Skocz do zawartości
swiatek94

Be Quiet - Shadow Wings SR1 / Wymiana na inny wentylator albo nowe chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam chłodzenie - Shadow Rock Topflow SR1, od kilku dni wentylator zaczął mi dosyć mocno hałasować (terkotać) podczas obciążenia. Chciałem go rozebrać i wyczyścić, ale okazuje się, że ten wentylator (BQT T13525-MR PWM) jest nierozbieralny, więc wyczyściłem go na tyle, na ile mogłem, ale efekt uważam za średni.

Chciałbym wymienić ten wentylator na jakiś inny i zastanawiam się czy kupować nowy wentylator, czy zainwestować w nowe chłodzenie, bo identycznego wentylatora już nie kupię, a inny taki, który ma zbliżoną wartość obrotów, to Silent Wings 3, ale zostaje jeszcze kwestia mocowania go do radiatora, bo otwory muszą pasować, więc nawet nie wiem czy będzie pasował do tego chłodzenia.

Co myślicie?

Edytowane przez swiatek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach tego chłodzenia w internecie to wygląda na standardowy wentylator 120mm który w miejsce śrub ma wsadzone gumowe kołki, na których są mocowane zaczepy chłodzenia. Jak te gumowe kolki da się wyjąć i przełożyć do nowego wentylatora, to nie powinno być problemów. Jak da się wyjąć sam zaczep to z reguły są one trochę elastyczne i pewnie da rade dopasować do nowego wentylatora te kilka mm różnicy.

Ogólnie myślę że jest 90% szans że się uda. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tam jest zwykły wentylator 120mm. Nie rozumiem w czym problem. Kup nowy wentylator, ustaw krzywe w UEFI i po problemie. To nie jest tak jak z typowym GPU, że jak wentylator szwankuje, to praktycznie trzeba zmienić całą kartę, bo wentyle dają nietypowe (z PSU jest podobnie, bo kontrola wentylatora zasilacza, jest zaszyta w elektronice tegoż zasilacza, więc znowu wskazane wymienić cały zasilacz). Jednak na chłodzeniu CPU, jak mamy zwykły wentylator, kontrolowany praktycznie przez nas, to bez sensu kupować całe nowe chłodzenie.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki panowie za odpowiedź. Wentylator to 140mm, a co do mocowania, to niestety tych gumek nie da się przełożyć, bo mają specyficzny kształt, do tego nie ma nigdzie konretnych wymiarów poszczególnych wentylatorów, ale zakładam, ze każdy be quiet 140mm ma taki sam rozkład dziurek i zaczep będzie pasował, bo mam w domu 3 wiatraki SilentiumPC Corona HP (jeszcze nie zamontowane w PC) i niestety tam rozstaw dziurek jest za szeroki i zaczep jest za wąski i za krótki, więc nie da się go przymocować do radiatora, stąd właśnie moje pytanie.

Chyba że kupię kota w worku, a najwyżej oddam, tylko pytanie do was jaki najlepiej wentylator(be quiet) zamówić? Czy 1100rpm, to nie będzie za mało w stosunku do obecnego 1500rpm? Karty graficznej aktualnie nie mam, ale często korzystam z pakietu Adobe i tam procesor (i7 10700k) potrafi się dobrze zagrzać, więc nie wiem czy takie 1100 nie będzie za mało


https://www56.zippyshare.com/v/K9vlhhXV/file.html

Edytowane przez swiatek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie które podałeś ma standardowy wentylator 120mm a nie taki który zalinkowałeś, na pewno nie pomyliłeś modelu? to wyglląda jak wentyl oversized czyli rozstaw otworów ze 120stki a rozmiar 140 a dokładniej 135mm w przypadku tego ze zdjęcia, więc zwykła 120 będzie ok np spc fluctus zamiast płacić 2x tyle za jakiegoś BQ z wysokim ciśnieniem a i tak będzie gorzej :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2022 o 01:25, Send1N napisał:

Chłodzenie które podałeś ma standardowy wentylator 120mm a nie taki który zalinkowałeś, na pewno nie pomyliłeś modelu? to wyglląda jak wentyl oversized czyli rozstaw otworów ze 120stki a rozmiar 140 a dokładniej 135mm w przypadku tego ze zdjęcia, więc zwykła 120 będzie ok np spc fluctus zamiast płacić 2x tyle za jakiegoś BQ z wysokim ciśnieniem a i tak będzie gorzej :E 

Tak, zrobiłem gafę w pierwszym poście. Moje chłodzenie to Shadow Rock Topflow SR1, a wentylator to 135mm, więc polecasz tego fluctusa tak? W promocji jest teraz Pure Wings 2 120mm za 30zł (1500rpm). Czy też się nada? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purewigs to solidny stary sprawdzony bezproblemowy wentyl ale na radiator/ chłodnicę ma słabą wydajność, jak już zmieniasz to wez fluctusa ten jest wydajny, dobrze wykonany i ma bezgłośne łożysko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2022 o 09:11, Send1N napisał:

Purewigs to solidny stary sprawdzony bezproblemowy wentyl ale na radiator/ chłodnicę ma słabą wydajność, jak już zmieniasz to wez fluctusa ten jest wydajny, dobrze wykonany i ma bezgłośne łożysko.

Zrobiłem jak napisałeś, dzisiaj chciałem go zamontować i niespodzianka... mocowanie w postaci drucików nie pasuje, bo jest albo za krótkie, albo za długie w zależności od miejsca zaczepienia. Ten wentylator od chłodzenia ma dziurki na samym środku przez co pasuje idealnie, a w zestawie z chłodzeniem nie było zapasowych drucików, bo sprawdzałem... co za bezsensowne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup czarne trytytki i na nie zamontuj będzie nawet estetyczniej niż na drucikach :] abo jakieś gumowe kołki które wsadzisz w otwory wentylatora i wciśniesz między finy, opcji jest kwestia fantazji :D zamocować wentyator na wieżowym chłodzeniu to nie problem, gorzej z chłodnicami jak coś nie pasuje.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Send1N napisał:

kup czarne trytytki i na nie zamontuj będzie nawet estetyczniej niż na drucikach :] abo jakieś gumowe kołki które wsadzisz w otwory wentylatora i wciśniesz między finy, opcji jest kwestia fantazji :D zamocować wentyator na wieżowym chłodzeniu to nie problem, gorzej z chłodnicami jak coś nie pasuje.

Dobra, coś się dzisiaj wymyśli :D A co sądzisz o BQ Pure Rock 2? Czarny jest obecnie w fajnej cenie, więc pomyślałem, że fluctusa oddam, a zamówię sobie nowe chłodzenie, tylko czy jest ono równie wydajne co moje obecne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie to masz wydajniejszego fortisa 5 z fluctusem 140mm więc wentyl top a taniej równie wydajną fere 5 co ten purerock :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...