Skocz do zawartości
majere

Server docker wiele wątków do 1500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

posiadam aplikację napisaną w java którą uruchamiam w srodowisku docker na linux (ubuntu). Aplikacja jest wielowątkowa, i uruchamiam jej wiele instancji (aktualnie 15, ale docelowo bedzie 20). 

Aktualnie na działanie aplikacji przeznaczyłem mój stary komputer - i3-2100, 8GB ram ddr3 (w 2 kosciach, na plycie nie ma miejsca na wiecej).

Ten komputer ledwo daje rade (instancje musze odpalac po kolei bo jak odpalam na raz to wszystko sie wywala), aktualnie zuzywa 11 GB ram (nadwyzka leci ze swapa). Chciałbym kupic coś specjalnie pod te aplikacje, ale nie wydac za duzo. Wydaje mi sie ze im wiecej wątków tym lepiej do tego typu działań? co polecicie?

Posiadam jeszcze dodatkowe wolne 8GB DDR3 w 2 kosciach, razem z tymi co są w komputerze daje to 16GB, moze jakas plyta z 4 slotami ddr3? chyba ze nie warto inwestowac w stare technologie i kupic nowe ramy.

Jesli trzeba moge przekroczyc budzet, 1500 to jest orientacyjnie, ale jak by wyszlo taniej i dawalo by spokojnie rade bylo by super.

Obudowe i zasilacz mam, oraz dysk SSD 128GB ADATA SU800, jakas stara karta graficzna tez sie znajdzie jesli cpu bez integry.

Edytowane przez majere

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bierz  polesingowe biurowce z topowej wersji z 4 slotami RAM  wsadzisz za 120zł  i5-4590 i bedzie smigac.

Za 280zł  masz  HP 800 G1 SFF  w nim   i5-4750 2x4GB RAM + 400GB HDD + 2 dodatkowe porty SATA + 4 sloty PCIE  mozna sobie dorobic wincyj  SATA.

przekładasz SSD  i będzie pan zadowolony. 

 

A jak ma byc mały ale wariat to   Lenovo M73 Tiny.     2x8GB SODIMM   + i5  i bedzie jednolitrowy serwer na zasilaczu laptopowym a nie wielki kloc do ogrzewania osiedla

 

 

 

 

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 rdzenie 4 wątki? myslalem o czyms co najmniej 8 wątkowym, moze 16 (moze jakies AMD?), czy się mylę myśląc że więcej wątków szybciej obsłuży moje programy? (prędkość obliczen jest dla mnie dosc istotna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Coś takiego

https://allegro.pl/oferta/komputer-pc-hp-600-g4-sff-i7-8700-8gb-ssd-nvme-w10-12300833973

Sprzedaj to co masz, dokup kostkę 16GB ramu DDR4 i voila. 

Edit: tu masz nawet taniej tylko w sfatygowanej obudowie

https://allegro.pl/oferta/komputer-pc-hp-600-g4-sff-i7-8700-8gb-ssd-nvme-a-12304796200

6rdzeni/12wątków powinno styknąć. 

 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź brzmi - to zależy :)

HP 600 z linku który podał iwanme ma nowszy procesor z szybszym zegarem.
HP Z820 który podajesz ma więcej wątków, ale procesor jest wolniejszy (w boost jest o 100MHz niż ten z HP 600 bez boosta) i jest w starszej technologii.
Więc wszystko zależy od aplikacji, którą tam będziesz odpalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, majere napisał:

Dziękuję @iwanme za odpowiedź, juz prawie kupiłem, ale zauważyłem u sprzedawcy cos takiego i sie zastanawiam czy nie było by duzo lepsze, proszę o opinię:
https://allegro.pl/oferta/stacja-robocza-hp-z820-16-rdzeni-32-watki-32-gbram-11874314846

Do wielowątkowej aplikacji byłoby to wyraźnie wydajniejsze. W końcu 16rdzeni/32wątki vs 6/12 mimo, że w starszej technologii 

Natomiast pewnie pobiera z 4-5 razy więcej prądu niż HP600, jeśli chcesz odpalać coś z multimediami, jakiś serwer kamer etc. to brak hardware'owego wsparcia dla dzisiejszych kodeków etc. No i jest droższy i głośniejszy oraz pewnie ma z dekadę na karku. 

Wsparcie dla nowszych systemów (jakbyś chciał korzystać z nowszysch WS też może być różne)

Mały biurowy HP pewnie podczas pracy będzie pobierał z 60-80W, dwuprocesorowa stacja robocza w starej technologii pewnie z 250-300W. Przy rosnących cenach prądu i pracy 24/7 to już się robi różnica. 

Zależy ile mocy potrzebujesz i7-8700 już będzie pewnie ponad 3-4 krotnie wydajniejszy niż to co masz teraz, a zawsze możesz używać go też jako zwykłego kompa bo to w miarę współczesna konstrukcja. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zdecydowałem się na HP600, bardzo dziękuję za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam czegoś bezszumnego i mało prądożernego do zastosowania domowego.

Czym chciałbym się na nim bawić to:

Docker

New Generation Firewall

VPN

Home Assistance

Virtual Machine 

etc.

Co mogli byście polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wątek serwerów z terminali.  Co do zasady 15W TDP da się chłodzić pasywnie cała reszta ma wentylatory.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Caporeira napisał:

Witam, szukam czegoś bezszumnego i mało prądożernego do zastosowania domowego.

To nie szukasz jednej maszyny, tylko kilku. Nie uruchomisz w sensowny sposób kilku serwerów na jednym terminalu, jeżeli ma być on też cichy i pobierać mało prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Caporeira napisał:

Docker

New Generation Firewall

VPN

Home Assistance

Virtual Machine 

etc.

Co mogli byście polecić?

Jakie łącze? 

Bo to ma spore znaczenie. Większość typu pfsense, OPNSense, Sophos, IPFire jednak trochę mocy zżerają podobnie jeśli chcesz zestawić szybki VPN. 

Ja mam ZBOX CI622 z i3-10110U kupiony za 699zł  i na tym w proxmoxie między innymi właśnie Firewalla. Działa to umiarkowanie dobrze tzn. oprócz tego jest jeszcze Home Assistant, VMka z dockerem etc. Sophos ograniczał transfer do około 400 mbit, ipfire czasem daje radę obasłużyć gigabita jak w innych VM się niewiele dzieje. 

 

Zależnie od budżetu i łącza spróbowałbym np. HP G3 z i5 6500 (okolice 6 stów) + dodatkowa karta sieciowa, a mocniejsze to taki jak wyżej z i7-8700. 

Na to Proxmox lub ESXi i tam w VM już co chcesz. To uciągnie właściwie wszystko co można chcieć tyle, że nie jest wybitnie energooszczędne (pewnie 30-50W)

Z lekkich skrzynek to są te różne miniPC na laptopowych podzespołach tylko coś ostatnio powaliło z cenami. Swojego ZBOXa kupowałem 699 nówkę sztukę, dziś ponad dwa razy drożej. 

 

Jeśli nie zależy Ci na obsłudze ruchu sieciowego z jakąś super wydajnością to polecam Dell WYSE 5070 w wersji extended. To będzie ciche i dość wydajne do większości domowych kontenerów dockera czy prostych serwerków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, iwanme napisał:

Jakie łącze? 

Bo to ma spore znaczenie. Większość typu pfsense, OPNSense, Sophos, IPFire jednak trochę mocy zżerają podobnie jeśli chcesz zestawić szybki VPN. 

Ja mam ZBOX CI622 z i3-10110U kupiony za 699zł  i na tym w proxmoxie między innymi właśnie Firewalla. Działa to umiarkowanie dobrze tzn. oprócz tego jest jeszcze Home Assistant, VMka z dockerem etc. Sophos ograniczał transfer do około 400 mbit, ipfire czasem daje radę obasłużyć gigabita jak w innych VM się niewiele dzieje. 

 

Zależnie od budżetu i łącza spróbowałbym np. HP G3 z i5 6500 (okolice 6 stów) + dodatkowa karta sieciowa, a mocniejsze to taki jak wyżej z i7-8700. 

Na to Proxmox lub ESXi i tam w VM już co chcesz. To uciągnie właściwie wszystko co można chcieć tyle, że nie jest wybitnie energooszczędne (pewnie 30-50W)

Z lekkich skrzynek to są te różne miniPC na laptopowych podzespołach tylko coś ostatnio powaliło z cenami. Swojego ZBOXa kupowałem 699 nówkę sztukę, dziś ponad dwa razy drożej. 

 

Jeśli nie zależy Ci na obsłudze ruchu sieciowego z jakąś super wydajnością to polecam Dell WYSE 5070 w wersji extended. To będzie ciche i dość wydajne do większości domowych kontenerów dockera czy prostych serwerków. 

Jest to sieć LTE (jak na razie), nie przekracza 100 Mbit.

Czy ten Wyse 5070 ma dwie karty sieciowe aby pobawić się firewall następnej generacji (np Sophos) ?

Już zacząłem szukać T620 Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, trzeba dorzucić drugą - stąd wersja extended bo możesz rozszerzyć kartą na pci-e. Choć są też karty na USB i ponoć dają radę.

Do zwykłego też się da dodać, ale moduły są droższe bo dedykowane od della i trudniej dostępne. 

T620 Plus jest na AMD, zależnie co chcesz tam odpalać to w tego typu zastosowaniach powoduje więcej problemów np. jesli chciałbyś mieć transkodowanie w jakimś Plexie czy Jellyfin. No i to jednak mające prawie dekadę na karku Kabini więc wydajność będzie znacznie niższa niż Gemini lake. 

Z tym HP dałbym sobie spokój, chyba że naprawdę nie masz kasy. 

 

 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2022 o 21:27, iwanme napisał:

 

Odnośnie tego ZBOX CI622 z i3-10110U, ile prądu Ci to pobiera?

Oraz ile RAMu wrzuciłeś aby fajne chodziło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście wat z SSD. Ramu 16+8GB bo jakieś takie kostki mi się walały.

Dziś kupiłbym coś mocniejszego bo przy gigabicie mi firewall nie wyrabia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Caporeira napisał:

@iwanme co byś dzisiaj wybrał?

Gdyby ceny były jakie były to mocniejszą wersję z i7, gdy z i3 był za 699 to z i7 był za 1099. Bo sam sprzęt jest fajny, pasywny, oszczędny ma sporo wyjść, wbudowane wifi etc. 

Natomiast jakbym dziś w tym momencie miał coś kupić to jakieś SFF np. wyżej wspomniany HP 600 g4. Ale to dlatego, że kupiłem dom i zarówno hałas jak i pobór energii rzędu 50W (mam fotowoltaikę na starych zasadach) mi nie robi. 

Natomiast tak na mały serwerek to zdecydowanie taki Dell 5070 jest fajną opcją zwłaszcza w wersji extended (jeśli chcesz kilka sieciówek). Powinien na luzie ogarnąć HA i jakieś małe VMki/kontenery, firewalla zresztą też na 100 mbit (o ile go nie zapchasz czym innym to Zenarmor też powinien śmigać).

 

Ogólnie z takim używanym sprzętem jest o tyle spoko, że zwykle możesz kupić i jak nie spełni oczekiwań puścić dalej czasem nawet drożej jak dobrze trafisz. Do tego jeśli np. korzystasz z ESXi lub Proxmoxa (polecam to drugie w domu, bo zdecydowanie prościej o kompatybilny sprzęt jako, że VMware średnio się lubi z Realtekiem ;) ) to migracja VMek między serwerami jest naprawdę stosunkowo prosta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@iwanme czy ten Dell Wyze 5070 ma ograniczenia jeśli chodzi o obsługę dysków twardych (pojemności) ?

Fajnie by było jest się pobawić w mały serwer NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Caporeira napisał:

Fajnie by było jest się pobawić w mały serwer NAS.

No to by musiał być bardzo mały, bo nie widzę miejsca na zdjęciach, żeby podpiąć cokolwiek na tradycyjne gniazdo SATA i jedynie jeden slot m.2 pod ten standard (brak NVME).
Jeżeli kupisz wersję "grubszą" (Extended?) to w teorii wsadzisz tam w slot PCIe adapter do którego da się włożyć więcej dysków na sloty m.2, w tym NVME, ale bez zewnętrznego zasilacza zapomnij o czymś na zwykłe SATA.
No i te sprzęty nazywają się Wyse nie Wyze :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2022 o 00:06, Caporeira napisał:

@iwanme czy ten Dell Wyze 5070 ma ograniczenia jeśli chodzi o obsługę dysków twardych (pojemności) ?

Fajnie by było jest się pobawić w mały serwer NAS.

Pojemności nie, natomiast rozmiaru tak.

W normalnym masz tylko jeden port m.2 sata więc za dużo tam nie wciśniesz (chyba nie widziałem większych niż 2TB). Jak wyżej w wersji Extended dorzucić możesz kartę PCIE i dodać parę dodatkowych NVME. 

Ewentualnie dyski po USB, ale to trochę już gorsza opcja i większy bajzel. Stricte do NASa jeśli potrzebujesz dużo pojemności to lepiej brać jakieś SFF gdzie wejdzie parę dysków 3.5 cala. 

 

Natomiast taki 5070 z dyskiem m2 SATA 2TB spokojnie może robić za NASa, po USB możesz dodać wtedy jakiś tani 2.5 cala i przy pomocy rsync zrobić taki pseudo RAID1 (pseudo bo to nie RAID oczywiście, a lokalna dynamiczna kopia).  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@iwanme bardzo Ci dziękuję.

Jeśli chodzi o porządny nas to myślę w przyszłości kupić Synology lub HP micro Server 10 gen.

Na chwilę obecną chcę coś takiego universalnego do zabawy.

Skłaniam się ku temu 5070 extended.

Na co zwracać uwagę przy zakupie, czy jest tylko jedna wersja extended?

Rozumiem że tutaj jest tylko jeden slot na pcie.

Jak które slot na na nvme, to czy pójdzie druga siecowka na USB (aby zrobić ngfw)?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduj się, co chcesz od terminala bo on nie będzie działał jako 100 urządzeń na raz. Masz limit miejsca w obudowie, ograniczenia procesora, tylko 8 GB RAM, więc da się postawić kilka funkcji na czymś takim do zabawy, ale nie jak planujesz z tego faktycznie korzystać bo co rusz będziesz się wkurzać, że FW ogranicza przepustowość łącza, na NAS się wolno kopiuje, że PLEX nie transkoduje materiału 4K, że swap ciągle działa jak odpalisz trzecią VMkę...
Więc jak chcesz iśćw terminale, to lepiej kupić kilka i każdy do czegoś innego, a nie jeden do wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2022 o 20:13, iwanme napisał:

Pojemności nie, natomiast rozmiaru tak.

W normalnym masz tylko jeden port m.2 sata więc za dużo tam nie wciśniesz (chyba nie widziałem większych niż 2TB). Jak wyżej w wersji Extended dorzucić możesz kartę PCIE i dodać parę dodatkowych NVME. 

Ewentualnie dyski po USB, ale to trochę już gorsza opcja i większy bajzel. Stricte do NASa jeśli potrzebujesz dużo pojemności to lepiej brać jakieś SFF gdzie wejdzie parę dysków 3.5 cala. 

 

Natomiast taki 5070 z dyskiem m2 SATA 2TB spokojnie może robić za NASa, po USB możesz dodać wtedy jakiś tani 2.5 cala i przy pomocy rsync zrobić taki pseudo RAID1 (pseudo bo to nie RAID oczywiście, a lokalna dynamiczna kopia).  

Dell Wyse 5070 zakupiony.
Jakie akcesoria do niego warto domówić ?
Czy trzeba na coś zwracać uwagę przy zamawianiu akcesorów/kart ... np wielkość fizyczna aby się zmieściło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz z nim robić. 

Jeśli chcesz postawić firewalla to przyda się druga sieciówka np.

https://pl.aliexpress.com/item/1005004686876066.html

Jeśli chcesz Home Assistant to jakiś kontroler Zigbee np. 

https://itead.cc/product/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-plus/ref/3/

 

A karty czy coś to wiadomo, że musi się zmieścić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...