Skocz do zawartości
Bertosh

Wymiana procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

posiadam obecnie Ryzena 5 3600 i zastanawiam się czy jest sens wymienić go na Ryzena 7 5800x. W ostatni czasie odczuwam, że mój sprzęt powoli odstaje od obecnych standardów, już co raz rzadziej mogę odpalić jakąś grę na ultra i chciałbym wiedzieć czy warto wymienić cpu w przypadku mojego komputera? Czy ma to sens z moją kartą graficzną? Czy lepszy procesor nie wywoła bottlenecku? Gram w rozdzielczości FullHD. Możliwe, że kartę graficzną też wymienię, ale to w niedalekiej przyszłości jak pojawią się nowe karty i zobaczymy jak się będzie kształtował rynek, ale na ten moment zastanawiam się nad samym procesorem. Dodam jeszcze, że z reguły gram w gry, które jednak tej mocy obliczeniowej potrzebują są to głównie shootery z dużą ilością graczy na dużych mapach, gry mmo itp.

 

gpu: Gigabyte Geforce rtx 2070 8gb windforce

mobo: Gigabyte aorus elite b450

chłodzenie: Silentium PC fortis 3 

ram: 2x 8gb HyperX Predator XMP 3200Mhz DDR4 CL16

zasilacz:  SilentiumPC Deus M1 (chyba 550w)

Edytowane przez Bertosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wymieniać to kup 5600X i ci wystarczy, do tej płyty gigabyte aorus elite ten 5800x to tak na styk bo ma słabą sekcję zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja miałem ryzen 7 2700x i rtx 3070ti I był ten procesor wystarczająco mocny na wszelkie gry a gram w różne od csa przez różne symulatory, do gta v czy NFS.. Zmieniłem na ryzen 3800x tylko dlatego że montuje dużo filmów. Proponuję, jeśli naprawdę odczuwasz że parametry już są za słabe na jakieś konkretne tytułu, spróbuj najpierw wymienić GPU, bo ram i mobo masz odpowiednie na upgrade, zasilacz może być trochę przy mały ale w sumie to ja na początku ciągnąłem na 500w z tym rtxem i nie było problemów, ale dla spokoju wymieniłem na 700w 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.07.2022 o 22:19, gruszon18 napisał:

Ja miałem ryzen 7 2700x i rtx 3070ti I był ten procesor wystarczająco mocny na wszelkie gry a gram w różne od csa przez różne symulatory, do gta v czy NFS.. Zmieniłem na ryzen 3800x tylko dlatego że montuje dużo filmów. Proponuję, jeśli naprawdę odczuwasz że parametry już są za słabe na jakieś konkretne tytułu, spróbuj najpierw wymienić GPU, bo ram i mobo masz odpowiednie na upgrade, zasilacz może być trochę przy mały ale w sumie to ja na początku ciągnąłem na 500w z tym rtxem i nie było problemów, ale dla spokoju wymieniłem na 700w 

Dzwine posiadałem kiedyś ryzen 2700 podkręconego na 4ghz i był wąskim gardłem dla 2070 super 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy autor tematu jest pewien ze to CPU jest bootleneckiem?  czy sprawdził to np  podczas gry w Afterburner lub jakimkolwiek programie iz CPu jest na 100% a karta  na duzo mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, robbo2k napisał:

Czy autor tematu jest pewien ze to CPU jest bootleneckiem?  czy sprawdził to np  podczas gry w Afterburner lub jakimkolwiek programie iz CPu jest na 100% a karta  na duzo mniej?

Bardziej chodziło mi o to, czy mocniejszy procesor nie wywoła bootlenecku z moją obecną kartą graficzną.

 

Ale jednak chyba pozostanę przy obecnym procesorze i tak jak mówicie, chyba lepiej będzie dozbierać do lepszej karty graficznej, a potem się zastanawiać na wymianą cpu.

 

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiana nie ma kompletnie żadnego sensu.

Pytanie - czego ci brakuje? Co oznacza, że "odstaje od obecnych standardów"?

Jeżeli nie możesz odpalić gry na ultra ze wszystkimi ustawieniami na max, to wina karty graficznej, nie procesora.

Podejrzewam, że grając w FHD, przy średnio-półkowym zestawie nie oczekiwałeś nigdy jak największej ilości stabilnego FPS w strzelankach, tylko jak normalny człowiek wystarcza ci płynność 60fps+.

Wobec powyższego wolałbym niektóre ustawienia zmienić z ultra na high i cieszyć się grą, niż zastanawiać się nad wywalaniem X tysięcy na sprzęt.

Realny przyrost wydajności da Ci wyłącznie nowa platforma + RTX3070 i wyżej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...