Skocz do zawartości
7sekund

Odnalezienie ukrytej partycji na dysku.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
mam pewne pytanie, dotyczące partycji na dysku. Chodzi mi o to, że mam na dysku lokalnym w laptopie jakąś partycję ukrytą o rozmiarze równo 25,00 GB i chciałbym ją odkryć i zobaczyć co w niej jest, bo podejrzewam, że jest pusta. Ta partycja, jak i druga o rozmiarze 565 MB zostały utworzone, nie wiem w jaki sposób, w każdym razie jak zmieniałem dysk z HDD na SSD , to wtedy jakoś samo się to zrobiło. Teraz 565MB figuruje jako recovery, choć też pewnie jest pusta, a w każdym razie zbędna już teraz, natomiast tej 25GB nie widzi program Diskpart i tu jest problem bo chciałbym ją odkryć poprzez:

select volume number

assign letter=k

No ale jak ją odkryć, kiedy nie wiem jaki to jest nr Volume, bo nie ma jej na liście ?

W załączeniu wstawiam dwa screeny.

Czy da się to jakoś rozwiązać, żeby odkryć i zobaczyć co jest na tej partycji 25GB? Jak to zrobię i okaże się, że jest pusta, to bym sobie ją przyłączył do systemowej C.

1151470975_PodziaDysku-Diskpart.jpg.d35f683337e61e1d56c9843363ab31cb.jpg

 

1967950622_Podziadysku2.gif.7143ca10cc9fba75dca85d37eba1eae6.gif

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniales dysk z HDD na SSD to przenosiles system? Jesli tak,to ta partycja to pewnie laptopowe Recovery.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TAk, przenosiłem system ale nie przenosiłem żadnych innych partycji, tylko tę C czyli systemową.

Ta 25 GB zapewne jest pusta i chciałbym to sprawdzić odkrywając ją. Czy da się to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze przenioslo Ci tez recovery. Ta partycja ma obecnie litere G i chyba powinna wygladac jak DVD. Mozesz zobaczyc chyba co jest w srodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to? Przecież G ma według Diskaprt 0 B i to się zgadza.

Chodzi mi o tę co ma wielkość 25GB i pisze, że to jest "Dysk 0, partycja 1" co się nie zgadza według Diskpart...

Tak jakby Diskpart w ogóle nie widział tej pierwszej partycji ...

Edytowane przez 7sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ta partycja ma 25GB, diskpart cos szwankuje. W zarzadzaniu dyskami dobrze pokazuje jej rozmiar. A wg. diskparta ma litere G.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę zastosować te polecenia , o których pisałem, czyli wybrać pierwszą partycję i ją odkryć, przypisując literę np. k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko, ze ta partycja juz chyba ma litere G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Takie coś mi wyszło prz próbie przypisania do pierwszego Volume litery k....

Aaaa.jpg.7d5ff3fe975390642b90f9a4d7bedcb5.jpg

Wychodzi na to że ta partycja 1 to rzeczywiście jest partycja C - systemowa.

Przypisałem tej volume 0 litere E i się okazało że stacja DVD ma teraz tę literkę, także diskpart dobrze pokazuje te partycje, ale nie widzi tej 25GB.

 

DVD ROM E.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, nawet ma litere C w diskparcie. W kolumnie LTR (letter, litera) i nizej C. 

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam system na nowo zainstalować?

Mam plik obrazu systemu i mógłbym z niego ale jak to zrobić kiedy dysk jest używany? W razie otrzeby mam wolny czysty dysk HDD zewnętrzny.

Czy mógłbyś podpowiedzieć albo dać linka do jakiegoś filmu z instruktażem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za plik obrazu systemu? Wykonany jakims programem oberaz calego dysku np. Acronis True Image? Jesli tak, to wiem jak przywrocic taki obraz ale nie wiem jak zainstalowac system z czegos takiego, chyba sie nie da nawet.

Ale ten volumin 0 chyba mozesz usunac w diskparcie: select volume 0         ENTER       delete volume      

Tylko nie dam sobie glowy uciac, czy system po tym zabiego sie uruchomi (ale chyba tak). Potem w zarzadzaniu dyskami bedziesz mogl przypisac woolne miejsce do partycji C.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonany programem Clonezilla Live obraz całej partycji C, ale jak zainstalowałem nowy SSD i przywróciłem na niego właśnie taki wcześniejszy wtedy obraz, to okazało się , że nie wstał system,  więc jakoś wywołałem wtedy jakieś naprawianie systemu i pliki rozruchowe same się musiały pobrać z podłączonego dodatkowo przez USB starego HDD z systemem i takie partycje (raczej puste ) potworzyły się i tutaj na obraz tamtego dysku.

 

Także ja nie wiem czy tam będzie MBR i inne takie rozruchowe pliki w obrazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pliki rozruchowe masz na partycji C ale glowy sobie nie dam uciac. Osobiscie zainstalowal bym system na nowo z formatowaniem wszystkiego, bo SSD raczej nie ma potrzeby dzielic na partycje i lepiej miec jedna. Chyba, ze chcesz miec dwie, to mozesz zostawic jak jest. Tylko ja bym wtedy jednak probowal usunac ten wolumin 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki jest sposób na zrobienie nowej instalacji z pliku obrazu? 

Na piechotę mam najpierw sformatować SSD i utworzyć jedną partycję , a potem przywracać system z pliku obrazu?

Nie mam gwarancji, że mi to zadziała, bo wcześniej były z tym problemy jak wyżej opisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mi chodzi o instalacje od nowa. Z obrazu tak sie nie da zainstalowac chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam to zrobić kiedy win 10 mam poprzez instalację i przejście z win 7 ? 

To mam przywrócić z płyt dvd te siódemkę i zaś nałożyć na to win 10 ?

Tego to się raczej nie podejmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij ISO Win 10 od MS, wpisz w google win 10 iso download i zrob  bootowalnego pendrive z systemem programem Rufus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Rufusa i mam też najnowsza wersję 21H2 win 10 na pendrivie tylko nie wiem czy jest on bootowalny. No a skąd wezmę klucz? Ten co mam można przepisać jak instalator poprosi o niego ?

Wydaje mi się że właśnie z ISO robiłem Rufusem tego pena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, 7sekund napisał:

Ale jak mam to zrobić kiedy win 10 mam poprzez instalację i przejście z win 7 ? 

To mam przywrócić z płyt dvd te siódemkę i zaś nałożyć na to win 10 ?

Tego to się raczej nie podejmę.

Jak przeszedłeś z Win 7 to możesz teraz po prostu wykonać czystą instalację bez podawania klucza. Status aktywacji jest teraz przechowywany na serwerach MS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zainstalowałem win 10 grubo po roku 2016.... To nie ma znaczenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. Jak zainstalujesz 10, to po podlaczeniu internetu system sam sie aktywuje. Tylko instaluj w trybie UEFI a nie CSM/Legacy.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to się instaluje w trybie UEFI...? To się automatycznie nie zrobi, tylko trzeba wybrać taki tryb ręcznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz w rufusie pendrive z opcja target system uefi to sie wlasnie tak zainstaluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, teraz rozumiem. Trzeba będzie jeszcze doinstalować wszystkie programy od nowa i skonfigurować pod siebie. To grubsza sprawa, więc zajmę się tym, kiedy będę miał więcej czasu.

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi.? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...