duzo ich w obiegu..dobra to teraz krotka piłka 

Gigabyte gaming oc czy dołożyc 200-300zł do inno3d ichill x3??

Ten ichill bardzo mi sie podoba , wygląda masywnie . W opiniach tez pisza ze chlodna i w miare cicha karta, tylko mało ofert ale coś tam wyszperałem.Gigabyte z kolei do wyboru do koloru i dobre ceny używek. Zależy mi głównie na chłodzie , szum wentyli mi nie przeszkadza ale wycie już troche tak:p Co wybrać z tych 2?

 

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierz kartę, która ma najwyższy PL w biosie.

3060ti w 95% mają ledwo 200Wat PL i pod obciążeniem taktowanie GPU lata jak żyd po pustym sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mi akurat nie przeszkadza bo i tak bede robił uv wiec taktowanie pod obciążeniem bedzie na "sztywno". Bardziej zalezy mi na niskich temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.06.2022 o 11:55, naczelnik5 napisał:

Witam , luźno rozglądam się za jakimś 3 wiatrakowym używanym 3060ti. Ofert jest sporo i już ceny używek z gwarancją całkiem rozsądne. Model jak w tytule wydaje się całkiem ok. Zastanawia mnie tylko fakt że bardzo dużo ofert jest właśnie z tym modelem i  ma dobre ceny.Czy coś jest z nim nie tak że ludzie tak często chcą się go pozbyć za stosunkowo niewielkie pieniadze wzgledem nowych lub innych modeli?Czy wynika to bardziej z faktu popularnosci tego modelu w sensie ze duzo ludzi go ma to tez sporo ofert sprzedazy? Cieżko znaleźć np asus tuf gaming czy x lub z trio msi. Czy asus tuf lub msi trio sa faktycznie sporo lepsze i warto polowac i dolozyc te kilka stow?  A moze taki 2 wentylowy msi gaming x bedzie lepszy od Gigusia? Zalezy mi na tym zeby karta utrzymywala na stocku ok 70C przy max obciazeniu przy zamknietej budzie i zeby wentyle nie wyly przy np 60%.( Nie musi byc super cicha , wazne zeby mocno nie wyla:p) Karta jaka by nie byla na bank poddana zostanie dodatkowo UV. Czy ten Gigabyte to bedzie dobry wybor przy takich wymaganiach czy szukac czegos innego? Temat powstał głównie z takiego powodu że poprzedni zakup oparłem tylko na testach z neta, które jak się okazało mocno odbiegały od rzeczywistości. Dlatego też chciałbym usłyszeć opinie użytkowników którzy mogą coś podpowiedzieć na bazie własnego doświadczenia i faktycznego domowego użytkowania

No ja chyba jestem najlepszym adresatem tego pytania bo od lutego miałem właśnie Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 8 GB i też go wystawiłem na sprzedaż (ale wcale nie za rozsądną cenę bo nie będę w wakacje sprzedawać za grosze, a wiem, że mam/miałem naprawdę fajny egzemplarz). Dlaczego sprzedaję ? Ano bo jak leciałem w MFS nad Bombajem w 1440p to tak mi przylagowało, że kupiłem Asusa Tuf 3080Ti, o którym też piszesz :)

I teraz tak: Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 8 GB to naprawdę niezła karta ! A szczególnie teraz gdzie można wyłapać za grosze typu 2500zł :) Była w idle cicha, w obciążeniu głośna. Ale co to tak naprawdę oznacza - głośna.cicha ? Kiedy się przesiałem na nią po GTX 1660Ti wydawała mi się super cicha, ale teraz mając Asusa tufa to ten jest jeszcze cichszy. Po prostu ten Gigabyte to porządna, średnia półka, którą szczerze polecam do 1080p i 1440p. W Asusie czuć jakość na każdym kroku, ale też kosztuje swoje.

Na marginesie - Tego Gigabyte kupiłem na raty zerówki w lutym i tak mi nie szkoda tych 4000zł bo tak naprawdę do dzisiaj zapłaciłem z 300 ? :) Jakbym wydał od razu 4000zł to bym był lekko sfrustrowany :) No, ale z 2 strony miły czas spędzony na grach przez pół roku to też duża wartość. Ale ta karta w obecnych cenach naprawdę jest dobrą ofertą.

Z moich obserwacji wynika, że na dzień dzisiejszy najlepszy stosunek jakości do ceny ma czysty 3080, ale jak pisałem do 1440p/1080p jak najbardziej polecam tego Gigabyte 3060Ti. Jestem pewien, że będziesz bardzo zadowolony. I myślę, że śmiało możesz brać używkę na gwarancji (tylko nie ode mnie bo mam za wysoką cenę :) )

No i też być może masz odpowiedź dlaczego tak dużo na rynku jest akurat Gigabytów. Szły na zerówki w RTV-EURO-AGD i pewno w MM. Dużo ludzi kupiło. Teraz dużo ludzi sprzedaje bo jednak muszą pojechać do tego Egiptu lub choćby Sopotu... :) Więc sprzedają... Wrócą i w grudniu znów będą drogo kupować. I tak świat handlu toczy się od lat w tym samym kręgu, niekiedy przerywanym czymś takim jak pandemia... :) Bo ludzie bardzo często nie podejmują racjonalnych wyborów... Natomiast to nie ma nic wspólnego z jakością samych kart i nie ma czego się tu bać. Oczywiście jak zawsze może znaleźć się nieuczciwy sprzedawca/zły egzemplarz, ale to wszędzie niezależnie od marki/modelu itd. Ale jak na co najmniej rocznej gwarancji z autoryzowanej sieci sklepów to jak najbardziej można kupić używkę. Dlaczego nie ma np. Asusa tufa i "lepszych" generalnie wersji kart w używkach ? Ano bo one są droższe i dystrybuowane już przez sieci strcite komputerowe jak x-kom czy Komputronik (ja właśnie tufa kupiłem w Komputroniku gdzie jest na nią bardzo dobra cena). Po za tym im coś droższego tym mniej będzie na rynku bo po prostu dużo mniej osób kupiło wiec i mniej sprzedaje.

A dokładne różnice pomiędzy 3060Ti i 3080Ti, na podstawie moich doświadczeń, masz w tym temacie:

 

Piąty post od góry. I też pisałem trochę w innych tematach więc przejrzyj mój profil.

Edytowane przez hubio
  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze co do temperatur. Na Gigabyte 3060Ti miałem pod obciążeniem max 75 st. (bez UV, bez upałów). Na 3080Ti od Asusa mam teraz w te upały (też bez UV) max 73 st. Ale tak naprawdę najczęściej max 72 st. A np. w MFS miałem zazwyczaj 68 st. Generalnie ta karta tak działa, że nie ma na stałe bez względu co się dzieje max temperatury tylko jak jest choćby minimalnie mniejsze obciążenie to temperatura spada. Kultura pracy tego tufa jest naprawdę bardzo dobra. Karta ma przecież o wiele większą moc niż 3060Ti, a temperatury niższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hmm 75C to szału też nie ma, myslałem że max to 70C ( według testów i opinii w necie) W swoim Palicie bez upałów i uv mam ok 77-78C dlatego szukam czegoś chłodniejszego.Ale zapewne w Gigabyte przy 75C wiatraki chodza na jakies 50-60% a w Palicie ponad 80-90%. No i gigus po uv powinien być chłodniejszy i cichszy od Palita w którym żeby zbic te 8-10C musiałem zabrać 50w mocy. Temperatury i uv zawsze testuje w wieśku 3 bo dociska i rozgrzewa moją kartę mocniej niż np cyberpunk

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, naczelnik5 napisał:

Hmm 75C to szału też nie ma, myslałem że max to 70C ( według testów i opinii w necie) W swoim Palicie bez upałów i uv mam ok 77-78C dlatego szukam czegoś chłodniejszego.Ale zapewne w Gigabyte przy 75C wiatraki chodza na jakies 50-60% a w Palicie ponad 80-90%. No i gigus po uv powinien być chłodniejszy i cichszy od Palita w którym żeby zbic te 8-10C musiałem zabrać 50w mocy. Temperatury i uv zawsze testuje w wieśku 3 bo dociska i rozgrzewa moją kartę mocniej niż np cyberpunk

Ale nie napisałem jeszcze jednej ważnej rzeczy. Mam w budzie wyłącznie jeden wentylator z tyłu odprowadzający ciepło. Nie wiem czy wentyle z przodu czy z góry by coś zmieniły bo oglądałem testy i może z 1st było mniej, ale muszę to napisać. Przy czym to 75st to był naprawdę max. I już dokładnie nie pamiętam czy przypadkiem nie było 74 st. Pisałem na pewno o tym na forum więc sprawdź profil. Generalnie jeśli chodzi o temperatury to wygląda to bardzo podobnie pomiędzy tym 3080Ti a 3060Ti.

A i jeszcze jedno słowo o  3060Ti vs 3080Ti. W pierwszej chwili poważnie myślałem, żeby oddać tego Asusa i zostawić sobie Gigabyte bo myślałem, że po zmianie wzrośnie mi wydajność w 1440p. A okazało się, że w takim MFS wydajność na 1440p wzrosła o.... 2 FPS... :) Natomiast zostawiłem sobie tego Asusa bo gram na TV i w 4K bajecznie to wygląda, a 3060Ti oczywiście nie uciągnął 4K. W MFS w 4K miałem na 3060Ti ok 25-30FPS, teraz mam ok 55FPS. Warto też dodać, że w 1440p. praktycznie nie odnotowałem większej różnicy w żadnej z testowanych gier, ale może to wynikać z ich specyfiki (symulatory). Co jest zdumiewające w MFS w 1440p mam 55-60FPS i w 4K identycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden wentylator z tyłu w całej budzie ? Toż to porażka na całej linii. To nie jest rok 2000. Oczywiście ze wentylatory z przodu i z góry coś zmienią i to więcej niż ci się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, hubio napisał:

Ale nie napisałem jeszcze jednej ważnej rzeczy. Mam w budzie wyłącznie jeden wentylator z tyłu odprowadzający ciepło. Nie wiem czy wentyle z przodu czy z góry by coś zmieniły bo oglądałem testy i może z 1st było mniej, ale muszę to napisać. Przy czym to 75st to był naprawdę max. I już dokładnie nie pamiętam czy przypadkiem nie było 74 st. Pisałem na pewno o tym na forum więc sprawdź profil. Generalnie jeśli chodzi o temperatury to wygląda to bardzo podobnie pomiędzy tym 3080Ti a 3060Ti.

A i jeszcze jedno słowo o  3060Ti vs 3080Ti. W pierwszej chwili poważnie myślałem, żeby oddać tego Asusa i zostawić sobie Gigabyte bo myślałem, że po zmianie wzrośnie mi wydajność w 1440p. A okazało się, że w takim MFS wydajność na 1440p wzrosła o.... 2 FPS... :) Natomiast zostawiłem sobie tego Asusa bo gram na TV i w 4K bajecznie to wygląda, a 3060Ti oczywiście nie uciągnął 4K. W MFS w 4K miałem na 3060Ti ok 25-30FPS, teraz mam ok 55FPS. Warto też dodać, że w 1440p. praktycznie nie odnotowałem większej różnicy w żadnej z testowanych gier, ale może to wynikać z ich specyfiki (symulatory). Co jest zdumiewające w MFS w 1440p mam 55-60FPS i w 4K identycznie.

TUF to w ogóle jest moim zdaniem w TOPce chłodzeń. Miałem 3070Ti TUF OC i z tej karty byłem najbardziej zadowolony do tej pory. Dla zobrazowania, potem miałem 3090 Aorus Xtreme, niby TOP, niby kolos, a gówno straszne to było. Teraz mam 3090 Chil x4 i jest lepiej...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, kadajo napisał:

Jeden wentylator z tyłu w całej budzie ? Toż to porażka na całej linii. To nie jest rok 2000.

Na budzie nie mam z góry. Tylko mam z przodu, ale tam mam takie kratki z boków i być może przez to powietrze nie wchodzi. Być może kupiłem nie idealną budę, ale zależało mi na miejscu na zatokę na DVD.

Ale jak nie ma upałów to max mam ok 69-71 st z GPU i max 68 CPU wiec tragedii nie ma :)

Cytat

Oczywiście ze wentylatory z przodu i z góry coś zmienią i to więcej niż ci się wydaje.

Testowałem z wentylatorem z przodu i niestety nie było żadnego wpływu na temperaturę GPU

Na testach widziałem też, że mimo wentyli z przodu miało to niewielki lub żaden wpływ na GPU. Ale nie wypowiadam się na swojej podstawie bo u mnie z przodu są za małe i za gęste te kratki z boku. Lepiej już je zostawić puste.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, lukibossss napisał:

TUF to w ogóle jest moim zdaniem w TOPce chłodzeń. Miałem 3070Ti TUF OC i z tej karty byłem najbardziej zadowolony do tej pory. Dla zobrazowania, potem miałem 3090 Aorus Xtreme, niby TOP, niby kolos, a gówno straszne to było. Teraz mam 3090 Chil x4 i jest lepiej...

No wlasnie  zastanawiam sie tez nad iChill x3 ktora z wygladu mi sie jakos bardziej  podoba, tylko nie wiem czy bedzie chlodniejsza od Gigabyte czy to jeden pierun a te 2-3 stowki drozsza jednak

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, hubio napisał:

Na budzie nie mam z góry. Tylko mam z przodu, ale tam mam takie kratki z boków i być może przez to powietrze nie wchodzi. Być może kupiłem nie idealną budę, ale zależało mi na miejscu na zatokę na DVD.

Testowałem z wentylatorem z przodu i niestety nie było żadnego wpływu na temperaturę GPU

Na testach widziałem też, że mimo wentyli z przodu miało to niewielki lub żaden wpływ na GPU. Ale nie wypowiadam się na swojej podstawie bo u mnie z przodu są za małe i za gęste te kratki z boku. Lepiej już je zostawić puste.

Dużo tutaj zależy od rodzaju obudowy. Jeśli dodanie wentylatora z przodu nic nie zmienia to znaczy że masz bardzo słabą obudowę jeśli chodzi o przepływ powietrza lub jeden to było po prostu za mało (i jest za mało jeśli ma się gorące GPU w obudowie). W tej chwili pozwalasz się gotować swoim podzespolom bo nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pamiętaj ze nie tylko karta się gotuje ale i CPU, płyta główna i dyski. Dodatkowo cały zestaw robi się znacznie głośniejszy ze względu na to że próbuje się schłodzić wyższymi obrotami, ale ze nie ma świeżego powietrza z zewnątrz to chłodzi się tym które jest w budzie i się kotłuje i masz w ten sposób piekarnik, a nie obudowę.

 

Z mojego doświadczenia, optymalne jest zastosowanie z przodu 3 wentylatorów 120mm lub 2 140mm (wciągające), z tylu jednego (120 lub 140) i o góry jednego bliżej tylu obudowy (120 lub 140) (wyciągające). 
Dodatkowo ze względu na bardzo prądożerne GPU jeśli mamy możliwość powinniśmy wrzucić jeden lub dwa wentylatory na spod obudowy (wciągające), co prawda zaburzy to trochę powietrze dla CPU ale ostatecznie da lepsze wyniki gdyż GPU jeśli gramy to działa jak grzałka i podgrzewa i tak wszystko w komputerze, wiec priorytetem powinno być jak najlepsze chłodzenie dla GPU.

Danie jednego wentyaltora z przodu i jednego z tylu albo o zgrozo zostawienie tylko jednego z tylu to dzis za mało. To może mieć sens tylko przy komputerach biurowych.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, naczelnik5 napisał:

Hmm 75C to szału też nie ma, myslałem że max to 70C ( według testów i opinii w necie) W swoim Palicie bez upałów i uv mam ok 77-78C dlatego szukam czegoś chłodniejszego.Ale zapewne w Gigabyte przy 75C wiatraki chodza na jakies 50-60% a w Palicie ponad 80-90%. No i gigus po uv powinien być chłodniejszy i cichszy od Palita w którym żeby zbic te 8-10C musiałem zabrać 50w mocy. Temperatury i uv zawsze testuje w wieśku 3 bo dociska i rozgrzewa moją kartę mocniej niż np cyberpunk

Szukaj Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti AORUS ELITE 8GB 2.0 LHR   te 2000 RPM  dla mnie nie jest głośne :E    Zwykłych Gigashitów  nie polecam mam  jeszcze  1660TI w wersji  OC (3 wentyle)    była głośniejsza....

Może ma fatalną regulację obrotów  zawsze możesz posiłkować się MSI Afterburner. Ale dla mnie  jest ok 

Tu masz  pomiar z stres testu  ale i tak w grach wskoczy chyba zaraz 1800 RPM   po przekroczeniu 50 stopni C

Jak chcesz wrzucę  skryeeny z Wieśka  3  z limitem 60FPS i bez  :E

 

 

Screen-Shot-07-02-22-at-10-18-AM.png

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3060Ti Gaming OC (non-pro ale ta z 3 wentylami). Największy problem tej karty to jest wg mnie wujowe fabryczne ustawienie wentyli. Po korekcie mam ~72 st. C przy PL 104% albo ~67 st. C % przy PL 85% (a spadek wydajności jest minimalny). Opisywałem tu też swoje testy w zależności od konfiguracji wentylacji w obudowie, możesz pokopać po moich postach, to nie było dawno temu.

EDIT Proszę

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, kadajo napisał:

Dużo tutaj zależy od rodzaju obudowy. Jeśli dodanie wentylatora z przodu nic nie zmienia to znaczy że masz bardzo słabą obudowę jeśli chodzi o przepływ powietrza lub jeden to było po prostu za mało (i jest za mało jeśli ma się gorące GPU w obudowie). W tej chwili pozwalasz się gotować swoim podzespolom bo nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pamiętaj ze nie tylko karta się gotuje ale i CPU, płyta główna i dyski. Dodatkowo cały zestaw robi się znacznie głośniejszy ze względu na to że próbuje się schłodzić wyższymi obrotami, ale ze nie ma świeżego powietrza z zewnątrz to chłodzi się tym które jest w budzie i się kotłuje i masz w ten sposób piekarnik, a nie obudowę.

No cóż. Zapraszam na kawkę do mnie i zobaczysz czy się coś gotuje czy nie :) Otóż nic się nie gotuje. Codziennie monitoruję temperatury. GPU mam max 69-70 st (w upały max 73st). Zazwyczaj 69 st. Ze 3 stopnie mniej jak nie ma w ogóle założonego boku. CPU i3-12100 to praktycznie mi nie przekraczał 64st. Zmieniony procek czyli i5-12800 nie przekracza 70 st. Zazwyczaj 68st. Dyski ok 40st. Podobnie płyta główna :)

Wszystko jest ok. A przecież nie gram całymi dniami tylko parę godzin dziennie. A reszta to idle gdzie temperatury nie przekraczają nigdzie ok. 50st. Kultura pracy także ok.

Ma też nawet dosyć dobre opinie.

Obudowa to też nie jakiś no-name, ale podobno nie idealna. Ale wziąłem bo miała zatokę na DVD. To Chieftec Hawk AL-02B-TG-OP. Generalnie po wyjęciu boków obudowy temperatury są niższe o ok 4st.

https://www.komputronik.pl/product/689349/chieftec-hawk-al-02b-tg-op.html

b0e8b16cfd159dfe.jpg

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz tylko na temperatury pod obciążeniem, w idle to wiadomo ze bedzie dobrze, chyba ze w piekle byś mieszkał albo w wulkanie aktywnym. :D

Idle vs Stress

e2073093e2f5d9b43066979dd5acd749.png aa416284a362a47dc460114d7166026c.png

Zobacz ze CPU ma dwie temperatury : CPU i CPU Package - zobacz jaka jest różnica między nimi pod obciążeniem. Zawsze patrzymy na CPU Package.
Zobacz ze temperatury dysków skoczyły oprócz Samsunga, dlaczego ? Samsung jako jedyny jest w takim miejscu ze wieje na niego wentylator, reszta dysków nie znajduje się bezpośrednio w nawiewie powietrza, a 3 z nich są zamontowane na plecach płyty. 
Fractal Design Meshify C Tinted Tempered Glass Midtower ATX Case - Black -  Micro Center

Zwróć też uwagę na prędkości wentylatorów i pobór mocy CPU jak i GPU.

9fcf5f0418742ebd9ce66f14a8ef67ed.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, kadajo napisał:

Patrz tylko na temperatury pod obciążeniem, w idle to wiadomo ze bedzie dobrze, chyba ze w piekle byś mieszkał albo w wulkanie aktywnym. :D
Idle vs Stress

Zobacz ze CPU ma dwie temperatury : CPU i CPU Package - zobacz jaka jest różnica między nimi pod obciążeniem. Zawsze patrzymy na CPU Package.
Zobacz ze temperatury dysków skoczyły oprócz Samsunga, dlaczego ? Samsung jako jedyny jest w takim miejscu ze wieje na niego wentylator, reszta dysków nie znajduje się bezpośrednio w nawiewie powietrza, a 3 z nich są zamontowane na plecach płyty.

Zwróć też uwagę na prędkości wentylatorów i pobór mocy CPU jak i GPU.

No właśnie robię pomiary po 3 krotnym puszczeniu 3D Marka i wygląda to tak:

20ea63915f0eac48.jpg

Zwrócić uwagę może 84 st. CPU i od razu wyjaśniam. Na żywo oglądałem zmieniające się temperatury i normalnie podczas testu CPU osiągało ok 64st. Wyłącznie w dedykowanym benchamrku samego CPU skoczyło do 80 st i to dosłownie na 10 sek. Wiadomo, że w grach nie ma takie obciążenia CPU bo rozkłada się też na GPU co empirycznie potwierdzam. W MFS ok 68st max. GPU tutaj max 70st i też tak przeciętnie mam w grach. Płyta główna max 43st. Dyski max 39 st. Wszystko jest ok :)

PS. A jak miałem i3-12100 to w ogóle nawet nie patrzyłem na temperatury bo max to było z 58 st. :) Tak więc chłodzenie jest ok. Może mogło by być ciut lepsze, ale bez przesady. Najbardziej mi zależy na dobrych temperaturach GPU, które mam za ponad 6000zł. A tu jest ok.

Masz 3 wentyle z przodu, 1 z tyłu i GPU Ci osiąga 73 st. U mnie 70 st. :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie pokazales jakie masz prędkości wentylatorów. ;) 

Zwróć uwagę jak wolno u mnie się kręcą wentyle w budzie. Dla nie priorytetem jest cisza.

Moja i7 na pewno wydziela więcej ciepła od twojej i5, a już na pewno i3.
Dodatkowo mój RTX 3070 ma obniżone prędkości wentylatorów aby było w miarę cicho nawet pod obciążeniem. Dopiero jak przekroczy 80 stopni to się rozkręca do ponad 1800 lub wyżej.
Ty masz RTX 3080 Ti który wydziela pewnie ponad dwa razy więcej ciepła niż mój RTX 3070 wiec u ciebie zapewne cicho nie jest. Obstawiam ponad 2 tys. obrotów z takim słabym przepływem powietrza jaki masz.

Tak ze pokaz no ten ss ale rozwiń zakładkę fans, oczywiście pod jakimś sensownym obciążeniem tak przez 15-20 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, kadajo napisał:

Nadal nie pokazales jakie masz prędkości wentylatorów. ;) 

Zwróć uwagę jak wolno u mnie się kręcą wentyle w budzie. Dla nie priorytetem jest cisza.

Moja i7 na pewno wydziela więcej ciepła od twojej i5, a już na pewno i3.
Dodatkowo mój RTX 3070 ma obniżone prędkości wentylatorów aby było w miarę cicho nawet pod obciążeniem. Dopiero jak przekroczy 80 stopni to się rozkręca do ponad 1800 lub wyżej.
Ty masz RTX 3080 Ti który wydziela pewnie ponad dwa razy więcej ciepła niż mój RTX 3070 wiec u ciebie zapewne cicho nie jest. Obstawiam ponad 2 tys. obrotów z takim słabym przepływem powietrza jaki masz.

Tak ze pokaz no ten ss ale rozwiń zakładkę fans, oczywiście pod jakimś sensownym obciążeniem tak przez 15-20 min.

No, ale chodzi w końcu o temperatury czy wiatraki ? :) Jak masz 73 st. w stresie na GPU to i wiatraki muszą dawać. Oczywiście też wiele zależy od samej karty.

U mnie oprócz wentylatorów na GPU żadne inne nie są słyszalne więc nawet nie patrzyłem jak się kręci ten na CPU, ale chyba max coś koło 1400RPM.

Też lubię ciszę i do średnich gier i pracy mam  ją. A w grach w które gram przed TV z włączonym kinem domowym to i tak nic nie słychać nawet jak wiatraki chodzą na maxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko rozmawiamy ;) 
Temperatury masz ok. Ja tylko jestem ciekaw przy jakich obrotach wentylatorów :)

Dla mnie np. wszystko, co wchodzi powyżej 800 obr. jest już wyraźnie słyszalne a powyżej 1000 zaczyna przeszkadzać, wyjątkiem jest GPU bo tam ciężko jest zejść poniżej 1200 i zachować dzis sensowne temperatury.

Znam tylko jedna kartę która to potrafi, Asus Noctua :D

P.S. a jakie masz chłodzenie na Procku ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
44 minuty temu, kadajo napisał:

Tylko rozmawiamy ;) 
Temperatury masz ok.

No i widzisz - przy jednym wentylu wyciągającym z tyłu, ale Silenght Wings 3 do bequiet :)

Cytat

Ja tylko jestem ciekaw przy jakich obrotach wentylatorów :)

Dla mnie np. wszystko, co wchodzi powyżej 800 obr. jest już wyraźnie słyszalne a powyżej 1000 zaczyna przeszkadzać, wyjątkiem jest GPU bo tam ciężko jest zejść poniżej 1200 i zachować dzis sensowne temperatury.

Już bez wklejania testów: na 3d marku wentyl od CPU kręci mi się max 1431RPM, od GPU 2381RPM

No, ale jak wiatrak od GPU chodzi na 1500 RPM to i tak reszta byłaby zagłuszona ?

Cytat

Znam tylko jedna kartę która to potrafi, Asus Noctua :D

P.S. a jakie masz chłodzenie na Procku ?

Fera 5

Największy problem jest zawsze z GPU i widziałem filmiki na YT, że tylko zamontowanie wentyla na boku (tzn. wywiercenie otworu i zamontowanie :) ) daje rezultat. Ani z przodu ani z góry nic nie dają do GPU. Tylko na CPU.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, hubio napisał:

No i widzisz - przy jednym wentylu wyciągającym z tyłu, ale Silenght Wings 3 do bequiet :)

Dlatego mnie zaciekawił twój przypadek :)

2 minuty temu, hubio napisał:

No, ale jak wiatrak od GPU chodzi na 1500 RPM to i tak reszta byłaby zagłuszona ?

Zgadza się, ale ja lubię też wręcz idealna cisze jak GPU nie jest obciążone a wystarczy rzucić jakieś cięższe zadanie na CPU i już nie ma ciszy, denerwuje mnie tez jak co chwile przez obciążenie wiatraki wbijają na wyższe obroty i za chwile schodzą i ich nie słychać. U mnie konfiguracja jest taka ze nie licząc GPU komputer jest praktycznie 0db. Nie ma różnicy czy jest włączony, czy nie.

7 minut temu, hubio napisał:

Największy problem jest zawsze z GPU i widziałem filmiki na YT, że tylko zamontowanie wentyla na boku (tzn. wywiercenie otworu i zamontowanie :) ) daje rezultat. Ani z przodu ani z góry nic nie dają do GPU. Tylko na CPU.

Tak, kiedyś obudowy nawet fabrycznie miały wentylację z boku. Problemu by nie bylo gdyby dzisiejsze obudowy pozwalały bez problemów montować wentylatory na spodzie.
GPU jeszcze parę lat temu tak się nie grzały wiec zrobiła się moda na piwnice aby ukryć PSU i jego kable.

Myślę ze ta moda teraz szybko zacznie się zmieniać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...