Skocz do zawartości
Valeri

Temperatury --> Ryzen 7 5800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Nie daje mi to spokoju dlatego pytam czy różnica temp. między rdzeniami 6-9.C  to jest norma ? 

Bez tytułu598.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne lepsze rdzenie pracują z większym zegarem oraz napięciem . Moja sztuka 5800x3d chłodzona arctic freezer 360 ma podobne odczyty w hwinfo w idle

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 5600 miał w Cinebench chyba do 17 stopni różnicy między rdzeniami. 5700g jest lepszy pod tym względem. Różnicę do 10 stopni uznałbym za normalną, wyższe to już raczej gówniany lut. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 zakupiłem procesor 5800x3d i również mam temperatury po 90 stopni. Mam tak :

MSI MPG x570 GAMING PLUS

SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 3x120mm

- rtx 4080 aorus master

 Odpalam nie wymagającą w miarę grę MMORPG Black Desert online na wysokich ustawieniach i wtedy procesor skacze do 85-90 stopni co mnie troche nie pokoi mimo wodnego chłodzenia.

Moje pytanie takie

- Czy mogło przestać działać te wodne chłodzenie? Ma chyba z 2 lata i czy nowe jakieś lepsze dało by lepszy efekt?

- Czy płyta główna również ma wpływ na temperatury procesora?

- Obudowa to chyba niezbyt ma coś tu do gadania? Grafa ma około 55-65 stopni a procesor 85-90.

 Z góry dziękuję za pomoc czy wymiana komponentów coś tutaj poprawi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw PBO2/Kombostrike na -30 i wróc do nas ..

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie bez PBO2 przeszło 80 stopni w niektórych grach to norma nawet na arctic freezer 2 360 . Dobrym testem temperatur jest NFS Heat , szczególnie zaraz po uruchomieniu gry z 50 skacze do 80 w 1 sekundę . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I AIO nie ma tu nic do rzeczy .. taki procek ... Miałem Fume 1 i różnica względem AIO 280 to był 1 stopień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Koledzy jakie rozsądne a jednocześnie nie przesadne Mobo ( koniecznie b550m ) polecacie pod tego Ryzena 5800x3d ?

Które chłodzenie powietrze będzie okej ( o ile ono na sens )?

Zastowanie: Gry.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

tego procka to ogarnie każde mobo z serii b550 :] co do chłodzenia np https://www.amazon.pl/Thermalright-chlodzenia-cieplowodów-wentylator-aluminiowa/dp/B09NSTR7JZ?th=1 (zależy ile chcesz przeznaczyć) to jest sensowne w dobrej kasie.

Dziękuję!

W kwestii płyty bardziej chodziło mi o sekcję zasilania i możliwości ustawień w BIOSIE dla tego CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Ty tam chcesz ustawiać? -30 Kombo Strike/PBO2/Curve Optimizer w zależności od producenta płyty, ręce w kieszenie i po robocie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
a jak to jest z tymi najszybszymi rdzeniami, które np. ryzen master oznacza gwiazdką i kółkiem (fastest core i second fastest core)? Jeżeli daję na sztywno -30 na wszystkie rdzenie, to te dwa "najszybsze" rdzenie powinno się dać np. -20, czy to jednak bez różnicy?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawracanie dupy.

Normalnie przy -30 też będziesz miał optymalne efekty, klasyczne 4450MHz to standard (lub z odchyłkami niżej, w zależności od temperatury), u mnie na 4 jajcach mam ekstra 4550MHz dzięki ustawieniu -30. To też zależy od sztuki CPU i farta ogólnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, j4n3k napisał:

Witam
a jak to jest z tymi najszybszymi rdzeniami, które np. ryzen master oznacza gwiazdką i kółkiem (fastest core i second fastest core)? Jeżeli daję na sztywno -30 na wszystkie rdzenie, to te dwa "najszybsze" rdzenie powinno się dać np. -20, czy to jednak bez różnicy?

Najlepiej to wyłączyć w ogóle bo nic nie daje a ostatnio tutaj był temat w którym gościu napisał że stuttering w jakiejś tam grze mu minął jak dał na disabled  w biosie CPPC Preferred Cores :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja to od razu dałem - 30 na wszystkie rdzenie praktycznie  po zamontowaniu CPU :D i jak na razie, przez około tydzień czasu z włączonym pc 24/h wszystko jest git, więc tak czy siak nie mam zamiaru nic ruszać dopóki się nic nie wysypie. Ale tak mnie ciekawiło jak to jest z tymi "najszybszymi" rdzeniami, bo gdzieś tam mi się rzuciło w oczy to, ale to chyba nie ma sobie co zawracać głowy i kombinować.

Co do temperatur, to mam chłodzenie fera 5 i na domyślnych ustawieniach cpu dochodziło do 91c. Jak dałem -30 to dochodzi max 75c przy wentylatorach na 70%. I według hwinfo max to 4541Mhz

Edytowane przez j4n3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lepszy spadek niż u mnie na aio 280, ja zbiłem 10c na -30 u ciebie z tego co piszesz to 16 😮 to jest temperatura po całym 10minutowym przelocie w cinebenchu r23? na jakim napięciu działa twoja sztuka po ustawieniu -30? pewnie dobry bin się trafił i nisko :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko odkopię bo się właśnie ze skurczysynem użeram.

Ustawiłem kombo na 3. Trochę jeszcze grzał, to machnąłem VSoC na sztywno 1.0 i VDDP sztywno 0.9. Ram tez sztywno 1.35. Reszta auto. 

Wygląda legitnie na razie, ale testu power w OCCT raczej nie będę próbował na tym chłodzeniu... 😁 Myślicie że cos jeszcze można kombinować? 

 

Edit: leci właśnie Cinebench multicore. Temperatury max:

CCD 88.5

Rdzenie 84.9

Package 85.6

Chyba jest ok...

 

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na fortisa 3 to normalne temperatury, sprawdź czy zegar l3 się pokrywa z taktowaniem rdzenia w hwinfo,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

jak na fortisa 3 to normalne temperatury, sprawdź czy zegar l3 się pokrywa z taktowaniem rdzenia w hwinfo,

Obczaję wieczorem po robocie. Żeby się nie dublować to gdyby się nie pokrywał to...?  VSoC na standard 1.1?

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mimo że działa stabilnie to mu brakuje papu aby osiągać pełny zegar tu i tu. Te procki tak mają testowałem u siebie można schodzić z napięcia do oporu a i tak będzie działał stabilnie tylko coraz to bardziej na niższych zegarach czasem utrzyma zegar rdzenia a tylko l3 poleci niżej lub utrzyma zegary w multi i l3 a będzie boostował gorzej na single core :] 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A okej. Z drugiej strony jak zacznę wracać z combo to nie będę musiał chałupy ogrzewać...

Jak myślisz, warto w ogóle bawić się z limitami mocy? Ppt itd? W sumie to będzie tylko grane na nim...

Bo myślałem żeby Vsoc wrzucić na 1.1, ale PPT 100, TDC 70 i EDC 100...

Edytowane przez RayvenPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć combo strike na 3 i tyle więcej cię nie powinno interesować przy x3d. Ja mam SOC 0.963v przy 4x8 3800mhz bo z ciekawości sprawdzałem ile uda mi się zejść stabilnie :E urwałem jakieś 2.5W względem standardowych 1.1v, na 5600x wszystko poniżej 1.1v na soc przy tym ramie było niestabilnie.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...