Skocz do zawartości
Voitek_PL

Temperatury 5800 X3D - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

czy poniższe temperatury podczas testu Multi-core w Cinebench są w porządku w przypadku 5800X3D? Chłodzenie to be quiet! Dark Rock 4 w obudowie NZXT H500. Wcześniej na tym chłodzeniu działał 3700X.


image.png.93a29bebd3016e1013db39aa5177e07c.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę Twoja obudowę to normalne temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz obnizyc temperatury to radzę na froncie zamontowac wentylatory static pressure. Sam mam h440i i po wrzuceniu 2x arctic p14 na front nie mam roznicy w temperaturach miedzy obudowa z panelem a bez. Na fabrycznych wentylatorach sprzet gotowal się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

5800 x3d sie grzeje bo ma izolator w postaci warstwy 3d cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna rozkmina. 5800X3D i 5900X/5950X to zupełnie inne procesory, do innych zastosowań. Jak już, zakładając że szukasz procesora do gier (bo po co byś inaczej rozważał 5800X3D?), to raczej 5800X zamiast niego, bo w grach osiem rdzeni to optimum.

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie pamietam czy da sie zrobic undervolting tego CPU ale jesli sie da - lepiej go zrob. Bo podkrecanie, to pamietam, ze jest zablokowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tomcug napisał:

bo w grach osiem rdzeni to optimum.

Ciężko jest znaleźć grę (przynajmniej dzisiaj) która używałaby 8rdzeni. Nawet 4 rdzenie z SMT sobie zadziwiająco dobrze radzą:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i3-12300/15.html

Także ciężko nazwać "8 rdzeni do gier to optimum" prawdą.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, niech Ci będzie. To w takim razie - 8 rdzeni do gier to rozsądne maksimum na dzień dzisiejszy :E

48 minut temu, daerragh napisał:

Juz nie pamietam czy da sie zrobic undervolting tego CPU ale jesli sie da - lepiej go zrob. Bo podkrecanie, to pamietam, ze jest zablokowane.

W temacie Zen 3 się chłopaki chwaliły, że ujemną curvą robiły UV i działało to ok.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, daerragh napisał:

Juz nie pamietam czy da sie zrobic undervolting tego CPU ale jesli sie da - lepiej go zrob. Bo podkrecanie, to pamietam, ze jest zablokowane.

To jest podstawa w przypadku ryzena. Moja sztuka jak w podpisie. Na fabrycznych nastawach napiecia sa kosmiczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.07.2022 o 23:44, FynyxDuppelExpert napisał:

5800 x3d sie grzeje bo ma izolator w postaci warstwy 3d cache.

O grzaniu tych cpu głośno już było dawno ale ja się zastanawiam jak u pheonixa nie przekracza nawet 75c w cinebenchu :E trafł jakiś golden sample czy co ?

co do uv 5800x3d to chyba kombo strike da się zejść trochę z napięcia ustawiając tam odpwiednią wartość

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

O grzaniu tych cpu głośno już było dawno ale ja się zastanawiam jak u pheonixa nie przekracza nawet 75c w cinebenchu :E trafł jakiś golden sample czy co ?

co do uv 5800x3d to chyba kombo strike da się zejść trochę z napięcia ustawiając tam odpwiednią wartość

Zaden golden sampel, znajomi tez maja poodobne tempy.  Jak cpu lyka tylko 105W to jak to ma sie grzac na AIO360 w przewiewnej budzie ;-)  Predzej stawiam na slabe chlodzenie, lub plyta wywija i pompuje niewiadomo ile chociaz i tak odbijac sie bedzie od PL.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu ludzie też na aio 360 pokazywali jak na 90c wskakuje ;) więc pytam z ciekawości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Send1N napisał:

tu ludzie też na aio 360 pokazywali jak na 90c wskakuje ;) więc pytam z ciekawości ?

Wystarczy wlaczyc Prime95 na AVX i skoczy do 90c pewnie w 3 sekundy (CoreCyler w ustawieniach w configu wybrac AVX). Zadne AIO nie da rady jak chip sam w sobie nie ma jak odprowadzic ciepla. (albo sie throttling wlaczy, ale to mozna zobaczyc w HWInfo, sa trzy pola "thermal throtling" w tabelce)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że obudowa NZXT H500 ma cały zabudowany front.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, kibolkks napisał:

Zacznijmy od tego, że obudowa NZXT H500 ma cały zabudowany front.

To jest racja, ale przy tym jak niskie zegary ma 5800 x3d i jak malo wymagajacy jes Cinebench to powinno byc 60c a nie 90c. Ofc najlepiej jakby @Voitek_PL otworzyl bok budy i koniec :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Wystarczy wlaczyc Prime95 na AVX i skoczy do 90c pewnie w 3 sekundy (CoreCyler w ustawieniach w configu wybrac AVX). Zadne AIO nie da rady jak chip sam w sobie nie ma jak odprowadzic ciepla. (albo sie throttling wlaczy, ale to mozna zobaczyc w HWInfo, sa trzy pola "thermal throtling" w tabelce)

CB23 tez używa AVX ;) 

6 godzin temu, Send1N napisał:

tu ludzie też na aio 360 pokazywali jak na 90c wskakuje ;) więc pytam z ciekawości ?

Trudno mi powiedzieć i sam jestem ciekaw, kilku znajomych ma tez to cpu i ma podobne tempy do mnie. A skok w 90-100st w moment to jak dla mnie coś złe zamontowane. 

Ja w największe upały na zapetlonym CB23 nie przekroczyłem 75st. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Phoenixsuple napisał:

CB23 tez używa AVX ;) 

Moze i tak, ale jakos na moim 5900x roznica miedzy temperaturami CB23 a Prime95 AVX to 20 c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Moze i tak, ale jakos na moim 5900x roznica miedzy temperaturami CB23 a Prime95 AVX to 20 c.

AVX to tylko instrukcje, a specyfikacja testu to druga sprawa, OCCT tez ma AVX oraz małe lub duze dane i to  one decydują jak mocno jest wygrzewany proc, a oba testy maja wspolny mianownik jak AVX dlatego test testowi nierówny pomimo tych samych instrukcji stad widzisz różnice ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak czy siak te 75c u ciebie to sporo, jak u mnie 5900x na troche gorszym chlodzeniu (Silent Loop 2 280mm) i w zamknietej budzie (AIO na topie) max co widzialem w CB23 na domyslnych ustawieniach CPU 105W i beznadziejnej pascie to 64c (srednio 61.5c). Jestem w stanie sobie wyobrazic w takim razie, ze przy słabej obudowie i słabym chlodzeniu ten 5800x3d osiaga 90c.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w teście na PPC wyszło im 84 stopni w CB23 na 360mm AIO bez obudowy. Też niby krzywo założyli? https://www.purepc.pl/test-recenzja-procesora-amd-ryzen-7-5800x3d?page=0,33

Trafiają się lepsze i gorsze sztuki, ale jak trafisz na gorętszą, to nawet woda niewiele pomoże. Sam procesor nie wydziela dużo ciepła, około 120W,  ale wszystko dobrze zaizolowane. 

Więcej da undervolting niż lepsze chłodzenie. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, someI napisał:

Nawet w teście na PPC wyszło im 84 stopni w CB23 na 360mm AIO bez obudowy. Też niby krzywo założyli? https://www.purepc.pl/test-recenzja-procesora-amd-ryzen-7-5800x3d?page=0,33

Trafiają się lepsze i gorsze sztuki, ale jak trafisz na gorętszą, to nawet woda niewiele pomoże. Sam procesor nie wydziela dużo ciepła, około 120W,  ale wszystko dobrze zaizolowane. 

Więcej da undervolting niż lepsze chłodzenie. 

 

Wszystko zalezy od biosu i plyty. I nie 120W tylko 105W ;)  Nie bez powodu MSI dalo ten ficzer UV bo plyta widac nie ogarnia biosu, oczywicie nie na kazdym modelu rzecz jasna.

Zrobilem przelotke na szybko i strednia temp pod CB23 nawet ponizej maksymalnej. Srednio lecialo podczas testy jakies 70st a cache zimny.

Brak opisu.

Brak opisu.

I chlodzenie krecilo sie na 3/4 predkosci czyli 500rmp mniej niz swoj max.

i nikt mi nie powie ze prawie 20st roznicy wynika stad ze mam "selekta" :lol2:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne dla tego procesora jest Package Power około 120-125W w CB23, nie 100W. Cały czas upierasz się, że masz typowego 5800X3D, tylko wrzucasz zdjęcia procesora, który nie działa tak jak typowy 5800X3D. :D  Ujemny voltage curve też Ci nie działa tak jak innym.

Płyta główna i wersja BIOS ma wpływ na napięcie na wejściu, ale nie bardzo to tłumaczy dlaczego taki rozrzut temperatur mimo teoretycznie niższego napięcia. 

W recenzji HU masz 125W i temperatury powyżej 80 stopni. 

ESuOrcm.jpg

 

A tutaj mój i to na CO-30, też blisko 125W. 

VkRvXMW.jpg

 

 

 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, someI napisał:

Normalne dla tego procesora jest Package Power około 120-125W w CB23, nie 100W.

 

Co za bajki :lol2:

TDP masz ustalone na sztywno przez AMD i jest to 105W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, co w ogóle oznacza TDP u AMD?

Masz czarno na białym, że procesor pobiera 125 W w teście Hardware Unboxed i u mnie. U Ciebie jest tylko 102W, kij wie czemu. 

Cytat

None of the companies we contacted had a high opinion of TDP as a usable number, ranging from a polite recommendation to rely on test data from reviewers instead, to absolute discontent over what the companies see as a misleading measurement that causes confusion in buyers. One issue is transparency: AMD is very open about the formula used to calculate TDP, but why the number is used at all and why certain numbers are picked for certain processors is a little more vague, and values like tAmbient, and tCase for each CPU weren’t readily available before this content piece. Theta CA isn’t listed on cooler boxes, so that’s also minimally helpful.

Z czasów, kiedy jeszcze GN pisał artykuły: https://www.gamersnexus.net/guides/3525-amd-ryzen-tdp-explained-deep-dive-cooler-manufacturer-opinions

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...