Skocz do zawartości
robbo2k

Serwer zrobiony z Terminala

Rekomendowane odpowiedzi

Terminale to słabiutkie PC do wyświetlania pulpitu,  ale okazuja sie na tyle mocne ze bez problemu można zbudować na nich serwery NAS, Home Assistance, webserwery czy całe klastry proxmoxa.

Na początek zestawienie najpopularniejszych modeli  którymi warto się interesować.    

Gdybym miał poradzić  wybierałbym te wyposażone w 2 sloty SODIMM  oraz gniazda M.2 SATA.  Mnóstwo tanich kości RAM i  dysków. 

Pewnym kwiatuszkiem  jest HP T620Plus wyposażony w slot PCIEx16 gdzie "wariaci optymalizacji"  wstawiają karty graficzne LP  lub 4 porty Ethernet (pod ruter/firewall) lub karty z przejściem na kolejne dyski w tym M.2 NVMe.
 

Zapraszam do dyskusji

Taka ciekawostka  stary terminal HP T630 z tym swoim iGPU  zjada  intelowe HD4400 w takiej i3 wyciagajac ponad 600pkt w FireStrike a wszystko poniżej 25W .  Niebywałe. 

terminale.png

Edytowane przez robbo2k
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, robbo2k napisał:

Pewnym kwiatuszkiem  jest HP T620Plus wyposażony w slot PCIEx16 gdzie "wariaci optymalizacji"  wstawiają karty graficzne LP  lub 4 porty Ethernet (pod ruter/firewall) lub karty z przejściem na kolejne dyski w tym M.2 NVMe.

To nie kwiatuszek, większość modeli ma jakieś wersje plus czy  extended. Np. Dell Wyse 5070 Extended.  Są trochę mniej popularne po prostu. 

 

Ogólnie WYSE na serwer to spoko sprawa, jeśli ktoś chce korzystać z jakchś Plexów, Emby etc. to trochę lepiej brać Intela - mniej problemów z transkodowaniem i sterownikami pod większością systemów czy superwizorów. 

Z minusów to często kiepskie możliwości rozbudowy dysków, wtedy lepiej jakieś używane SFF gdzie wciśniemy często nawet 4x 3.5 cala więc do NASa taka średnia opcja. Ale jako host dockera, router/fw (jak dorzucimy kartę sieciową) super sprawa i niezła alternatywa dla miniPC. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, iwanme napisał:

Z minusów to często kiepskie możliwości rozbudowy dysków,

Ale i tak lepsze niż takie Raspberry Pi, z którego większość osób się przesiada jeżeli robią różnego rodzaju serwery sobie :)

Do swojej "Łajzy" włożyłem dysk SSD 512 GB wyciągnięty z obudowy, a do tego przy pomocy dołączonego przez sprzedawcę adaptera wpiąłem stary dysk HDD 500 GB z laptopa. Zarówno SSD jak i HDD próbowałem podłączyć pod RPI4 przez USB 3.0 i niestety były jakieś problemy ze znikającymi dyskami jak tylko je obciążyłem za bardzo (wina kieszeni/obudowy i kompatybilności z Maliną).

Na płycie dodatkowo z tego co kojarzę jest slot mSATA, wiec zawsze można go wykorzystać na trzeci dysk :)
NAS z tego kiepski, ale na upartego się nada do małych rzeczy.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam spojrzeć na Fujitsu S920. 

Dla mnie bardziej praktyczny niż HP T620, ponieważ ma na płycie gniazdo SATA do podłączenia dysku. Trzeba tylko odpowiednimi kabelkami wpiąć się do pinów, aby dostać zasilanie i dodatkowy dysk SSD (oprócz tego na mSATA).  

Wyrzucając zbędne rzeczy (głośniczek i czytnik kart) mamy miejsce, aby schludnie taki dodatkowy dysk SSD 2,5 zamontować wewnątrz tej małej obudowy. 

Właśnie czekam na risera pci 4x, aby wpiąć się z kartą sieciową x4 ETH. 

Nawet ten 920 jakoś sprawniej się otwiera w porównaniu do tego HP. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obudzi się w was cebula, to można też spojrzeć na podstawki pod telewizor na układzie Amlogic s9xxxx (przykładowo s905w). Na allegro są dostępne za około 150zł (wystarczy poszukać po słowach "smart tv box ltc"). Można wtedy przeinstalować androida na armbian i mamy energooszczędny serwer (pobór prądu w porywach do 10W, ale stawiam, że zazwyczaj w okolicach 2-3W).

Kiedyś kupiłem taką podstawkę teściowej, ale okazał się być to nietrafiony prezent. Pudełko przesiedziało u mnie na półce dobre pół roku, zanim trafiłem na to repozytorium https://github.com/ophub/amlogic-s9xxx-armbian

Ma to też swoje minusy: po zainstalowaniu linuxa widać tylko 1GB RAM, zamiast 2GB; drugi minus to wrzucone Chińskie repozytoria, które nie są zbyt dobrej jakości co do instalacji oprogramowania (ale to akurat można szybko zmienić); układ wifi też nie działa (łączność tylko po kablu).

Nie znalazłem nic tańszego i bardziej energooszczędnego na mały domowy serwer

Edytowane przez Mistral85
Dodanie minusa podstawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja postawiłem OMV na Dellu Wyse 7010 (Z90D7 Zx0), system na dysku mSATA 32GB, w drugiej zatoczce dysk 2.5" 2TB i na USB 3.0 mam w kieszeni jeszcze jeden dysk 2.5" - rozwiązanie do testów. Jako magazyn z muzyką i filmami do puszczania na android tv czy smartfonie daje sobie radę. 

Teraz będę jeszcze redukować dyski w PC i planuję pełen backup danych podpinać do serwera poprzez jakąś stację dokującą (2x3TB w RAID1) także na USB3.0. 

Dyski miałem, podobnie jak RAMy i zasilacz(a acera lub asusa), więc zakupowo zamknąłem się w 80zł (terminal z przejściówką mSATA-SATA). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mistral85 napisał:

Jak obudzi się w was cebula, to można też spojrzeć na podstawki pod telewizor na układzie Amlogic s9xxxx (przykładowo s905w). Na allegro są dostępne za około 150zł (wystarczy poszukać po słowach "smart tv box ltc"). Można wtedy przeinstalować androida na armbian i mamy energooszczędny serwer (pobór prądu w porywach do 10W, ale stawiam, że zazwyczaj w okolicach 2-3W).

Kiedyś kupiłem taką podstawkę teściowej, ale okazał się być to nietrafiony prezent. Pudełko przesiedziało u mnie na półce dobre pół roku, zanim trafiłem na to repozytorium https://github.com/ophub/amlogic-s9xxx-armbian

Ma to też swoje minusy: po zainstalowaniu linuxa widać tylko 1GB RAM, zamiast 2GB; drugi minus to wrzucone Chińskie repozytoria, które nie są zbyt dobrej jakości co do instalacji oprogramowania (ale to akurat można szybko zmienić); układ wifi też nie działa (łączność tylko po kablu).

Nie znalazłem nic tańszego i bardziej energooszczędnego na mały domowy serwer

Zdecydowanie lepiej coś na x86. Dużo więcej oprogramowania, większa wydajność, lepsza obsługa Dockera, zwykle cokolwiek związanego z kryptografią działa dużo lepiej. Wrzucasz Proxmoxa, ESXi łatwo sobie zarządzasz VM i kontenerami... 

Na ARM to są RPi i klony. Jakieś podstawki z kiepskim wsparciem drutowane z chińskich  śmieci raczej bez sensu. 

Te słabsze terminale też możesz kupić za 150 zł, te lepsze jak Dell Wyse 5070 to 300 zł, ale nieporównywalnie lepsza opcja. 

Z takich urządzonek to się bawiłem RPi i NanoPi i to jednak nie jest szczególnie alternatywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polece malutkiego, ladnego nettopa ASUS VivoPC VM42 z Celeronem Haswell (nie Atom) np. taki: https://www.x-kom.pl/p/274547-nettop-mini-pc-asus-vivopc-vm42-s093v-2957u-4gb-500gb-win81.html#Specyfikacja

Dalem za takiego 350zl uzywka. Ma mozliwosc montazu  2x2.5" albo 1x3.5", dziala cichutko i sie nie grzeje (dyski w srodku rowniez niska temp). Sa tez wersje z i3 Haswell. Jako, ze mial juz dysk SSD 2.5" 32GB to postawilem na nim Win 10 a w drugi slot wpialem HDD 1TB 2.5". Nadaje sie jako serwer DLNA (ma nawet WiFi AC) a takze radzi sobie z pobieraniem torkow z predkoscia 1Gbps po kablu. Chodzi bez monitora, mam wpiety tyko zasilacz i LAN i konatktuje sie z nim poprzez pulpit zdalny RDP. Mam juz go 1,5 roku, nie wiesza sie, nie wylacza, chodzi non-stop. Po zastosowaniu polecenia COMPACT.EXE /CompactOS:always mam 10GB wolnego miesjca na dysku C na przyszle aktualizacje systemu. Polecam, fajny sprzecik :)

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wsparcia dla AES NI, raczej kiepski wybór na tle terminali z gemini lake. Sporo sortu tego używa, podobnie stare Intel HD bez kodeków H265.

Za 350 zł są Dell wyse 5070 i podobne - lepszy wybór. Albo SFF na kaby lake ( jeśli ktoś woli wydajność kosztem poboru prądu)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, iwanme napisał:

Zdecydowanie lepiej coś na x86. Dużo więcej oprogramowania, większa wydajność, lepsza obsługa Dockera, zwykle cokolwiek związanego z kryptografią działa dużo lepiej. Wrzucasz Proxmoxa, ESXi łatwo sobie zarządzasz VM i kontenerami... 

Na ARM to są RPi i klony. Jakieś podstawki z kiepskim wsparciem drutowane z chińskich  śmieci raczej bez sensu. 

Te słabsze terminale też możesz kupić za 150 zł, te lepsze jak Dell Wyse 5070 to 300 zł, ale nieporównywalnie lepsza opcja. 

Z takich urządzonek to się bawiłem RPi i NanoPi i to jednak nie jest szczególnie alternatywa.

Jeszcze 2-3 lata temu w pełni bym się z tobą zgodził, ale dzisiaj dystans pomiędzy arm a x86 się drastycznie skurczył.
Dzięki popularności RPI większość serwerowego oprogramowania już jest kompatybilna z arm64 (czyli najnowsze RPI).
Dla przykładu wziąłem na chybił trafił 3 aplikacje z listy https://github.com/awesome-selfhosted/awesome-selfhosted
Archivebox, sonarr, dovecot - 2 z nich na dzień dobry mają obraz dockerowy pod architekturę arm64, a dovecot mimo że go nie ma, to ma pakiety arm64 w popularnych dystrybucjach linuxowych.
Vmware dla arm też jest
Coraz trudniej jest raczej znaleźć oprogramowanie serwerowe, które nie ma wsparcia dla arm.
Duzi dostawcy chmurowi też już od pewnego czasu oferują serwery w architekturze arm.

Moim skromnym zdaniem x86 ciągle jest lepszą platformą patrząc na to po całości, ale w specyficznych zastosowaniach (przykładowo gdzie liczy się niski pobór prądu) arm nie ma sobie równych.
Chcesz potestować działanie klastra Kubernetes mając w kieszeni 300zł ? Z arm to już możliwe, z x86 nie podchodź bez 700zł conajmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem takiego USFF za 280zl https://allegro.pl/oferta/komputer-nuc-minipc-giada-i57b-i3-4-4-60gb-ssd-w10-11874732500

i3u-4gen, 4gb, 60gb ssd i lacznie 2 porty SATA, tylko ciekawe czy jest tam mozliwosc zamontowania 2 dyskow (czy sa szyny itd.), bo nie moge znalezc zdj z otwarta obudowa.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mistral85 napisał:

Chcesz potestować działanie klastra Kubernetes mając w kieszeni 300zł ? Z arm to już możliwe, z x86 nie podchodź bez 700zł conajmniej.

Dlaczego? Czego brakuje czemuś takiemu? 

https://allegro.pl/oferta/dell-wyse-5070-quad-core-1-5ghz-wifi-4gb-ram-16gb-12147013154

Lub

https://allegro.pl/oferta/fujitsu-esprimo-e720-i3-4130-8gb-fv-12148149864

SSD za kilkadziesiąt zł się znajdzie. 

Oczywiście teraz jest bardzo bardzo drogo. Jak Esprimo E720 z i3-4170 kupowałem za 149 zł. A terminale Della też chodziły dużo taniej. Ale popatrz sobie ile dziś kosztują popularniejsze ARMy które mają jakieś wsparcie. Za 700 zł to kupiłem swoje go Zotaca ZBOX z i3-10110U nówkę. 

Drutowanie set top boxa jakimiś chińskimi paczkami to nic fajnego, a te na otwartych rozwiązaniach np. Rockchipie etc. też kosztują dziś więcej niż 300 zł, jeśli jeszcze mają mieć te z 4 GB ramu, żeby faktycznie kilka kontenerów wrzucić.  

Arm dalej to słaba alternatywa, chyba że komuś ekstremalnie zależy na poborze energii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie brakuje. Kwestia tylko konkretnych potrzeb.
Na porządny serwer działający 24h na dobę przez cały rok z wieloma usługami wybrałbym raczej coś energooszczędnego na platformie x86 ze względu na lepsze wsparcie i konfigurowalność.
Natomiast do nauki Kubernetes kupiłbym raczej dwie druciarskie paczki od Chińczyka. Na mniej wymagające usługi, jak jakiś blog przykładowo, które mają cały czas działać też pewnie bym wybrał coś na arm.

Moim skromnym zdaniem arm nie zasługuje na odrzucenie go od razu na dzień dobry. Ta architektura ostatnio naprawdę się polepszyła przez te ostatnie 2-3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terminal HP T620  2 rdzeniowy  z 4GB RAM i 16GB SSD  kosztuje 99zł. Nie ma takiej opcji by cos z ARM powalczyło cenowo i wydajnościowo.

do tego +4GB RAM to 40zł  a 128GB SSD to 45zł.   Wszystko to wciąga od 5 do 11W.   Za 150zł mamy już 4 rdzeniowy terminal z 8GB RAM i 128GB dyskiem  wyjdzie 250zł

 

Za 300zł  to mamy  1litrowe Lenovo M72 Tiny z pełnoprawnym CPU  Ivy Bridge  to tyle w temacie malych tanich serwerków.

Tymczasem Raspberry PI od 400zł  (nie ma o czym gadać)  

 

 

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da się jakoś obejść te ograniczenia w wielkości dysków jakie można podpiąć ? Mam Wyse przerobionego na konsole retro dla syna ale cały Debian ładuje się z karty SD. Trwa to dobre 10 minut. Bios nie współpracuje z dyskami wyższymi niż 2GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, j3zz napisał:

Bios nie współpracuje z dyskami wyższymi niż 2GB.

Que?
Mam wsadzone jako boot SSD 500 GB i dodatkowo HDD 500 GB więc nie wiem, skąd masz to ograniczenie do 2 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, narmiak napisał:

Que?
Mam wsadzone jako boot SSD 500 GB i dodatkowo HDD 500 GB więc nie wiem, skąd masz to ograniczenie do 2 GB.

Model Dx0D - śmigał na nim widows 7. Jakakolwiek próba wsadzenia dysku większego niż 2GB kończy się błędem zapisu GRUB'a w przypadku linuxa, instalator windows nie widzi dysku większego niż 2GB. W tej chwili mam podpięty 128GB pendrive z którego startuje Debian i retroarch zaraz po nim.

O opcjach w biosie nawet nie wspominam, nie ma tam niczego.

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, narmiak napisał:

Tak jak pisałem, oryginalnie była 7 nawet nie okrojona. Próbowałem wpinać różne dyski, zawsze to samo.

wyse2.jpg

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancki temat. Potrzebowałem energooszczędnej i bezszelestnej maszynki do sieciowych grzeszków, chodzącej 24/7 i patrzyłem na malinkę... Ostatecznie kupiłem T620, postawiłem ubuntu, wsadziłem 1TB dysk m.2 Sata i śmiga już z rok bezawaryjnie. 3,5W średnio w idlu i około 5W podczas pobierania/wysyłania z dużymi prędkościami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam Rpi2 ale już na zabawy zaczyna nie starczać.

Więc pasuje nabyć coś z lepszymi możliwościami.

Potrzebuje do domu do zabawy u nauki serwer. Z opcji na chwilę obecną jakich co chciałbym skorzystać to:

Docker, Next Generation Firewall, VPN, Home Assistance, maszyny wirtualne, NAS.

Który z "cieniasów" się do tego lepiej nada, Wyze 5070 czy HP T620 Plus?

Obydwa mają chyba ograniczone możliwości jeśli chodzi o pojemności dysków?

Chcę coś małego, cichego i mało prądu jedzącego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.08.2022 o 22:08, j3zz napisał:

Tak jak pisałem, oryginalnie była 7 nawet nie okrojona. Próbowałem wpinać różne dyski, zawsze to samo.

wyse2.jpg

Jesteś pewien, że masz wszystko dobrze ustawione w Biosie tego terminala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2022 o 14:40, cervandes napisał:

Elegancki temat. Potrzebowałem energooszczędnej i bezszelestnej maszynki do sieciowych grzeszków, chodzącej 24/7 i patrzyłem na malinkę... Ostatecznie kupiłem T620, postawiłem ubuntu, wsadziłem 1TB dysk m.2 Sata i śmiga już z rok bezawaryjnie. 3,5W średnio w idlu i około 5W podczas pobierania/wysyłania z dużymi prędkościami. 

Jakieś modyfikacje w biosie były aby uzyskać te 3W w idle czy taka sztuka Ci sie trafiła?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, _network napisał:

Jakieś modyfikacje w biosie były aby uzyskać te 3W w idle czy taka sztuka Ci sie trafiła?

 

Nic nie grzebałem. Dysk 1TB Apacer czy inne tanie gówno, do tego Ubuntu. Ze 7W o ile dobrze pamiętam w peaku i wspomniane około 3W w spoczynku. Przy wyłączonym monitorze. Sam terminalik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 

Właśnie podłączyłem mój Fujitsu FUTRO 920S pod miernik energii, żeby sprawdzić ile to je powera i pokazuje w takim niepełnym idlu 10W (jakies procesy sobie tam działają nonstop)  - ale tam jest m2 sata dysk i 2.5cala HDD 3TB dysk. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...