Skocz do zawartości
shadoow

Podświetlenie klawiatury w laptopie - Wasze opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie miałem podświetlanej klawiatury w laptopie, ale powoli nadchodzi konieczność zakupu laptopa gamingowego.

Zauważyłem, że każdy producent ma swoje kolory podświetlenia.

Wydaje mi się, że najbardziej uniwersalne podświetlenie będzie białe. Czy czerwone, lub zielone są czytelne i nie męczą bardziej wzroku?

Jakie są ważne spostrzeżenia? Jaki kolor Wam odpowiada lub przeszkadza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura z Acera Aspire 5 bardzo mi odpowiada poza 1 głupio umieszczonym przyciskiem. W domowej podświetlanej też mam taki ogólnie biały kolor podświetlenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, czy dane podświetlenie klawiatury Ci odpowiada, da się sprawdzić jedynie w praktyce.

Jedni wolą ostre i kolorowe, inni - stonowane i neutralne.

 

Sprawdzając klawiaturę zwróć uwagę, czy bez podświetlenia znaki na klawiaturze są dostatecznie wyraźne i czytelne, czy kontrast między kolorami znakow i klawiszy jest wystarczającyy, żeby móc komfortowo używac klawiatury nawet w gorszych warunkach oświetleniowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc mam w swojej klawiaturze podświetlenie RGB i tak czy siak używam koloru jasno szarego bo praktycznie jest biały i najmniej mnie to kuje w oczy. Takie kolorki fajnie wyglądają na obrazku, ale jeśli nawet nie będą Ci przeszkadzały na pierwszy rzut oka to mogą po prostu powodować po czasie pracy szybsze zmęczenie oczu.

Natomiast fajniej mieć możliwość wyboru niż ograniczać się tylko do białego :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2022 o 21:25, shadoow napisał:

Nigdy nie miałem podświetlanej klawiatury w laptopie, ale powoli nadchodzi konieczność zakupu laptopa gamingowego.

Zauważyłem, że każdy producent ma swoje kolory podświetlenia.

Wydaje mi się, że najbardziej uniwersalne podświetlenie będzie białe. Czy czerwone, lub zielone są czytelne i nie męczą bardziej wzroku?

Jakie są ważne spostrzeżenia? Jaki kolor Wam odpowiada lub przeszkadza?

Podświetlenie zawsze możesz wyłączyć jeżeli go nie potrzebujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkowo to tylko jasne, najlepiej białe podświetlenie to przy ciemnej klawiaturze z białymi znakami. Wtedy jest ok. Inne kombinacje na dłuższą metę meczą, w niektórych przypadkach są wręcz nieczytelne. 

Mam czarna klawiaturę z czerwonymi klawiszami i czerwonym podświetleniem. Światło, jak w większości przypadków wylewa się poza klawisze, a że nie patrzymy na kawę od góry tylko pod kątem to widzimy... Jedna wielka czerwoną plamę rozświetloną kolorami z ekranu. Brawo konstruktorzy. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już któregoś kompa z podświetleniem, obecnie trzy w tym dwa białe i jedno pełne RGB i generalnie nie ma żadnej różnicy w użytkowaniu. Miałem w MSI czerwone, używało się tego tak samo, jak teraz mieniącego się czy białego.

Podświetlenie - byle było, nawet wielokolorowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LlmPfbq.jpg

iFbaIkk.jpg

 

W moim przypadku, i jeszcze na innym notku wygląda o tak, że pod kątem jakim patrzymy na klawiaturę + światło odbijające się od ekranu na klawiaturze sprawia, że z wyłączonym podświetleniem praktycznie nie widać znaków. Musi być jakieś oświetlenie nad notkiem. 

Jak się włączy, to patrząc od góry jest ok. Ale znów z pozycji siedzącej, światło wylewające się spod klawiszy, te wszystkie diody walące po oczach... No ciężko. Trzeba na minimum i jakieś źródło światła. 

 

Wczoraj przyszedł mi 5 pro 16 Lenovo, tam jest ciemna szara klawiatura i jasne znaki. Ale jest delikatny odblask i znów... Światło z ekranu odbija się od klawiatury i nie widać znaków. Trzeba znaleźć odpowiednią pozycje pracy ale nie w kontekście wygody i ergonomii ale widoczności klawiszy. W Matebook d16 2022 jest idealnie. Oczywiście są to subiektywne odczucia, bo wystarczy cm różnicy wzrostu i inny kat patrzenia i problem będzie minimalny albo nie będzie go wcale. No ale... 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2022 o 21:25, shadoow napisał:

 Czy czerwone, lub zielone są czytelne i nie męczą bardziej wzroku?

Mi osobiście takie kolorowe przeszkadza. Tylko biały ew. bliżej "bursztynowego" czyli bardzo ciepły biały, ale zdecydowanie NIE czerwony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady.

Niedługo będę musiał kupić nowego laptopa, a niestety niektórzy producenci dają tylko 1 kolor podświetlenia, np czerwony lub zielony. Nie testowałem i takiego kolorowego podświetlenia w domowych warunkach, ale wydawało mi się nie do końca "naturalne".

57 minut temu, Petru23 napisał:

W moim przypadku, i jeszcze na innym notku wygląda o tak, że pod kątem jakim patrzymy na klawiaturę + światło odbijające się od ekranu na klawiaturze sprawia, że z wyłączonym podświetleniem praktycznie nie widać znaków. Musi być jakieś oświetlenie nad notkiem. 

Jak się włączy, to patrząc od góry jest ok. Ale znów z pozycji siedzącej, światło wylewające się spod klawiszy, te wszystkie diody walące po oczach... No ciężko. Trzeba na minimum i jakieś źródło światła.

Bardzo cenna uwaga. Ja jestem z tych osób, które razu zbyt jasny ekran nocą w samochodzie, więc z klawiaturą pewnie miałbym podobne odczucia jak Ty. Dzięki za opinie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Petru23 napisał:

 

 

 

W moim przypadku, i jeszcze na innym notku wygląda o tak, że pod kątem jakim patrzymy na klawiaturę + światło odbijające się od ekranu na klawiaturze sprawia, że z wyłączonym podświetleniem praktycznie nie widać znaków. Musi być jakieś oświetlenie nad notkiem. 

Jak się włączy, to patrząc od góry jest ok. Ale znów z pozycji siedzącej, światło wylewające się spod klawiszy, te wszystkie diody walące po oczach... No ciężko. Trzeba na minimum i jakieś źródło światła. 

 

Wczoraj przyszedł mi 5 pro 16 Lenovo, tam jest ciemna szara klawiatura i jasne znaki. Ale jest delikatny odblask i znów... Światło z ekranu odbija się od klawiatury i nie widać znaków. Trzeba znaleźć odpowiednią pozycje pracy ale nie w kontekście wygody i ergonomii ale widoczności klawiszy. W Matebook d16 2022 jest idealnie. Oczywiście są to subiektywne odczucia, bo wystarczy cm różnicy wzrostu i inny kat patrzenia i problem będzie minimalny albo nie będzie go wcale. No ale... 

Zależy jaki laptop i jaka klawiatura. U mnie ekran na maksa nie podświetla klawiatury, bo jest dość daleko od ekranu, a sama klawiatura jest matowa i ma białe znaki, dlatego nic nie odbija i jest dość czytelna bez podświetlenia. 

20220713-190459.jpg

klawa off

20220713-190509.jpg

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...