Skocz do zawartości
Valeri

Temperatury --> Ryzen 7 5800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem. W czym powinienem zauważyć różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Flachus napisał:

W napięciu dla procesora. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To wiem, ale czytałem że dzięki temu temperatury spadają chyba a wydajność jest podobna?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie tyle, że spadają ale trzymają się w okolicach ~80*C max, poza tym zegary powinny utrzymywać się na 4450MHz lub wyżej, ogólny 5% wzrost wydajności, mniejsze zużycie prądu.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli spadają, bo w Cinebench zamiast 90 stopni mam 78-79 na pulpicie i w grach też mniej około 10 stopni mniej. Pisałem o tym tutaj jak się jarałem tym Combo Strike po zmianie procka :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

y cruncher to grzeje proca cinebench przy tym pikuś:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siemka, potrzebuje małej pomocy.

W piątek zmieniłem procek z Ryzen 5 3600 na Ryzen 7 5800X3D. Cieszyłem się niemiłosiernie bo pod względem wydajności X3D to rakieta. Niestety później ogarnął mnie smutek i zaniepokojenie..

Temperatury na nowym procku są dość wysokie i zastanawiam się czy trafiłem kiepską sztukę czy moje chłodzenie jest po prostu zbyt marne żeby udźwignąć takiego potwora. 

Poniżej daje wszystkie szczegóły mojego PC.

Temperatury w spoczynku - 55/60 stopni 

Temperatury przy CinebenchuR20 i graniu w Tarkova - 90 stopni 

Obecna temperatura na czas pisania tego postu (otwarta przeglądarka z kilkoma kartami, discord i steam) - 59 stopni 

Setup komputera: 

- CPU: AMD Ryzen 7 5800X3D
- GPU: GeForce RTX 3060 Gaming OC 12G
- RAM: 2x16GB, Kingston Fury Renegade, 3600
- Płyta główna: Gigabyte B550 AORUS ELITE V2
- Obudowa: Genesis IRID 505 V2
- Chłodzenie: Arctic Freezer 34 eSports Duo 2x120mm
- PSU: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W

Obecnie używana pasta - Grizzly Aeronaut

Undervolting:

- Curve optimizer - all cores

- All core curve optimizer sign - negative

- All core curve optimizer magnitude - 30 

No i teraz pytanie do Was - czy mogę jeszcze coś zrobić żeby temperatury spadły? Domyślam się że wymiana chłodzenia na AIO byłaby najrozsądniejsza, ale może jednak da się wycisnąć coś lepszego z tego co obecnie mam. 

Z góry dzięki za wszystkie pomysły i porady! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zobacz dwa wątki niżej, coś masz nie tak, jakie napięcie masz podczas pełnego obciążenia w cinebench? Albo źle chłodzenie założone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i problem chyba rozwiązałem. Winowajcą było źle dokręcone chłodzenie (był widoczny luz). 

Jeśli ktoś miałby podobne problemy to poniżej wszystkie kroki które zrobiłem ja i przyniosły znaczną poprawę. 

1. Sprawdzenie chłodzenia czy jest dobrze przykręcone i czy pasta jest nałożona równomiernie 

2. Podłączenie wentylatorów chłodzenia CPU do CPU FAN, a nie do CPU OPT (od nowości miałem do OPT nie wiedzieć czemu).

3. Zmiana PPT (100 zamiast 142), TDC (70 zamiast 95) i EDC (100 zamiast 142) - korzystałem z tego poradnika 

4. Zmieniłem miejsce wentylatora wlotowego na obudowie (dałem go ciut wyżej)

Porada dla posiadaczy Gigabyte B550 AORUS ELITE V2  - sprawdźcie czy mocowanie typowo pod procek AMD jest dobrze skręcone. W moim przypadku było to nierówno skręcone i powodowało to też pewne luzy. 

Po wszystkich wyżej wymienionych krokach osiągam takie rezultaty: 

Temperatury w spoczynku - 33/38 stopni, wcześniej - 55/60 stopni 

Temperatury przy CinebenchuR20 i graniu w Tarkova - 75 stopni, wcześniej - 90 stopni 

Obecna temperatura na czas pisania tego postu (otwarta przeglądarka z kilkoma kartami, discord i steam) - 34 stopni, wcześniej 59 stopni 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A taktowania nie spadły ?

Sprawdź w jakimś monitoringu, czy zegary trzymają się na właściwym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 13.04.2024 o 18:26, Gadomix napisał:

2. Podłączenie wentylatorów chłodzenia CPU do CPU FAN, a nie do CPU OPT (od nowości miałem do OPT nie wiedzieć czemu).

Ja mam Bequiet Dark Rock pro 3 i pierwszy wentylator podpiety pod cpu fan , a drugi do cpu opt z racji tego, ze pierwszy to 12, a drugi 14 i widze ze różnie sie krecą . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minimalnie odbiegam od tematu, bo 5700X3D. B450 Tomahawk i Fortis 3. Po zmianie na Kombo Strike -3 zrobiłem ten test 10 minutowy multi-core w Cinebenchu. Wynik 13428 punktów, z tego co czytam chyba trochę więcej powinien mieć? Podpowie ktoś jak reszta? Czy te zegary nie powinny być wyższe?

c23.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zegary są prawidłowe.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też dziś zrobiłem podmiankę z 5600 na 5800X3D. Cooler to Fortis 5. 

Curve Optimizer -30 na wszystkich rdzeniach:

1.png

2.png

wynik-cinebench-r23.png

Myślałem, że będzie więcej niż 80 stopni w Cinebenchu. Zerkniecie czy zegary wyglądają w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie masz więcej niż 80C bo CPU zaczyna delikatnie zbijać zegar. Jeśli Miałbyś niższe temperatury to zegar zarówno rdzeni jak i cash L3 trzymałby stałe 4,45GHZ a u Ciebie jest 4,39GHz.

Ale raczej bym się nie przejmował takim minimalnym spadkiem zegara w CB i zostawił tak jak jest. W grach nigdy nie obciążysz tak CPU jak w syntetyku wiec temperatury będą dużo mniejsze a zegary nie będą zbijane i będziesz miał maksymalną wydajność 5800X3D

14699pkt tez jest spoko biorąc pod uwagę ze CPU zbija delikatnie zegar w teście. A jak bardzo zależy ci na tempach poniżej 80C i  powyżej 15000k w CB to poczekaj do zimy i zrób test przy otwartym oknie 😉

Dla porównania u mnie na chłodzeniu z sygnatury mam temperatury na poziomie 77-79C( na chłodnym płynie w pętli ) wynik ~15050-15150pkt w CB ale np jak puszczę kompilację shaderów w Last of Us to po kilku minutach zaczynam dobijać do 80C i CPU zaczyna tak jak u Ciebie minimalnie dławić zegar. W grach chyba nigdy nie widziałem więcej jak okolice 50-60C

Edytowane przez koniu22
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oki, dzięki. W grach tak jak pisałeś/liście dużo niższe temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@najs_sc podobno Battlefield potrafi cisnąć 5800X3D na takim samym poziomie jak Cinebench, reszta gier to bardziej okolice 60 stopni.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie tylko Battlefield. :E Zawsze mnie to niszczy jak ktoś z AIO ma takie same temperatury jak ktoś inny na powietrzu.

Dupy sobie nie zawracać, do ~80*C jest git, korzystać i nie brać do głowy durnot o 15k punktach w Cinebenchu czy stałych jak "mur" 4,45GHz.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja nad przesiadką myślałem ze względu na Path of Exile bo tam dropy potrafią być solidne. I na 5800X3D faktycznie jest o wiele lepiej jeśli idzie o płynność rozgrywki w momentach kluczowych. Procek też w tej grze pracuje bardziej niż zwykle. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

..ja bym dodał że przeskok z 5 3600 na 7 5800x3d jest zauważalny od samego początku. Płynność rozgrywki widać ewidentnie. Nie wiem czy to ma związek ale przed zrobieniem systemu i przed wymianą procka Avatar Pandora raz na godzinkę lub czasem dwa potrafił się wykrzaczyć do pulpitu, teraz takich problemów nie mam.

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co pamiętam to miałeś sztywne 4.1ghz na 3600 więc znając ciebie pewnie to było niestabilne i w końcu jakaś gra się wyłożyła :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 7.05.2024 o 07:14, koniu22 napisał:

W grach chyba nigdy nie widziałem więcej jak okolice 50-60C

Aktualizacja battle netu ostatnio trzymała mi procka na 80 przez solidne 4 minuty :) 

Diablo4 - 68-75 stopni cały czas. 

W obudowie 2x 140mm, 4x 120mm z otwartym bokiem, na procesorze Noctua 15 z dwoma wentylami :E 

Chłodzenie powietrzem do X3D jest bardzo słabe, tylko AIO wyrabia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem tak w ramach ciekawostki, od 2 dni mam założony na 5800x3d box od ryzena 2600 i to ten najmniejszy wraith spire (w swoim robie kilka modyfikacji + konserwację) w końcu jakiś radiator jest gorący :D da się tego używać zdjąłem swoje OC przez bclk wbiłem combo strike 3 + LLC na 8 w grach 15-20c więcej ale i tak daje radę jak na taki badziew  w końcu jakieś chłodzenie które jest ciepłe na dotyk 🤣

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chłodzenie powietrzne nie jest bardzo słabe, po prostu ten procesor ma taką specyfikę i ma takie temperatury jakie ma. 

No chyba że dla kogoś 80 stopni w stresie CB24 to DUŹO i trzeba ładować AiO które i tak nie zbije więcej jak kilka stopni to spoko XD

Swoją drogą Gelid robi tutaj robotę przez stopkę.

Edytowane przez galakty
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chciałem wierzyć, że te IHSy są takie ciulowe w AMD - pamiętam ze na 2700x temperatury tdie i package i cpu rózniły się o stopień, może dwa - tymczasem mam tego 5700x od kilku miesięcy i irytuje mnie wybitnie różnica między raportowaną przez czujniki temperaturą procesora a indywidualnych rdzeni a jeszcze z mobo otoczenia CPU. To są jakieś jaja. Doszło do tego, że odkopałem swojego niezawodnego dark rocka pro 4 i zastąpiłem nim aio endorfy, bo miałem wrażenie ze to wina aio. jedyne co mi się poprawiło, to ruch powietrza w obudowie - temperatury bez zmian - 45C w idle po jakiejś tam wygrzewce (czyt jak się buda nagrzeje), do 66-67C podczas gry. 

Problemem nie są dla mnie temperatury tylko ustawienie krzywych wentylatora tak, żeby mnie szlag nie trafiał. Mam w tej obudowie generalnie tornado, bo wciąga 2x140 + 120tka od endorfy, na kartę wieje 2x120mm a na wyciągu są 4x120. Plus dwa śmigiełka od BQ teraz w środku, komp stoi w dobrze wentylowanym miejscu a front mam meshowy. Niemniej temperatury - głównie przez procesor właśnie, sprawiają że albo jego głośno albo ciepło. Został mi jeszcze tzw. last resort, czyli ten termopad cudaśny :/ nie chce mi się kupować kolejnego procka do testów, bo obstawiam że wszystkie mają ten sam problem lub większość, ale jest to delikatnie żenujące. Idle to ma być 30-35C a nie 45C bo te 10C dodatkowo nagrzewa mi resztę kompa bez potrzeby.

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi