Skocz do zawartości
qrek1

10400 vs 11400 manipulacje wynikami?

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając sobie testy z 2 różnych portali testujących można dojść do sprzecznych wniosków który jest szybszy.

1)

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12400f/16.html

2)

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-11400f-vs-amd-ryzen-5-3600-vs-intel-core-i5-10400f-najtanszy-rocket-lake-kontra-reszta-swiata?page=0,26

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-11400f-vs-amd-ryzen-5-3600-vs-intel-core-i5-10400f-najtanszy-rocket-lake-kontra-reszta-swiata?page=0,29

W pierwszym linku w RDR2 i Cyberpunku 10400 prowadzi

W drugim w tych samych grach znacząco przegrywa.

Gdzie jest prawda? Jest sens dopłacać do 11400?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki zależą m.in. od:

  • limitów mocy (na TPU chyba 11400F jest testowany z limitem 65 W, na PPC procesory Intela są testowane bez limitów)
  • miejsc testowych
  • ustawień RAM (timingi auto vs zoptymalizowane robią dużą różnicę + auto robi zależność od użytej płyty głównej, która może je dobierać lepiej lub gorzej)

Co do 10400F vs 11400F, gdy ten drugi pracuje z limitem 65 W, to wtedy jest kapkę szybszy (~6%). Gdy 11400F odkręci się kurek i podniesie PL, to wtedy przewaga wzrasta do ~12%. Część tej przewagi można na 10400F nadrobić wyżej taktowanym RAM, szczególnie jeśli masz kostki, które potrafią ponad 4000 MHz pracować (Hynix DJR, Micron Rev. E z tanich).

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tomcug napisał:

Co do 10400F vs 11400F, gdy ten drugi pracuje z limitem 65 W, to wtedy jest kapkę szybszy

No ale widać z linku jeden że nie jest kapkę szybszy, tylko są sytuacje gdy jest ciut wolniejszy. Natomiast z drugiego linku może ktoś wysnuć wniosek ze to szybszy procesor. By to osiągnąć dobiera się tylko takie gry/lokacje w których 11400 jest szybszy, a pomija te w których jest wolniejszy. Dla mnie to jest manipulacja.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli serio myślisz, że ktoś specjalnie dobiera lokalizacje po to, żeby 11400F wygrał z 10400F, to gratuluję wykrycia spisku :lol2: 11400F na limicie 65 W w niektórych grach jest dokładnie na równi z 10400F na 65 W albo nawet marginalnie poniżej, to nic nowego. Rakiety są bardzo prądożerne i potrzebują odkręconych limitów, żeby się wykazać. Poza tym istotna jest płyta główna, która mocniej lub mniej pompuje napięcie, przez co na tym samym limicie można uzyskiwać różne zegary. Powodów różnic między testami potencjalnie jest cała masa.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11400na unlocku PL a pewno jest szybszy.Niestety w grach niewiele od skylake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2022 o 18:37, qrek1 napisał:

No ale widać z linku jeden że nie jest kapkę szybszy, tylko są sytuacje gdy jest ciut wolniejszy. Natomiast z drugiego linku może ktoś wysnuć wniosek ze to szybszy procesor. By to osiągnąć dobiera się tylko takie gry/lokacje w których 11400 jest szybszy, a pomija te w których jest wolniejszy. Dla mnie to jest manipulacja.

To nie manipulacja, tylko głupota. Polega ona na tym, że jedne portale testują nie na ustawieniach zalecanych, tylko wyłączają sobie albo limity mocy, albo stosują podkręcone pamięci RAM (PurePC tak testuje - limity off i RAM 3600), a inne portale mają np. częściowo spełnione standardowe wymagania, czyli np. włączone limity mocy (TechPowerup), ale RAM już chyba kręcą.

Prawidłowo zrobiony test powinien być na ustawieniach zalecanych (np. przy Intel włączone zalecane limity mocy i najszybsze zalecane RAM, czyli 3200 dla DDR4 AlderLake i 2666 DDR4 dla np. i5 10400). Dodatkowo można dodać testy po OC, czyli PL-OFF, RAM najszybszy jak się da i taktowanie najszybsze jak się da. Wówczas wszystko było by jasno i uczciwie.

A nie robić takie dziadostwo jak większość serwisów, gdzie w sumie nie wiadomo czy jest OC, czy nie ma OC, czy jest częściowe OC, albo OC ale nie do końca ?.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Haha 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy test to taki jaki ja robię na swoim własnym pc w moich własnych ustawieniach. I żaden wykres z cyferkami na żadnym serwisie tego nie przebije :-P

Edytowane przez kamilos69
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.08.2022 o 11:42, Kyle_PL napisał:

Prawidłowo zrobiony test powinien być na ustawieniach zalecanych (np. przy Intel włączone zalecane limity mocy i najszybsze zalecane RAM, czyli 3200 dla DDR4 AlderLake i 2666 DDR4 dla np. i5 10400

No tak tylko co to nam wtedy mówi o procesorze 11400 jeśli 10400 z pamięciami 2666 wychodzi gorzej a jak puścić go na takich samych pamięciach wychodzi lepiej od 11400?

W dniu 11.08.2022 o 11:42, Kyle_PL napisał:

To nie manipulacja, tylko głupota.

No nie wiem. Jeśli w jednym portalu raz jeden procek ciut szybszy raz drugi, a w innym cały czas jeden szybszy, to trudno nie dopatrywać się manipulacji. No tak się losowo złożyło że daliśmy do zestawienia gier tylko te gry w których 11400 ma więcej fps, a nie ma żadnej w której 10400 ma więcej.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, qrek1 napisał:

No tak tylko co to nam wtedy mówi o procesorze 11400 jeśli 10400 z pamięciami 2666 wychodzi gorzej a jak puścić go na takich samych pamięciach wychodzi lepiej od 11400?

To nam mówi ile można zyskać po OC jeśłi ustawimy 3600 dla RAM (odpowiednio jaka jest wydajność bez OC, czyli przy domyślnych 2666 dla RAM).

4 godziny temu, qrek1 napisał:

No nie wiem. Jeśli w jednym portalu raz jeden procek ciut szybszy raz drugi, a w innym cały czas jeden szybszy, to trudno nie dopatrywać się manipulacji. No tak się losowo złożyło że daliśmy do zestawienia gier tylko te gry w których 11400 ma więcej fps, a nie ma żadnej w której 10400 ma więcej.

Chodzi mi tylko o nie trzymanie się konsekwentnie specyfikacji podczas robienia testu niby bez OC (kiedy tak na prawdę OC jest - bo kontroler RAM w CPU i5 10400 jest podkręcany z 2666 do 3600). Trzymanie się specyfikacji, to nie tylko taktowanie RAM zgodne ze specyfikacją, ale też trzymanie się zalecanych limitów mocy, czego też np. PurePC nie robi, rzekomo bez OC.

Chcecie ściągać limity mocy, RAM przy DDR4 puszczać na 3600 lub nawet więcej - OK, ale od tego jest część testu oznakowana "OC"!!!

Edytowane przez Kyle_PL
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale bez obciążenia karty graficznej.

W stres teście max podkręcony 11400f (286W) vs 10400F (139W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo 11400 jest mocno dopakowany.Niestety przełożyło sie to w programach a nie grach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11400F z odblokowanym limitem mocy musi mieć lepsze wyniki od 10400F z odblokowanym limitem mocy. Ma 200 Mhz wyższy zegar i wyższe IPC, inaczej być nie może. Jeśli w jakimś teście 11400F jest poniżej 10400F, to przez limit 65W połączony z gorszym przelicznikiem wydajność/W. 10400F na domyślnych ustawieniach chodzi na 4,0 Ghz 1,0V, a 11400F na 4,2 Ghz 1,1V, stąd znacznie też wyższy pobór mocy i na limicie 65W jest zbijanie zegarów poniżej 4 Ghz.

A co do limitu 65W: Nie ma co zarzucać portalom, że testują na odblokowanym limicie. Przykładowo moja płyta MSI Z490I Unify po resecie biosu pyta się, jaki cooler został założony na i7 10700 (czyli też procesor 65W wg intela). Jak wybiorę "Box", to płyta ustawia 65W, a jak wybiorę "Tower", to płyta ustawia 288W.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bywaja najzwyklejsze pomyłki ludzkie.

Wujek Zmaslo testował I5 8400 na 800mhz i jeszcze chwalił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2022 o 18:29, tomcug napisał:

Co do 10400F vs 11400F, gdy ten drugi pracuje z limitem 65 W, to wtedy jest kapkę szybszy (~6%). Gdy 11400F odkręci się kurek i podniesie PL, to wtedy przewaga wzrasta do ~12%. Część tej przewagi można na 10400F nadrobić wyżej taktowanym RAM, szczególnie jeśli masz kostki, które potrafią ponad 4000 MHz pracować (Hynix DJR, Micron Rev. E z tanich).

Nie da się RAMem nadrobic 12%, a nawet 5%, ponieważ na 11400F można ustawić 3733mhz z niskimi opóźnieniami, a 4000mhz z wyższymi opóźnieniami nie da praktycznie żadnego wzrostu wydajności, no może 1%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jurekk napisał:

Ja zmieniłem single rank na duall rank i mialem tyle na 10850K

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/wplyw-ram-na-wydajnosc-laptopow.html

Nie rozumiesz chyba o czym piszę. Jak masz dobry ram to na 11400F pójdzie Ci na 3733 cl 14 14 14, a np na 10400f na 4000mhz cl 16 16 16. Wydajność w grach tego RAMu będzie taka sama i nie nadrobi straty 10400f do 11400f. 

Na początku cała 11gen wyglądała na bezsesowną wrzutkę pomiędzy 10, a 12 gen, a właśnie 11400F okazał się bardzo dobrym procem, a jego wydajność jest praktycznie na równi z Ryzenem 5600/x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie taka sama, wyższa przepustowość jednak trochę pomoże. Poza tym na 10. generacji można mieć jeszcze wyżej taktowany RAM, żaden problem. Oczywiście, że nadrobi się w ten sposób relatywnie niewiele, ale lepsze to niż nic. Tym bardziej, że pamięć, która potrafi zrobić 4000+ MHz, można kupić za 300 zł za 16 GB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisali że 2666 dla 10 gen i 3200 dla 11 ,poza tym może wpaść single vs duall rank. Kto pisze w testach czy użył duall rank? A należy zauważyć że większość kości 16 GB obecnie są w single bo kostki są coraz większe 

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomcug napisał:

Nie będzie taka sama, wyższa przepustowość jednak trochę pomoże. Poza tym na 10. generacji można mieć jeszcze wyżej taktowany RAM, żaden problem. Oczywiście, że nadrobi się w ten sposób relatywnie niewiele, ale lepsze to niż nic. Tym bardziej, że pamięć, która potrafi zrobić 4000+ MHz, można kupić za 300 zł za 16 GB.

Jak podbijesz Mhz na 10 gen to na tym samym ramie zejdziesz z CL na 11 gen, a pomiędzy 3733, a 4000,hz nawet z tymi samymi CL różnica jest niewielka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale tu chodzi o to że nie podbili dlatego są rozbieżności,pomyłki oraz nie otwarty limit mocy. Różnica w grach to maks 8 procent między 10400 a 11400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, xtn napisał:

Jak podbijesz Mhz na 10 gen to na tym samym ramie zejdziesz z CL na 11 gen, a pomiędzy 3733, a 4000,hz nawet z tymi samymi CL różnica jest niewielka. 

Nawet jak zyska się ~3%, to zawsze jest to do przodu. Generalnie przewaga 11400F nawet z podbitym PL nad 10400F jest niewielka, a jak się ją jeszcze zredukuje poniżej 10% wykorzystując możliwości kontrolera, to tym lepiej, a przynajmniej ja tam uważam :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jurekk napisał:

Wcześniej pisali że 2666 dla 10 gen i 3200 dla 11

W ogóle przy i5 11 generacji to są jaja z RAM. 3200 jest przy Gear2, natomiast przy Gear1 jest zgodnie ze spec. max 2933. Zdaje się dopiero jakieś i9 ma 3200 Gear1 - taka specyfikacja. Dopiero 12 generacja ma dla DDR4 3200 Gear 1 w standardzie chyba do wszystkich modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ograniczenia dotyczą chipsetów z zablokowanym dostrajaniem pamięci, płyty nawet na Z590 są obecnie tanie.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
    • Chyba se kpisz, typie. Ryczałt ma śmiesznie niski podatek i ZUS. Co ma powiedzieć ktoś na liniówce albo skali xD
    • Witam: Na sprzedaż wymienione w tytule części: https://www.olx.pl/d/oferta/rtx-2070-super-msi-gaming-x-trio-CID99-IDZ8WU7.html?bs=olx_pro_listing  900zł https://www.olx.pl/d/oferta/zasilacz-seasonic-gx-550w-plus-gold6lat-gwarancji-CID99-IDZ8WXl.html?bs=olx_pro_listing 300zł Części w pełni sprawne, bez usterek sprzedaję bo zmieniam platformę z am4>am5, i 2070s>4080s  Chętnie odpowiem na wszelkie pytania odnośnie zakupu.
    • A ja to miałem na GTX 1060, potem dalej to samo na GTX 1660Ti, a na RX 6700 całkowity spokój od roku. Też mam powiedzieć nigdy więcej Nvidi ? Oba GTX-y w pełni sprawne. Temat jest niepewny. Czytałem że problemy takie mogą występować w przypadku niektórych monitorów i nie ze wszystkimi kartami bez związku czy to zielone czy czerwone. Dawno to było ale chodziło chyba o tryby odświeżania. Moja iiyama pokazuje w windzie 3 - 50Hz, 59,940 Hz i 60 Hz. Podobno jak się samo przestawi karta traci sygnał i "widzę ciemność". Podejrzenia padały na jakiś bug w systemie który ujawnia się w określonych sytuacjach. U mnie na rozwiązanie problemu trafiłem całkowicie przypadkowo. Po kolejnym czarnym ekranie zrobiłem reset, logowanie w ciemno bo dalej nic nie było widać i wtedy zadzwonił telefon. Rozmawiałem chyba ze 20 min i jak wróciłem do komputera obraz się normalnie wyświetlał. Potem kilka razy jak się zwiesił tak czekałem po resecie i obraz powracał po 10-15 min. Co to za cholerstwo nie doszedłem, a jak kupiłem Radka problem od roku nie występuje. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...