Skocz do zawartości
pieki21

Uszkadzanie się dysku.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Mam nietypowy problem z dyskiem M2. Mianowicie już czwarty dysk z kolei pada. 

Ale do początku. komputer po modernizacji wymieniony ram, grafika, zasilacz,  chłodzenie.

Dysk  to PNY 1TB M.2 SSD XLR8 CS3030 Zakupiony nowy.  Zainstalowany na Pycie  ASUS PRIME H310M-R R2.0 za pomocą przystawki do dysków. Bios zaktualizowany.

Wszystko na początku ok. Instalacja windowsa przebiega bez problemowo, sterowniki, aktualizacje itp. Instalacje jakiś gier i  programów i nagle zonk. Dysk  umiera , przestaje być widoczny w biosie. Uszkodzenie następuje po około 3-4h pracy

Pomyślałem wadliwy dysk, reklamacja i znowu to samo jak wyżej. Może coś z tą przystawką nie tak -wymiana i trzeci dysk i to samo. Teraz padła czwarta sztuka. Co może być nie tak. Temperatury dysku około 30-42 C w zależności od obciążenia. Przypuszczam ze jak by zasilacz był lipny to b y uszkodził coś jeszcze np kartę graficzną.

Poproszę o poradę. Pozdrawiam.

 

Edytowane przez pieki21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pieki21 napisał:

Przypuszczam ze jak by zasilacz był lipny to b y uszkodził coś jeszcze np kartę graficzną.

Niekoniecznie - karta graficzna jest zasilana z linii 12V, a dyski M.2 z 3.3V, więc jedna może być ok, a druga dawać skoki napięcia.

Najlepiej podaj pełną konfiguracje komputera: procesor, kartę graficzną, zasilacz, przejściówkę jakiej używasz do dysku itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie czaje. Ta płyta ma wejście M.2 2.0. Po co ci przejściówka?

EDIT: nie było pytania.  Coś słabo trybie dziś.?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie ma złącza do M2

21 minut temu, MassTA napisał:

Niekoniecznie - karta graficzna jest zasilana z linii 12V, a dyski M.2 z 3.3V, więc jedna może być ok, a druga dawać skoki napięcia.

Najlepiej podaj pełną konfiguracje komputera: procesor, kartę graficzną, zasilacz, przejściówkę jakiej używasz do dysku itd.

Z tego co wiem to z linii 3.3 zasilany jest również RAM. Czy jego by też szlak nie trafił.? Gdyby skoki były?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ooo masz ten wybuchowy model zasilacza: link
to nie jest raczej przyczyna problemu, ale lepiej żebyś o tym wiedział :P

Co do tematu to pierwsze czego bym spróbował to inny adapter pcie - m2.

edit: po przemyśleniu, nie jest to pomysł idealny bo jak to jednak nie adapter to 5 sztuka padnie

Edytowane przez Kacpelux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, pieki21 napisał:

Z tego co wiem to z linii 3.3 zasilany jest również RAM. Czy jego by też szlak nie trafił.? Gdyby skoki były?

Może go ratuje regulacja napięcia na płycie głównej... ciężko powiedzieć.

Adapter PCEe-M.2 to w zasadzie poprowadzone ścieżki z portu do złącza M.2, więc jest baaardzo mało prawdopodobne żeby to była jego wina - jakby coś było nie tak (zwarcie czy coś?), to raczej zabijałby dysk natychmiastowo, albo nie działałby.

Ten zasilacz to wymieniłbym i tak - jest  kategorii "Tier F • Replace immediately":

https://cultists.network/140/psu-tier-list/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 4.07.2022 o 23:07, MassTA napisał:

 

Zmierzyłem zasilacz na wszystkich liniach. Napięcia są poprawne..

Wyjąłem ten dysk i włożyłem do innego kompa. Partycje były ale wszystko było w formacie RAW.

Usunąłem partycje i formatowaniem na nowo .

W crystal disc info wszystko ok. 

Włożyłem  z powrotem. Zainstalowałem wszystko od nowa. Wszystko działało. Rano chce odpalić ta sama sytuacja. Nie wstaje.

Wkładam ten dysk znowu do innego kompa a tam pokazuje że dysk jest pusty z nie przydzielonym miejscem.

Ale w innym programie pokazuje że wszystko jest ok.

link do screena:

https://ibb.co/n08ymTp

Mam podejrzenie że to jakaś niezgodność sprzętowa czy co. 

WTF????

 

Edytowane przez pieki21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale  jaka niezgodność, czego z czym?  Może ta przejściówka ma po prostu jakąś wadę fabryczną, albo płyta jej nie toleruje. 

Ja bym  nie kombinował i jeśli płyta nie ma slotu M.2, to kupiłbym zwykły SSD.  Szkoda uśmiercać   dyski.

Ewentualnie zaryzykować i  zmienić przejściówkę. Gdzieś czytałem, ze bywają one (i  takie pchanie dysku NVME do płyty, która nie posiada slotu M.2) problematyczne.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na to:

http://kaleron.pl/awarie-SSD.php

bo mi się nie chce przepisywać obszernych fragmentów.

Zainteresuj się, na jakich układach masz ten dysk, bo PNY, to tylko naklejka, pod którą mogą się znaleźć różne konfiguracje. 

Czy objaw w poprzednich był taki sam? 

 

Takie znikanie danych może wynikać z ucieczki elektronów z bramek pływających. Gdyby problem był powodowany przez zasilacz, spaliłby się któryś z elementów i przestałbyś widzieć dysk. Przejściówka może czasem mieszać w komunikacji, ale to dość rzadkie przypadki. Najlepiej to zweryfikujesz, jeśli spróbujesz popracować na tym dysku w tym drugim komputerze i bez przejściówki.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...