Skocz do zawartości
Biff

(K) Kości RAM DDR2 2x4GB pod INTEL

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to mój pierwszy post, chciałbym się przywitać z wszystkimi forumowiczami, dzień dobry! ☺️

Poszukuję dwóch kości po 4GB do dość archaicznej już płyty Gigabyte GA-G31M-ES2C. Może komuś zalegają i chciałby się ich w rozsądnej cenie pozbyć. Co mam na myśli mówiąć rozsądna cena? Nie więcej niż 120 zł za komplet. Z komputera na co dzień korzysta moja mama i jedyne czego tak naprawdę używa to Chrome i Gadu Gadu (tak...) i w zasadzie do tego celu komputer jej w zupełności wystarcza. Siedzi w nim jakiś Core 2 Quad, dwie kości po 2GB, dedykowana grafika (też już nie pamiętam dokładnie jaka, ale ma 1GB RAM), a niedawno dołożyłem swój stary dysk SSD 120GB. Windows niby śmiga naprawdę żwawo, ale czasy są takie, że kilka kart w Chrome i już jazda po pliku stronicowania. Na HDD w ogóle nie dało się w ten sposób pracować, bo zużycie dysku ciągle w granicach 100%, a i na SSD nie jest specjalnie lepiej. Stwierdziłem, że dołożenie RAM-u załatwi sprawę, ale okazało się, że znalezienie kości, które są kompatybilne z Intelem to jakaś masakra. Jeśli już się znajdzie to są w kosmicznych cenach, rzędu 220 zł za sztukę(!) kości 4GB (sprzedawca nawet nie ma pary żeby w dualu je puścić). Najmniejsza oferta jaką znalazłem (od jednego z forumowiczów) to komplet za 333 zł. Dodam, że komplet (2x4GB DDR2) pod AMD można bez problemu za 80 zł kupić. Przypominam, że mówimy o platformie, do której najnowszy BIOS jest z 2009 roku, a sama płyta oficjalnie obsługuje maksymalnie 4GB RAM. W internecie można jednak znaleźć informacje, że instrukcja pochodzi z czasów kiedy większe kości były rzadkością i chipset powinien obsłużyć 8GB. Wychodzę z założenia, że bez sensu jest generować niepotrzebne elektrośmieci, bo płyta jest całkiem sprawna, a to już nie te czasy, że można dać komputer ubogiej rodzinie ze wsi (bo sami mają więcej hajsu z dotacji ?). Za 300 zł można bez przeszkód kupić gotowy zestaw, który będzie miał na starcie 8GB DDR3, więc sentymenty (to w końcu był kiedyś mój komputer) sobie odpuszczę. Być może te pamięci faktycznie mają jakąś mega wartość kolekcjonerską bądź dla klienta biznesowego (jakaś maszyna przemysłowa, gdzie trudno o wymianę na nową?), jednak liczę na to, że ktoś chciałby się takowych zwyczajnie pozbyć i mieć satysfakcję z tego, że nie kurzą się w szufladzie, a i jeszcze komuś trochę radochy sprawią. Mam nadzieję, że nikogo swoim filozoficznym wywodem nie obraziłem ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to miałem na myśli. Przecież nie kupię pamięci za 400, skoro za tyle kupię gotowego kompa o lepszych parametrach. Bywam sentymentalny, ale nie głupi, w każdym razie staram się? . Jeżeli te pamięci faktycznie mają wartość większa niż platforma, do której ktoś chce je zamontować, to rozumiem, niech sobie gniją w szufladzie i czekają na właściwego klienta, niemniej ja liczę na to, że ktoś chce się zwyczajnie pozbyć złomu i do takich osób kieruję zapytanie. Pamięci mogą być chińskie, bo tu akurat chodzi o ilość, nie jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Biff napisał:

Właśnie to miałem na myśli. Przecież nie kupię pamięci za 400, skoro za tyle kupię gotowego kompa o lepszych parametrach. Bywam sentymentalny, ale nie głupi, w każdym razie staram się? . Jeżeli te pamięci faktycznie mają wartość większa niż platforma, do której ktoś chce je zamontować, to rozumiem, niech sobie gniją w szufladzie i czekają na właściwego klienta, niemniej ja liczę na to, że ktoś chce się zwyczajnie pozbyć złomu i do takich osób kieruję zapytanie. Pamięci mogą być chińskie, bo tu akurat chodzi o ilość, nie jakość.

Najlepszym sposobem na zakup tanich kości jest szukanie całego zestawu na DDR2. Często takie złomki są sprzedawane za grosze. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, ale po takim zabiegu znowu zostaną niepotrzebne elektrośmieci. Ja wiem, jakiś dziwny jestem. Dam sobie miesiąc na znalezienie takich kości w racjonalnej jak na wiek i możliwości sprzętu cenie, a jeśli nie znajdę to po prostu kupię nowszy zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Biff napisał:

Pewnie masz rację, ale po takim zabiegu znowu zostaną niepotrzebne elektrośmieci. Ja wiem, jakiś dziwny jestem. Dam sobie miesiąc na znalezienie takich kości w racjonalnej jak na wiek i możliwości sprzętu cenie, a jeśli nie znajdę to po prostu kupię nowszy zestaw.

Odpuść temat z czekaniem - musiałbyś trafić kogoś kto się nie zna totalnie. Kup coś innego co spełni Twoje oczekiwania, bo ten sentyment nie ma sensu praktycznego tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Biff Mam takie cuś, może Cie zainteresuje, cenowo dość neutralnie, można się dogadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Biff napisał:

Pewnie masz rację, ale po takim zabiegu znowu zostaną niepotrzebne elektrośmieci. Ja wiem, jakiś dziwny jestem. Dam sobie miesiąc na znalezienie takich kości w racjonalnej jak na wiek i możliwości sprzętu cenie, a jeśli nie znajdę to po prostu kupię nowszy zestaw.

Paaanie, za dobre rzeczy trzeba płacić i to nic, że stare. Czy stare klasyczne samochody są tanie? A no nie są. Czy jakieś stare dzieła sztuki np. obrazy są tanie a no nie są.

Najlepiej od razu odpuścić aniżeli szukać wiatru w polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, zen3x napisał:

Za 200 zł można kupić np.GA-H110M + G4560

w zeszłym tygodniu wystawiałem tutaj Z170A msi + i3 6100 za 240zł, chętnych nie było, za 200 bym oddał wtedy..

płyta pod 6 i7 gen i nawet obsługą dysków m2 nvme, do tego jak piszesz pamięć ddr4 za grosze

komputer znowu na lata

 

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mimuszek napisał:

w zeszłym tygodniu wystawiałem tutaj Z170A msi + i3 6100 za 240zł, chętnych nie było, za 200 bym oddał wtedy..

płyta pod 6 i7 gen i nawet obsługą dysków m2 nvme, do tego jak piszesz pamięć ddr4 za grosze

komputer znowu na lata

 

Ty tak na poważnie? Powaga nie było kupca za te pieniądze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 minut temu, mimuszek napisał:

w zeszłym tygodniu wystawiałem tutaj Z170A msi + i3 6100 za 240zł, chętnych nie było, za 200 bym oddał wtedy..

płyta pod 6 i7 gen i nawet obsługą dysków m2 nvme, do tego jak piszesz pamięć ddr4 za grosze

komputer znowu na lata

 

MSi z170A - Gaming, Carbon, Deluxe ?

Edytowane przez Diesel_Wawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Crypt napisał:

Powaga nie było

nie było, na olx też, chcieli za darmo, dopiero na lokalnie się sprzedała osobno płyta 165zł , osobno procesor 100,

Wszystko idealo, z pudełkami, procesor box nieużywany wentylator itd itp

Sprzedaż też się wzięła z pomysłu na moda starej platformy,  i7 6700 kosztuje tyle co ryzen 3600 ( ok 500zł )  płyta pod ryzena nowa sensowna 180zł.  Za niewiele ponad 400zł młody przeszedł z i3 6100 na ryzena 3600..

Teraz, Diesel_Wawa napisał:

MSi z170A Gaming, Carbon ?

z170A pc mate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200zł  i pudełka jeszcze to okazja ^^ Szkoda, że nie widziałem ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się na priv :) Myślę że coś znajdę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60PLN za 4x2GB + 50PLN mobas z 4-ma slotami i tanio wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 30.06.2022 o 12:11, Biff napisał:

Poszukuję dwóch kości po 4GB do dość archaicznej już płyty Gigabyte GA-G31M-ES2C.

To jest kiepska płyta. Przemyśl zakup znośnej 4-ro slotowej płyty, choć ostrzegam: w pracy mamy kilka komputerów z 4x2GB RAM DDR2 i wszystkie bez wyjątków nie pracują w dualu (procesory pokroju Pentium E5500, czy coś takiego), pomimo nierzadko 4 identycznych kostek. Problem tak starych konfiguracji, to tak niska wydajność, że nawet Youtube 1280x720 @60fps nie są w stanie pociągnąć.

Natomiast co do 8GB RAM w ogóle, to do "biura" wystarcza dzisiaj. Niebawem przy takiej ilości RAM, będzie niezłe rzeźbienie w pliku strony - tak się to wszystko rozrasta.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 1.07.2022 o 14:43, rybek napisał:

Odpuść temat z czekaniem - musiałbyś trafić kogoś kto się nie zna totalnie. Kup coś innego co spełni Twoje oczekiwania, bo ten sentyment nie ma sensu praktycznego tutaj.

Albo kogoś kto wie, ile ta platforma ma lat i że za tyle nie sprzeda. Sentymenty zazwyczaj nie są praktyczne.

 

W dniu 1.07.2022 o 15:34, Crypt napisał:

@Biff Mam takie cuś, może Cie zainteresuje, cenowo dość neutralnie, można się dogadać.

Niestety płyta ma tylko dwa sloty, dlatego szukam 2x4GB.

 

W dniu 1.07.2022 o 17:24, zen3x napisał:

Jakkolwiek przy minimalnej znajomości kwestii jakości pamięci ddr2 wyprodukowanych w chinach wiedziałbyś, że chińskie pomimo deklarowanej zgodności z intel-em wcale nie muszą w nim działać prawidłowo.

Mogą być chińskie, ale działające ;). W tym konkretnym przypadku nie chodzi o herce i timingi, tylko o pojemność.

 

W dniu 1.07.2022 o 17:24, zen3x napisał:

Jeśli jednak chcesz brnąć w stare rozwiązania to trzeba płacić.

Nie chcę w nie brnąć, uważam po prostu, że to dobre wykorzystanie istniejących już zasobów. Nie rozumiem też za co tu trzeba płacić, ale to wyjaśnię później.

 

W dniu 1.07.2022 o 19:57, Diesel_Wawa napisał:

Paaanie, za dobre rzeczy trzeba płacić i to nic, że stare. Czy stare klasyczne samochody są tanie? A no nie są. Czy jakieś stare dzieła sztuki np. obrazy są tanie a no nie są.

Najlepiej od razu odpuścić aniżeli szukać wiatru w polu.

To są dobre rzeczy? Mam gdzieś na strychu w pełni sprawnego Asusa P2B z Pentiumem III 600 na pokładzie. Jak widzę takie oferty to mnie pusty śmiech ogarnia. Na co to komu potrzebne? Do stawiania Windowsa 98? Chcę wykorzystać działający zestaw i szukam kogoś kto chce się pozbyć zalegającego złomu technologicznego, bo tym w istocie są  dzisiaj pamięci DDR2, niczym więcej.

23 godziny temu, Miodnyj napisał:

60PLN za 4x2GB + 50PLN mobas z 4-ma slotami i tanio wychodzi.

Owszem, ale już mam działającą płytę, która w zupełności mamie wystarczy... Zależy mi na tym żeby ją wykorzystać :). Oczywiście nie za wszelką cenę.

20 godzin temu, Kyle_PL napisał:

To jest kiepska płyta. Przemyśl zakup znośnej 4-ro slotowej płyty, choć ostrzegam: w pracy mamy kilka komputerów z 4x2GB RAM DDR2 i wszystkie bez wyjątków nie pracują w dualu (procesory pokroju Pentium E5500, czy coś takiego), pomimo nierzadko 4 identycznych kostek. Problem tak starych konfiguracji, to tak niska wydajność, że nawet Youtube 1280x720 @60fps nie są w stanie pociągnąć.

Natomiast co do 8GB RAM w ogóle, to do "biura" wystarcza dzisiaj. Niebawem przy takiej ilości RAM, będzie niezłe rzeźbienie w pliku strony - tak się to wszystko rozrasta.

Może i kiepska, ale na mamy potrzeby wystarczy. Netflix i HBO Go w przeglądarce działają naprawdę bez zająknięcia w 1080p (grafika też chyba robi swoje, bo Chrome chyba wspiera akcelerację sprzetową). Nie musi być też dual, bo tak naprawdę chodzi tylko o to żeby po stronicowaniu nie latało. Problem zaczyna się jak mama pootwiera kilka kart z Facebookiem i gra (na tymże Facebooku) w jakieś, przepraszam za wyrażenie, "grażynowate" gieki. Coś w stylu zbijanych kolorowych kulek, nie pytajcie ?. Musi też mieć kilka jednocześnie otwartych, bo statsy musi robić ?. Ważne, że Trwam nie ogląda i jakoś tam ćwiczy umysł. Te kilka kart pożera dosłownie cały RAM.

Reasumując, wszystko wskazuje na to, że raczej sobie odpuszczę, bo mi to trochę wygląda na szukanie sentymentalnego frajera. Żadna to legendarna platforma, a jej dzisiejsza wydajność wystarcza co najwyżej do pracy biurowej. Z roku na rok jest również starsza, a to raczej nie podnosi ceny w tym konkretnym przypadku. Nie sądzę, że jakiś przedsiębiorca, który ogląda każdą złotówkę, wyda 400 zł na upgrade złomu, skoro za tyle bez problemu kupi kompletny zestaw o dużo większych możliwościach. Budżetówka też tego nie kupi, bo tam się pieniądze wydaje zupełnie inaczej. Nie wiem do kogo są skierowane te oferty, ale śmiem twierdzić, że te pamięci będą co najwyżej kurzyć się w jakimś zapomnianym kartonie. Oczywiście mówię to z lekkim rozgoryczeniem i nie ukrywam, nie znam się, być może mam na strychu kompy warte fortunę (nigdy nie wyrzuciłem żadnego, to też mój problem), ale dla mnie taki stary sprzęt to złom. Chcesz sobie retro piwnicę do grania zrobić? Spoko, ale do codziennego użytku to się przecież nie nadaje.

Edytowane przez Biff
literówki, interpunkcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do moderacji:

Zauważyłem, że pewne wiadomości zostały usunięte. Przypuszczam, że były jakoś niezgodne z regulaminem, ale czy nie przydałaby się jakaś adnotacja od admina, coś w stylu "wiadomość usunięta", żeby to chwilami nie wyglądało jakbym gadał do siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...