Skocz do zawartości
Valeri

Temperatury --> Ryzen 7 5800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nie tylko 5800x3d tak ma ale wszystko powyżej ZEN+ dawało taki sam efekt o którym piszesz :] temperatury np 75c a chłodnica nawet lekko ciepła się nie robiła.

W końcu ktoś to fajnie w krótkim zdani dobrze wyjaśnił @koniu22 👌

dlatego często jest tak że jakieś chłodzonko które normalnie powinno dostać bęcki potrafi być lepsze na ryzenie od drogich aio 360 wystarczy że stopka lepiej spasuje do zenkowi i to robi największą robotę.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,
Planowałem podbić sobie trochę fps w CS2, bez konieczności upgradowania po kolei wszystkiego. Moja aktualna konfiguracja to:
Płyta: MSI B450 Tomahawk 
Karta: Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming
Procesor: AMD Ryzen 7 2700 (Połamane piny, przez co brak dual channelu - nawet nie pytajcie)
RAM: HyperX 16GB (2x8) 3200MHz CL16
Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3
Obudowa: SilentiumPC Armis AR7
Zasilacz: Seasonic FOCUS Plus Gold 550

Przez to, że procesor jest nie do końca pełnosprawny to wybór padł na właśnie na niego. Z tego co wyczytałem do obecnej konfiguracji najlepszym wyborem będzie Ryzen 9 5950X lub Ryzen 7 5800X3D. Kompa używam głównie do grania więc w takiej sytuacji raczej będę celował w Ryzen 7 5800X3D. Widziałem sporo komentarzy na temat temperatur i pytanie czy przy moim obecnym chłodzeniu i obudowie będzie to do ogarnięcia czy jednak będzie się to wiązało z kolejnym upgradem chłodzenia/obudowy lub masą kombinacji w samym biosie, żeby nie smażyć na nim kiełbasek?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wsadzasz 5800x3d lub 5700x3d (5950x bez sensu) dajesz w biosie combo strike na 3 (UV -30) i fortis 3 ogarnie ten procek tym bardziej że masz zamiar na nim grać i nie interesują cie temperatury przy stałej 100% utylizacji.

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kombo 3 i ewentualnie offset można dorzucić i tyle. Piękny CPU pod kątem UV/OC, bo nic nie można poza tym zrobić :D 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, skibus93 napisał:

do obecnej konfiguracji najlepszym wyborem będzie Ryzen 9 5950X lub

gdzie takie coś wyczytałeś ? nikt nie poleca tego procesora, tym bardziej do gier..

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pomoc. Zamówione.|

@mimuszek  Na stronie, która wskazywała co jest bottleneckiem w mojej konfiguracji i jak można usprawnić + na podstawie tego co "najlepszego/najdroższego" mogę wsadzić w moją płytę. Przyznam się, że nie robiłem tutaj jakiegoś większego researchu, no i też nie śledzę tematu procesorów, więc moje wybory mogły być błędne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie strony to omijaj tak samo jak kalkulatory co do doboru zasilacza a będziesz mądrzejszy ;) 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wstawiłem 5800x3d na MSI B550M PRO-VDH.

Kombo strike 3 i offset -0.05v bez ruszania PPT/TDC/EDC.

Daje w R23 okrągłe 15000 punktów, temperatura w okolicach 79-80 stopni się stabilizuje, boost potrafi oscylować między 4400-4450. W grach trzyma 4450 na luzie.

Cooler to stareńki Thrmalright hr-22, ponad 10 lat już ma, z przerabianą zapinką żeby pasował na AM4. Wentylatory arctic p14/p12 na 600-700rpm. Spód jest wyraźnie zakrzywiony jak w wielu starych coolerach, zapewne to na ryzenach nie pomaga.

Warto dalej coś z tym rzeźbić? chyba dużo się więcej nie wyciąganie.

Można limity ponakładać i wtedy jest 60 stopni max, wynik spada do 14k boost idzie do 4300mhz np, nie wiem co lepsze.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, aerial napisał:

Daje w R23 okrągłe 15000 punktów, temperatura w okolicach 79-80 stopni się stabilizuje, boost potrafi oscylować między 4400-4450. W grach trzyma 4450 na luzie.

U mnie delikatnie ponad 15000, ale reszta praktycznie identycznie :D

Więcej tu nie ugrasz, daj spokój. Mi do limitów nie dobija nawet. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, aerial napisał:

Kombo strike 3 i offset -0.05v bez ruszania PPT/TDC/EDC.

Jak dodałeś dodatkowo ujemny offset czy luzniejsze LLC niż stock to zobacz w hwinfo czy czasem taktowanie l3 nie jest niższe niż taktowanie rdzeni (ma być takie samo) te procki potrafią działać stabilnie na coraz niższym napięciu ale zegary zaczynają spadać po cichu :P 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 16.02.2024 o 04:54, Send1N napisał:

Jak dodałeś dodatkowo ujemny offset czy luzniejsze LLC niż stock to zobacz w hwinfo czy czasem taktowanie l3 nie jest niższe niż taktowanie rdzeni (ma być takie samo) te procki potrafią działać stabilnie na coraz niższym napięciu ale zegary zaczynają spadać po cichu :P 

Ja od zeszłego roku nie znalazłem złotego środka na ustawienie 5800X3D. @Send1N możesz podać wszystkie swoje ustawienia ?

Mi się jeszcze nie zdarzyło żeby podczas obciążenia w Cinebench były takie same taktowania 

llc.jpg

Edytowane przez pawlooo
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic szczególnego tam nie mam, combostrike 3 + zszedłem jeszcze kapkę dodatkowo z napięcia ustawiając "oczko" niżej llc niż stockowe czyli dałem 6 bo na mojej płycie stock jest 5, na 7 już mam niższe zegary.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A ja mam takie pytanie, panowie jakie macie max vcore na tym 5800X3D, w teście multi cb23?

Edytowane przez raveNwow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

combostrike 3 oraz offset napięcia

W CB23 multi napięcie 1,18V -  zegary rdzeni i L3 stabilne 4,45GHz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko Kombo 3, nie przekracza 1.2V.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo ja mam luźniejsze LLC - 6, kombo 3 i offset -500, a w teście maksymalnie odnotowało 1,192v wg hwinfo 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To się jeszcze pan nie nauczyłeś, że każda sztuka CPU będzie inna, to samo dotyczy vcore.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To dobre napięcie, każda sztuka jest inna. Jeśli temperatury są pod kontrolą a zegary trzymają 4,45GHz to wszytko jest ok.

wynik w CB23 powinien być w okolicach 15k

Edytowane przez koniu22
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wynik siedzi 15k, jak i temp max widziałem 79,1. L3 = równe taktowaniu rdzeni. Wiadomo że przez temp nie trzyma stałego 4450mhz przez cały test cb23

Pytam o vcore, bo zjechałem offsetem, luźniejszym llc oraz kombo strike i chciałem porównać. Jaki „kasztan” mi się trafił :) 

11 minut temu, caleb59 napisał:

To się jeszcze pan nie nauczyłeś, że każda sztuka CPU będzie inna, to samo dotyczy vcore.

Wiem że każda sztuka będzie inna, po prostu próbuje porównać jak słaba bądź dobra mi się trafiła :) 

miałem takiego 5800X co nie robił na 1,2v stabilnego 4,6ghz na wszystkich rdzeniach, sprzedałem i drugi egzemplarz znów działał na 1,172v z 4775mhz w pełni stabilnie😅

Edytowane przez raveNwow
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To też loteria bo z kolei zależy od płyty głównej czy jej sekcji, jest ok - nie ma co drążyć dziury w całym.

U mnie też potrafi wskoczyć na ~1.22V jak sobie samo podbija zegary na 4550MHz ale na to nie patrzę bo to chwilówki w niektórych cięższych grach, "standardowe" 4450MHz mieści się do ~1.2V tak jak u każdego.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Im slabsza sekcja zasilania tym wyzszy vcore ,to normalne bo musi bardziej pompowac zeby utrzymac stabilnosc.. MSI X470 gaming plus max 1.25v pod obciazeniem,msi b550 mag tomahawk 1.144-1.166v

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w tym wypadku bierzesz pod uwagę kombo strike czy ustawienia domyślne bo to moim zdaniem powinno rzutować na vcore/sekcję/temperatury itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z kombo czy bez, różnica jest taka sama.W przypadku x470 sekcja szła pod korek i musiała kompensowac vdropy żeby utrzymac wszystko w ryzach. Na nowej płycie sekcja ma 220 albo 250amp, stabilniejsze napięcie itd. Analogicznie miałem z fx8350. Msi z sekcja 6+2 max 4.5ghz przy 1.55v a sabertooth 4.9ghz z 1.49v.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Twoja X470 była po pierwsze uszkodzona w taki czy inny sposób a to zakrzywia Twoje zdanie. Kiedyś robiliśmy porównania i wychodziło, że słabsza B450 radzi sobie lepiej od Twojej X470 co samo w sobie było anomalią, za to oczywiście zgadzam się co do B550 ale to znowu liga wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Płyta chodzi w kolejnym komputerze i ma się dobrze. Z 5600x sekcja trzyma się w okolicach 60c na chłodzeniu powietrznym.Nie wiadomo czy jest uszkodzona czy nie, moze zwyczajnie  nie wyrabiała z 5800x3d. Juz wrzucałem kiedys testy z actually hardcore overclocking i chłop miał podobne wyniki, 106 stopni z 2700x.Nie polecał jej do osmiu jajek, chyba ze z aktywnym chłodzeniem na vrm.  Wszak to najtańsza x470 na rynku. Sekcja w niej jest na doublerach, dlatego gorzej sobie radzi od np tomahawka b450

Edytowane przez Krauziak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi