Skocz do zawartości
najs_sc

i5-11400f vs i3-12100f

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Na dniach będę składał nowy PC i zastanawiam się w którą podstawkę iść - 1200 czy 1700. Cenowo wypadają podobnie. Do i5 poprzedniej generacji brałbym płytę MSI B560M Bazooka. Do i3 12-ej generacji wziąłbym coś pokroju MSI PRO B660M-A. Cenowo wypada to bardzo podobnie. Z tego co widziałem w benchmarkach także. W przyszłości nie planuję rozbudowy zestawu. Po około 3 latach po prostu sprzedam całego konfiga i kupię coś nowego. Karta z jaką będą współpracować to RTX 3060. 

Wykorzystanie to w 90% gry. Trochę obawiam się tych 4 rdzeni w i3-12100f w nowych, bardziej wymagających grach. Czasem zdarza mi się streamować gierki na discordzie i stare 4-rdzeniowe i5ki (z 4, a nie 8 wątkami) potrafiły przyciąć. Dlatego bardziej kierowałbym się w stronę i5-11400f. Wiem, że nowa i3 to jest mocarz i pewnie nie byłoby tego problemu, ale jednak to 2 dodatkowe rdzenie. Co wy sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótkie pytanie. Miałem brać i5 11 gen., ale jej cena poszła do góry, zaś i3-12100f jest za 479 zł z płytą Asus Prime B660M-A za 499 zł. Platforma 12 gen. za 980 zł wygląda już kusząco i raczej na to się zdecyduje. Jeżeli będzie problem z wydajnością w grach wymagających więcej niż 4 rdzeni, to wezmę to na klatę i zrzucę na swoją głupotę. 

Moje pytanie jest takie:

Ten proc bazowo obsługuje RAM do 3200 Mhz, podobnie jak płyta. 

Czy poniższy RAM da radę na wskazanym wyżej konfigu obsługiwać na pełnej częstotliwości po odpowiednim ustawieniu w bios? Nie ukrywam, że coś z RGB by się przydało w budzie z oknem.

https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/adata-pami-adata-xpg-spx-d41-3600-2-8gb-ddr4.bhtml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.07.2022 o 13:56, najs_sc napisał:

W przyszłości nie planuję rozbudowy zestawu. Po około 3 latach po prostu sprzedam całego konfiga i kupię coś nowego.

No tak, po co płacić mniej (na dany okres czasu, np.6 lat), skoro można zapłacić więcej - logiczne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szedłbym w 11400f ze względu na 6r/12w jeśli nie planujesz rozbudowy, ale faktycznie blisko 800zł za nią to jest aktualnie tragiczna cena. Za około 600zł masz 10400f, która jest minimalnie gorsza od 11400f oraz w tej samej cenie jest ryzen 5 5500, który jest minimalnie od 10400f lepszy i bliższy 11400f. Obydwie platformy wyszłyby cię bardzo podobnie.

 

Edytowane przez nexy95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest 12100f poniżej 5 stów? ?

Przypominam też, że istnieje ryzen 5500... Chociaż nie jest tutaj lubiany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, najs_sc napisał:

Panowie krótkie pytanie. Miałem brać i5 11 gen., ale jej cena poszła do góry, zaś i3-12100f jest za 479 zł z płytą Asus Prime B660M-A za 499 zł. Platforma 12 gen. za 980 zł wygląda już kusząco i raczej na to się zdecyduje. Jeżeli będzie problem z wydajnością w grach wymagających więcej niż 4 rdzeni, to wezmę to na klatę i zrzucę na swoją głupotę. 

Moje pytanie jest takie:

Ten proc bazowo obsługuje RAM do 3200 Mhz, podobnie jak płyta. 

Czy poniższy RAM da radę na wskazanym wyżej konfigu obsługiwać na pełnej częstotliwości po odpowiednim ustawieniu w bios? Nie ukrywam, że coś z RGB by się przydało w budzie z oknem.

https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/adata-pami-adata-xpg-spx-d41-3600-2-8gb-ddr4.bhtml

W grach wymagających więcej jak 4 rdzenie 12Gen bardzo dobrze sobie radzi.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załapałem się na i5-11400f za 679 złotych i ASrock B560 Steel Legend za 499. Warto płacić 2 stówki więcej względem i3-12100f i Asus Prime B660M-A? Ah te ciągłe dylematy ?

Wiem, że ten Asrock to overkill do tego proca i można iść w coś tańszego, ale ma RGB, fajnie wygląda i zależy mi na radiatorze M2 pod Samsunga 980 ?

Edytowane przez najs_sc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z miesiąc - dwa temu można było 11400F urwać za jakieś 6 stówek z kawałkiem... dzisiaj patrzę 8 stów.. masakra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, T.m.p1 napisał:

Jeszcze z miesiąc - dwa temu można było 11400F urwać za jakieś 6 stówek z kawałkiem... dzisiaj patrzę 8 stów.. masakra. 

Słaba złotówka. Z ciekawszych info: Intel obniżył (miał obniżyć, co czytałem kilka dni temu ... więc chyba obniżył) ceny na procesory 12 generacji o 5%, a są droższe w PL, z powodu słabej złotówki.

ps. pamięci RAM ostro lecą w dół (kosztują minimalnie mniej, pomimo słabnącej złotówy)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.07.2022 o 09:44, najs_sc napisał:

Warto płacić 2 stówki więcej względem i3-12100f i Asus Prime B660M-A?

Pewnie nie .Sam 11400 f moze być trochę lepszy ale zamykasz droge do rozbudowy mocno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, jurekk napisał:

Pewnie nie .Sam 11400 f moze być trochę lepszy ale zamykasz droge do rozbudowy mocno

Wziąłem wczoraj ta i3 właśnie kierując się updatem do i5-13400f za rok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.07.2022 o 08:14, nexy95 napisał:

Szedłbym w 11400f ze względu na 6r/12w jeśli nie planujesz rozbudowy, ale faktycznie blisko 800zł za nią to jest aktualnie tragiczna cena. Za około 600zł masz 10400f, która jest minimalnie gorsza od 11400f oraz w tej samej cenie jest ryzen 5 5500, który jest minimalnie od 10400f lepszy i bliższy 11400f. Obydwie platformy wyszłyby cię bardzo podobnie.

 

Gdzie nowa i3 4c/8t będzie za słaba, tam i 10400f/11400f  nie wyrobi.

Brałbym co taniej wyjdzie i co mniej prądu chla. W połączeniu z RTX3060 nie będzie ŻADNEJ różnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brac 12th z mozliwoscia rozbudpwy do 13th i sie nie zastanawiac nad trupami z 11th ;)

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...