Skocz do zawartości
Valeri

Temperatury --> Ryzen 7 5800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co czytam u Asusa nawet na X470 nie ma Curve Optimizer chyba, że to stare wpisy i coś się zmieniło. W takim wypadku zostaje chyba tylko program PBO2 Tuner. Więcej grzebania niż jeden klik w Biosie MSI, ale przynajmniej działa.

https://github.com/PrimeO7/How-to-undervolt-AMD-RYZEN-5800X3D-Guide-with-PBO2-Tuner

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wstyd i hańba w takim razie, nawet nie wiedziałem, że taki numer wywinęli, oj nieładnie ASUS srasus.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 27.03.2024 o 10:06, Pentium D napisał:

Magia Gigabajta 🧙‍♂️

Dobra zwracam honor, na X3D faktycznie to działa powyżej 100, ustabilizowałem sobie takie coś, tylko fclk mnie blokowało  bo na początku zszedłem z 1900/3800 na 1866/3733 ale jak dałem 1833/3666 to BCLK poszło stabilnie na 104 i np podczas działania TM5 czyli obciążenie 100% z lekkim poborem mocy 70-80W~ procek trzyma cały czas 4628mhz w grach to samo, później jeszcze spróbuje pobić twój wynik w cinebenchu tylko muszę przygotować pokój do tego :D musi być lodówa :E 

PS. co do ramu i fclk to z taką kombinacją jest 1906/3812 więc spoko.

4e4468df20715.jpg

Edytowane przez Send1N
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To ciekawe czy wyżej by poszło jakby kombinować dalej z fclk bo u mnie wstawał i na 106, ale mnożnik już nie wchodził wyżej jak x36. Ja już się nie pobawię bo wczoraj proce podmienione i x3d rano wrzucony do one boxa.

Jakiś przyrost w fpsach jest dzieki tym prawie 200 MHz?

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Sprawdzałem tylko na swoich poprzednich ustawieniach czyli combo strike 3 + LLC 6 (auto to wartość 5) czyli wychodzi -12mv i sam procek jest ograniczeniem bo nawet na 1800/3600 na 105 czy 106 już czarny ekran jest przy starcie :] więc chyba nie będę kombinował dalej np bez offsetu i combo strike 2 bo wtedy temperatury pójdą do góry i moim zdaniem nie ma to sensu, to może być ciekawa kombinacja dla 5700x3d gdzie zegar bazowo jest niższy od 5800x3d o 300mhz można by kupić chińczyka 5700x3d sporo taniej i próbować mu podbić zegar w ten sposób 😜 tylko że L3 freq się nie zmienia przy zabawie z bclk więc przy takim 5700 dalej będzie niżej.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja myślałem, że się @Pentium D złota sztuka trafiła :szczerbaty: @Send1N czekaj do wieczora, bo dzisiaj ciepło na zewnątrz :P

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to co 5700x3d z Chin nie weszło ?   :men2:

ciekawe czy komuś dojdą i im nie opodatkują...

czekam na użytkowników tychże i życiowe testy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
25 minut temu, Pentium D napisał:

@skunRace Będzie próbować?

Jak będę miał chwilę to może się pobawię, ale ja to taki procesorowy "maniak" jak Wy nie jestem, poszło tylko Combo Strike 3 i gram w gry :E

Edytowane przez skunRace
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, mimuszek napisał:

to co 5700x3d z Chin nie weszło ?   :men2:

ciekawe czy komuś dojdą i im nie opodatkują...

czekam na użytkowników tychże i życiowe testy...

Dla mnie te chipletowe proce są słabe bo wystarczy byle jakie, nawet minimalne obciążenie wywołać na procu i już pobór energii leci na 20+ Watów a przy apu tego nie ma. Ryże do serwerów są genialne bo duża wydajność na Wat, ale jak oni tego nie polepszą to się pójdzie w intela. Ten nowy intel w laptopach jest z chipletów a nie ma takiej przypadłości. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@skunRace

poczekałem nawet nie do wieczora a do nocy :E 

87a242808fd7e.jpg

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie, 1000 więcej niż u mnie na stoku ;)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, za 2 dni jadę odebrać swoją sztukę 5800X3D. Będzie pracować z 7800 XT w 1440p. Na coś trzeba spożytkować voucher na 150 złotych z zakupu karty i padło na CPU. Przesiadka z 5600. Chłodzenie to Fortis 5. Buda Fractal Focus 2. W sumie 4 wentylatory (2x140mm na przodzie, 120 z tyłu i na górze). Jak zrobię CO -30 to w grach nie powinienem chyba przekroczyć 80 stopni? Wiem, że w newralgicznych momentach (gdzieś coś czytałem o shaderach w TLoU) potrafi dobić do okolic 90, natomiast ciekaw jestem czego się spodziewać 😁 

No i drugie pytanie. 3 tygodnie temu wymieniałem grafę z 3070 Ti na 7800 XT to zamiast bawić się w DDU, to postawiłem system na nowo. Czy przy podmiance procesora wskazany jest reinstall Windowsa czy się bez tego obejdzie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do 80 stopni to potrafi podobno dobić tylko w nielicznych grach jak Battlefield. Ja na razie ogrywam dodatek do Cyberpunka, sprawdzałem też Wiedźmina 3 i RDR2 to mam okolice 60 stopni, rzadko kiedy skoczy pod 70 w Cyberpunku. DDU by w zupełności wystarczył, niepotrzebnie stawiałeś na nowo, po zmianie procka tak samo nie reinstaluj, przed zmianą zaktualizuj tylko Bios. U mnie ten sam system śmiga jak złoto 4 lata, po zmianie dwóch CPU i dwóch GPU ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, najs_sc napisał:

Czy przy podmiance procesora wskazany jest reinstall Windowsa czy się bez tego obejdzie? 

Profilaktycznie przed montażem odinstalować sterowniki chipsetu AMD, po instalacji CPU zainstalować je ponownie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 29.03.2024 o 09:10, Send1N napisał:

Dobra zwracam honor, na X3D faktycznie to działa powyżej 100

Bez generatora BCLK? Jakim jajem skoro zawsze czarny ekran był :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pentium pokazywał co zrobił więc musiałem sprawdzić u siebie i faktycznie działa do momentu aż sam procek wytrzyma czyli u mnie max 104 bo nie daje rady już wyżej, może to tylko na x3d działa bez generatora :E (też byłem  w szoku) 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ale co z resztą urządzeń? RAM, USB, dyski? Nie wariują?

Z tego co pamiętam to nie jest to zalecane, bo można nawet utracić dane? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Trzeba schodzić z ramu i fclk tak aby samo fclk cie nie blokowało czyli jak ja np miałem fclk 1900 + ram 3800 ustabilizowane to przed wbiciem 104 musiałem zejść do 1833 / 3666 i wyszło 1906 / 3812 które jeszcze jest stabilne, z dyskami nie zauważyłem problemów, 3 dni temu miałem w dzienniku systemowym błąd whea w historii ale nie od rdzenia procesora tylko z tytułem "pamięć" podbiłem soc z 0.975 na 1v i już 2 dni nic w historii nie wyskoczyło. Tylko że te 4628 to już na wyższym napięciu bo comostrike 3 z LLC6 nie działa stabilnie musiałem dać combo 3 i LLC4 czyli agresywniejsze niż auto (5) za to 102 działa (4538mhz) tak samo jak stock u mnie czyli CS 3 + LLC6 wtedy daje fclk 1866 ram 3733 przy 102 :E (już troche potestowałem) zużycie prądu też leci od taktowania w cinebenchu potrafiłem się zamknąć poniżej 110W a teraz prawie 130.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A zysk FPS? 0.5%? :P

W sumie to aż tak mi się nie nudzi raczej, ale fajna ciekawostka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zysku nie sprawdzałem w grach (bo w programach jest lepiej) ale  skoro to jest 200mhz wiecej a taki np 5700x ma stock vs stock 300mhz mniej od 5800x3d i jakaś tam różnica wychodzi to coś może być na rzeczy :E ciekawe czy by takiego 5700x3d nie dało się ustawić w ten sposób do okolic 5800x3d tylko trzeba pamiętać że taktowanie L3 cache się nie zmienia czyli dalej będzie niżej.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5800X3D pewnie się nie opłaca tak robić, ale takiego 5700X3D dorwać tanio i podkręcić... w sumie całkiem dobry deal ;) 

Ciekawe czy kiedykolwiek odblokują możliwość ręcznego OC tych procesorów... 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak jeszcze chciałem sprecyzować o co mi konkretnie chodziło z tym reinstalowaniem sterowników chipsetu AMD - otóż chodzi tu o sterownik "AMD 3D V-Cache Performance Optimizer Driver" (aktualnie w wersji 1.0.0.7), który instaluje się tylko i wyłącznie kiedy instalator wykryje w kompie CPU z cache X3D.

Jeśli zostawisz stare sterowniki np. po przejściu z 3600, 5600X itp. to będzie go brakowało, naturalnie CPU z X3D będzie działał ale zapewne będzie jakaś strata w wydajności/stabilności pracy dlatego warto zrobić to profilaktycznie jak napisałem wcześniej.

Edytowane przez caleb59
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Musze sprawdzić u siebie, bo bios i chipset aktualizowałem przed wymianą procką, więc z tego co mówisz wypada stery do chipsetu zainstalować jeszcze raz.

@edit

Widzę, że i tak pojawiły się nowe stery do chipsetu mojej płyty 06.03.2024r. Jak aktualizowałem miesiąc temu to najnowsze były chyba z listopada 2023r.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurde będę odsyłam swojego artica 36 bo wentylator zaczął mrugać i nie wiem czy znowu brać czy nie lepiej wziąć Thermalright Peerless Assassin 120 SE

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi