Skocz do zawartości
Voitek_PL

Temperatury 5800 X3D - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, someI napisał:

Wiesz, co w ogóle oznacza TDP u AMD?

Masz czarno na białym, że procesor pobiera 125 W w teście Hardware Unboxed i u mnie. 

 

 

Z czasów, kiedy jeszcze GN pisał artykuły: https://www.gamersnexus.net/guides/3525-amd-ryzen-tdp-explained-deep-dive-cooler-manufacturer-opinions

Widze ale to jest cos skopane w bios ;)

Mi tlumaczyc nie musisz co to TDP.  To jest jakis babol i tyle.

2 minuty temu, someI napisał:

 

Masz czarno na białym, że procesor pobiera 125 W w teście Hardware Unboxed i u mnie. U Ciebie jest tylko 102W, kij wie czemu. 

 

Bo jest limit na 105W ustalony przez AMD :lol2:

Jesli proc ma limit 200W to bedzie sie tego trzymal  i twoje wklejanie tesktow niczego tu nie zmieni.

W tescie Gamer Nexus proc lecial na 108W, u mnie max leci na 105W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Bo jest limit na 105W ustalony przez AMD :lol2:

105 jest dla turbo i base clock?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Mi tlumaczyc nie musisz co to TDP.  To jest jakis babol i tyle.

Doprawdy?

125W na Tomshardware: 

oGckYkFAeYT4KYNM5ZQHwQ-1200-80.png.webp

135W PCGamer:

hzBEA6jj6WqBjXAkT6Zc2c-1200-80.png.webp

 

Wszyscy na świecie mają babola, tylko @Phoenixsuple ma procesor działający jak należy ?

 

Edytowane przez someI
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, someI napisał:

Doprawdy?

125W na Tomshardware: 

 

135W PCGamer:

 

 

Wszyscy na świecie mają babola, tylko @Phoenixsuple ma procesor działający jak należy ?

 

Sa recki gdzie proc leci normalnie jak Gmer Nexus, skoro to sa testy premierowe to widocznie byly babole w bios. U mnie proc leci zgodnie ze specyfikacja wiec to nie ja powinien szukac przyczyny tylko Ty ;)

Widocznie ADMD wolalo na premiere ,zeby byly wieksze wyniki wydajniosci. Znajomi tez maja ten cpu i nie maja takich problemow wiec o ile nie podwazam tego co wrzucasz uwazam ze cos tam poszlo nie tak i zachowanie jest niepoprwane tego cpu.

Tez moge odbic pileczke i napisac ze mial wporzadku bo tylko 108W tylko po co ;) To ty masz problem,m a nie ja wiec szukaj bo odbijanie pileczki testami nic nie zmieni.

Brak opisu.

"Gamer Nexus ma procesor działający jak należy ":hahaha:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Bo jest limit na 105W ustalony przez AMD :lol2:

Nie no, limit PPT to jest 142 W. Po prostu Twój ponad 105 W nie wychodzi, ale nie ma to bezpośredniego związku z limitem ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GN mierzy miernikiem na szynie EPS12V, więc tego nie da się bezpośrednio porównać z tym co wyświetla HWInfo. Wszystkie procesory są u niego niżej, np 5900X zanotował tylko 133W. Nawet jemu 5800X3D pokazał 112W a nie 105W.  Obrazek, który wrzucileś jest z Blendera a nie Cinebencha. 

U Ciebie 102W pokazuje HWInfo, to już coś nie teges...

yjzbmoO.jpg

A co do TDP,  to rating 105W według AMD mają przecież wszystkie mocniejsze procesory: 5800X, 5900X, 5950X, 5800X3D, 3900X, 3950X. Jak to się przekłada na rzeczywisty pobór mocy widać na obrazku powyżej :E

 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tomcug napisał:

Nie no, limit PPT to jest 142 W. Po prostu Twój ponad 105 W nie wychodzi, ale nie ma to bezpośredniego związku z limitem ;)

Premierowe testy byly robione na starym bios, ja od razu zapakowalem nowego, zreszta Ty tez wiec trudno mi powiedziec co jest przycyzna takich rozjazdow, moze premierowy biosy za duzo pompowaly zeby testy wypadly lepsze??

Trudno sie tlumaczyc z tego, ze moj proc pracuje poprawnie :E Nie mam na ta chwile wytlumaczenia :D

Na chwile obecna na co moge zrzucic przyczyne to bios i konkretna sztuka mobasa bo rozbieznosci na testach sa spore.

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu masz kasztana, który nisko boostuje, w zasadzie na to wychodzi 8:E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Phoenixsuple napisał:

"Gamer Nexus ma procesor działający jak należy ":hahaha:

74,4W przy i5 12400? - podobne rejony (kalkulowane przez np. HWinfo) miałem bez PowerLimitów (ew. przez pierwsze paredziesiąt sekund, kiedy był PL2 117W). No chyba, że jest tak duża rozbieżność między pomiarem a kalkulacją przez program.

ps. powyższe przy blender. Teraz widzę w Cinebench R20 im wyszło ~87W - w R23 miałem max ~75W bez limitów wg. HWinfo.

Uwaga: pomiar mocy na wtyczkach EPS nie powie nam ile energii pobiera procesor - to jest moc pobierana jeszcze przed konwersją na np. 1,15V (czy ile w danej chwili procesor ma ustawione), czyli trzeba wziąć pod uwagę straty na sekcji zasilania (których jest nie tak mało, skoro sekcje się grzeją).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, tomcug napisał:

Po prostu masz kasztana, który nisko boostuje, w zasadzie na to wychodzi 8:E

Przyjmuje na klatę ?

25 minut temu, someI napisał:

GN mierzy miernikiem na szynie EPS12V, więc tego nie da się bezpośrednio porównać z tym co wyświetla HWInfo. Wszystkie procesory są u niego niżej, np 5900X zanotował tylko 133W. Nawet jemu 5800X3D pokazał 112W a nie 105W.  Obrazek, który wrzucileś jest z Blendera a nie Cinebencha. 

U Ciebie 102W pokazuje HWInfo, to już coś nie teges...

yjzbmoO.jpg

A co do TDP,  to rating 105W według AMD mają przecież wszystkie mocniejsze procesory: 5800X, 5900X, 5950X, 5800X3D, 3900X, 3950X. Jak to się przekłada na rzeczywisty pobór mocy widać na obrazku powyżej :E

 

Wiem co to PPT ale mówimy o procku który jest zablokowany ;)   
 

Wieczorem mogę odpalić blendera bo już mnie w domu nie ma.

No to mamy zagadkę co u mnie nie tak ?

Gdybym mógł grzebać w limitach to dawno bym to zrobił jak w każdym innym cpu a tu nie mam pola manewru wiec tłumacze to limitami jakie daje cpu/płyta i obecny bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Phoenixsuple napisał:

No to mamy zagadkę co u mnie nie tak ?

Wszystko jest u Ciebie w porządku i to nawet nie zależy od płyty głównej czy BIOS-u. Po prostu różne się trafiają procesory, na to wychodzi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Przyjmuje na klatę ?

Wiem co to PPT ale mówimy o procku który jest zablokowany ;)   
 

Wieczorem mogę odpalić blendera bo już mnie w domu nie ma.

No to mamy zagadkę co u mnie nie tak ?

Gdybym mógł grzebać w limitach to dawno bym to zrobił jak w każdym innym cpu a tu nie mam pola manewru wiec tłumacze to limitami jakie daje cpu/płyta i obecny bios.

 

U mnie PPT  nigdy nie dobijało do 100%  na żadnym biosie  CPU power max co widziałem  to chyba ~107W

Dużo zależy od biosu

Dla porównania na 5800X  CPU power było ponad 122W

R23hq.png

 

3 godziny temu, tomcug napisał:

Nie no, limit PPT to jest 142 W. Po prostu Twój ponad 105 W nie wychodzi, ale nie ma to bezpośredniego związku z limitem ;)

Chyba żaden  znacząco nie wchodzi ponad 105W  mówię o CPU power

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam wyżej koledzy chyba twierdzili, że wychodzą znacząco niektóre sztuki przynajmniej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Roberto78 napisał:

 

U mnie PPT  nigdy nie dobijało do 100%  na żadnym biosie  CPU power max co widziałem  to chyba ~107W

Dużo zależy od biosu

Dla porównania na 5800X  CPU power było ponad 122W

 

U ciebie widac tez wyzsze taktowanie ale rowniez napiecie, u mnie pod CB23 wbija 1.234v mniej wiecej.

To tylko pokazuje jaka jest loteria i wdg mnie ktos dal ciala skoro potrafdia byc takie rozjazdy przy teoretycznie zablokowanych cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Phoenixsuple napisał:

U ciebie widac tez wyzsze taktowanie ale rowniez napiecie, u mnie pod CB23 wbija 1.234v mniej wiecej.

To tylko pokazuje jaka jest loteria i wdg mnie ktos dal ciala skoro potrafdia byc takie rozjazdy przy teoretycznie zablokowanych cpu.

No u mnie sporo płyta zawyża napięcie  jest prawie 1.3V  z Combo na  3 mam napięcie podobne do Twojego

 

Screen-Shot-08-02-22-at-03-09-PM.png

Edytowane przez Roberto78
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu moja daje nizsze zegary pod CB23 wiec cos za cos mam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Phoenixsuple napisał:

To tylko pokazuje jaka jest loteria i wdg mnie ktos dal ciala skoro potrafdia byc takie rozjazdy przy teoretycznie zablokowanych cpu.

CPU zablokowane, ale loteriadę co do jakości krzemu masz dalej, tak samo jak w każdym innym modelu Ryzen. Przykładowo 5950X trafił mi się giga kasztan, co do 10k w Cinebenchu R20 dobić nie mógł :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Roberto78 napisał:

No u mnie sporo płyta zawyża napięcie  jest prawie 1.3V  z Combo na  3 mam napięcie podobne do Twojego

 

Screen-Shot-08-02-22-at-03-09-PM.png

Tak patrzę na to co wrzucileś i konfiguracja pamięci też ma spory wpływ na końcowy wynik. U Ciebie SOC power jest 5W, u mnie prawie 20W. Wyższe VDDCR i VDDG. No ale u mnie siedzi 4x16GB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Żeby zrobić 4x wyższy pobór SOC napięciami, to byś musiał usmażyć procesor w kilka sekund (o ile płyta w ogóle by pozwoliła zaaplikować 2+ V) ;) Te odczyty nie muszą być w 100% poprawne i trzeba brać na to poprawkę, choć 4x16 GB rzeczywiście może zrobić różnicę, ale nie aż taką.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2022 o 16:31, FynyxDuppelExpert napisał:

Wystarczy wlaczyc Prime95 na AVX i skoczy do 90c pewnie w 3 sekundy 

W prime czy small data w occt to nawet na zwykłych ryzenach bez 3d cache tak jest :E ale ja czytałe tu na forum o temperatrach pod 90c właśnie w zwykłym cinebenchu, u mnie na zwykłym 5600x w cbr23 potrafi być prawie 15c chłodniej na tym samym napięciu jak w OCCT duże dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, tomcug napisał:

Nie przesadzajmy. Żeby zrobić 4x wyższy pobór SOC napięciami, to byś musiał usmażyć procesor w kilka sekund (o ile płyta w ogóle by pozwoliła zaaplikować 2+ V) ;) Te odczyty nie muszą być w 100% poprawne i trzeba brać na to poprawkę, choć 4x16 GB rzeczywiście może zrobić różnicę, ale nie aż taką.

Możliwe, że nie są to prawdziwe wartości, ale takie rzeczy właśnie zaczyna pokazywać Ryzen Master/HWinfo gdy podbije się SoC voltage ponad 1V. Nie tylko u mnie: https://linustechtips.com/topic/1300917-cpu-power-limit-ryzen-master/

Przed chwilą sprawdziłem i obniżenie SoC nie ma jednak żadnego wpływu na Core temp ani na taktowanie procesora, co zresztą było do przewidzenia. 

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, Send1N napisał:

W prime czy small data w occt to nawet na zwykłych ryzenach bez 3d cache tak jest :E ale ja czytałe tu na forum o temperatrach pod 90c właśnie w zwykłym cinebenchu, u mnie na zwykłym 5600x w cbr23 potrafi być prawie 15c chłodniej na tym samym napięciu jak w OCCT duże dane.

W wielu miejscach widzialem raporty, ze 5800x3d na stockowych ustawieniach przy AIO 240mm w CB23 to ~84c. Wystarczy dodaj do tego mało przewiewna bude, upały i 90c bez problemu sie zrobi.

Pierwszy z brzegu wynik temperatur:

Tutaj ktos wlaczyl PBO i jest instant 90c w CB23

pic2-jpg.248144

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, someI napisał:

Możliwe, że nie są to prawdziwe wartości, ale takie rzeczy właśnie zaczyna pokazywać Ryzen Master/HWinfo gdy podbije się SoC voltage ponad 1V. Nie tylko u mnie: https://linustechtips.com/topic/1300917-cpu-power-limit-ryzen-master/

Jakie? bo nic nie rozumiem z tego posta i co to jest VDDCR? :P 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra kto chce mojego chlodengo selekta ? W komplecie mobo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Curvy Ci nie działają, to znaczy że żaden selekt tylko popsuty :D

22 minuty temu, Send1N napisał:

Jakie? bo nic nie rozumiem z tego posta i co to jest VDDCR? :P 

Chodzi tylko o pokazanie, że Ryzen Master / HWInfo może pokazywać znacznie większy SOC power jak podbijesz napięcie na SoC. Tutaj 1.15V zamiast domyślnego 1.0V. To tłumaczy częściowo różnice w poborze mocy w różnych testach. 

Jak u siebie dam 1.0V, to SOC power też według Ryzen Master jest 5W, ale profil XMP nie wstaje. 

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
    • Czemu od razu zakładasz że biogaz ma pokryć zapotrzebowanie niemalże 1:1 a nie zakładasz masy innych inwestycji, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie np. na ciepło, czyli termomodernizacje i wspominane nie raz podwyższanie klas energetycznych budynków. Do tego jak najbardziej istnieje możliwość rozbudowy mniejszych źródeł ciepła instalowanych lokalnie.  
    • @Rico650  Rdr 2 potrafi wywalić grę na pulpit bez modyfikacji grafiki. Co do programu to  Speed Way jest dość czuły na UV . Inne benchmerki u mnie przechodzą po kilka razy a Speed Way już nie.  Rdr 2  ostatnio nie chce mi się za każdym razem ładować i pokazuje mi błąd  że mam za mało pamięci.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...