Skocz do zawartości
7sekund

Przywracanie systemu z recovery na dysku USB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
mam takie pytanie: Czy da się przywrócić system, ale w taki sposób, że podpinam dysk z INNEGO laptopa poprzez USB do mojego kompa i z partycji recovery na tym dysku, przywracam system do wersji początkowej , czyli w tym wypadku do win8, przy czym partycja nadpisywania(przywracana) jest nadal na tym dysku USB , a nie na moim kompie ?

Jeśli tak to bardzo bym prosił o pomoc i wskazówki, jak to zrobić, żeby mi z tej partycji recovery nie przywróciło systemu na dysku lokalnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba? recovery jest po prostu kopiowane albo instalowane z partycji recovery, więc zawsze pozostaje po przywracaniu

ale operacja raczej nie przejdzie, tzn recovery nie można wgrać na inny komputer;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież napisałem, że właśnie chodzi mi o to, żeby z recovery wgrać system na dysk USB a nie lokalnie na komputer...

Bo ja potrzebuję wyciągnąć dysk z jednego laptopa i podpiąć przez usb do drugiego i za pomocą tego drugiego komputera wgrać system  z recovery na ten sam dysk USB, na którym to recovery jest, czyli na dysk z pierwszego laptopa.

Stad pytanie, czy da się tak zrobić? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie wiem, musisz sprawdzić

recovery normalnie, o ile pamiętam, przywracało się z przywracania na danym komputerze, tzn startowało się przywracanie (np z napraw komputer) i tam wybierało przywrócenie z partycji recovery - ale wszystko na ten sam dysk i na ten sam komputer; działa to w ten sposób, że wszystkie potrzebne dane są zapisane w pliczku konfiguracji rozruchu, czyli pliczku bcd (boot configuration data), w którym są dane, gdzie jest system, tzn na jakiej partycji, i na jakiej partycji jest recovery - więc wszystko odbywa się automatycznie

w twoim wypadku musiałbyś podać ręcznie, gdzie jest recovery, tzn na której partycji dysku usb, i na jaką partycję tego dysku trzeba ją przywrócić - nie wiem, czy możliwe; system na usb nie działa?, że nie możesz użyć recovery z niego? - jeśli nawet nie działa spróbuj wystartować z niego (musisz przestawić bootowanie na usb) i na samym starcie użyć klawisza recovery (F8? - tryb awaryjny), może załaduje się recovery i z napraw komputer można wtedy użyć przywracania - do przywracania system nie musi się ładować, wystarczy, że załaduje się bootloader = opcje trybu awaryjnego 

możesz spróbować i z komputera - może zapyta, skąd przywrócić i na jaką partycję; ewentualnie też z instalatora systemu, z płytki lub z pena - w każdym wypadku działa tylko przywracanie, czyli tzw winre (windows recovery), nie system

ps - dodatkowa trudność - często partycja recovery nie ma litery, w pliczku bcd podane jest tylko, która to partycja, tzn jej numer - w takim wypadku musiałbyś nadać jej literę - możliwe, winre nada literę na tę sesję; dlatgo najlepiej zabootować system na usb, bo wtedy wszystko może? odbędzie się automatycznie

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie mogebezposrednio na tym  laptopie, ponieważ z klawiatury USB nie działają klawisze funkcyjne przy rozruchu więc wejście do biosa chyba nie jest możliwe... Stąd ta kombinacja z przepisaniem dysku wewnętrznego na USB i spod drugiego kompa próba przywracania, ale widzę że to nie jest możliwe. W takim razie nie ma możliwości tego zrobić, bo klawiatura w laptopie nie działa z uwagi że zerwane gniazdo na płycie głównej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to spróbuj na innym laptopie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mam to zrobić tak, żeby mi nie przywróciło na moim laptopie systemu z recovery z tamtego dysku ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

sprawdź, jakie to jest recovery, tzn czy jest to instalator, czy po prostu obraz systemu - jeśli obraz możesz wgrać z systemu, tzn nie z przywracania; jeśli z systemu nie możesz sprawdzić użyj np partition wizard - kliknij albo zaznacz w nim tę partycje i wybierz explore partition

na twój raczej nie przywróci- jak napisłem automatycznie przywraca tylko z danych w pliczku bcd - jeśli ich tam nie ma nie przywróci; dane możesz sprawdzić w cmd w trybie administratora - wpisz

bcdedit /enum all

czy masz ramdisk i jeśli na jakiej partycji jest recovery image

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na  moim laptopie takie coś wyszło:

 


identifier              {8cb2d9b4-7c05-11de-842e-b4611d44fefa}
device                  ramdisk=[unknown]\Recovery\8cb2d9b4-7c05-11de-842e-b4611d44fefa\Winre.wim,{8cb2d9b5-7c05-11de-842e-b4611d44fefa}
path                    \windows\system32\winload.exe
description             Windows Recovery Environment
inherit                 {bootloadersettings}
osdevice                ramdisk=[unknown]\Recovery\8cb2d9b4-7c05-11de-842e-b4611d44fefa\Winre.wim,{8cb2d9b5-7c05-11de-842e-b4611d44fefa}
systemroot              \windows
nx                      OptIn
winpe                   Yes

 

I jest tego 4 takie bloki... To o to chodziło? Co z tego wynika?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz sprawdzić coś chciałem i okazuje się że nie mogę wejść do biosu przez żaden przycisk. Mam Asusa i przycisk F2 przy rozruchu powoduje uzwykle ruchomienie systemu. Inne przyciski także nie działają... Dziwna sprawa .

Mam w związku z tym pytanie jak w inny sposób mogę dostać się do biosu...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego nie można przywrócić na oryginalnym laptopie? - w ogóle nie startuje, czy tylko system się nie ładuje?; do przywracania nie musi ładować się system, wystarczy, że laptop wystartuje i załaduje się bootloader, z niego przywraca się system; z 8 tym łatwiej, bo opcje trybu awaryjnego, w tym napraw komputer łatwo wywołać - chyba, że klawisze F nie działają

jeśli jednak niemożliwe teoretycznie można z 2 laptopa i z usb, ale system do przywrócenia musi być w formie obrazu systemu, czyli chyba? pliku img\image; sprawdź, jak napisałem, partition wizard; ewentualnie można sprawdzić i normalnie, tylko trzeba nadać partycji z obrazem literę - uruchom cmd w trybie administratora, wpisz

diskpart

list disk

select disk numer

(numer dysku usb)

list partition

select partition numer

numer z list partition - z obrazem poznasz po tym, że będzie kilka gb, normalna mała przywracania ma niecałe 1gb

assign letter=k:

litera dowolna, k tylko przykład

teraz normalnie spróbuj zajrzeć na tę partycje k, co tam jest; jeśli niemożliwe cmd w trybie admina, wpisz notepad, jak otworzy kliknij plik - wybierz otwórz, z listy partycji wybierz k, w opcjach notatnika zamiast dokumenty tekstowe wybierz wszystkie pliki, i przejrzyj k - czy jest plik img\image (ewentualnie vhd albo wim); jeśli tak można go przywrócić na dowolną partycję dysku z usb

nie ma niebezpieczeństwa, że przywróci na twój laptop

jak będziesz nadawał literę przypominam - z reguły są 2 partycje przywracania, 1 mała, poniżej 1 gb, tam jest właśnie program do przywracania, czyli winre, i 2 z obrazem do przywrócenia, ta ma kika gb - nadajesz literę tej z obrazem, czyli tej większej i tam szukasz pliku image, czyli obrazu; wszystko oczywiście na dysku usb

natomiast z twojego laptopa raczej na pewno niemożliwe przywrócenie - ale jeśliby klawisze biosu działały też można spróbować w wypadku, jeśliby nie było tam pliku obrazu

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

 

Na oryginalnym laptopie nie działa klawiatura, więc korzystam z takiej na usb, ale wtedy klawisze funkcyjne nie działają, stąd nie da się uruchomić odzyskiwania z recovery.

 

Te komendy co napisałeś działają, ale znowu utknąłem na drugiej, ponieważ wyświetla się tylko jeden dysk jako online bez podziału na partycje i nie wiem co teraz. W załączeniu do powyższego dodaję zdjęcie - zrzut ekranu z cmd.

Poza tym jeszcze zgadza się to, że są dwie partycje Recovery oraz Restore i jedna ma 15 GB a druga 900 MB. Czyli ta o rozmiarze 15GB jest chyba tutaj istotna?

Zrzut ekranu 2022-06-11 174104.jpg

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz sytuacja wygląda tak, że znowu jest problem, a mianowicie:

mam zrobiony obraz tej partycji Recovery i sklonowałem ją na pendrive'a i chociaż właściwości wykazują 11,2 GB zajętego miejsca, to jednak folder jest pusty, mimo iż włączyłem opcje pokazywania ukrytych i systemowych plików .

 

Czy da się z tego pendrive'a uruchomić to recovery? Co źle zrobiłem, że nie widać tych plików na urządzeniu usb?

Zrzut ekranu 2022-06-11 185841.jpg

Teraz sytuacja wygląda tak, że znowu jest problem, a mianowicie:

mam zrobiony obraz tej partycji Recovery i sklonowałem ją na pendrive'a i chociaż właściwości wykazują 11,2 GB zajętego miejsca, to jednak folder jest pusty, mimo iż włączyłem opcje pokazywania ukrytych i systemowych plików .

 

Czy da się z tego pendrive'a uruchomić to recovery? Co źle zrobiłem, że nie widać tych plików na urządzeniu usb?

 

Recovery nie staruje z pendrive'a nawet poprzez wywołanie z pozycji BIOSu. Może sklonowanie na dysk lokalny na partycję D coś by pomogło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się odkryć partycję odzyskiwania, tę co ma 900 MB i wygląda jak na zdjęciu poniżej.

Może stąd udałoby się uruchomić to przywracanie do win8?

Bardzo proszę o poradę jak to zrobić.

Zrzut ekranu 2022-06-11 193129.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może można by ją uruchomić gdybyś ją przekopiował\sklonował na pena i ustawił start na tego pena - wtedy może by się załadowała z folderu efi; ale dziwne, bo to nie jest normalna mała partycja przywracania - mała ma plik winre.wim, i z niego jest ładowana

najlepiej gdybyś jednak użył partition wizard, może by zobaczył tę 2 dużą partycje i wtedy, jak napisałem, musisz użyć explore partition

b. dziwne, że diskpart nie widzi 2 dysku, może nie użyłeś cmd w trybie administratora?; a eksplorator ją widzi, i widzi pozostałe partycje na usb?

jeśli zobaczy, i dysk usb będzie miał numer np 1 (pierwszy dysk ma zawsze 0), wpisz select disk 1, i potem list partition, select partition - numer tej większej, i assign letter=k:

partycja musi mieć literę, żeby wskazać ją programikowi dism do przekopiowania obrazu na partycje systemową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ta duża też już jest odkryta i widzi ją eksplorator, ale tak samo jak na pendrivie, ona jest pusta mimo, że na pewno są tam pliki, bo zajmują 11,2 GB, a widoczność ukrytych plików jest włączona.

 

Mógłbyś po kolei powiedzieć co mam zrobić/wpisać, żeby oryginalne recovery się uruchomiło? To chyba przy starcie by musiało się załadować? Może trzeba uruchomić z wierszem polecenia i wtedy coś tam wpisać, żeby wywołać start recovery?

 

Na pena jest sklonowana już partycja ta większa recovery ale pen jest niby pusty, tak jak odkryta partycja recovery na dysku lokalnym...

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może trzeba odkryć pliki systemowe, nie tylko ukryte - w opcje folderów - widok odhacz ukryj chronione pliki..

żeby załadowała się oryginalna recovery musi się uruchomić oryginalny dysk - czyli musisz w biosie ustawić start na dysk usb (w trybie chyba? uefi) - jeśli będzie się ładował trzeba jakimś klawiszem, np F8 wywołać opcje trybu awaryjnego - ale może się też wyświetlić automatycznie i wtedy uruchamiasz opcje napraw komputer

ewentualnie do podejrzenia tej partycji, jeśli ma literę, użyj notatnika, jak pisałem, uruchomionego w trybie administratora

ewentualnie cmd w trybie administratora i wpisz

litera partycji:

dir /as

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się podejrzeć cały katalog j:\ czyli partycji Recovery poprzez totalcommander i tam jest taki folder ukryty i jako systemowy RECOVERY a w nim katalog WindowsRE , a w nim 3 pliki: 

1. boot.sdi

2. ReAgent.xml

3. Winre.wim a ten winre.wim ma 252 MB .

Skopiowałem całośc z tego dysku na pena i uruchomiłem z BIOSa i wtedy wyszedł mi ekran taki, jak na załączonym foto (zdjęcie okrojone z uwagi na max. rozmiar 102 kB do przesłania), jednak opcja F8 oraz Enter (przyciski) jakie można było uruchomić nic nie powodowały poza odświeżeniem ekranu..!

 

Czy jest coś jeszcze, co można zrobić , żeby to Recovery uruchomić ?

werwe.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzyj w notatniku plik reagent

w pliku reagent są właśnie dane do przywracania i ponieważ dysk usb jest teraz podpięty jako 2 recovery nie znajdzie partycji z obrazem

ale jeśli na małej przywracania jest winre.wim, itd, to która partycja jest na twoim poprzednim zrzucie, tym z folderami sources, itd - w folderze sources jest właśnie normalnie instalator; obie, mam nadzieję, z dysku usb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Udało się podejrzeć cały katalog j:\ czyli partycji Recovery poprzez totalcommander i tam jest taki folder ukryty i jako systemowy RECOVERY a w nim katalog WindowsRE , a w nim 3 pliki: 

1. boot.sdi

2. ReAgent.xml

3. Winre.wim a ten winre.wim ma 252 MB .

Skopiowałem całośc z tego dysku na pena i uruchomiłem z BIOSa i wtedy wyszedł mi ekran taki, jak na załączonym foto (zdjęcie okrojone z uwagi na max. rozmiar 102 kB do przesłania), jednak opcja F8 oraz Enter (przyciski) jakie można było uruchomić nic nie powodowały poza odświeżeniem ekranu..!

 

Czy jest coś jeszcze, co można zrobić , żeby to Recovery uruchomić ?

 

Dodam , że partycja o pojemności 11,2 GB , którą odkryłem wygląda tak, jak na zdjęciach niżej...266009035_Adnotacja2022-07-09161008.gif.34bd3404e9868cf47b9059b6a09f93e5.gif27439119_Adnotacja2022-07-09161052a.gif.9d0b5927a2d905fbf0b94ce42e2f8842.gif

Tak, obie partycje mam na różnych penach na usb ale jak zgrałem obie na jeden pen to się ten sam niebieski ekran pojawia.

 

To co mogę zrobić , żeby  przy starcie  widziało mi te partycję z pena i w takim razie którą? Chyba tę większą, bo tam jest cały instalator?

 

ReAgent.xml z większej partycji (11,2GB) o treści jak niżej: 

<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?>

<WindowsRE version="2.0">
  <WinreBCD id="{30a2f6fe-01df-11eb-84a3-9f44efb3aa1d}"/>
  <WinreLocation path="\Recovery\WindowsRE" id="0" offset="984087527424" guid="{51a16881-c200-4999-bb59-6bc25ac84938}"/>
  <ImageLocation path="" id="0" offset="0" guid="{00000000-0000-0000-0000-000000000000}"/>
  <PBRImageLocation path="\RecoveryImage" id="0" offset="984087527424" guid="{51a16881-c200-4999-bb59-6bc25ac84938}" index="2"/>
  <PBRCustomImageLocation path="" id="0" offset="0" guid="{00000000-0000-0000-0000-000000000000}" index="0"/>
  <InstallState state="1"/>
  <OsInstallAvailable state="1"/>
  <CustomImageAvailable state="0"/>
  <IsAutoRepairOn state="1"/>
  <WinREStaged state="0"/>
  <OperationParam path=""/>
  <OperationPermanent state="0"/>
  <OsBuildVersion path=""/>
  <OemTool state="0"/>
  <IsServer state="0"/>
  <DownlevelWinreLocation path="" id="0" offset="0" guid="{00000000-0000-0000-0000-000000000000}"/>
  <IsWimBoot state="0"/>
  <NarratorScheduled state="0"/>
  <ScheduledOperation state="5"/>
</WindowsRE>

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety nie wiem czemu i czy tak być powinno, ale folder sources jest pusty zarówno na penie jak i na dysku Restore. Czy w takim razie recovery nie da rady wywołać?

Może pobrać ze strony Microsoftu instalator win 8.1 i z tego obrazu wybrac konkretny plik, żeby dodać do partycji Restore ? Czy wtedy to pójdzie?

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sources nie ma znaczenia, obraz jest w recovery image, plik install.wim - dlatego kazałem ci sprawdzić reagent, że masz tam właśnie dane w image location path; ale z recovery nie uruchomisz, chyba?, trzeba wgrać obraz programikiem dism; ale jestem w tej chwili b. zajęty, odezwę się za godz; ewentualnie poszukaj opcji dism typu jak wgrać obraz programikiem dism, itp; pamiętaj, żeby wgrać na usb!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Niestety nie da rady nic sprawdzić tym programem dism.. Załączam zdjęcie poniżej.DISM.gif.f6dc4567d57ac90335f5678c9ffa0198.gif

Próbowałem programem Rufus. To program do tworzenia kopii z plików obrazu ale owszem, mielił długo , b to w końcu ponad 11 GB danych, ale potem po restarcie z biosu przy wyborze dysku usb coś się tam robiło i robiło ale ostatecznie załadował się aktualny windows :-(

Wklejam zdjęcie z Rufusa. Może ja tam nie zaznaczyłęm odpowiedniej opcji z tej listy rozwijanej?Rufus.gif.0ccf11d33f94967643587dc5667c9c2a.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam funkcjonowania polecenia get wim info, być może trzeba wskazać po prostu partycję recovery, bo informacje o tym wim może zawierać plik reagent.xml w folderze recovery na tej partycji

natomiast do wgrywania obrazu służy polecenie dism /apply-image - więc w tym wypadku

dism /apply-image /applydir:x: /imagefile:y:\install.wim /index:1

x: - partycja na której ma być zainstalowany obraz, więc w tym wypadku z 8 na usb

y - partycja z obrazem i ścieżka - w twoim wypadku wpisz ścieżkę z nazwą folderu, czyli recovery image, gdyby były jakieś problemy przekopiuj to install.wim na inną partycję na twój laptop i spróbuj - najlepiej, żeby install.wim był bezpośrednio na partycji; ale i z folderem chyba powinno działać

uwaga - niewykluczone, że partycja, na której masz zapisać obraz powinna być pusta - jeśli tak musisz wcześniej sformatować tę partycję ze starym 8 - polecenie format litera partycji quick

stracisz w ten sposób bezpowrotnie stary 8, więc musisz zdecydować

wszystkie polecenia z cmd w trybie admina

istnieje jeszcze inny sposób - z pliku install.wim można zrobić normalny plik instalatora za pomocą polecenia dism /capture - pliki są identyczne, tylko ten instalatora jest znacznie bardziej skompresowany - dletego obraz na recovery jest większy; ten zrobiony przez capture można podstawić w miejsce normalnego wim instalatora do folderu sources i spróbować normalnie zainstalować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Win8 jest w recovery, a więc właśnie jego chcę odzyskać, bo tam są też orygnalne sterowniki do laptopa w tym pliku instalatora . 

Z tego co napisałeś to partycja x: to ma być ta na usb i ona ma być sformatowana ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo ja bym chciał przywrócić z tego pliku instalatora win 8 na partycję C, na której teraz jest windows 10. To mam tak zrobić , że partycja x: to będzie aktualna c, na której jest windows 10 i na nią przywracam plik z recovery ze starą 8 ?

 

Przywróciłem tak, jak napisałeś, tyle że na dysk D, bo na C była odmowa dostępu. Te foldery wyglądają na D tak jak na zdjęciu, ale przy starcie nadal ładuje się ten win10. Nie wiem więc co w konsekwencji się zrobiło??406893007_DyskD.gif.8c9e7244e88c73c02c7ebf9eabd249cf.gif

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...