Skocz do zawartości
Iguanaman

Karta do 3440x1440 - 3070/6700xt/6800?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, miło mi gościć na waszym forum!

Po przeszło 8 latach planuję odświeżyć posiadany komputer w którym siedzi r7 260X ;)
Monitor jaki używam to Iiyama 32" 3440x1440. Zastosowanie głównie pod gry (rpg, strategie, fps) i prace typowo biurową.
Pewnie nie wymienię karty przez kolejne 5 do x lat, ale że nie przeszkadza mi zejście z części ustawień dla płynności rozgrywki - nie celuję w topowy sprzęt.

Chciałem przeznaczyć na kartę ok 3tys zł, więc początkowo celowałem w RTX 3070, nie biorąc Radeona wgl pod uwagę. Potem pojawił się pomysł 6700xt.
Po zobaczeniu testów okazuje się że 6800/6800xt choć trochę droższy, wypada już dużo lepiej przy tej rozdzielczości (zbliżone wyniki do 3080 a więcej RAM i niższa cena).

Czy uważacie że w mojej sytuacji warto dopłacić do 6800/6800xt, czy może zostanie przy 3070 jest wystarczającym rozwiązaniem? Może zamiast 3070 lepiej kupić 6700xt?

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Iguanaman napisał:

Czy uważacie że w mojej sytuacji warto dopłacić do 6800/6800xt,

Tak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Im mocniejsza karta tym lepsza do 3440x1440 za 3000zl kupisz rx6800 z Niemiec. Za 4k 3080 najlepiej polują na wersję 12gb. Słabsze karty wg mnie nie mają sensu w tej rozdzielczości. Zwłaszcza, że kupujesz na lata.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pod taką rozdziałkę minimum 6800 XT / RTX 3080, no od biedy RX 6800.

RTX 3070 czy 6700 XT to zdecydowanie za mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, Iguanaman napisał:

Monitor jaki używam to Iiyama 32" 3440x1440. Zastosowanie głównie pod gry (rpg, strategie, fps) i prace typowo biurową.
Pewnie nie wymienię karty przez kolejne 5 do x lat, ale że nie przeszkadza mi zejście z części ustawień dla płynności rozgrywki - nie celuję w topowy sprzęt.

Skoro stawiasz takie wymagania pod 3440x1440 i chcesz mieć kartę na teraz przez kolejne pięć lat to minimum 3080. Dlss robi ogromną różnicę bez bawienia się w suwaki.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od siebie mogę dodać, motywując to 1,5 rocznym testowaniem grami, że do tej rozdziałki 3080 jest właściwym (przynajmniej był dla mnie) wyborem. 😉

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super, dzięki za sugestie panowie.

Chyba za bardzo sugerowałem się tym co ludzie pisali o bardziej popularnym 1440p, podczas gdy u mnie dochodzi troche pixeli.

Będę się rozglądał za sensownymi ofertami na 3080. Obecne okolice 4tys troche przekraczają planowany budżet. Jak nic nie znajdę w najbliższe tygodnie, pewnie zadowolę się 6800xt (w najgorszym przypadku utnę xt, chociaż testy pokazują zauważalną różnice)

Dam znać co wpadło przy składaniu reszty zestawu :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kulfoniarz napisał:

Od siebie mogę dodać, motywując to 1,5 rocznym testowaniem grami, że do tej rozdziałki 3080 jest właściwym (przynajmniej był dla mnie) wyborem. 😉

Dokladnie, 3080 to rozsądne minimum, celowałbym w 12GB 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
31 minut temu, Iguanaman napisał:

Super, dzięki za sugestie panowie.

Chyba za bardzo sugerowałem się tym co ludzie pisali o bardziej popularnym 1440p, podczas gdy u mnie dochodzi troche pixeli.

Będę się rozglądał za sensownymi ofertami na 3080. Obecne okolice 4tys troche przekraczają planowany budżet. Jak nic nie znajdę w najbliższe tygodnie, pewnie zadowolę się 6800xt (w najgorszym przypadku utnę xt, chociaż testy pokazują zauważalną różnice)

Dam znać co wpadło przy składaniu reszty zestawu :)

Pozdrawiam

3080 ma w chwili obecnej najlepszy stosunek jakości do ceny ze stajni nvidia. Za 4k masz najszybszą kartę do 4k. 3080Ti czy 3090 są po ok 6k oferując gdzieś z 20% więcej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za 4k można też wziąć 6900xt ale olewamy wtedy RT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Krzkra napisał:

Za 4k można też wziąć 6900xt ale olewamy wtedy RT

I skąd a w nowych grach nawet 6900xt nie błyszczy choćby dl2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z DLSS a czasami i też nie nawet u mnie 3060ti sprawdza się bez problemu w tej rozdziałce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jednym slowem bierz co najmocniejsze i na tyle ile budzet pozwala, duze rozdzialki nie ida na kompromisy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 6.08.2022 o 17:56, jurekk napisał:

I skąd a w nowych grach nawet 6900xt nie błyszczy choćby dl2

błyszczy lepiej od 3080

4k za 6900XT względem 3080 , nic tylko brać , chyba że w dużo niższej cenie będzie 6800xt , w 1440p bez rt 6900xt ma 6-7 fps więcej od 3080 , a 6800xt ma tych fps o 1-2 mniej , to są wartości przy fps rzędu 100 klatek/s , więc różnica 6800xt vs 3080 w granicach błędu pomiarowego , a z rt ? 3080 z rt w 1440p kręci się koło 50FPS to w wide 1440P to będzie ile ? 40-45fps ? jak mam grać na czerwonej w 20-25fps czy zielonej 40-45fps , to wolę wyłączyć ten raytracing i ograć kiedyś na kartach które dadzą minimum te 60FPS , a obecnie grać w okolicach 100fps bez tego

dodatkowo jak wybierzesz dobrą kartę ( po 3900 ostatnio były kilkukrotnie promki na red devila 6900xt) PROGRAMOWO bez komplikacji / ryzyka utraty gwarancji podbijasz limit mocy do poziomu 3080 dobrego i masz kolejne 10-15% wydajności in plus , już nie mówiąc jak masz kartę z blokiem wodnym , wtedy możesz zyskać 25% wydajności

Edytowane przez SylwesterI.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale 3080 ma dlss i sie da gać a amd ma fsr zupełnie niegrywalne w dl2 bo jakość kupy

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-nvidia-dlss-w-dying-light-2-pc-sposob-na-plynne-granie-z-ray-tracingiem-porownanie-jakosci-obrazu-dlss-i-fsr?page=0,15

"Takiego „mydła” jak wówczas generuje FSR Quality żaden wzrost wydajności raczej nie wynagrodzi, bo roślinność wygląda wtedy jak plama, tekstury są ledwo czytelne, a dalszy plan zupełnie się rozmywa. ''

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no tak włączyć RT i do tego rozmydlacze żeby było płynnie :boink: , następny który łyka marketing jak świeży boczek :rotfl: , ani jeden ani drugi rozmydlacz nie jest tego wart

jak mam mieć g... obraz w grze to wole poczekać na sprzęt który ma odp. wydajność , albo wyłączyć RT

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No właśnie na radeonie nie masz ani jakości obrazu w tej grze jak nie ma RT i tej płynności bez dlss a fsr jest bezużyteczny bo wygląda o 10półek niżej od dlss

Edytowane przez jurekk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kolego masz 4 w miarę ciekawe gry z RT , aż 4 :rotfl:(metro , control , cp2077 , dl2) i żeby w rozdzielczości do której kartę kupuje autor tematu z RT zachować płynność , musisz na 3080 stosować rozmydlacze obrazu , w pozostałych grach 6900XT wygrywa , gdzie dodatkowo ma zapas mocy na podkręcanie i na powietrzu można zyskać 10-15% wydajności , nie mówiąc już o lepszym chłodzeniu wodnym , ustawiając wszystko PROGRAMOWO , to nie zablokowana nvidia , gdzie musisz tasować biosami , albo lutować kartę i w razie uwalenia  zostajesz z cegiełką za 4 koła , piszesz o rzeczach o których nie masz pojęcia , osobiście mam porównanie jak się sprawuje dobrze schłodzony chip jednego i drugiego producenta i 6800XT w grach bez RT mieli 3080 , a tu piszemy o 6900XT , niech sobie autor sam odpowie czy dla 4 gier z rt i rozmydlaczem zrezygnuje z przewagi w pozostałych grach i możliwości wykręcenia karty

testy w necie które masz , robione są na radkach które czasami bostują do 2350-2400mhz( średnio to jest 2100mhz) na rdzeniu , bo dławi je limit 300W , zwiększasz ten limit do poziomu przeciętnej 3080 czyli 370W , powtarzam PROGRAMOWO i na takim 6900XT latasz z STAŁYM zegarem 2650mhz , ta karta zyskuje wtedy w grach 10-15% wydajności (zależy od tytułu)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytaj test z purepc.bo reszta to twoja opinia fanboya amd.

Dlss bym tylko nie uruchomił w WD legion

a mhz zalezą od sztuki.Jeden bedzie miał to drugi tamo czy to cpu czy gpu

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to sobie poczytaj:

1440P test z 12 gier bez rt i bez oc :E

https://www.purepc.pl/kfa2-geforce-rtx-3090-ti-ex-gamer-testy-wydajnosci-karty-graficznej-kosmiczny-sprzet-za-kosmiczne-pieniadze?page=0,30

w wd legion bez rozmydlacza 6900XT wypada lepiej od 3080 :rotfl:

akulegion.jpg.496009eced21a8178ae207e736d27719.jpg

21 minut temu, jurekk napisał:

a mhz zalezą od sztuki.Jeden bedzie miał to drugi tamo czy to cpu czy gpu

dla tego podałem dla 6900XT oc na poziomie 2650mhz przy limicie 370W , bo tyle najgorsze padaki robią , a my tu mówimy o promkach na red devila ultimate za 3900zł , nie zwykłe 6900xt red devil

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, SylwesterI. napisał:

w wd legion bez rozmydlacza 6900XT wypada lepiej od 3080 :rotfl:

ale ja o tym nie pisałem.Sam sobie coś w głowie wymyślasz i odpowiadasz 😆

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, jurekk napisał:

Dlss bym tylko nie uruchomił w WD legion

bez dlss 6900xt jest wydajniejszy od 3080 , tak naprawdę to tylko te 4 gry które wymieniłem mają RT robiący różnicę  , w pozostałych jest go tyle co kot napłakał , nawet amd daje radę , no chyba że wyciągniesz asa zielonych z rękawa czyli 25 letniego kłejka z RT ( gdzie koło w FH5 ma więcej polygonów niż tu postacie :E) , albo realistyczne kwadratowe ludki z realistycznym oświetleniem :rotfl: , o tu technologia nv może rozwinąć skrzydła , co będzie dalej ? pasjans z RT ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta bo w bfv ludzie nie graja.I bywa szybszy jest wiele gier dx11 gdzie dostanie

4 minuty temu, SylwesterI. napisał:

albo realistyczne kwadratowe ludki z realistycznym oświetleniem :rotfl: , o tu technologia nv może rozwinąć skrzydła , co będzie dalej ? pasjans z RT ?

wychodzi z ciebie fanboy.

RT to przyszłość na najbliższa dekade zanim pójdą w co innego ,lepszego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 minut temu, jurekk napisał:

Ta bo w bfv ludzie nie graja.I bywa szybszy jest wiele gier dx11 gdzie dostanie

wychodzi z ciebie fanboy.

RT to przyszłość na najbliższa dekade zanim pójdą w co innego ,lepszego

nic ze mnie nie wychodzi , posiadam obydwie karty i mogę na własnej skórze się przekonać co jak wygląda, jak już to z ciebie wychodzi fanboj , bo nie widzisz prostego faktu , do rozdzielczości z tematu obydwie karty są już teraz za słabe jeśli chodzi o RT, a im dalej tym będzie gorzej i nie uratują tego mydliny czy to czerwone czy zielone

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi