Skocz do zawartości
adamzz1

PC do pracy do 10k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Proszę o pomoc w doborze podzespołów i odpowiedź na kilka pytań. Chcę kupić wydajny PC do pracy w budżecie około 10k. Jeśli budżet jest zbyt mały to mogę coś dołożyć o ile będzie to miało sens tzn. będzie widoczny wzrost wydajności przy stosownej dopłacie.

Potrzebuję: procesor, ram, płyta główna, chłodzenie wszelakie, zasilacz, obudowa.
Karta graficzna w przyszłości.
Dysk mam.

Sprzęt ma służyć do:
- codziennego użytkowania tzn. głównie wiele okien przeglądarki chrome z wieloma kartami, podłączone 3 monitory - priorytet,
- programowanie (visual studio, visual studio code, unity, frontend, backend) - priorytet,
- gry - raczej rzadko, ale chcę mieć taką możliwość.

Zależy mi na:
- wydajności, szybkim działaniu sprzętu, systemu itp.,
- 32 GB RAM (2 x 16 GB),
- procesor z zintegrowanym GPU,
- cichej pracy,
- chłodzeniu "pasywno-aktywnym?" tzn. żeby wiatraki włączały się dopiero po przekroczeniu jakiejś temperatury,
- takim sprzęcie, który kupię i od razu będzie działał na dobrych ustawieniach tzn. nie będę musiał nic podkręcać ani ustawiać XMP,
- możliwości podłączenia 3 monitorów,
- możliwości podłączenia rtx 3070 lub 3070 ti lub 4070 lub 4070 ti (czyli musi być wystarczająco głęboka obudowa + odpowiednie zasilanie płyty głównej chyba, żeby to uciągnęło, nie wiem),
- płycie głównej z wbudowanym wifi i bluetooth,
- chyba duża obudowa skoro będzie zapewniała lepsze chłodzenie i cichą pracę. Filtry przeciwkurzowe byłyby chyba fajną opcją?

NIE zależy mi na:
- wyglądzie, kolorach itd.
- podkręcaniu (nie będę tego robił).

1. Czy w powyższych zastosowaniach Intel góruje nad AMD lub odwrotnie czy wyniki są zbliżone? Nigdy nie miałem styczności z AMD i bardziej jestem nastawiony na Intel + Nvidia.

2. Zakładałem, że wezmę któryś z tych:
12700
12700K
12900
12900K

12900KS odpada, zbyt mały wzrost wydajności względem 12900K jak na taką dopłatę.

3. Warto brać procek z możliwością podkręcania skoro na pewno nie będę tego robił? Chodzi mi o jego wzrost wydajności względem modelu bez "K". Może wydajność jest bardzo zbliżona i nie ma sensu a może jednak różnica mimo braku podkręcenia będzie zauważalna?

4. Który rodzaj pamięci powinienem wybrać: DDR4 czy DDR5? Wiem, że ceny DDR5 są obecnie wysokie, ale czy będą wydajniejsze? DDR5 mają większe taktowanie ale też dużo większe timingi. Wzrost taktowania jest zauważalny przy 1% LOW w FPS w grach ale czy w moich zastosowaniach też będzie widoczny?

5. Według:
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/134599/intel-core-i912900k-processor-30m-cache-up-to-5-20-ghz.html
procesor obsługuje RAM:
Up to DDR5 4800 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s

To znaczy, że mogę kupić DDR5 o maksymalnym taktowaniu tylko 4800 MHz? A jak kupię 6000 MHz to w ogóle nie będą działać czy po prostu będą działać wolniej tzn. z taktowaniem 4800 MHz?

6. Skoro zależy mi na cichej pracy to powinienem wybrać chłodzenie powietrzne czy wodne? Zakładam, że wodne później odpali wiatraki niż powietrzne tzn. jeśli procesor będzie średnio obciążony to chłodne będzie dawało radę bez wiatraków a powietrzne pewnie już je odpali. Czy może nie tak to zadziała?

7. Skoro płyta ma wbudowane wifi to znaczy, że będę się z nią mógł od razu podłączyć czy będę musiał kupić antenkę wifi, którą podepnę do płyty głównej i dopiero wówczas będę się mógł podłączyć?

8. Mam dysk Samsung 980 Pro Heatsink 1 TB. Będzie ok?

Karty graficznej na razie nie kupuję, nie potrzebuję. Wybiorę jakąś po premierze rtx 4070.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy ci na integrze to nie masz wyboru - tylko Intel. Mocne procesory AMD nie mają iGPU.

RAM przy twoich zastosowaniach bez różnicy, jedynie w grach mógłbyś coś zauważyć. Limity procesora to jedno, ale płyty Z690 pozwalają władować szybszy RAM. Nie zawsze jest jednak pewność, że taki RAM "ruszy" na określonych taktowaniach. Generalnie są pewne granice i limity, szczególnie przy 12 gen. Sporo też zależy od m.in. kontrolera wbudowanego w procesor i tego na jaki egzemplarz się trafi.

Jak nie kręcisz to procesor z "K" nie ma większego sensu.

Przy takich wydajnych CPU to wentylatory na chłodzeniach i tak się będą kręcić cały czas. Ale nie ma co panikować, niskie obroty wentyli to bardzo niski poziom hałasu - nie do usłyszenia no chyba, że wsadzisz głowę do obudowy ;) Ja bym brał AIO pod takie CPU (pewnie wziąłbym i7 na twoim miejscu).

Anteny WiFi są wbudowane w płytę, dodatkowe antenki pełnią funkcję "przedłużki". Często są w zestawie, a jak nie to można dokupić ale nie trzeba. 

Dysk bardzo dobry.

 

btw. do integry może być problem podłączyć trzy monitory - brak odpowiedniej liczby wyjść wideo na większości płyt.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5000 - sprawdź listę zakupową w x-kom.pl (3xdppk9dw)

Płyta z Wi-Fi i 2xDP i 2xHDMI, odkręcany radiator na m.2 (2 śrubki) dzięki czemu swojego 980 PRO HEATSINK dasz do 1 slotu na górze i masz miejsce na GPU, szybki RAM, wydajne AiO (pasta w komplecie), 850W półpassywny zasilacz i buda z cichymi wentylami. (najlepiej 1 z tyłu i 2 na przód a AiO na górę).

Możesz dać też 1000W zasilacz ten sam model Seasonic Focus GX 1000W 80 Plus Gold - Zasilacze do komputera - Sklep komputerowy - x-kom.pl i jeszcze większy zapas pod 4000 RTXy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, adamzz1 napisał:

To znaczy, że mogę kupić DDR5 o maksymalnym taktowaniu tylko 4800 MHz? A jak kupię 6000 MHz to w ogóle nie będą działać czy po prostu będą działać wolniej tzn. z taktowaniem 4800 MHz?

To są oficjalne certyfikacje JEDEC (organizacji zajmującej się rozwijaniem standardów półprzewodników) i dupochrony dla producentów. W przypadku RAMu nawet profil XMP to już OC, a bez niego kości będą chodziły na 2133/2400MT/s. Inymi słowy szybszy RAM bez problemu zadziała dopóki nie zderzy się z sufitem kontrolera pamięci - dla 12 generacji Inteli bezpieczną granicą jest 3600MT/s (parę osób twierdzi że u nich jest wyżej, ale to wyjątki), uwaga - sufit się często obniża przy zastosowaniu większej liczby modułów RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...