Skocz do zawartości
messi55

Upgrade komputera do 3000zl

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałbym odświeżyć swój komputerek. Budżet najlepiej do 3k (max 4k).

Na pewno potrzebna będzie wymiana obudowy na mniejsza bo ta co mam to kloc i chciałbym mniejszą oraz będę potrzebował więcej ramu.

Komp użytkuje do gierek typu lol, csgo, czasem pyknę w  jakiegoś wiedźmina czy cyberpunka. Nie potrzebuje grać na ultra detalach, a w cs wystarczy mi 400fps (kiedyś miałem stale 300, ale od jakiegoś czasu spadają do 130-200 i stad ten upgrade). Może jakieś chłodzenie wodne? Liczę na podpowiedź. 

 

Posiadane podzespoły:

CPU AMD Ryzen 5 2600 oc 4ghz
GPU Sapphire Radeon R9 390 NITRO 8GB
Płyta główna  MSI B450-A PRO
RAM Patriot 8GB (2x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4
SSD1 Intel 530 120 GB
SSD2 GoodRam Iridium Pro 240 GB
SSD3 Corsair Force MP510 240GB M.2 (tylko windows)
Zasilacz XFX Pro Series TS550W
CPU Cooler SilentiumPC Fortis 3 HE1425 Malik Customs Edition 
Obudowa SilentiumPC Gladius M35
Monitor BenQ XL2411Z @ 144 Hz (nie wymieniam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 5600 (zrób OC) + RAM zmień na 2x8GB 3733 MHz CL17 Patriot Viper Steel.

Buda na np. SPC RG6V. Jak chcesz jeszcze mniejszą to już zostaje wymienić też płytę a nie wiem czy ma to sens - IMHO zdecydowanie nie.

I GPU można zmienić na RX 6600 XT / RX 6650 XT / RTX 3060.

Pod 1080p, głównie CS GO + sporadycznie coś bardziej wymagającego będzie to bardzo dobry upgarde.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta uciągnie tego procka i ramy? To które GPU mam wybrać? Ja sie nie znam i liczę żeby ktoś wskazał mi konkretny model i producenta.

Co do obudowy to nie chce mniejszego formatu, ale ta aktualna jest bardzo stara i wyjątkowo duża. Ta co zaproponowałeś wydaje sie być ok.

Edytowane przez messi55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor obsłuży, tylko musisz wgrać najnowszy BIOS.

A natomiast co do RAM-u to nie jestem pewien, dopiero teraz zauwazyłem, że to wersja bez dopisku MAX. Być może na Ryzenach 5000 obsługuje też wyższe taktowania niż 3466 jak podaje producent, bo kontroler siedzi w procesorze, ale ręki sobie uciąć nie dam. Najwyżej sobie ustawisz trochę niższe taktowania, a dodatkowy RAM i tak się przyda, bo 8GB to malutko.

Jeśli chodzi o kartę to osobiście brałbym na dziś: https://www.ceneo.pl/104307622

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, messi55 napisał:

CPU AMD Ryzen 5 2600 oc 4ghz
GPU Sapphire Radeon R9 390 NITRO 8GB
Płyta główna  MSI B450-A PRO
RAM Patriot 8GB (2x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4

A jak to pójdzie do wymiany, to kwotę z ewentualnej sprzedaży dorzucasz do budżetu? 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kalderon napisał:

 

8 godzin temu, Dirian napisał:

Jeśli chodzi o kartę to osobiście brałbym na dziś: https://www.ceneo.pl/104307622

Warto dodać, że monitor który posiada, ma HDMI oraz DVI i 144 Hz leci tam tylko przez DVI. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, messi55 napisał:

Moja płyta uciągnie tego procka i ramy?

Tak. Pamięci 3733 DDR4 to pamięci po OC, wiec tutaj gwarancji nie ma, ale w najgorszym razie ustawisz niższe taktowanie niż te 3733.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Caps napisał:

 

Warto dodać, że monitor który posiada, ma HDMI oraz DVI i 144 Hz leci tam tylko przez DVI. 

Hmm, faktycznie. To robi się spory problem bo sensownych kart z DVI praktycznie już nie ma, a przejściówka z np. Display Port do DVI może nie zadziałać.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Caps napisał:

A jak to pójdzie do wymiany, to kwotę z ewentualnej sprzedaży dorzucasz do budżetu? 

W sumie to nie planowałem tego sprzedawać, ale to nie głupi pomysł. Ta karta była bardzo bardzo eksploatowana i pomimo, że nigdy z nią problemu nie miałem to mam przeczucie, że w każdej chwili może coś sie stać i raczej jej nie będę sprzedawać bo nie chce komuś szrotu wciskać (kupiłem ją o ile dobrze pamiętam na początku 2017 r. i nabiłem na niej z 6tys godz w csgo i z drugie tyle w lola xd).

Co do procka, ramu i płyty to mam je 2 lata i są w 100% sprawne wiec mogę pomyśleć o sprzedaży. Nie wiem ile mogę za to dostać, ale jak będę wiedział co mam kupić i za ile to spróbuje sie tego pozbyć. 

52 minuty temu, Dirian napisał:

Hmm, faktycznie. To robi się spory problem bo sensownych kart z DVI praktycznie już nie ma, a przejściówka z np. Display Port do DVI może nie zadziałać.

Co do monitora to faktycznie 144hz są tylko przez dvi i nawet nie wiedziałem, że nowe karty nie maja tego :( Chyba będę musiał zostać przy tej r9 bo w tej chwili nie planuje wymiany monitora. 

Edytowane przez messi55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaż płyty raczej bez sensu się bawić skoro można bez problemu wrzucić na nią Ryzena 5 5600 / 5600X i w temacie CS GO masz świetny upgarde. RAM zmienić na te 3733 MHz CL17, jak nie ruszy to po prostu ręcznie ustawisz nieco niższe taktowania i będzie ok.

A co do GPU, to można poszukać używek GTX 1660 Super za te 800-900 zł - spokojnie kupisz coś z jeszcze przynajmniej roczną gwarancją. Część modeli posiada DVI, a wzrost wydajnjości względem obecnego GPU będzie całkiem fajny.

Np. https://www.olx.pl/d/oferta/gtx-1660-super-asus-tuf-gaming-CID99-IDQd5DI.html - tu praktycznie nówka, tylko dopytać o dowód zakupu do gwarancji. Może coś się uda zbić z ceny.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, messi55 napisał:

Chyba wezmę coś takiego: 

https://www.x-kom.pl/lista/arvp9kc66

Na innym forum ktoś polecił mi coś takiego i mówił, że działa:

https://m.ceneo.pl/90604713

Wyjdzie około 3,3k za całość i sprzedam procka i ramy. Tylko nie wiem czy mój zasilacz da radę. 

 

Obudowa piekarnik z zamkniętym frontem. Jak już to https://www.x-kom.pl/p/480151-obudowa-do-komputera-zalman-s2.html i wentylator na przód (na wysokości GPU zamontuj) - https://www.x-kom.pl/p/609669-wentylator-do-komputera-silentiumpc-sigma-hp-120-120mm.html

 

Działać pewnie działa, ale pytanie czy nie wprowadza po drodze jakichś opóźnień?

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, i tak planuje kiedyś zmienić monitor. 

Co do obudowy to ta co Ty mi zaproponowałeś na początku średnio mi sie podoba bo ma podświetlanie rgb (wolałbym coś bez lampek). Jak polecisz jakaś dobra do 400zl to zmienię, ale bez lampek. 

Martwi mnie zasilacz bo na xkomie karta xfx ma rekomendowany zasilacz 750w, a ta sama karta od sapphire ma rekomendacje 500w. 

A co do wiatraków to ze starej obudowy będę miał 3x120 (2x sigma pro i 1x silent wing3)

Edytowane przez messi55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RG6V nie ma podświetlenia RGB, podświetlenie ma RG6V ARGB - https://www.x-kom.pl/p/541990-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg6v-tg-pure-black.html

 

RX 6600 pobiera jakieś 130W mniej niż twoja obecna karta ;) Producenci podają zasilacze z dużym zapasem, w tym przypadku XFX poleciało wręcz po bandzie, bo 6600 to jedne z najoszczędniejszych kart (o przyzwoitej wydajności).

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...