Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Ponieważ moja obecna obudowa (Fractal Design Define Mini) nie będzie w stanie zmieścić nowego GPU, jestem zmuszony ją po wielu latach wymienić. Fanem "erdżibi" nie jestem, znacznie bardziej zależy mi na tym żeby było cicho (ale fajnie by było zachować "minimalistyczny design) - mam otwarte słuchawki i moją obecną kartę było czasami słychać. Wiem, że "szkoły" są 2: albo przewiewne, albo tłumione, ale niestety się na tym nie znam i nie mam wyrobionych preferencji. Podzespoły:

  • CPU: Intel Core i5-12600K
  • Cooler: SilentiumPC FERA 5
  • GPU: MSI RTX 3070 Suprim X (długość: 335 mm)
  • MOBO: Gigabyte B660M GAMING X (mATX)
  • RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB 3600MHz CL17
  • PSU: MSI A750GF 750W 80+ Gold

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy i5-12600k i RTX 3070 szedłbym jednak w przewiewną obudowę, wiec niestety odrobinę głośniejszą. RGB można prawie zawsze wyłączyć. Wrzuc jakies swoje propozycje. 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, vonszpon napisał:

Wiem, że "szkoły" są 2: albo przewiewne, albo tłumione,

zdecydowanie sitko do  duzego tdp i wyciszana do małego.

Bedzie ciszej tutaj z sitkiem  bo gazy ujdą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, vonszpon napisał:

Wiem, że "szkoły" są 2: albo przewiewne, albo tłumione, ale niestety się na tym nie znam i nie mam wyrobionych preferencji.

To nie są dwie szkoły, bo jedna z nich, ta przewiewna, wynika z niezrozumienia tematu, braku doświadczenia z jednym i drugim typem skrzynek. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi przewiewnymi, a wyciszonymi jest brzmienie komputera. Na nie jesteśmy wyczuleni dużo bardziej niż na głośność. Komp w przewiewnej brzmi tak, jak brzmi, a wyciszona zmienia jego ton na stłumiony (przyjemniejszy i łatwiej "przykrywany" przez np. dźwięki z głośników). Oprócz tego takie skrzynki szczególnie dobrze pochłaniają lub chociaż redukują dźwięki o wysokich częstotliwościach - te najbardziej drażniące. Z redukcją niskich częstotliwości typu szum wentylatorów radzą sobie słabiej, więc nie są to magiczne skrzyneczki czyniące głośne kompy cichymi. Z drugiej strony masz skrzynki przewiewne, więc z każdej strony wypuszczające wszystkie dźwięki. Jednak oprócz wypuszczania dźwięków wypuszczają też gorąc, więc układy chłodzenia podzespołów mają lżej, a przewiewna konstrukcja pozwala mocno spowolnić wentylatory obudowy, więc zredukować konkretnie ich hałas do poziomu nieużywalnego w robiących im pod górkę skrzynkach wyciszonych.

Wybrany przez Ciebie zestaw wcale trudny do schłodzenia nie będzie (zwłaszcza jak komp do gierek), więc idzie z tego zrobić cichy komputer zarówno w skrzynce wyciszonej i przewiewnej. Jednak moja rekomendacja zawsze jest taka sama: wyciszona przy nacisku na kulturę pracy, a przewiewna dla osób, które liczą każdy stopień; ładują do skrzynki cholera wie co czy kręcą do granic możliwości. A koniec końców end gamem są modularne wyciszone skrzynki jak duże Fractale Define czy Phanteks P600S, gdzie możesz sobie te wyciszenie i przewiewność balansować wedle uznania i aktualnych potrzeb.  

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, xtn napisał:

Wrzuc jakies swoje propozycje.

Z przewiewnych myślałem od serii Airflow od Corsair: 4000D/5000D, Fractal Meshify 2 (bez klatek HDD podobno GPU się zmieści) albo beQuiet! Silent Base 802. Obudowy Corsair z tego co widzę dosyć podrożały, kiedyś 4000D można było wyrwać za 4 stówki.

 

7 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Jednak moja rekomendacja zawsze jest taka sama: wyciszona przy nacisku na kulturę pracy, a przewiewna dla osób, które liczą każdy stopień; ładują do skrzynki cholera wie co czy kręcą do granic możliwości

Każdego stopnia liczyć nie będę, za to na ciszy jak najbardziej mi zależy, ponieważ jak napisałem izolację w słuchawkach mam praktycznie zerową :)

Phanteks P600S niestety nie trafia w moje gusta, Fractale już w większości tak, tylko tam już drożej (zwłasza patrząc ile dałem za ich starą obudowę :E)

Edytowane przez vonszpon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, vonszpon napisał:

Ponieważ moja obecna obudowa (Fractal Design Define Mini) nie będzie w stanie zmieścić nowego GPU, jestem zmuszony ją po wielu latach wymienić.

Zakładam, że używasz HDD?
Bo bez klatek na HDD Twój Fractal mieści GPU do 400mm...
Może kup jakiegoś NASa i wywal archaiczne HDD z obudowy? :D 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, vonszpon napisał:

Z przewiewnych myślałem od serii Airflow od Corsair: 4000D/5000D, Fractal Meshify 2 (bez klatek HDD podobno GPU się zmieści) albo beQuiet! Silent Base 802. Obudowy Corsair z tego co widzę dosyć podrożały, kiedyś 4000D można było wyrwać za 4 stówki.

Corsairy przy ich obecnych cenach bym odpuścił. 4000D to nic specjalnego i specjalnie przewiewnego, ale kiedyś przez chwilę kosztowała 330 PLN, później długo <400 i wtedy była fajną opcją na niedrogą, a niezłą (w rozumieniu nie-budżetową) obudowę. Opcje większe imo zawsze niczym nie uzasadniały swojej ceny. Meshify 2 to Define 7 obcięta o właściwości wyciszające - równie dobrze możesz sobie w tej drugiej otworzyć drzwiczki czy używać wentylowanego topu i będziesz miał tak samo wentylowaną skrzynkę. SB802 to dziwnie krówsko, bo które przy tym nie jest jakoś wielce pojemne. Do tego do takiego typu skrzynek nie bez powodu nikt nie ładuje takich gąbek - działa to jak izolacja termiczna, więc możesz się spodziewać, że wraz z trwaniem obciążenia temperatury będą rosły.

2 godziny temu, vonszpon napisał:

Każdego stopnia liczyć nie będę, za to na ciszy jak najbardziej mi zależy, ponieważ jak napisałem izolację w słuchawkach mam praktycznie zerową :)

Phanteks P600S niestety nie trafia w moje gusta, Fractale już w większości tak, tylko tam już drożej (zwłasza patrząc ile dałem za ich starą obudowę :E)

Bo teraz ogółem jest drogo, a w temacie obudów już raczej tak zostanie (wielki wzrost cen transportu z Chin). Gdy kupowałem Define 7 niedługo po premierze, w sklepach-krzakach można było ją (tańszą, ale cichszą opcję bez okna) dostać za 650 PLN :] Standardowo stała za 700 PLN, a za 750 PLN, to ktoś czekał na frajera. Taniej masz Nanoxię Deep Silence 8 Basic i Pro czy Antec P101 Silent - to dobre, duże i ciche skrzynki, ale pozbawione tych wszystkich ergonomicznych rozwiązań z których słynie Fractal. I faktycznie warto poruszyć temat HDD. Lepiej żeby ich w skrzynce nie było, tak samo jak konstrukcji na nie - są źródłem hałasu i blokują przepływ powietrza.

@amsztel Zamiast klikać gówno warte reakcje, odpowiadasz, co masz na myśli. A jak nie, jak teraz, to siedzisz cichutko i nic nie klikasz :>

  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ze nie siedze 24/7 na forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dzb napisał:

Zakładam, że używasz HDD?
Bo bez klatek na HDD Twój Fractal mieści GPU do 400mm...

 

27 minut temu, Jurand ze Spychowa napisał:

I faktycznie warto poruszyć temat HDD. Lepiej żeby ich w skrzynce nie było, tak samo jak konstrukcji na nie - są źródłem hałasu i blokują przepływ powietrza.

HDD od dawna nie mam, ale ta skrzynka ma demontowalny tylko górny koszyk na dyski, dolny był przynitowany. Był, bo udało mi się przed chwilą rozwiercić nity i po jego usunięciu karta weszła :E

Jeszcze poprzeglądam oferty na nowsze budy, ale nie wiem czy nie zostanę z tą, ten mod z tego co widzę też poprawił cykulację powietrza na moje oko laika

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lianli O11 jakaś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lian li fajne są pod LC, ale pod powietrze to rzeczywiście można lepiej wybrać

mam o11 evo z custom loop - zero zastrzeżeń 

o11dw z 11400/3060ti - to na luzie bo sprzęt niewymagający, 3060ti dostaje powietrze z dołu - świetny patent, ale już boczny nawiew nawet z wydrukowanymi tunelami średnio pomaga, mniej niż przedni

SG7V puściłem, świetna obudowa tylko ogromna i brzydka , w tej czerni to serio ponuro i nijako wyglądała, ale fakt do środka wpakujesz co chcesz i schłodzisz sensownie

4000D airflow leży i czeka, miałem w niej 11400/3060ti, które poszło do o11. bardzo fajna, mała, kompaktowa wręcz, świetnie wykonana, dość ciasna, ale AIO 280 na top bez problemu, temperatury bardzo dobre. ten mesh nylonowy na froncie łapie większość syfu mimo, że w środku ustawiłem mały huragan. jak PC przestaną mi chodzić 24h to pewnie wrócę 

kupuję argumentację co do define (przymierzałem się)  i phanteksa, ale one, dla mnie, są po  prostu brzydkie

no i tu moje spostrzeżenia, że  o ile nie katujesz sprzętu non stop (np mining, renderowanie), a tylko internet i  gry to przy takim setupie to bym kupował zdecydowanie oczami, większość popularnych, przemyślanych obudów schłodzi to 

ja osobiście jestem pod wrażeniem UMX3, wpakowałem tam 12100/rx6600xt, malutkie AIO na tył żeby aircooler nie zakłócał flowu dół-góra . i tam na 3x120 + 140 na topie to nawet w grach rzadko cpu>50, GPU>55

obudowa malutka i bardzo estetyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, vonszpon napisał:

 

HDD od dawna nie mam, ale ta skrzynka ma demontowalny tylko górny koszyk na dyski, dolny był przynitowany. Był, bo udało mi się przed chwilą rozwiercić nity i po jego usunięciu karta weszła :E

Jeszcze poprzeglądam oferty na nowsze budy, ale nie wiem czy nie zostanę z tą, ten mod z tego co widzę też poprawił cykulację powietrza na moje oko laika

Jak jesteś zadowolony z tego, co masz, to z tym zostań :] Podejrzewam, że nowsze skrzynki wyciszone lepiej nie wyciszą, ale w większych i z lepszym setem wentylatorów temperatury byłyby troszkę lepsze. Z kolei w temacie bud przewiewnych zdejmij boczny panel, otwórz front i top, a zobaczysz, jakby to było z budą przewiewną. Ja przed meshem będę bronił się rękami i nogami, bo wolę wyciszenie i mniej kurzu niż niższe temperatury. I ja wiem, że w praktyce kluczem do ciszy są przegięte układy chłodzenia na procku i grafice, a im bardziej są przegięte, tym mniejszą różnicę robi wentylacja obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, vonszpon napisał:

 

HDD od dawna nie mam, ale ta skrzynka ma demontowalny tylko górny koszyk na dyski, dolny był przynitowany. Był, bo udało mi się przed chwilą rozwiercić nity i po jego usunięciu karta weszła :E

Jeszcze poprzeglądam oferty na nowsze budy, ale nie wiem czy nie zostanę z tą, ten mod z tego co widzę też poprawił cykulację powietrza na moje oko laika

Jak już jest ok, to nie ma sensu zmieniać budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...