Skocz do zawartości
Lewitas

Komputer do gier i programowania do 11 tyś. zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w najbliższym czasie mam zamiar złożyć sobie komputer i muszę wybrać jaki. Udało mi się już wybrać, ale chciałbym się dowiedzieć, czy zrobiłem to poprawnie i czy komponenty są ze sobą kompatybilne. Oczywiście wszelkie sugestie w zmianach są mile widziane. Budżet to 11 tyś. na komputer i 5 tyś. na monitory. Mój wybór to:

Karta graficzna    GIGABYTE RTX 3080 GAMING OC 12GB GDDR6X
Procesor    Intel Core i7-12700K 3,6GHz BOX
RAM    G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V
Dysk SSD    Samsung 980 PRO Heatsink 1TB
Dysk HDD    Toshiba P300 3TB 3,5"
Zasilacz    Seasonic Focus GX 850W 80 Plus Gold
Płyta główna    Asus TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4
Chłodzenie    SilentiumPC Navis F240
Obudowa    MODECOM Amirani Czarna
Monitor    2 x Gigabyte M27Q P


Dzięki za wszelką pomoc.

Edytowane przez Lewitas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zestaw całkiem w porządku ale można zejść do poziomu i7 12700 / i7 12700F (jeśli nie potrzebujesz integry) i płyty B660, np. Gigabyte B660 Gaming X. Sporo kasy zostaje w kieszeni przy niemal identycznej wydajności. Wersje z odblokowanym mnożnikiem i drogie płyty Z690 są trochę bez sensu - bo tych procesorów i tak nie warto podkręcać (nikły przyrost wydajności po OC za to temperatury i pobór energii odlatują w kosmos).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jesteś już drugą osobą, która zwróciła mi na to uwagę. Dlatego poczytałem sobie i pewnie zmienię płytę główną na Gigabyte B660 GAMING X AX DDR4, a procesor na i7-12700. Integre raczej wezmę, bo niewielka dopłata, a może się przydać.

A mogę się zapytać dla pewności czy wszystko będzie kompatybilne? Zasilacz jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie zwykłą Gaming X, a kartę WiFi dokup osobno - https://allegro.pl/oferta/karta-sieciowa-gigabyte-gc-wbax200-wifi6-bluetooth-10045484625 - czytałem komentarze, że ta karta z zestawu z Gaming X AX robi jakieś problemy.

Reszta zestawu bardzo w porządku. Zasilacz także. Ewentualnie można rozważyć Corsair RM850X jeśli jest w podobnej cenie - powinien być trochę cichszy pod obciążeniem.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wielkie dzięki pomyśle nad tym zasilaczem, a z kartą pewnie tak zrobię.
Miałbym jeszcze parę pytań.

  1. Czy brać kartę LHR (jest tańsza)? Na pewno nie będzie wpływać na działanie karty.
  2. Czy zestaw będzie dobrze dawał radę sobie przy graniu w VR? W przyszłym roku planuję dokupić Valve Index.
  3. Jaki system brać Windows 10 czy już 11? Raczej od razu w wersji Pro wezmę. Przy karcie sieciowej, którą dodałeś jest napisane, że jest na Win10. Będzie działać na Win11?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lewitas napisał:
  • Czy brać kartę LHR (jest tańsza)? Na pewno nie będzie wpływać na działanie karty.

Jak nie kopiesz, to LHR nie będzie mieć żadnego wpływu

Godzinę temu, Lewitas napisał:
  • Czy zestaw będzie dobrze dawał radę sobie przy graniu w VR? W przyszłym roku planuję dokupić Valve Index.

Będzie dawał radę

Godzinę temu, Lewitas napisał:
  1. Jaki system brać Windows 10 czy już 11? Raczej od razu w wersji Pro wezmę. Przy karcie sieciowej, którą dodałeś jest napisane, że jest na Win10. Będzie działać na Win11?

Wedle uznania choć brałbym 11 i niekoniecznie Pro o ile nie potrzebujesz szyfrowania danych. 

Co do zestawu. Po co bierzesz dwa takie same ekrany 165 Hz ? Grać raczej będziesz na jednym, drugi to raczej podgląd, praca itp? Może weź sobie jeden 144/165 Hz + drugi 75 

RTX 3080 10 GB też możesz podmienić na 12 GB https://www.krsystem.pl/karta_graficzna_pny_geforce_rtx_3080_12gb_uprising_triple_fan_-item-68459.html

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Caps napisał:

Co do zestawu. Po co bierzesz dwa takie same ekrany 165 Hz ? Grać raczej będziesz na jednym, drugi to raczej podgląd, praca itp? Może weź sobie jeden 144/165 Hz + drugi 75

W sumie zastanowię się myślałem też żeby wziąc drugi 24", ale nie jestem jeszcze pewien. Prawdopodobnie kupię sobie najpierw 1 monitor i zobaczę wtedy jaki wziąć drugi.

4 godziny temu, Caps napisał:

Moja wybrana karta chyba ma 12GB.
 

Dzięki za odpowiedzi. A Pro chciałem między inny bo ma Sandboxa.

Mogę się zapytać co sądzicie o tym zasilaczu: https://proline.pl/zasilacz-modularny-xpg-core-reactor-850w-80-gold-corereactor850g-bkceu-p1394470

Edytowane przez Lewitas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...