Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam wszystkich na forum :)

Chciałabym prosić o pomoc w wyborze laptopa do pracy za max. 8500 zł (+/- 150 zł). Głównie pracuję w matlabie (nie jakieś super skomplikowane obliczenia), adobe Illustrator (podstawowa obróbka diagramów, pojedynczych zdjęć) + podstawy typu pakiet office :D

Wymagania: 14", 32 gb ramu, dysk 1Tb + wygodna klawiatura.

Pod uwagę brałam: Dell Latitude 5420/5421/5430 lub Thinkpad T14/L14.

Może ktoś poleci coś konkretnego?

POZDRAWIAM!

Edytowane przez aranka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego akurat 14 cali ? Laptop musi być bardzo mobilny ? To jest rozmiar który mocno zabija wydajnosc laptopów przez wymuszenie zastosowania niskonapięciowych procesorów i mało wydajnego chłodzenia.

15,6 cali to rozmiar sprawdzający się nieporównywalnie lepiej.

Z tego co piszesz 32 GB to tak mocno na zapas a to też eliminuje bardzo dużo propozycji.

Póki co bardziej jako ciekawostkę podrzucam 14 calowy laptop spełniający twoje wymagania, z bardzo dobrą matrycą (a w zasadzie dwiema ;)
ASUS ZenBook Duo UX482EGR i7-1195G7/32GB/1TB/W11 MX450 - 8499 zł

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, manuelos napisał:

Dlaczego akurat 14 cali ? Laptop musi być bardzo mobilny ? To jest rozmiar który mocno zabija wydajnosc laptopów przez wymuszenie zastosowania niskonapięciowych procesorów i mało wydajnego chłodzenia.

15,6 cali to rozmiar sprawdzający się nieporównywalnie lepiej.

Z tego co piszesz 32 GB to tak mocno na zapas a to też eliminuje bardzo dużo propozycji.

Póki co bardziej jako ciekawostkę podrzucam 14 calowy laptop spełniający twoje wymagania, z bardzo dobrą matrycą (a w zasadzie dwiema ;)
ASUS ZenBook Duo UX482EGR i7-1195G7/32GB/1TB/W11 MX450 - 8499 zł

Długo zastanawiałam się nad wielkością i jednak 14 cali jest najbardziej optymalne. Ma być mobilnie :)

Oglądałam tego Asusa, ale te zenbooki duo zupełnie do mnie nie przemawiają...

A może któryś z tych?

https://itnes.pl/laptopy-dell-latitude-14-5421/laptop-dell-latitude-14-5421-n008l542114emea_w11_zed-i7-11850h-14-fhd-ips-ram-32gb-ssd-1tb-szary-windows-11-pro-3-lata-os.html

https://itnes.pl/laptopy-dell-latitude-14-5420/laptop-dell-latitude-14-5420-no31l542014emea_w11_gag-i7-1185g7-14-fhd-ips-ram-32gb-ssd-1tb-szary-windows-11-pro-3-lata-os.html

https://www.kuzniewski.pl/p74607,dell-latitude-5430-n213l5430mlk14emea-vp-intel-core-i7-1255u-14-0-full-hd-16-gb-512-gb-ssd-intel-iris-xe-graphics-windows-11-pro-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html (tutaj trzeba zmienić kofigurację, dołożyc ramu + dysk 1tb)

https://www.kuzniewski.pl/p69018,lenovo-thinkpad-l14-gen-2-20x10r47pb-intel-core-i7-1165g7-14-0-full-hd-32-gb-1000-gb-ssd-intel-iris-xe-graphics-windows-10-pro-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tych które podsyłasz zdecydowanie pierwsza propozycja - z procesorem pełnonapięciowym. Dell Latitude to świetny model jak zresztą każda biznesowa seria, jednak matryce są największą bolączką tych laptopów (54% sRGB, niska jasność ekranu etc)

Jako alternatywę możesz sobie jeszcze zobaczyć:

HP EliteBook 845 G8 Ryzen 7-5800/32GB/960/Win10P - 7549 zł

A tu porównanie procesorów które są w twoich propozycjach, liczba na dole całkiem dużo mówi jeśli chodzi o ogólną wydajność procesora: LINK

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, manuelos napisał:

Z tych które podsyłasz zdecydowanie pierwsza propozycja - z procesorem pełnonapięciowym. Dell Latitude to świetny model jak zresztą każda biznesowa seria, jednak matryce są największą bolączką tych laptopów (54% sRGB, niska jasność ekranu etc)

Jako alternatywę możesz sobie jeszcze zobaczyć:

HP EliteBook 845 G8 Ryzen 7-5800/32GB/960/Win10P - 7549 zł

A tu porównanie procesorów które są w twoich propozycjach, liczba na dole całkiem dużo mówi jeśli chodzi o ogólną wydajność procesora: LINK

Dziękuję bardzo, ten HP też wygląda dość rozsądnie :)

A jeżeli chodzi o Delle to raczej ten z i7-11850H?

Jeszcze wpadł mi w oko ten Thinkpad:

https://www.kuzniewski.pl/p74459,lenovo-thinkpad-l14-gen-3-21c50017pb-amd-ryzen-7-pro-5875u-14-0-full-hd-32-gb-1000-gb-ssd-amd-radeon-vega-8-windows-11-pro-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, aranka napisał:

Też jest ok, zwróć jednak uwagę że gwarancję masz roczną a nie 3 letnią i musisz za nią dopłacić 500 zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, manuelos napisał:

Też jest ok, zwróć jednak uwagę że gwarancję masz roczną a nie 3 letnią i musisz za nią dopłacić 500 zł

Tak, za 3-letnią trzeba dopłacić, ale jeszcze zmieszczę się w budżecie :)

Z tych wszystkich opcji tutaj jakie są Twoje top3 ? :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A koniecznie potrzebujesz 32 GB RAM? Jest sporo fajnych lapków z ekranami OLED, ale niestety z 16 GB RAM maksymalnie.

Ja bym sie skupił jednak na jak najlepszym ekranie - szkoda kupować tak drogi laptop z kiepska matrycą. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
31 minut temu, Dirian napisał:

A koniecznie potrzebujesz 32 GB RAM? Jest sporo fajnych lapków z ekranami OLED, ale niestety z 16 GB RAM maksymalnie.

Ja bym sie skupił jednak na jak najlepszym ekranie - szkoda kupować tak drogi laptop z kiepska matrycą. 

Jeszcze w zeszłym tygodniu dostępny był ten model:

https://www.x-kom.pl/p/724742-notebook-laptop-140-asus-vivobook-pro-r9-5900h-32gb-1tb-win11p-rtx3050ti.html?fbclid=IwAR2Mqeu1ONft8qEcM3B9QZAe0zUU9JOI3oWTgxVGHKHzCFcC9pDk6z-Xjf0

Nie zdążyłam kupić...

Czy oled to faktycznie fajna opcja (pytam, bo nie wiem i nie znam się)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, aranka napisał:

Oczywiście że tak, najlepsza matryca, idealne kolory, wysoka jasność, prawdziwa czerń.

Jeślibyś zrezygnowała z 32 GB RAM, to najnowszy ZenBook z najnowszym 14 rdzeniowym i7 jest spokojnie w budżecie:

ASUS ZenBook 14 UX5401ZA i7-12700H/16GB/1TB/Win11 90Hz OLED - 6699 zł

tylko 1,3kg wagi ze świetnym wykonaniem z aluminium

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, manuelos napisał:

Jeślibyś zrezygnowała z 32 GB RAM, to najnowszy ZenBook z najnowszym 14 rdzeniowym i7 jest spokojnie w budżecie:

ASUS ZenBook 14 UX5401ZA i7-12700H/16GB/1TB/Win11 90Hz OLED - 6699 zł

tylko 1,3kg wagi ze świetnym wykonaniem z aluminium

Wygląda interesująco :)

A co myślisz o tym wcześniejszym Asusie?

Znalazłam go, jest dostępny w komputroniku.

Czy faktycznie zrezygnować z tego ramu i postawić na przesłanego przez Ciebie zenbooka? Różnica między tymi procesorami będzie aż tak duża?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dell Vostro 7510 i7-11800H/32GB/512/Win11P RTX3050 8199 złotych

Ma 15 calowy ekran, ale jest dość kompaktowy. Jest wydajny, świetnie wykonany i dobrą matrycę FHD IPS. Ma długą gwarancję i bogate wyposażenie, jak na tak kompaktowy laptop. Ma tylko 512 GB SSD, ale jest poniżej budżetu i można dokupić większy. Większość małych laptopów ma wlutowany Ram i nie da się go rozszerzyć. 16 spokojnie wystarczy do codziennych zastosowań, ale do pracy może zabraknąć. 

Edytowane przez Stefan999

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Stefan999 Dziękuję za propozycję! Doceniam :) Aktualnie mam prywatnego laptopa 15,6", dość mobilnego i widzę, że do pracy, przemieszczania się, podróży lepiej będzie się sprawdzał 14". Wiem, że różnica może nie być wielka, ale w tym przypadku (samolot, pociąg) musi być możliwie najbardziej mobilnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, aranka napisał:

A co myślisz o tym wcześniejszym Asusie?

Zenbook to model wyższy niż Vivobook. Procesory porównywalne, niewątpliwą przewagą byłby RTX 3050 Ti, tyle że tobie akurat nie jest do niczego potrzebny z tego co piszesz.

A różnica w wadze zauważalna na niekorzyść Vivobooka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przestańcie zesrywac się nad matrycami OLED w notkach. Są bdb ips z pokryciem 100% sRGB, które mogą posłużyć przez cały żywot notka. Gloryfikujecie te oledy gdzie tylko się da. 

A przypomnę, że jakoś dało się pracować profesjonalnie na nie-oledach i świat nie eksplodował. 

Do OLED niepotrzebnie dopłacasz. Lepiej kupić np Lenovo z MIL i gwarancja on site. 

Aha, zapytam. Ktoś z polecających OLED pracuje na takim? Ale pracuje a nie odpala film i zamyka notka po 2h. Praca z programami tak 6-8h ciągłego świecenia. Np do grafiki, gdzie stałe jest obramowanie i interface a zmienny pogląd fotki? Albo program do filmów, gdzie mamy to samo, czyli stały obraz + zmienny podgląd. 

Edytowane przez Petru23
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

11 miesięcy spędziłem obrabiając grafikę na ekranie AMOLED ustawionym na stałe na 80 nitów, który pracował po jakieś 8-10 godzin dziennie. Do momentu kradziezy laptopa, miesiąc temu, ekran był w idelanym stanie, bez najmniejszego śladu wypalenia.

Obecnie mam identycznie ustawionego AMOLED-a, choć nie jest to dokładnie ten sam model matrycy. 

W zastosowaniach graficznych (AM)OLED-y są nie do pobicia, bo lepsze modele mają 97% pokrycia palety Adobe RGB.

Samo 100% sRGB nie nadaje się do grafiki, bo to zbyt wąski gamut, który nie pokrywa awet całej przestrzeni CMYK. 

Poza grafiką OLED daje bardziej nasycone kolory, leszy kontrast i krótszy czas reakcji, ale nie warto dla nich poświęcać wydajności laptopa.

Z punktu widzenia gracza problemem może być odświeżanie OLED-ów, które w większości wypadków wynosi 60 Hz

Edytowane przez Galvatron

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za wszystkie głosy w dyskusji :)

Mając na uwadze moje potrzeby stwierdzam, że 32gb jest priorytetem, natomiast matryca oled jest mi obojętna. Większy nacisk jednak kładę na wydajność laptopa niż matrycę :)

2 godziny temu, Petru23 napisał:

Do OLED niepotrzebnie dopłacasz. Lepiej kupić np Lenovo z MIL i gwarancja on site.

Czy chodzi o Lenovo Military Standard? 🤔 (jestem zielona w tym temacie)

2 godziny temu, manuelos napisał:

Zenbook to model wyższy niż Vivobook. Procesory porównywalne, niewątpliwą przewagą byłby RTX 3050 Ti, tyle że tobie akurat nie jest do niczego potrzebny z tego co piszesz.

Jasne, podejrzewam, że tej grafiki RTX 3050Ti nie wykorzystam, ale cały czas przewagą dla mnie w Vivobooku jest to 32 gb ramu, skoro procesory porównywalne. Cena też na plus względem np. Dell Latitude 5421 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten VivoBook wydaje się ciekawą opcją. Jedyne co, to pewnie praca na baterii nie będzie zbyt długa przy takich podzespołach, no ale jeśli to nie problem, to mocno bym go rozważał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, aranka napisał:

Jeszcze w zeszłym tygodniu dostępny był ten model:

https://www.x-kom.pl/p/724742-notebook-laptop-140-asus-vivobook-pro-r9-5900h-32gb-1tb-win11p-rtx3050ti.html?fbclid=IwAR2Mqeu1ONft8qEcM3B9QZAe0zUU9JOI3oWTgxVGHKHzCFcC9pDk6z-Xjf0

Nie zdążyłam kupić...

Mam tego Vivobooka, tylko wersji 16" i z ciemną obudową (ten sam procesor, karty graficzne i RAM) i Win10 Pro zamiast 11.

Ogolnie jest to niezły laptop laptop, ale ma kilka wad, o ktorych warto wiedzieć:

- Pod żadnym pozorem nie bierz wersji z jasną obudową. Klawiatura ma dość slaby kontrast (zbyt ciemne znaki) i bez podświetlenia źle się jej używa. Problem można obejść włączając podświetlenie klawiatury, ale ten trik działa tylko z ciemymi klawiszami (jasne staną się jeszcze mniej czytelne). 

- Poświetlenie klawiatury jest takie sobie. Daje radę, ale mogłoby być mocniejsze (klawiatura w moim poprzednim laptopie - HP Envy X360 - świeciła zdecydowanie mocniej).

- Klawisze literowe po lewej stronie klawiatury są wyraźnie głośniejsze niż po prawej, prawdopodobnie z powodu większej ilości pustego miejsca w lewej, środkowej części obudowy.

- Brak portu DisplayPort (gdybyś go kiedyś potrzebowała).

- Wentylatory potrafią wydawać wysoki dźwięk, ktory nie jest batrdzo głośny, ale może byc drażniący.

- Aktualnie, z pomocą wsparcia Asusa, walczę z problemem zielonego gradientu na ciemnym tle w materiałach wideo (i tylko tam).

Ogromną zaletą Vivobooka Pro 14X/16X njest możlwiośc dokupienia 3-letniej gwarancji on-site (naprawa sprzętu u klienta) za ok. 200-250 zł. 

Przy identycznych podzespołach rozważyłbym wersję 16", żeby procesor i grafika mialy lepszy przewiew, a tym samym działały szybciej.

Edytowane przez Galvatron

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Do większości notkow dokupisz gwarancję, o ile nie są to typowo konsumenckie konstrukcje. Wymieniłeś wady, które IMO dyskwalifikują sprzęt za taką kasę. Opisałeś tandetę z mocnymi podzespołami, przede wszystkim pozbawioną ergonomii

MIL to ogólny standard wojskowy, nie tylko u Lenovo. Jest to cała procedura testowa, ale zapewnia jakość i trwałość. 

Do pracy to się szuka notkow o zwiększonej wytrzymałości klawiatury, wzmocnione zawiasy i odpórność na wstrząsy i nawet upadki. Tym bardziej, jeśli zamierzamy go nosić. 

Na forum jest mania wpychania gamingowych sprzętów, jakby każdy był dzieckiem. O klasie notka stanowi tu proc i grafika no i oczywiście ekran, najlepiej OLED. Tylko, że do pracy są inne sprzęty. Wyobraźcie sobie, że nawet producenci mają podział na consumer, gaming/media oraz business. I te ostatnie służą do pracy, pozostałe do rozrywki co jakiś czas. 

Jakoś nigdy nie dostarczaliśmy konsumenckich notkow w przetargach, bo nie wytrzymałby roku pracy w urzędach czy firmach. Nie, nie wydaje mi się, po prostu po dekadzie zabawy w IT mam podstawy q takim stwierdzeniom.

Kiedys po IMB serii T to się skakało na pokazach, niekiedy nawet rzucało o ścianę. Teraz? 

Ile wytrzyma klawiatura w konsumenckim notku, tak samo jak touchpad. Nagminne jest urywanie klawiszy lub uszkodzenia mechanizmu skoku, zapadnięte touchpady w miejscu dawnych przycisków. Ramki matrycy popękane, bo otwierając za róg klapa wygina się niczym z gumy. Kładziesz dłonie na klawiaturze i cały notek się ugina. Masakra jest teraz a wy to ludziom wpycjacie. Najlepiej z RTXem i pełnym prockiem. 

Poza tym zobaczcie, jakie sprzęty poleasingowe są w obiegu. Kilkuletnie serię biznes lepsze od nowych przeciętnych sprzętów. I te 5 latki wyglądają często jakby były używane przez kilka miesięcy. Bo są porządne a nie takie zabaweczki jak dzisiaj. 

Edytowane przez Petru23
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Galvatron Czyli z perspektywy użytkownika tej serii Asusów nie wygląda to kolorowo. Właśnie w tym Asusie najbardziej boję się jakości wykonania, a ta tutaj chyba nie jest najlepsza...

@Petru23 Dzięki za tą wypowiedź! :) Ja tak naprawdę szukam solidnego woła roboczego z wygodną i porządną (nieuginającą się!) klawiaturą. Czy możesz mi coś konkretnego zaproponować w określonym budżecie? Albo chociaż wskazać na jakie firmy i serie laptopów zwrócić uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Asus dał ciała z klawiaturą, bo znaki powinny być zdecydowanie jaśniejsze, żeby było je wyraźnie widać.

Poza tym to solidny sprzęt dedykowany do pracy. Tylko ramka wokół ekranu jest plastikowa - korpus i klapa to aluminium. 

Ekran ma proporcje 16:10, ok. 96-97% pokrycia palety Adobe RGB oraz 100% pokrycia palety DCI-P3 i sRGB.

Do tego opcja naprawy u klienta.

Gdyby to był laptop do gier, to by miał ekran LCD, 16:9, 16 GB RAM-u, dużo mocniejsze GPU i prawdopodobnie plastikową obudowę.

No i możnaby zapomnieć o naprawie na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisz co dokładnie robisz na Matlabie. Do niektórych zastosowań wystarczą niskonapięciowe CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Stefan999 Matlab jest mi potrzebny do akwizycji, obróbki wcześniej otrzymanych danych. W matlabie korzystam tylko i wyłącznie z toolboxa MTEX (modelowanie i obliczanie parametrów struktur krystalicznych) :) 

Laptop kupiony.

Dziękuję za pomoc i wszystkie sugestie :)

Edytowane przez aranka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 5.07.2022 o 21:39, aranka napisał:

Dzięki za wszystkie głosy w dyskusji :)

Mając na uwadze moje potrzeby stwierdzam, że 32gb jest priorytetem, natomiast matryca oled jest mi obojętna. Większy nacisk jednak kładę na wydajność laptopa niż matrycę :)

Czy chodzi o Lenovo Military Standard? 🤔 (jestem zielona w tym temacie)

Jasne, podejrzewam, że tej grafiki RTX 3050Ti nie wykorzystam, ale cały czas przewagą dla mnie w Vivobooku jest to 32 gb ramu, skoro procesory porównywalne. Cena też na plus względem np. Dell Latitude 5421 :)

Tak, mil to militarny standard, nie tylko Lenovo go stosuje ale ogólnie sprzęty nastawione na trwałość. 

Skoro podróżujesz z notkiem, używasz w plenerze to matowa matryca przede wszystkim oraz właśnie wzmocniona konstrukcja. 

Nie wiem jak dzisiaj, ale kiedys to thinkpady dominowały. Sam na prezentacjach skakałem po nich, rzucałem o ścianę. Jak dzisiaj to wygląda nie wiem, ale to wciąż legendarne notki. 

Daruj sobie serie konsumenckie czy do multimediów. Celuj w biznesowe. To, wbrew myśleniu co niektórych tutaj, nie tylko Windows pro ale konstrukcja nastawiona na maksymalna wydajność ciągłej pracy bez awarii przez lata. Będziesz biegać z notkiem po świecie, niech wytrzyma jak najwięcej. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi