Skocz do zawartości
mrscrew

Zestaw do 2500 PLN, grafika kupowana będzie później

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Składam znajomemu komputer. Przeznaczenie: multimedia, codzienne użytkowanie, gry.

Budżet: 2500 PLN na teraz (procesor musi mieć zintegrowaną kartę graficzną), a w najbliższych ok. 3 miesiącach będzie dokupowana grafika w przedziale cenowym do 1500 PLN.

Myślę o czymś takim https://www.x-kom.pl/lista/yx2ft5l6h

Grafika najprawdopodobniej Radeon RX 6600.

Proszę o opinie. Czy komponenty są kompatybilne ze sobą? Czy ten układ (procesor i płyta główna) nie spowodują ograniczenia możliwości Radeona RX 6600 z uwagi na złącze PCIe 4.0?

Wszelkie uwagi i inne propozycje zestawów są mile widziane. Dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAMy wziąlbym w wersji 3733 MHz CL17.

PCI-e 4.0 nie przeszkadza w przypadku RX6600.

 

Płytę weź https://www.x-kom.pl/p/569387-plyta-glowna-socket-am4-asrock-b550m-pro4.html - ta co wybrałeś nie wejdzie do obudowy.

ASRock jest też tańszy, ma wyższy kodek audio + USB-C.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat przy tych cenach GPU to lepiej teraz kupic sama karte graficzna a reszte pozniej...

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, amsztel napisał:

Akurat przy tych cenach GPU to lepiej teraz kupic sama karte graficzna a reszte pozniej...

Co Ty gadasz... Za chwilę premiera 4090 i informacje o reszcie kart, do tego ceny już dość fajnie lecą na dół i nic złego się nie zapowiada aby miało być drożej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

Co Ty gadasz... Za chwilę premiera 4090 i informacje o reszcie kart, do tego ceny już dość fajnie lecą na dół i nic złego się nie zapowiada aby miało być drożej.

Oczywiscie - to tylko moj guess. Jednakoz educated guess patrzac na ostatnich kilka lat :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopytam dla pewności. Słyszałem, że np. procesor i310100f ogranicza możliwości Radeona RX6600 z uwagi na PCIe 4.0.

W tym zestawie z listy na pewno nic takiego nie wystąpi i będą w pełni wykorzystane możliwości tej karty?

Edytowane przez mrscrew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, mrscrew napisał:

Dopytam dla pewności. Słyszałem, że np. procesor i310100f ogranicza możliwości Radeona RX6600 z uwagi na PCIe 4.0.

Różnica będzie może na poziomie 2-3%. Realny problem z PCI-e 3.0 występuje tylko (na chwilę obecną) w przypadku RX 6500 XT, która korzysta ze złącza x4, a nie x8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś kody do moreli albo xkom na złożenie zestawu za 1 zł?

Jakby ktoś mógł podać, to będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morele - W3FHN58JFW (samo składanie bez instalacji systemu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2022 o 19:04, mrscrew napisał:

Budżet: 2500 PLN na teraz (procesor musi mieć zintegrowaną kartę graficzną), a w najbliższych ok. 3 miesiącach będzie dokupowana grafika w przedziale cenowym do 1500 PLN.

 

A nie możesz kupić wszystkie razem, wtedy chyba lepiej byś wyszedł jakbyś połączył RX 6600 XT z i3 12100F. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie przekroczymy budżetu? 4k PLN to już kosztuje połączenie i3 12100F z RX6600, a RX6600 XT jest jeszcze droższy.  Górna granica to 4k PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3 + RX 6600 XT + 16 GB DD4 + SSD 500 GB 

https://proline.pl/koszyk/a5369c31

A jeżeli chcesz CPU 6/12 to i5 11400F o tej samej wydajności co 5600G i też razem z RX 6600 XT przy czym żeby trzymać się tych 4000 zł, to na start chłodzenie boxowe które możesz sobie zmienić w każdym momencie

https://proline.pl/koszyk/8a87f4bf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też fajnie wyglądają te zestawy. Który z nich jest wydajniejszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, mrscrew napisał:

Też fajnie wyglądają te zestawy. Który z nich jest wydajniejszy?

O ile to ma być zakup na raz, bez modernizacji to na powaznie ropzatrz i5 11400F bo masz tam jednak 6 rdzeni i 12 wątków.

Jeżeli jednak chciałbyś mieć możliwość łatwej zmiany procesora w przyszłości w okresie roku czy dwóch, to bierz LGA1700, choć wtedy tam również zostałbym póki co na chłodzeniu boxowym i dał nieco lepszą płytę główną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Caps napisał:

O ile to ma być zakup na raz, bez modernizacji to na powaznie ropzatrz i5 11400F bo masz tam jednak 6 rdzeni i 12 wątków.

10 generację też można rozpatrzyć (dużo lepsza wydajność na Wat, ale prędkość magistral już trąca myszką), albo właśnie 12 generację (też dużo lepsza wydajność na Wat od 11-stej, no i przepustowość magistrali bardzo duża)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2022 o 19:29, AndrzejTrg napisał:

Co Ty gadasz... Za chwilę premiera 4090 i informacje o reszcie kart, do tego ceny już dość fajnie lecą na dół i nic złego się nie zapowiada aby miało być drożej.

Realne spadki w niższych półkach będą dopiero jak wyjdą odpowiadające im nowsze karty, ale rzeczywiście jakiekolwiek czekanie jest bez sensu, bo takie Ethereum stoi dosyć wysoko i wszystko niedługo może ulec zmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Paramides napisał:

Realne spadki w niższych półkach będą dopiero jak wyjdą odpowiadające im nowsze karty, ale rzeczywiście jakiekolwiek czekanie jest bez sensu, bo takie Ethereum stoi dosyć wysoko i wszystko niedługo może ulec zmianie.

3 lata wstecz też czekali a okazało się że parę stówek musieli dopłacić

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze pytanko mam. Do tego komputera, o którym mowa w temacie, miałby zostać podłączony kupiony kilka lat temu monitor. Jego nazwa to Samsung S24D300. Czy takie połączenie ma sens, czy jednak ten monitor już jest do kitu jak na w miarę dobry zestaw za te 4k PLN?

 

Caps masz może jakiś kod, dzięki któremu złożenie w proline będzie za 1 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już sam musisz zdecydować. Przydałaby się jednak większa częstotliwość odświeżania. Ale jak ograniczysz klatki to tych 60, to też tam  grać się da. Chociaż to w sumie trochę marnowanie potencjału maszyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. to jest komp dla znajomego, więc muszę mu doradzić, może kupi też nowy monitor. Nie za bardzo wiem na co stać ten Samsung S24D300, bo jakichś sensownych specyfikacji w necie nie mogę znaleźć. Niby full hd obsługuje, ale nie wiem nic o nim więcej.

Zatem wszelkie sugestie mile widziane. Znajomy nie gra jakoś zawodowo w gierki. Co prawda w te najlepsze lubi zagrać, ale wszystko nie musi chodzić na ultra w jakiejś mega super jakości. 

Jednak właśnie mam obawy co do monitora, bo on ma chyba z 5 lat. Nie wiem jak bardzo się technologia zmieniła od tamtego czasu, jeśli chodzi o monitory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor staroć, matryca TN i tylko 60 Hz. Pod taki zestaw warto by przeskoczyć na coś lepszego.

 

Brałbym coś w stylu: https://www.x-kom.pl/p/619950-monitor-led-24-lg-24gn600-b.html

Matryca IPS (sporo lepsze kolory), odświeżanie 144 Hz. 

 

Ogólnie zmieniając monitor fajnie byłoby przeskoczyć na 1440p, ale RX 6600 XT to trochę za mało pod taką rozdzielczość, więc i taka zmiana będzie na plus.

Ofc nie trzeba ekranu zmieniać od razu jak teraz nie ma kasy, można wrócić do tematu za kilka miesięcy albo polować po prostu na jakieś promki.

 

 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mrscrew napisał:

Tzn. to jest komp dla znajomego, więc muszę mu doradzić, może kupi też nowy monitor. Nie za bardzo wiem na co stać ten Samsung S24D300, bo jakichś sensownych specyfikacji w necie nie mogę znaleźć. Niby full hd obsługuje, ale nie wiem nic o nim więcej.

Zatem wszelkie sugestie mile widziane. Znajomy nie gra jakoś zawodowo w gierki. Co prawda w te najlepsze lubi zagrać, ale wszystko nie musi chodzić na ultra w jakiejś mega super jakości. 

Jednak właśnie mam obawy co do monitora, bo on ma chyba z 5 lat. Nie wiem jak bardzo się technologia zmieniła od tamtego czasu, jeśli chodzi o monitory.

Monitor będzie normalnie działał z tym kompem, a jak znajomy nie ma dużych wymagań to nie ma potrzeby zmiany monitora. i5-11400f + rx6600xt jest bardzo fajnym połączeniem do FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, xtn napisał:

Monitor będzie normalnie działał z tym kompem, a jak znajomy nie ma dużych wymagań to nie ma potrzeby zmiany monitora. i5-11400f + rx6600xt jest bardzo fajnym połączeniem do FHD.

Z drugiej strony siedzieć na TN-ce 60 Hz w 2022 roku to chyba nie za fajne rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam IPS, też 60 Hz, ale ja w sumie niewiele gram. Ciężko w sumie decydować za kogoś w kwestii zmiany monitora. Jak mu pasuje i nie ma ciśnienia na zmianę to działać będzie przecież.

IPS to jednak lepsza matryca (i do filmów i do gier...).

Edytowane przez Flik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...