Skocz do zawartości
blankname

[3500] Komputer do gier pod RTX 3060 Ti

Rekomendowane odpowiedzi

Będę się skłaniał do wymiany zestawu z sygnaturki na nowszy, ale karta graficzna na razie zostaje (na jakieś kilka miesięcy, później będę wymieniał na coś klasy 3080). Btw: dlaczego NVidia? Bo do MSFS 2020 niedługo ma dojść DLSS, które (z tego co wiem) lepiej działa na kartach zielonych, niż Rododendronach.

Złożyłem coś takiego:

  • 12400F - 900 zł
  • ASUS PRIME B660M-A D4 - 600 zł
  • Kingston FURY Beast 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM] - 660 zł
  • Chieftec PPS-750FC - 390 zł
  • Kioxia Exceria (G2) M.2 Pci-e NVMe 1TB - 360 zł

Ceny z komputronika, bo tam będę składał, ale jeśli coś gdzieś jest dużo tańsze (powtarzam - dużo, bo nie będę po jednego grata jechał pół miasta albo opłacał cenę kuriera przy obecnych cenach paliw), to jestem skłonny kupić gdzieś indziej.
Co myślicie o tym zestawie? Potrzebuję do niego jeszcze obudowę i system operacyjny (OS poza wyceną - domyślam się, że BOXa nie kupię taniej niż 600 zł). Co do obudowy, to chciałbym mieć dobrą wentylację i prośba, nie podawajcie tu obudów pokroju Signum XXX, bo są po prostu słabe - blacha się wygina, panele się wyrabiają po dwóch ściągnięciach w celu przeczyszczenia, itd... Potrzebuję solidnej obudowy - najlepiej od razu wyposażonej w wiatraki na froncie, topie i tyle. Do tego mała - dlatego płyta w wersji M.

Btw: Bez płyt głównych ze stajni MSI prosz... Mam z nimi złe przejścia i nie chcę ryzykować.

Czy ta pamięć będzie dobrze współpracować z prockiem? Co do zasilacza - może znacie coś tańszego, wartego polecenia, co nie spaliłoby wszystkiego w kompie? :E 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM zadziała ale czy przy 32 GB uda się go na 3600 puścić to ciężko stwierdzić.

Ile kasy na budę zostało?

Zasilacz może i się znajdzie tańszy ale skoro tu RTX 3080 ma być ładowany to nie ma co oszczędzać na PSU.

Nawet dorzuciłbym do czegoś lepszego - https://www.komputronik.pl/product/706456/cooler-master-mwe-750w-v2-80-gold.html - ten Chieftec jest taki sobie i ma tylko 2 lata gwary (CM ma 10).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to można dobrać jakiś RAM o niższym taktowaniu chyba. Wiele się nie zmieni, a poniżej 32 ciężko zejść, bo MSFS jest pamięciożerny, a ja dodatkowo zwykle mam na Chrome uruchomionych miliard kart :E

Na budę zostało około 400 zł, może lekko więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza Komputronikiem za 440zł da się ogarnąć porządne 850W z 10-letnią gwarancją:
https://proline.pl/zasilacz-modularny-xpg-core-reactor-850w-80-gold-corereactor850g-bkceu-p1394470

RAM - te same kości w środku za 550zł:
https://www.ceneo.pl/95152696

38 minut temu, blankname napisał:

OS poza wyceną - domyślam się, że BOXa nie kupię taniej niż 600 zł

Musi być BOX? Bo licencję elektroniczną Proshop sprzedaje za 330zł. Proshop to duży duński sklep który oprócz rodzimego rynku działa też w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii czy Austrii.

41 minut temu, blankname napisał:

Do tego mała - dlatego płyta w wersji M.

Na tyle mała że mieści tylko mATX, ale na tyle duża żeby schłodzić 3080? Będzie trudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad obudową jeszcze się zastanowię, ale widzę, że i tak będę musiał dokupować wentylatory niezależnie co wybiorę :E 

Zasilacz chyba wezmę ten od @kalderon - przyda się przy przesiadce na lepszą kartę, a jest niewiele droższy.

Co do ramu, to chyba jednak zejdę z taktowaniem. @Dirian wspomniał, że przy 32 GB może nie udać się wycisnąć 3600 MHz... Macie jakieś pomysły na coś lekko wolniejszego, czy brać jednak to z linka z ceneo, a po prostu ustawić mu 3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, zapomniałem o chłodzeniu na procka... Co byście polecali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć ten RAM, najwyżej puścisz go na niższych taktowaniach jak nie wskoczy 3600.

Cooler wystarczy Spartan 5 MAX / Fera 5 (Spartan trochę cichszy, Fera ma mniej upierdliwy system montażu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Btw: jaki kruczek jest w cenie windows 10 home OEM ESD na proshopie oprócz tego, że to jest OEM? :E 

Chłodzenie chyba zainstaluję Ferę 5 z dwoma wentylatorami. Obudowa pewnie corsair z linku wyżej - dokupię tylko do niej dodatkowe brakujące wentylatory i powinna śmigać, nie? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej ten wentyl z Fery Dual przełóż na tył budy Corsair i po temacie. Więcej wentyli nie trzeba - 3 z przodu, 1 z tyłu wyciągający i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna ważna kwestia: co z wyginaniem się procków 12 gen intela? Jak to wygląda w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby niektórzy mieli jakieś problemy, ale ogólnie... to bym się nie przejmował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie paczę na tą płytę, którą wybrałem... Czy jest jakaś alternatywa (nie MSI), która miałaby USB-C na tyle i więcej złączy do wentylatorów obudowy? trochę tak głupio byłoby wszystko przelotkami robić... :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Części na razie jeszcze nie kupuję - czekam jednak do września.

Pojawiło się też pytanie: czy jest jakaś większa różnica wydajnościowa (powtarzam: "większa" :E ) pomiędzy 12400F a 5600X? Wybierając platformę AMD mógłbym oszczędzić sobie problemów z wyginającym się prockiem. Wiem, że to rozwiązanie nie przyszłościowe, ale procka na tej płycie i tak bym nie zmieniał :E Zależy mi głównie na co najmniej 4 gniazdach na wentylatory obudowy, 6 USB na tylnym panelu i 2 slotach M.2 do dysków NVME.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można te procesory uznać za odpowiedniki. Raz będzie wypadał lepiej Intel, raz AMD - zależnie od gry. Co nie weźmiesz, będzie ok.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...