Skocz do zawartości
puf

Upgrade Komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nadszedł czas na zmiany w moim zestawie , pc kupione chyba w 2017r  . Służy głownie do neta ale pare godzin tygodniowo gram w BF5(moze cos innego jak wpadnie nowa karta) , dodatkowo bawię się trochę w CAD/CAM.

Wiem ze mam mało ram i myślę dokupić Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance LPX Red tlyko nie wiem czy mi to ta płytka ogarnie ?  

Budżet na zmiany w sumie tak z 2-3 tys na spokojnie tak żeby sie to wszystko nie marnowało bo i tak nie wykorzystam , z góry dzięki za pomoc i od razu rzucajcie linkami/konkretnymi nazwami .

Aktualny zestaw :

ASUS H270-PRO (3xPCI-E DDR4 USB3.1/M.2)

Intel i5-7600K 3.80GHz 6MB BOX

Corsair 8GB 3200MHz Vengeance LPX Red CL16 (2x4096)

Crucial 120GB 2,5'' SATA SSD BX100 7mm

Toshiba P300 1TB 7200obr. 64MB

ASUS GeForce GTX 960 4096MB 128bit DirectCu II Strix OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje do 64GB więc nie będzie problemu. Upgrade tego jest totalnie bez sensu i nie opłacalny. Sprzedasz to za +/-  1000zł, dokładasz trójkę i masz fajnego świeżego kompa. Jeśli nie chcesz wyciskać budżetu do ostatniej kropli "na wydajność" to kupujesz najlepszy możliwy nowy, a jak chcesz wycisnąć budżet i wydajność to zdecydowanie składanie z używek na gwarancji lub zakup całej używanej jednostki.

 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mod bios plus i 7 8700 plus 2x4gbami jakiś rtx3060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jurekk poważnie? 700zł za sztrucla 8 generacji? 8:E

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj testy daje w grach niewiele gorzej jak 5600x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iri a gdybym po taniości chciał tylko ram i jakaś lepsza kartę to jaka ? , szkoda mi kupować nowego kompa do przeglądania Internetu :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX1660, GTX 1660S, RX580 8GB, albo można RTX 3050, ale ta ostatnia będzie troche na wyrost. Zalecam OC proca przy niej.

RAM  szybszej ta płyta chyba nie dźwignie.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jurekk Tak, tylko wrzucisz i7 8700 do starej płyty bez gwarancji, a jak kupisz nowego cepa czy używanego w cenie 750zł to montujesz go na świeżą płytę z gwarancją. Padnie Ci płyta i wyrzucasz kolejne 200/250 na płytę znów używaną która nie wiadomo ile pochodzi. Te mobo ma 5 lat więc wszystko jest możliwe po tylu latach. 

@puf Najtańszym kosztem ram, cpu który nie ograniczy karty czyli i7 najlepiej + karta w zależności od pozostałego budżetu.

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie , zostanę przy tym co jest wymiennie  tylko karte  i dołożę ram macie jakieś konkretne modele od jakiego producenta co brać lub gdzie kupić sprawdzona  używkę ? 

Proszę o linki chętnie :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Iri napisał:

Tak, tylko wrzucisz i7 8700 do starej płyty bez gwarancji, a jak kupisz nowego cepa czy używanego w cenie 750zł to montujesz go na świeżą płytę z gwarancją. Padnie Ci płyta i wyrzucasz kolejne 200/250 na płytę znów używaną która nie wiadomo ile pochodzi. Te mobo ma 5 lat więc wszystko jest możliwe po tylu latach.

no wiadomo gw niema na mobo choć cpu to raczej sie nie psuje

18 minut temu, puf napisał:

Dobra panowie , zostanę przy tym co jest wymiennie  tylko karte  i dołożę ram macie jakieś konkretne modele od jakiego producenta co brać lub gdzie kupić sprawdzona  używkę ? 

Proszę o linki chętnie :D 

a np rtx3050

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jurekk Proc jest trwały jednak o płycie tego powiedzieć nie można. Jak już padnie to cały ten biznes z dokładania cepa 8 generacji za około 700zł jest nie opłacalny bo traci płytę wartą 200zł + musi dołożyć drugie 200zł za używkę. W tej kwocie wychodzi mu fajna używana płyta na gwarancji z możliwością upgrade'u, portem m.2/pcie 4.0, szybszymi usb i innymi bajerami. Takie jest moje podejście do tego tematu i za żadne skarby nie kupiłbym cepa w tej cenie ale skoro założyciel tematu podjął decyzję to przecież jego sprawa, a chytry traci dwa razy. ?

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem Corsair Vengeance LPX ddr4 2x8GB za 200 pln(używka chyba dobra cena) , zostaje temat karty :D i na tym na razie zakończą się modyfikacje tylko nie wiem juz czego szukac rx580 8gb bedzie git czy cos innego  ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

m2 to zadna nowość ,były juz na z170

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu ,że interes jest beznadziejny, tutaj też masz m.2 3.0, a mógłby iść z duchem czasu przy okazji i mieć 4.0, gwarancję ,a co najważniejsze możliwość upgrade'u. 

@puf Jak masz budżet 2 czy 3 koła to dlaczego stary i awaryjny RX 580 który jest już scrapem? Za około 800zł na gwarancji masz 1660 Super. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iri nie wiem dlatego pytam heh , jesteś w stanie cos w miarę pewnego pokazać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@puf Jeśli zostajesz przy tej i5 to ograniczasz się do 1660 super/ti, 3050 max tak jak wyżej. Ceny podskoczyły znowu, tydzień temu 1660 super po 700/850zł latał, teraz od 900 znowu. 

Tutaj masz na gwarancji z kijowym chłodziwem, ponegocjuj z gościem powinien coś urwać. ( najlepiej bliżej 9 stówek niż 1k)

https://allegro.pl/oferta/pny-xlr8-gtx-1660-super-gaming-oc-6gb-gw-10-2023-12444443544

Tutaj troszkę lepszy zotac

https://allegro.pl/oferta/karta-zotac-gtx-1660-super-gddr6-6gb-gwarancja-12428326340

Pytaj czy ma kwita od karty

https://allegrolokalnie.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-agq

Pytaj gdzie kupił bo mogą Ci po numerze seryjnym znaleźć dowód zakupu ( x-kom, morele, komputronik, amazon, niemieckie sklepy)

https://allegrolokalnie.pl/oferta/karta-graf-asus-tuf-gtx1660ti-6gb-oc-evo-gaming

Tutaj bym więcej jak 800 stówek nie dał

https://allegrolokalnie.pl/oferta/palit-geforce-gtx-1660-stormx-6-mc-gwarancji-qzy

lub zostaje Ci nowe 3050

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 1660 Super w cenie j.w. lub RTX 3050 za 1200-1300zł byłby dobrym wyborem. Twój CPU to już tylko praktycznie do neta się nadaje, więc nie wiem po co GPU wymieniać?

W outlecie x-kom jest RTX 2060 po 14 dniowym zwrocie za 1399zł tez można się zastanowić https://allegro.pl/oferta/outlet-inno3d-geforce-rtx-2060-twin-x2-6gb-gddr6-12422559571

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xtn Dlatego właśnie pisałem ,że nawet wymiana na i7 8 generacji za 7.5 stówy z możliwością uwalenia 5 letniej płyty + koniecznością dokupienia drugiej za około 200zł jest totalną bezmyślnością... juras namieszał chłopakowi w głowie ,a ten jest leniwy i woli reanimować trupa. Kupiłby Ryzen 5 5600 albo jakiś odpowiednik Intela do tego świeżutką na gwarancji płytkę za około 4 stówki z możliwością upgradeu. Nie... reanimujemy i ograniczamy się z kartą. Jak na moje to zero logiki w tym wszystkim. 

A jakbym miał iść po bandzie to już bym wolał na i3 10 lub 12 generacji się przesiąść. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Iri napisał:

@xtn Dlatego właśnie pisałem ,że nawet wymiana na i7 8 generacji za 7.5 stówy z możliwością uwalenia 5 letniej płyty + koniecznością dokupienia drugiej za około 200zł jest totalną bezmyślnością... juras namieszał chłopakowi w głowie ,a ten jest leniwy i woli reanimować trupa. Kupiłby Ryzen 5 5600 albo jakiś odpowiednik Intela do tego świeżutką na gwarancji płytkę za około 4 stówki z możliwością upgradeu. Nie... reanimujemy i ograniczamy się z kartą. Jak na moje to zero logiki w tym wszystkim. 

A jakbym miał iść po bandzie to już bym wolał na i3 10 lub 12 generacji się przesiąść. 

Takie minimum to i3-10100F 4/8 za 339zł https://www.komputronik.pl/product/703469/intel-core-i3-10100f.html  lub optymalnie i5-11400f za 749zł https://www.komputronik.pl/product/717466/intel-core-i5-11400f.html

MSi b560m - 319zł https://www.alsen.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/msi-plyta-glowna-b560m-pro-e-s1200-2ddr4-hdmi-vga-m-2-matx

RAM juz kupił i wtedy wziąć tego RTX2060 za 1399zł. 

stara płytę i CPU sprzedać 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra , widzę że jest dobra dyskusja 

Jakbym chciał wrzucić nowy CPU i GPU i płytę tak żeby mi jak najdłużej ten sprzęt posłużył jeszcze po wymienię  czyli trzeba kupić coś sensownego to jaki zestaw pod wydajność polecacie ? Przemyślałem temat i macie rację że warto mieć możliwości rozwoju pc później .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, puf napisał:

Dobra , widzę że jest dobra dyskusja 

Jakbym chciał wrzucić nowy CPU i GPU i płytę tak żeby mi jak najdłużej ten sprzęt posłużył jeszcze po wymienię  czyli trzeba kupić coś sensownego to jaki zestaw pod wydajność polecacie ? Przemyślałem temat i macie rację że warto mieć możliwości rozwoju pc później .

Trudno jest cos przewidywać w perspektywie 5-7 lat. i5-11400F pewnie bez zmiany da radę do gier przez 5 lat, do zastosowań internetowych może 7 lub więcej. Właśnie na nim lub na Ryzen 5600 + płyta b550 oparłbym teraz kompa. Jezeli myslisz o rozwoju kompa to i3-12100F + płyta b660m, a za kilka lat ewentualnie zmiana CPU na uzywanego i5-13xxx. Moim zdaniem pod katem twoich potrzeb zostałbym 5-7 lat na i5-11400F/Ryzen 5600, a jak kiedyś bedzie to juz za mało to zmienił CPU/płytę i RAM na cos nowego. Za 5-7 lat DDR5 będą pewnie u szczycie swojego rozwoju, a platforma na DDR4 nawet z CPU i5-13xxx będzie przeżytkiem do zmiany.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xtn napisał:

Trudno jest cos przewidywać w perspektywie 5-7 lat. i5-11400F pewnie bez zmiany da radę do gier przez 5 lat, do zastosowań internetowych może 7 lub więcej. Właśnie na nim lub na Ryzen 5600 + płyta b550 oparłbym teraz kompa. Jezeli myslisz o rozwoju kompa to i3-12100F + płyta b660m, a za kilka lat ewentualnie zmiana CPU na uzywanego i5-13xxx. Moim zdaniem pod katem twoich potrzeb zostałbym 5-7 lat na i5-11400F/Ryzen 5600, a jak kiedyś bedzie to juz za mało to zmienił CPU/płytę i RAM na cos nowego. Za 5-7 lat DDR5 będą pewnie u szczycie swojego rozwoju, a platforma na DDR4 nawet z CPU i5-13xxx będzie przeżytkiem do zmiany.  

@xtn Jestes w stanie mi podrzucić jakiś link do koszyka z lepszym zestawem(nie wiem czy i5 czy razen) + plyta(ram mam w 4 kościach)  i GPU ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xtn napisał:

@xtn To do wymiany procka i plyty nie lepiej  jeszcze mocniejsza kartę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszytsko zalezy od twojego budżetu. Możesz spokojnie tu dać RTX 3060ti lub nawet 3070. Jeżeli masz dobry zasilacz powyżej 600W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...