Skocz do zawartości
metaluke

Upgrade z i5-8400

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio wyminieniłem leciwego GTX 1070 na RTX 3060, więc teraz czas myśleć o upgradzie procesora. Jaka wymiana byłaby najbardziej opłacalna(myśle ze nie więcej niż 1800zł na ram,procesor i płytę główną)? I za ile mógłbym sprzedać aktualny zestaw? i5-8400, 2x8GB 2666MHz i płyta MSI B360M Gaming Plus. Mam jeszcze chłodzenie silentiumpc spartan3 pro, ale musiałbym pewnie kupic podstawkę pod intele 11gen+, więc chłodzenie też moze pójśc na sprzedać. Najmocniej myslalem nad wymiana po prostu na i7-8700 bądź 8700k. Mam średni zasilacz Corsair VS550 ale na pewno da sobie radę z wersja bez k, tdp jest takie same. Czy przy takiej wymianie chłodzenie da radę i z jednym i z drugim, czy płyta główna da radę uciągnąć turbo w tych procesorach? Nie mam w planach żadnego oc, wiec wersje k rozważam tylko dlatego ze jest ciut mocniejsza stockowo i ceny sa praktycznie identyczne. Przy sprzedaży swojego procka musiałbym dopłacić ok.300zl, wiec chyba najrozsądniejsza wymiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pulse_ napisał:

I7 9700k lub i9 9900k

Ta płyta da sobie radę z i7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Raczej a nawet na pewno nie pchałbym się już w 9700,9900  a to z tego względu że chyba one kosztuja chorą kasę więc wolalbym nawet po taniosci  b560 za 200-300pln pełno outletów,używek z długimi gwarancjami + i5 10400/f  do kupienia  za ok 470-550pln też używki  o pamięciach nawet nie wspominam bo co chwilę promocje i za 200-250pln idzie kupić  3200mhz  a z tymi twoimi dobrze zakombinowac to zapewne tez się da ustawić na te 3000-3200mhz ,twóje obecne graty czyli procek i płyta zapewne zejdą za ok 500pln więc  do interesu mógłbyś dołożyć 300pln  :E

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i5-10400f-6-x-2-9-ghz-11770488506    nówka pełny box,  na czas edycji i wstawiania linku cały czas dostępny za 442pln

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi Panowie jeszcze jedną rzecz, 8700k na tej płycie da radę? nie mam zamiaru podkręcać oczywiście ani nic z tych rzeczy. I takze czy Spartan3 Pro da rade czy myśleć o innym chłodzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Proponowałbym najpierw odpalić w tle jakiś monitoring obciążenia karty graficznej, pograć trochę i sprawdzić, czy aby na pewno i5 8400 jest wąskim gardłem (czyli ściągasz limity fps/synchronizacje i patrzysz, czy obciążenie GPU często spada poniżej 90-95%).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Rozmawiamy tylko o płycie, ramie i procesorze?    Proponuje coś na I5 12400F  Kwestia tylko taka, jaką masz grafikę.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2022 o 20:41, Kyle_PL napisał:

Proponowałbym najpierw odpalić w tle jakiś monitoring obciążenia karty graficznej, pograć trochę i sprawdzić, czy aby na pewno i5 8400 jest wąskim gardłem (czyli ściągasz limity fps/synchronizacje i patrzysz, czy obciążenie GPU często spada poniżej 90-95%).

rtx 3060, w cyberpunku w mieście w ciągu dnia zdecydowanie procesor jest wąskim gardłem,  stąd pomysł na wymianę.

 

W dniu 6.07.2022 o 00:12, Flik napisał:

Rozmawiamy tylko o płycie, ramie i procesorze?    Proponuje coś na I5 12400F  Kwestia tylko taka, jaką masz grafikę.

o wymianie na nową platformę pomyśle najprawdopobniej w przyszłym roku, póki co wstępnie podjąłem decyzje żeby sprzedać te i5 za ok.400zł i dołożyć 300zł do i7 8700/8700k. Sporo korzystam z programów cadowskich i gram w gry więc wydanie te 300zł za dodatkowe 6 wątków i wyże taktowanie powinno być jak najbardziej w porządku.

W dniu 5.07.2022 o 20:41, Kyle_PL napisał:

Proponowałbym najpierw odpalić w tle jakiś monitoring obciążenia karty graficznej, pograć trochę i sprawdzić, czy aby na pewno i5 8400 jest wąskim gardłem (czyli ściągasz limity fps/synchronizacje i patrzysz, czy obciążenie GPU często spada poniżej 90-95%).

dodam jeszcze że w cyberpunku na ultra,dlss i raytracingu klatki latają między 35-60, obniżanie detali praktycznie nie zwiększa wydajności, więc widać ze i5 trochę blokuje to gpu, także w rdr2 w mieście jedyny moment gdy klatki spadają to właśnie w mieście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, metaluke napisał:

rtx 3060, w cyberpunku w mieście w ciągu dnia zdecydowanie procesor jest wąskim gardłem,  stąd pomysł na wymianę.

 

o wymianie na nową platformę pomyśle najprawdopobniej w przyszłym roku, póki co wstępnie podjąłem decyzje żeby sprzedać te i5 za ok.400zł i dołożyć 300zł do i7 8700/8700k. Sporo korzystam z programów cadowskich i gram w gry więc wydanie te 300zł za dodatkowe 6 wątków i wyże taktowanie powinno być jak najbardziej w porządku.

dodam jeszcze że w cyberpunku na ultra,dlss i raytracingu klatki latają między 35-60, obniżanie detali praktycznie nie zwiększa wydajności, więc widać ze i5 trochę blokuje to gpu, także w rdr2 w mieście jedyny moment gdy klatki spadają to właśnie w mieście.

Dobrze kombinujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej budzie masz to zamknięte? Bo jak w m-ATX, to zaraz się okaże, że i budę musisz zmienić. Najprostsze jest włożenie lepszego procesora i tyle, a kombinować z wymianą wszystkiego to się zawsze da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej iść w i7 9700... 8700 też będzie ok, jeżeli wybierzesz wersję K to będzie wyżej boostowal przy ściągniętych power limitach. Bierz wersję K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO lepiej 8700/k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Paramides napisał:

W jakiej budzie masz to zamknięte? Bo jak w m-ATX, to zaraz się okaże, że i budę musisz zmienić. Najprostsze jest włożenie lepszego procesora i tyle, a kombinować z wymianą wszystkiego to się zawsze da.

stary gladius m35 z czterema wentylatorami więc nie ma co narzekać na temperatury w nim ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, metaluke napisał:

stary gladius m35 z czterema wentylatorami więc nie ma co narzekać na temperatury w nim ?

Nie o temperatury chodzi, a o to czy gdybyś zmieniał płytę, to czy nie musiałbyś też kupić większej obudowy, ale widzę, że jest spoko.

W ogóle jak ci klatki latają do 35, to się zastanawiam ile w rzeczywistości da ci ta zmiana CPU. Gdyby to były spadki do 50, to ten minimalny FPS by się podniósł i może miałbyś lekkie spadki poniżej 60, ale z 35 klatkami to nie wiem jak walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.07.2022 o 18:49, Paramides napisał:

Nie o temperatury chodzi, a o to czy gdybyś zmieniał płytę, to czy nie musiałbyś też kupić większej obudowy, ale widzę, że jest spoko.

W ogóle jak ci klatki latają do 35, to się zastanawiam ile w rzeczywistości da ci ta zmiana CPU. Gdyby to były spadki do 50, to ten minimalny FPS by się podniósł i może miałbyś lekkie spadki poniżej 60, ale z 35 klatkami to nie wiem jak walczyć.

w tych najbardziej procesorowych miejscach tak spadają bo i5 się dławi ewidentnie ale przy tej wymianie nie oczekuje ze dużo wzrosną, bardziej żeby więcej niż 10 npc nie muliło procka XD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem każdy minimalnie wyższy FPS jest ważny, ale też nie bawiłbym się grami, które są tak słabo zrobione, że wymagają najwydajniejszych procesorów do jakiejkolwiek rozgrywki. Do samej gry się nie czepiam, bo sam bym zagrał i pewnie tak zrobię, ale za kilka lat.

Na allegro masz teraz licytację i7 9700. Możesz próbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wspomniał że przy kupnie byle jakiego 8700/8700k możliwe że będzie potrzebny delid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co świrować z delidem? Szczególnie w przypadku 8700(9700)  bez K?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, adashi napisał:

A po co świrować z delidem? Szczególnie w przypadku 8700(9700)  bez K?

A to w wersji bez K nie robi sie kamien z pasty :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.07.2022 o 01:44, metaluke napisał:

o wymianie na nową platformę pomyśle najprawdopobniej w przyszłym roku, póki co wstępnie podjąłem decyzje żeby sprzedać te i5 za ok.400zł i dołożyć 300zł do i7 8700/8700k. Sporo korzystam z programów cadowskich i gram w gry więc wydanie te 300zł za dodatkowe 6 wątków i wyże taktowanie powinno być jak najbardziej w porządku.

I popełnisz błąd jaki i ja popełniłem... Zrobiłem tak, że z i3-9100 przeszedłem na i5-9400, a za ok 2 miesiące później i tak wymieniłem wszystko na najpierw na i3-12100, a teraz i5-12600 ...

W 1800zł zmieścisz się z  i3-12100/i5-12400 i płytą główną pod to, a pamięci możesz sobie zostawić i ewentualnie podkręcić do 3200.

Nie ma co się bawić w pół środki, lepiej od razu zmienić wszystko. Ja się bałem nie tyle nawet wydatku kasy co ile czasu mi to zajmie. No i zajęło dużo... Ale nie żałuję.. Od razu tak powinienem zrobić...

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wymianę tego sprzętu tylko po to by zwiększyć osiągi w jednej grze, to bez sensu. Ona w zalecanych na stronie producenta ma RX 590 i 4790K i na takich gratach powinna latać minimum 60kl/s na medium, więc ładowanie kasy w coś takiego to nieporozumienie. Mimo to uważam, że do RTXa 3060 trzeba wstawić coś lepszego, ale dalej.. 4 rdzenie i 8 wątków. Jak już zmieniać, to co najmniej na 8c/8t lub 6c/12t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, adashi napisał:

A po co świrować z delidem? Szczególnie w przypadku 8700(9700)  bez K?

W 8 gen masz glut. Swojego czasu pamiętam że to nie miało większego znaczenia czy to była wersja k czy bez k w przypadku gluta. Nawet cena na rynku wtórnym różniła się 100 zł. Dużo zależało od sztuki. Wiele osób z zwykłym 8700 dawało pod delid. Akurat ja mam w miarę dobrą sztukę i7-8700k gdzie mam stabilne 4.5 przy 1.2V - cokolwiek więcej i będzie potrzebny delid na dłuższą metę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, hubio napisał:

I popełnisz błąd jaki i ja popełniłem... Zrobiłem tak, że z i3-9100 przeszedłem na i5-9400, a za ok 2 miesiące później i tak wymieniłem wszystko na najpierw na i3-12100, a teraz i5-12600 ...

W 1800zł zmieścisz się z  i3-12100/i5-8100 i płytą główną pod to, a pamięci możesz sobie zostawić i ewentualnie podkręcić do 3200.

Nie ma co się bawić w pół środki, lepiej od razu zmienić wszystko. Ja się bałem nie tyle nawet wydatku kasy co ile czasu mi to zajmie. No i zajęło dużo... Ale nie żałuję.. Od razu tak powinienem zrobić...

też prawda ale po grubszych przemyśleniach chyba bardziej ta i7-8700 będzie fajniejszym rozwiązaniem jeśli będę chciał jechać na wakacje :P na jesień zime najprawdopobniej uderze w i5-12400 na chipsecie B, do 12gen ramy 2666MHz bottleneckują procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jak ARGB to https://proline.pl/koszyk/6c75512a   Jak bez ARGB to zmieniłbym jedynie budę na ZENPC Z3 Mesh 4x120 mm - ProLine
    • po części masz rację, qd oledy mają w teorii mniej bandingu i rzadko mają tinting, więc pod tym względem są na pewno lepsze niż woledy, ale wystarczy wejść na forum avs forums i zobaczyć, że banding w qd oledach jednak występuje i 2 generacja tych paneli do TV zaliczyła mały krok wstecz pod tym względem w porównaniu do pierwszej generacji poza tym Samsung ma gorszą quality control niż LG Sony w tym roku to już w ógole ma dość oledów i w topce stawia na mini ledy 😄
    • Najnowsze sterowniki chipsetu AMD to aktualnie V6.03.19.217 i pobierasz je stąd ROG CROSSHAIR X670E HERO | Gaming motherboards|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com) https://drive.google.com/file/d/15Zd-70Im0NCVtWUR04aqrGrzJwsEs-Cm/view?usp=sharing Najnowsze sterowniki do kart sieciowych Realtek pod Windows 11 64 bit ze wsparciem dla Power Saving Mode (nie pobieram tych bez wsparcia tej funkcji którą i tak wyłączam) Realtek BIOS do MOBO ściągasz maksymalnie najnowszą wersję dla swojego modelu danego producenta. Najnowsze sterowniki do dźwiękówki znajdziesz tu Realtek Sterowniki graficzne najnowsze pobierasz w wersji Game Ready ze strony NVIDII jak karta NVIDII.      
    • Nie, ale poprzeglądaj reddit i na pewno na taki temat trafisz jeśli grasz w większości w gry online bierz 27 cali, jak zalezy ci na 4k, robiącym lepsze wrażenie hdr i grasz w większosci w gry single player to kupuj C3 42  - zrobi większe wrażenie i zapewni większa immersję, na C3 nawet ultrawide dobrze wygląda (custom rozdziałka), zastanów się tylko czy masz miejsce i dobrą odległość od ekranu jak myślisz o 42 calach na biurko, bo moim zdaniem minimalna odległość od jego ekranu do komfortowej pracy to 80cm  ja tez mam za słabe gpu do 4k obecnie (4080), ale niedługo wyjdą nowe karty i 4k (dlss) i 120fps będą bardziej realne jeśli chodzi o rozdzielczość to jest róznica w ostrości miedzy 4k (dlss q), a 3440x1440 (dlss q) w grach (mam oba ekrany w domu)
    • Myślałem, że będzie gorzej. Okazuje się, że w tych wymagających tytułach zapewnia cinematic experience 30+ fps, a w niektórych tytułach 60+ fps.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...