Skocz do zawartości
dawid8896

Problem z podkręceniem ramu Patriot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z podkręceniem ram Patriot 8GB (4x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4 Blackout na Płycie głównej Socket AM4MSI B450M PRO-VDH MAX

 

pełna konfiguracja to

Procesor AMD Ryzen 3AMD Ryzen 3 3100

Płyta główna Socket AM4MSI B450M PRO-VDH MAX

Pamięć RAM DDR4Patriot 8GB (4x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4 Blackout

Karta graficzna NVIDIAGigabyte GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 2X 4GB

Zasilacz do komputera SilentiumPC Vero L3 500W 80 Plus Bronze

Dysk SSDKingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000

 

 

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki konkretnie jest problem? co robiłeś dotychczas?  4 moduły na ogół trudniej się podkręca niż dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

Jaki konkretnie jest problem? co robiłeś dotychczas?  4 moduły na ogół trudniej się podkręca niż dwa.

Problem jest taki, że komputer po zmianie taktowania według opcji w bios Try It! Się restartuje i normalnie taktowanie wraca do 1067 mHz, które samo się ustawią próbowałem już sam kilka razy sam ustawiać ręcznie cl i napięcie, żeby ram ruszył na 3000 mHz ram wracał do 1067 mHz robiłem aktualizacje bios do najnowszego biosu co równało się z czarnym ekranem, a komputer normalnie się uruchamiał (wiatraki się kręciły, ale był czarny ekran) wyjmowałem kilkanaście razy w ciągu dnia baterie od biosu, żeby przywrócić bios fabryczny w biosie brakuje kilka opcji, które były wczesnej, jak SVM MODE.

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opcje Try It mają z reguły bardziej zawężone Timingi niż te w profilu XMP, ustaw na początek XMP i napięcie na RAM 1,35V

Jeśli wystartuje na profilu XMP to możesz spróbować później na 3200MHz przy CL18 (napięcie zostaw 1,35V ewentualnie możesz podbić do 1,4V) jak wystartuje to zejdź z CL do 16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, wowo0689 napisał:

opcje Try It mają z reguły bardziej zawężone Timingi niż te w profilu XMP, ustaw na początek XMP i napięcie na RAM 1,35V

Jeśli wystartuje na profilu XMP to możesz spróbować później na 3200MHz przy CL18 (napięcie zostaw 1,35V ewentualnie możesz podbić do 1,4V) jak wystartuje to zejdź z CL do 16.

Ustawiłem na xmp oraz zmieniłem na 1.40v bo mniej się nie dało zrobiło się to samo czyli komputer włączył się z czarnym ekranem po czym restart i normalnie się uruchomił z tymi samymi taktowanymi co wyżej 1067mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a spróbuj wyjąć dwie kości, zostawić tylko 2 i wtedy ustawić XMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, wowo0689 napisał:

a spróbuj wyjąć dwie kości, zostawić tylko 2 i wtedy ustawić XMP

Zostawiłem w drugim i czwartym slocie ram ustawiłem 1.200V co niby jest standardową mocą według bios oraz włączyłem xmp pokazuje w menedżerze zadań 1500mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wyjmij kości ze slotów 1, 3. Reszte zostaw i próbuj.

Godzinę temu, dawid8896 napisał:

... normalnie się uruchomił z tymi samymi taktowanymi co wyżej 1067mhz

Trochę dziwi mnie to, ale moze jak są cztewry moduły to spada właśnie do tych 1067, a nie 2133-2400 Mhz.

Co pokazuje Bios i CPU-Z (zakładka Memory)? Powinno być 1500 Mhz, przy Twoich 3000.

Menedzer chyba powinien pokazywać pełną wartość. Włącz XMP i pozwól by woltaż ustawił się po swojemu. Zrozumiałem, ze te 1.2V sam wpisujesz. DDR 4 chyba powinny pracować na 1.35

z   XMP.

Ta podawana wartość 1.2V to być może jest bez trybu XMP (wkładasz RAM i tyle).

Kości mają identyczne parametry?  Co to dokładnie za RAM?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flik, u mnie na MSI X570 napięcie nie przestawia się samo po ustawieniu XMP :) trzeba ręcznie wbić 1,35V, dlatego też tak doradziłem koledze na górze :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Flik napisał:

Wyjmij kości ze slotów 1, 3. Reszte zostaw i próbuj.

Ustawiłem na xmp v nie ruszałem są takie jakie były czyli 1.200v znalazłem na fakturze ze dwie kości są takie PVB48G300C6K a dwie następne nie wiem więcej na zrzutach ekranu

a3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nawet w tej tabelce masz napisane jakie ma być napięcie przy aktywnym XMP. Ale coś wydaje mi się, ze w sumie nie tu jest problem skoro nie działają też na 1.40.

Spróbuj z drugą parą RAM to samo. Powinny dobijać do tego XMP chociaż.  Chyba, ze masz pecha i Patrioty nie lubią się z tym mobo.

Podaj jak pokazuje bios jak już włączysz XMP.

Rada na przyszłość: zawsze lepiej konfig RAM-u 2x8GB niz 4x4.

Insze rozwiązanie: wlóż ten RAM o kodzie PVB48G300C6K, wyłącz XMP i wpisujesz ręcznie  CL16-18-18-36  Napięcie  1,35 V lub coś bardzo zbliżonego. Na pewno nie da się wbić manualnie

tego konkretnego?

Jeśli tak robiłeś to zignoruj tę radę.

Moze chociaz te dwie zechcą pracować na XMP. Jeśli nie to nie mam więcej pomysłów. 

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

Nawet w tej tabelce masz napisane jakie ma być napięcie przy aktywnym XMP. Ale coś wydaje mi się, ze w sumie nie tu jest problem skoro nie działają też na 1.40.

To, co jest na tabelce to zrobiłem zrzut ekranu wtedy jak udało mi się ustawić samo XMP z automatycznym v te ramy były kiedyś kompatybilne z tym mobo, ale już nie są przynajmniej tak pokazuje lista na stronie producenta, nawet jak kontaktowałem się z pomocą techniczną MSI, to mi odpisali, że nawet jak kupię inne ramy to też nie muszą współpracować z tym mobo mi się wydaje, że mam zły bios, który nie obsłuży tego ram-u czy coś w tym stylu, bo od nowości ram działał na 3000 mHz oczywiście były tylko te dwie kości ram DDR4 Patriot 2x8 GB 3000 MHz CL16 Viper 4 Blackout z braku pamięci dodałem niby dwie takie same mam jeszcze ramy, które ostatnio kupiłem PSD48G213 381 8 gbx2, ale na tych komputer też się uruchamia z czarnym ekranem, chyba że spróbuje za jakiś czas znów, wyjąć baterie od bios i zainstalować ten nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może faktycznie niezłym pomysłem jest update Biosu (jeśli nie masz najnowszego), albo obniżenie  manualnie MHz do 2666, albo 2933 Mhz.

Tylko wówczas nawet jak to zaskoczy, to trochę lipa z wydajnością będzie. Nie po to się kupuje RAM 3000 Mhz, by na dzień dobry obniżać częstotliwość.

Swoją drogą- troche dziwne, ze na trzech kompletach RAM-u takie rzeczy się dzieją. Widziałem, ze ludzie mają na tej płycie RAM 3600 Mhz. Nie wiem juz czy z Twoim procesorem.

Jak uruchamiasz XMP na tych PSD48G213 381 to co się dzieje? To też jakieś Patrioty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

4 moduły i profil xmp ... żadko kiedy takie coś pozwoli nawet wejśc do windy, 4 ławki trzeba ręcznie doprowadzić do ładu a nie jakieś try it itp ustawic odpowiednie napięcia vddg,vddp,soc , terminacje , cad busy itp niestety troche roboty z tym jest :/ łatwiej bylo sprzedać 2x4 i kupic zestaw 2x8

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Try it to nawet na 2 modułach rzadko kiedy działa xD 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Flik napisał:

To może faktycznie niezłym pomysłem jest update Biosu (jeśli nie masz najnowszego), albo obniżenie  manualnie MHz do 2666, albo 2933 Mhz.

Jak uruchamiasz XMP na tych PSD48G213 381 to co się dzieje? To też jakieś Patrioty?

Tylko nie wiem jaki dokładnie wybrać bios jaką wersje zainstalować i czy instalować najpierw od najstarszego w górę do najnowszego oprócz beta

te drugie ramy to tez patrioty możesz zobaczyć po tym kodzie PSD48G213381 i właśnie na tych komputer uruchamiał się z czarnym ekranem i jak udało mi się wreszcie wejść na nich do biosu to nie było dostępny tryb xmp był na szaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sam widzisz że z drugim zestawem jest coś nie tak. Do tego dla nich skok z 2133  na 3000MT/s to może być po prostu za dużo.

6 godzin temu, Flik napisał:

moze jak są cztewry moduły to spada właśnie do tych 1067, a nie 2133-2400 Mhz.

DDR - Sual Data Rate. 1067MHz to właśnie 2133MT/s.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dawid8896 napisał:

Tylko nie wiem jaki dokładnie wybrać bios jaką wersje zainstalować i czy instalować najpierw od najstarszego w górę do najnowszego oprócz beta

Instaluj najnowszą betę od razu, zawiera wszystkie poprawki z poprzednich, nie musisz aktualizować po kolei... :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Send1N napisał:

4 moduły i profil xmp ... żadko kiedy takie coś pozwoli nawet wejśc do windy, ..

Z tego co pisał autor, to nawet 2 moduły nie chcą zagadać z XMP. Moze aktualka Biosu coś zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Send1N napisał:

Instaluj najnowszą betę od razu, zawiera wszystkie poprawki z poprzednich, nie musisz aktualizować po kolei... :) 

 

28 minut temu, Flik napisał:

Z tego co pisał autor, to nawet 2 moduły nie chcą zagadać z XMP. Moze aktualka Biosu coś zmieni.

Zaktualizowałem do przed ostatniej wersji bios 7A38vBE teraz komputer działa nie stabilnie zdarzają się częste przycinki jak by nie zdążył doczytywać danych wcześniej przed aktualizacją bios tez tak się robiło ale nie w takim stopniu jak teraz ram pokazuje 2133mhz do tego komputer za pierwszym razem nie uruchamia się normalnie tylko pokazuje czarny ekran muszę restartować komputer i wtedy się normalnie uruchamia może teraz winna baterii bios bo już nie wiem co wymyśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Te 2133 to rozumiem, ze bez trybu XMP? Jak z włączonym? Co pokazuje?

Może Jest jakaś niekompatybilność na linii płyta, RAM, albo Patriot nie lubi się z Twoją płytą i nie ma co cudować... Tak czasem bywa.

Wszystkie Twoje RAM-y to Patrioty?  Wsadziłbym testowo cokolwiek innego.  Jak chce ci się w to bawić to przetestowałbym te moduły np memtestem, ale prościej i szybciej byłoby chyba zrobić to, co w

poprzednim zdaniu.

Ja mam Patrioty na MSI i działają bezproblemowo. tyle, ze to Intel 10 generacji.

Ale dziwi mnie to, ze trzy komplety RAMu robią takie problemy. Może coś z płytą?  Jak nie włożysz do siebie czegoś innego niż Patriot, to możemy niestety tylko tak zgadywać.

Pamiętaj, ze jeśli włączasz XMP to moduły RAM mają pracować na voltażu 1.35 minimum.  1.20V to za mało.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wreszcie wejść do biosu, i to 2133 jest bez XMP jeszcze nie sprawdzałem na włączonym xmp co miałbym zrobić, jakby komputer nie chciał wstać, bo nie zawsze chce wstać jak mu nie pasują taktowania RAM-u znalazłem opakowania od RAM-u które aktualnie mam w pc i okazuje, że są takie same tylko dwa ramy 2x4 gb są UDIMM jak bym miał kiedyś do czynienia z podzespołami amd to bym już wiedział ze nie są tak dobre jak intela a wcześniej działałem na samych podzespołach intel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak mi teraz przyszło do głowy. Może te 3000 Mhz to za dużo dla tego procesora? Zrób to co mówiłem wcześniej. Spróbuj ustawić ten RAM niżej- na 2666 Mhz. Manualnie, bez XMP. Na

początku tylko dwa moduły i nie mieszaj kompletów Ram-u.

Zobacz tu zakładka DDR4 MEMORY:  https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-VDH-MAX/Specification

Najprościej zresetować kompa, albo wyjąć baterie na jakiś czas (było pytanie o czarny ekran).

DIMM i UDIMM to chyba pamięć buforowana/niebuforowana, ale nie wiem jakie to ma znaczenie w przypadku kompów tzw konsumenckich.

Spróbuj testowo zrobić to co napisałem-obniżyć lekko takty tych RAMów. Napięcie 1.35, albo najbliższe wyższe dostępne.  Reszta niech będzie na AUTO.

Nadal nie wiem, czy wszystkie Twoje RAm-y mają taktowanie bazowe 3000Mhz. Nie napisałeś tego.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Flik napisał:

 Nadal nie wiem, czy wszystkie Twoje RAm-y mają taktowanie bazowe 3000Mhz. Nie napisałeś tego.

Tak jak pisałem w pierwszym poście w komputerze ma te PVB48G300C6K- Patriot (4x4GB) 3000MHz ddr4 CL16 Viper 4 Blackout które mają max 3000 a teraz ostatnio kupiłem te PSD48G213381 8gbx2 ddr4 które mają 2133mhz cl15 1.2v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

Tak mi teraz przyszło do głowy. Może te 3000 Mhz to za dużo dla tego procesora?

Mało prawdopodobne przy 2 modułach 3000 to nawet 1gen ogarniał bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...