Skocz do zawartości
Rep003

Korzystanie z dwóch systemów win10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój problem wygląda następująco. W laptopie mam zainstalowany windows 10 standardowo na dysku C:. Sklonowałem system na dysk zewnętrzny o literze E:. I teraz mam problem z programami. Jak odpalę system z dysku zewnętrznego E: to programy są instalowane nadal domyślnie na dysku C i tak samo są z niego uruchamiane. Jak mogę zmienić ścieżki w systemie na dysku zewnętrznym E: żeby wszystko instalowało się na nim jeżeli jest z niego uruchomiony system i zostawiło dysk C w spokoju???  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

sprawdź w rejestrze - klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion

wartość program files dir - czy jest tam c czy e - jeśli c kliknij 2 razy i w ścieżce zmień na e

ale b. dziwne - jak ładujesz system to sobie, tzn własnej partycji i tak nada literę c- twój problem chyba? pochodzi z klonowania, tzn wszystkie litery i ścieżki zachowały się z c, dlatego programy widzą c - i tak chyba? powinno być, to normalne; jako e widzi partycje tego sklonowanego systemu tylko pierwotny system na c -ale każdy system widzi litery niezależnie i ten z e, załadowany jako c, powinien instalować w swoim program files, czyli na swoim c, czyli ok; jak ładujesz ten zewnętrzny?, może dodanie do wyboru z pierwotnego rozwiąże problem (jeśli problem w ogóle istnieje, tzn system z e ładuje się jako c, co jest ok)

a na marginesie licencja zezwala na korzystanie z 1 kopii systemu, z 2 nielegalne

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zmieniłem wszystkie ścieżki jakie były w HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion z C na E. Niestety dalej jak włączę menadżer zadań to wszystkie programy i usługi są uruchomione z dysku C

Dysk zewnętrzny podpinam po USB i w biosie ustawiam go jako dysk z którego ma się uruchomić system. Więc oba dyski są jednocześnie podłączone i system z dysku zewnętrznego E ma dostęp do dysku C i wszystkich programów na nim zainstalowanych. 

Czy jak bym fizycznie odpiął dysk C to system na E by się pogubił czy by sam sobie pozmieniał wszystkie ścieżki na E ? 

 

Odnośnie legalności korzystania to ciężko powiedzieć bo nie rozpowszechniam go tylko sam z niego korzystam i to na jednym komputerze i z jednej kopii jednocześnie. 

Edytowane przez Rep003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu korzystanie = zainstalowanie

nie zrozumiałeś - korzystasz zawsze tylko z 1 systemu, tzn tylko on jest "żywy" = działający, 2 jest wprawdzie fizycznie na dysku, ale nie działa aktualnie - dlatego oba systemy mogą mieć litery c, itd, bo nie mają ich równocześnie

litery systemu są w rejestrze, w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices - sprawdź i zobaczysz w dos devices, że oba systemy mają c dla swoich partycji, inne litery też mogą się powtarzać dla innych partycji, itd - litery mogą być te same bo 2 systemy nigdy nie działają jednocześnie

a co do uruchamiania systemów - możesz sobie zrobić wybór, czyli startować system na usb z wyboru w pierwotnym systemie - nie trzeba wtedy przełączać w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli jeżeli jest uruchomiony system z dysku zewnętrznego E: to on powinien wtedy działać i widzieć partycję na której jest zainstalowany jako C? jeżeli zapiszę jakiś plik na pulpicie pod systemem uruchomionym z E: to on powinien się pojawić na dysku C? 

Bo nie wiem jak to sprawdzić. Jeżeli uruchomię system z dysku E: to wszystko co zapisuję na pulpicie jest zapisywane na dysku E: czyli zewnętrznym. C jest dalej zarezerwowane dla partycja na dysku wewnętrznym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to potwierdza tylko, co napisałem - oba systemy widzą się jako c i to jest normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jak mogę zmienić żeby system z dysku zewnętrznego widział się jako E  ?

Lub żeby system z dysku wewnętrznego widział jako inną partycję niż C. 

Edytowane przez Rep003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

a po co ci to, co to zmieni

chyba się nie da - na tym z e uruchom regedit w trybie administratora , kliknij prawym na tym dos device c, zmień nazwę,  i zmień c na e - wszystko; ale pewnie nie przełknie

musisz jeszcze zmienić literę w pliku bcd - cmd w trybie admina, wpisz bcdedit i wpisz

bcdedit /set {default} device partition=e:

ale jeśli przejdzie nie zdziw się, jak system na e nie wystartuje

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...