Skocz do zawartości
Aboryginal

Laptop do prac kreatywnych do 16000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planowałem zakup laptopa (https://www.x-kom.pl/p/731253-notebook-laptop-16-asus-rog-zephyrus-m16-i9-12900h-32gb-1tb-w11-rtx3080ti.html), miał on głównie służyć do projektowania 2D + 3D, czasem jakiejś animacji, no i VR (Oculus quest 2), ale niestety, zanim zdobyłem środki, został wycofany przez producenta... Zależało mi na karcie graficznej RTX 3080 ti, 16GB, i procesorze i9 12 gen.

Ciężko w tym momencie znaleźć coś o podobnych parametrach, znalazłem np.: Asus pro art (https://www.x-kom.pl/p/693783-notebook-laptop-16-asus-proart-studiobook-oled-i7-32gb-1tb-w11p-rtxa5000.html), ale on ma kartę RTX A5000 16GB, 32Gb RAMu DD4 (poprzedni miał DDR5) i procesor i7-11800H. Szukałem w internecie jakiegoś porównania pomiędzy tymi kartami, ale nie znalazłem niczego, co wprost pokazywałoby różnicę, poza tym, że układy RTX A5000 są kierowane do profesjonalistów ale w porównaniach wydajnościowych zwykle brakowało wielu danych, więc nie były wiarygodne.

Wobec tego mam pytanie, czy znalazłby się ktoś, kto powiedziałby mi, jaka jest faktyczna różnica w wydajności pomiędzy tymi dwoma laptopami, albo wskazałby mi jakiś sprzęt, który pod względem wydajności byłby zbliżony do tego ASUSa Zephyrus ROG? Mój budżet to maks. 16000 zł. Zależy mi na tym, aby to był laptop, ponieważ potrzebuję sprzętu mobilnego, Tak jak pisałem wcześniej, miałby służyć do projektowania 2D, 3D, animacji i projektowania w VR (Gravity sketch, Quill, Adobe Medium), no i wiadomo, żeby czasem też można było w coś pograć :)

Z góry dzięki wielkie za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte AORUS YE5 i7-12700H/32GB/1TB/Win11 RTX3080Ti 15899 złotych

Ma świetną jakość wykonania i wysoką wydajność. Ma bardzo dobrą matrycę i wygodną klawiaturę. Jest relatywnie lekki jak na 17 cali. Niestety, nie ma Muxa. 

MSI GP66 i7-12700H/32GB/1TB/Win11 RTX3080 165Hz 11799 złotych

Ma GPU z wysokim TGP i Muxa. Ma wydajny CPU świetną matrycę i bardzo dobry system chłodzenia. Ma bogate wyposażenie. 

Edytowane przez Stefan999
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Quadro to odpowiednik RTX-a 2080.

Sprawdź, czy Twoje programy do pracy nie będą na nim działać szybciej niż na GF-ie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stefan999

Cytat

MSI GP66 i7-12700H/32GB/1TB/Win11 RTX3080 165Hz 11799 złotych

Ma GPU z wysokim TGP i Muxa. Ma wydajny CPU świetną matrycę i bardzo dobry system chłodzenia. Ma bogate wyposażenie. 

Myślałem o nim, ale zależy mi na tym, aby karta graficzna miała to 16 gb. Ten Gigabyte AORUS wydaje się całkiem ok, przemyślę to. Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Aboryginal napisał:

Szukałem w internecie jakiegoś porównania pomiędzy tymi kartami, ale nie znalazłem niczego, co wprost pokazywałoby różnicę, poza tym, że układy RTX A5000 są kierowane do profesjonalistów ale w porównaniach wydajnościowych zwykle brakowało wielu danych, więc nie były wiarygodne.

A500X to odpowiednik RTX 3080 według specyfikacji, tutaj masz wiarygodne porównanie obydwu kart:

https://www.notebookcheck.net/GeForce-RTX-3080-Laptop-GPU-vs-RTX-A5000-Laptop-GPU_10474_10675.247598.0.html

Także biorąc pod uwagę matrycę OLED to twoja propozycja Asusa ProArt jest bardzo dobrą opcją.

 

A jeśli wystarczy 8 GB VRAM i 3080, to 17 calowy GP76 wychodzi bardzo korzystnie cenowo:

MSI GP76 i7-12700H/16GB/1TB/Win11 RTX3080 - 12 099 zł

Jednak tu wypadałoby wymienić RAM bo jest 2x8 GB.

Edytowane przez manuelos
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manuelos, dzięki za odpowiedź, w porównaniu A5000 wypada rzeczywiście podobnie do 3080. Zastanawiam się jeszcze tylko, jak to jest z tą pamięcią RAM, bo w ten Zephyrus Rog, który został wycofany miał DDR5 a Asus ProArt, jest na DDR4. Czy między DDR4 a DDR5 faktycznie jest taka wielka różnica i czy warto czekać aż pojawi się coś podobnego z DDR5? Czytałem, że pierwsze DDR5 mają większe opóźnienia od DDR4, ale w specyfikacjach tych laptopów nie jest to opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Aboryginal napisał:

Czy między DDR4 a DDR5 faktycznie jest taka wielka różnica i czy warto czekać aż pojawi się coś podobnego z DDR5?

Różnice w wydajności są kosmetyczne a w cenie kosmiczne. Nie ma sobie co tym zawracać głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w tym ProArt A5000 ma TGP 90W więc specyfikacja specyfikacją, a limity limitami.

Mocny układ graficzny ma jeszcze MSI GE67 i7-12800HX/32GB/2TB/Win11 RTX3080Ti 240Hz

Jest tu 3080Ti z 16GB ramu i TGP 175W, procesor i7 HX, panel IPS WQHD, a nawet pamięci DDR5. Cena jest powyżej budżetu, ale na dobrą sprawę spełnia on wszystkie wymagania.

 

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemekan napisał:

Tylko że w tym ProArt A5000 ma TGP 90W więc specyfikacja specyfikacją, a limity limitami.

TGP A5000 w tym laptopie  to 110W, więc nie wprowadzaj w błąd. Link do specyfikacji producenta

Trzeba też wziąć pod uwagę że GE67 owszem ma 175W TGP dla karty, ale dla GPU i CPU już tylko 220W łącznie, więc to też nie jest wartość tak piękna w rzeczywistości i aż czerwoną czcionką jest to podkreślane w specyfikacji producenta: Link

Czyli z 220W zostaje 45W dla procesora, który wg. producenta standardowo ma 55W a w trybie turbo aż do 157W (!)  Link

Więc przy pełnym obciążeniu karta może mieć obcięte TGP i to znacznie.

 

To tak dla ścisłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, manuelos napisał:

To tak dla ścisłości.

Tak dla ścisłości: czerwoną czcionką na stronie producenta jest: "Differences are marked in red"

A tu jest specyfikacja na polskiej stronie producenta: https://pl.msi.com/Laptop/Raider-GE67-HX-12UX/Specification 

Bez czerwonej czcionki przy specyfikacji karty.

13 minut temu, manuelos napisał:

Więc przy pełnym obciążeniu karta może mieć obcięte TGP i to znacznie.

Może, ale nie musi, i to w specyficznych warunkach, a ten Asus raczej łącznego TDP nie ma większego (chyba jest to 140W) więc u niego w tych samych warunkach wydajność jeszcze bardziej poleci.

Tak dla ścisłości.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, przemekan napisał:

Tylko że w tym ProArt A5000 ma TGP 90W więc specyfikacja specyfikacją, a limity limitami.

Mocny układ graficzny ma jeszcze MSI GE67 i7-12800HX/32GB/2TB/Win11 RTX3080Ti 240Hz

Jest tu 3080Ti z 16GB ramu i TGP 175W, procesor i7 HX, panel IPS WQHD, a nawet pamięci DDR5. Cena jest powyżej budżetu, ale na dobrą sprawę spełnia on wszystkie wymagania.

 

Przemekan, dzięki za sugestię, ale problem w tym, że to 16000 zł to i tak jest już mocno naciągnięty budżet, początkowo planowałem wydać maks. 14000 zł, więc 18 tys. to jednak zbyt wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...