Skocz do zawartości
appbartosz

RAM do 5600g + B550 Elite V2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuje możliwie jak najwydajniejszych pamięci ram (16gb) w budżecie +/- 500 zł do zestawu 

Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 + Ryzen 5600g

Aktualnie mam na oku: 

https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

 

Jak myślicie, będą dobrze działały z wyżej wymienionym zestawem czy może polecacie  coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wrobel_krk

On wybrał pamięci pod OC, więc byłoby dziwne, gdyby nie chciał podkręcać. Pytanie teraz, jaka jest różnica (poza ceną) między tymi pamięciami? Jedne ustawi na 3800 cl 17-18, a te które mu poleciłeś, na 3800 cl 15-16? (hipotetycznie) Ile mu to da różnicy w wydajności? Daję Wam to pod rozważanie. ... a może w ogóle lepiej dopłacić do 32GB RAM (16GB w dzisiejszych czasach ... może być mało, jeśli teraz nie macie takich gier, które wciągną więcej, to niebawem obstawiam, że na takowe natraficie)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było o najlepsze do 500zl, najbardziej opłacalne to te 3600cl17 Viper i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, appbartosz napisał:

Witam, poszukuje możliwie jak najwydajniejszych pamięci ram (16gb) w budżecie +/- 500 zł do zestawu 

Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 + Ryzen 5600g

Aktualnie mam na oku: 

https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

 

Jak myślicie, będą dobrze działały z wyżej wymienionym zestawem czy może polecacie  coś innego?

Patrioty będą ok do tego CPU. Można iść w droższe tylko przy tym CPU to nie bardzo ma sens walczyć o 3800mhz i niższe CL. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Jedne ustawi na 3800 cl 17-18, a te które mu poleciłeś, na 3800 cl 15-16?

Cezanne ma monolityczną budowę i nie ma takich ograniczeń na kontrolerze jak Vermeer.
Jak pamięci i płyta pozwalają, to spokojnie obsłuży RAM od 4200MHz do nawet 5000MHz w trybie 1:1.
Zresztą Vermeer na nowych Agesach również coraz częściej daje radę z pamięcią taktowaną 4000-4200MHz, a nie max. 3733-3800MHz jak wcześniej.

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Ile mu to da różnicy w wydajności?

To zależy.
Np. w Cyberpunk 2077:
- Ryzen 5 5600G Stock + XMP 3600MHz 16-16-16-1T-auto: 77 fps
- Ryzen 5 5600G 4.5GHz + ręcznie ustawione 4533MHz 16-17-16-1T i dociśniętymi timingami drugiego i trzeciego rzędu: 102 fps (+32%)

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Paw79 napisał:

To zależy.
Np. w Cyberpunk 2077:
- Ryzen 5 5600G Stock + XMP 3600MHz 16-16-16-1T-auto: 77 fps
- Ryzen 5 5600G 4.5GHz + ręcznie ustawione 4533MHz 16-17-16-1T i dociśniętymi timingami drugiego i trzeciego rzędu: 102 fps (+32%)

 

Czy ja dobrze widzę? Dajesz porównanie NIE przetaktowanego CPU + słabo przetaktowanego RAM vs przetaktowany CPU + mocno przetaktowany RAM i piszesz, że różnica między RAM jest 32%? ? Przecież to jest bez sensu.

Zapytam może inaczej: jaka będzie różnica w wydajności między tańszą pamięcią przy Ryzen5600G@4,5GHz + ram 4533 CL18 vs droższą czyli 5600G@4,5GHz + ram 4533 CL16? (bo taka zapewne będzie różnica między podanymi pamięciami).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kyle_PL napisał:

Czy ja dobrze widzę? Dajesz porównanie NIE przetaktowanego CPU + słabo przetaktowanego RAM vs przetaktowany CPU + mocno przetaktowany RAM i piszesz, że różnica między RAM jest 32%? ? Przecież to jest bez sensu.

Zapytam może inaczej: jaka będzie różnica w wydajności między tańszą pamięcią przy Ryzen5600G@4,5GHz + ram 4533 CL18 vs droższą czyli 5600G@4,5GHz + ram 4533 CL16? (bo taka zapewne będzie różnica między podanymi pamięciami).

Ciężko powiedzieć, ale Viper Steel'e 3733MHz CL17 od dłuższego czasu są wypuszczane na Hynixach i prawdopodobnie nie zrobią nawet 4000MHz.
O słabszym tRFC czy tRCD (istotniejszy od tCL) nie wspominając.
Kolega pytał o najwydajniejszy set 16GB za ~500zł.
Przy takich warunkach te Patrioty 4400MHz (dobry bin Samsung B-die) które polecił @wrobel_krk są najlepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paw79 napisał:

Ciężko powiedzieć, ale Viper Steel'e 3733MHz CL17 od dłuższego czasu są wypuszczane na Hynixach i prawdopodobnie nie zrobią nawet 4000MHz.

Czyli jednak różnica może być zauważalna, skoro piszesz, że na tych CPU pamięci spokojnie kręcą się powyżej 4000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kyle_PL napisał:

Czyli jednak różnica może być zauważalna, skoro piszesz, że na tych CPU pamięci spokojnie kręcą się powyżej 4000.

Kontroler tyle wytrzymuje, ale jeszcze trzeba mieć do tego pamięci które to zrobią (płyta główna również ma znaczenie).
Patrząc wyłącznie przez pryzmat perf./$ to te tańsze 3733MHz CL17 są teoretycznie bardziej opłacalne, ale najwydajniejsze podzespoły nigdy nie skalują się liniowo z ceną.

54 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Dajesz porównanie NIE przetaktowanego CPU

W tamtych testach stockowy 5600G nie spada poniżej 4350MHz, podczas gdy podkręcony idzie na 4500MHz.
95% z różnicy w wydajności pochodzi od pamięci.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco ponad budżet Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 4000MHz, CL16. Tanie i fajne, 2 profile XMP 4000/16 oraz 3600/14.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Mam pytani powiązane trochę z tym tematem więc się podepnę.

Mam od niedawna ryzena 5600g wraz z ramem 32 GB 3200 MHz CL16.

Czy przeskok na wyższą częstotliwość przy stosunkowo niskim CL jest odczuwalny na tym procesorze?
Ewentualnie jakie ramy polecacie do tego procka jeśli chodzi o zestawy 2x16 GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki RAM pomaga przede wszystkim wykarmić integrę. Na górze masz filmik pokazujący ile dają RAMy wykręcone w kosmos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kalderon napisał:

Szybki RAM pomaga przede wszystkim wykarmić integrę. Na górze masz filmik pokazujący ile dają RAMy wykręcone w kosmos.

No, nie tylko.
W wydajności czysto-CPU z odpowiednio mocną kartą przyrosty są nawet wyższe niż typowo na integrze.

6 godzin temu, mark2468 napisał:

Cześć 

Mam pytani powiązane trochę z tym tematem więc się podepnę.

Mam od niedawna ryzena 5600g wraz z ramem 32 GB 3200 MHz CL16.

Czy przeskok na wyższą częstotliwość przy stosunkowo niskim CL jest odczuwalny na tym procesorze?
Ewentualnie jakie ramy polecacie do tego procka jeśli chodzi o zestawy 2x16 GB?

Jaki masz konkretnie model pamięci?
Próbowałeś je podkręcać?
Szybki RAM potrafi podnieść wydajność w sytuacjach w których wąskim gardłem jest procesor (tu musisz sobie odpowiedzieć jak często spotykasz się z takimi sytuacjami).
Ale co innego kupować nowe pamięci "od zera", a co innego specjalnie wymieniać.
Może się okazać że po OC Twojego RAM'u (lub pod Twoje potrzeby) zakup nowego nie będzie miał sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Paw79 napisał:

No, nie tylko.
W wydajności czysto-CPU z odpowiednio mocną kartą przyrosty są nawet wyższe niż typowo na integrze.

Jaki masz konkretnie model pamięci?
Próbowałeś je podkręcać?
Szybki RAM potrafi podnieść wydajność w sytuacjach w których wąskim gardłem jest procesor (tu musisz sobie odpowiedzieć jak często spotykasz się z takimi sytuacjami).
Ale co innego kupować nowe pamięci "od zera", a co innego specjalnie wymieniać.
Może się okazać że po OC Twojego RAM'u (lub pod Twoje potrzeby) zakup nowego nie będzie miał sensu.

Aktualnie mam ram Crucial 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ballistix Sport LT Gray (BLS2K16G4D32AESB) na płycie MSI MPG B550 GAMING EDGE WIFI

Na poprzedniej płycie i procku nie mogłem nic więcej z nich wykrzesać (podejrzewam że to była wina płyty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mark2468 napisał:

Aktualnie mam ram Crucial 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ballistix Sport LT Gray (BLS2K16G4D32AESB) na płycie MSI MPG B550 GAMING EDGE WIFI

Nic tylko kręcić.
Link
Posprawdzaj sobie jak ludzie mają poustawiane timingi dla Micronów E-Die (kolumna "Screenshot of proof" daleko po prawej).

Tu masz przykładowe OC od gościa z HWBOT dla 32GB Crucial Ballistix 3600MHz na płycie Gigabyte B550I:
Link
Lepszy bin pamięci niż Twoje i ITX'owa płyta, więc u Ciebie takie coś raczej nie pójdzie, ale możesz zacząć od niższych częstotliwości.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...