Skocz do zawartości
d4rK_7

Problemy ze stabilnością i blue screenami po modernizacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zmodernizowałem sobie stary zestaw do takiego stanu:

i5-12600KF + SilentiumPC Fortis 5 140mm

Gigabyte B660 GAMING X DDR4

Goodram DDR4 IRDM PRO 2x16GB KIT 3600MHz CL17 DR DIMM PITCH BLACK

Kioxia Exceria G2 1 TB + Crucial BX100 256GB + Segate Baracuda 1TB 7200RPM

be quiet! 500DX

EVGA GeForce GTX 970 4096MB 256bit SSC GAMING ACX 2.0+

Thermaltake SMART SE 530W

Windows 10 Home x64

Zestaw za pierwszym odpaleniem nie wstał lub nie dawał obrazu na display port. Poczekałem kilka minut bez efektu i zastosowałem restart. Zestaw ładnie wstał i wczytał windowsa ze starych dysków. Uruchomiłem ponownie i zaglądnąłem do UEFI BIOSu żeby sprawdzić ustawienia kolejności bootowania i rozpocząć formatowanie i instalacje windowsa. W tym momencie zdarzył się pierwszy raz jeden z powtarzających się problemów - obraz zamarzł (konfiguracja wtedy była mniejsza o HDD, bo odłączyłem go na czas formata, żeby sformatować go później). Zastosowałem restart i przeszedłem do instalacji systemu. W czasie instalacji windowsa i sterowników jeszcze raz zdarzył się problem zamrożonego ekranu w totalnie przypadkowych momentach (przy zamarznięciu nigdy nie było blue screenów).

Po zakończeniu aktualizacji, instalacji sterowników itp. spróbowałem włączyć profil XMP. Udało się i pamięci wystartowały na 3600MHz CL17. Żeby sprawdzić trochę stabilność zainstalowałem AIDA64 i puściłem stress test z domyślnymi ustawieniami CPU, FPU, cache, system memory. Po max. 10s testu przywitał mnie blue screen "Kernel security check failure" (https://imgur.com/IA4AKyt). Po restarcie puściłem te same testy tylko indywidualnie i problem się nie powtórzył. Następnie próbowałem ponownie puszczać test grupowo i śmigał bez problemu. Doinstalowałem jedną grę sprawdziłem przez chwilę również nic się nie działo. Dodatkowo problem z randomowo zamarzającym ekranem ustąpił.

Następnie komputer stał wyłączony przez kilka godzin. Po uruchomieniu w czasie przeglądania internetu znowu zaatakował zamrożonym ekranem (bez blue screna), a następnie po kolejnych próbach restartu wyszły jeszcze dwa bluescreeny z bardzo dużą intensywnością "PFN LIST CORRUPT" (https://imgur.com/TSqzKvv) oraz "System service exception" (https://imgur.com/goKQZKv)

Czy ktoś jest mi stanie pomóc zdiagnozować co może być nie tak lub gdzie mogłem popełnić błędy w czasie montażu ?

Podczas montażu miałem tylko dwie sytuacje, z którym się wcześniej nie spotkałem: raz procesor nosił ślad jakby odciśniętej ramki. Przetarłem to spirytusem salicylowym 96% (z braku lepszego alkoholu), ale nie pomogło. Drugi to, że musiałem się pomęczyć trochę z panelem IO płyty, ponieważ nie chciał wejść do końca i brakowało mi z 0,5mm żeby złapać kołek centrujący montaż płyty. Ostatecznie jednak się udało i płyta wskoczyła na swoje miejsce.

PS: Części ze starego zestawu (GPU+PSU+SSD sata+HDD) do tej pory były użytkowane regularnie i działały bez zarzutu.

 Dziękuje za wszelką pomoc.

Edytowane przez d4rK_7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem freezy, kiedy PL1 i PL2 były na 4095W (takie nieprawidłowe ustawienia są na AUTO w części Gigabyte). Po ustawieniu limitów mocy problem zniknął. Swoją drogą dziwne, że coś podkręcasz, bez wyeliminowania występujących problemów (komp freezuje, ale co tam, XMP lecimy na 3600 CL17 i .......j)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem XMP i obserwuje. Freezów na razie nie ma natomiast blue screen jeden złapałem od czasu wyłączenia (przy przeglądaniu internetu). Problem z freezami jest dla mnie jedną wielką zagadką, ponieważ występuje całkowicie przypadkowo i z totalnie przypadkową częstotliwością. Nie wygląda jakby było to powiązane z jakimkolwiek wzrostem obciążenia. Co więcej po drugim stress teście ten problem zniknął na kilka godzin.

Pytanie co dalej z tym robić. O ile sprzętowo 4 komputery w swojej karierze złożyłem bez problemu o tyle w OC nie mam żadnego doświadczenia. Szczerze myślałem, że ustawianie XMP wygląda na zasadzie aktywuje i jeżeli wstanie to jest wszystko ok, a jeżeli płyta nie przejdzie rozruchu to lecieć z pamięcią na zwrot 14 dniowy i próbować kupić inne.

Jak przeglądałem BIOS nie widzę tam możliwości podglądu na jakie wartości płyta ustawia te wartości. Jedynie jest opcja Package Power Limit odpowiednio 1 lub 2 i opcja wyboru auto/manual (oczywiście obecnie mam na defaultowe auto). Mogę spróbować ograniczyć te wartości ręcznie i przeprowadzić testy tylko nie wiem totalnie od ilu watów powinienem zacząć/ustawić ?

 

Edytowane przez d4rK_7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update: Dzisiaj rano przywitała mnie taka sama sytuacja jak za pierwszym uruchomieniem. Płyta nie chciała wstać. Tym razem zwróciłem uwagę na diody na płycie i płyta wpadła w pętle CPU i DRAM. Zapalały się one po kolei i chyba płyta nie mogła przejść etapu DRAM. Ważna informacja XMP wyłączyłem już wczoraj.

Po restarcie płyta zaproponowała powrót do "optimised settings" (pewnie chodzi o defaultowe nie wiem czemu to tak dziwnie gigabyte nazywa) co zaakceptowałem. Następnie przygotowałem sobie pendrive z memtestem86 i puściłem test. Test nie przeszedł i zafreezował w tym momencie (https://imgur.com/Zet2BD6). Wyciągnąłem zestaw nowych pamięci i założyłem jedną kość 8GB 2133Mhz kingstona ze starego zestawu i test przeszedł bez problemów. Zabieram się za powtórzenia testów w różnych konfiguracjach i slotach starej i nowej pamięci. Jedynie pytanie jakie mam to czy patrząc po objawach jest możliwe, że sprzedano mi uszkodzone kości pamięci ? Sam raczej ich nie uszkodziłem. Wiem, że trzeba sprawdzać orientacje przed włożeniem i dociskać równomiernie, aż same zamkną się zatrzaski na płycie.

Edytowane przez d4rK_7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, d4rK_7 napisał:

Jak przeglądałem BIOS nie widzę tam możliwości podglądu na jakie wartości płyta ustawia te wartości. Jedynie jest opcja Package Power Limit odpowiednio 1 lub 2 i opcja wyboru auto/manual (oczywiście obecnie mam na defaultowe auto). Mogę spróbować ograniczyć te wartości ręcznie i przeprowadzić testy tylko nie wiem totalnie od ilu watów powinienem zacząć/ustawić ?

Wartości można podglądnąć w HWinfo i u mnie płyta na AUTO ustawiała sobie PL1 4095W i PL2 4095W . U Ciebie obstawiam, że też takie masz limity (czyli ich brak). Musisz manualnie ustawić PL1 na 125W i PL2 na 150W, natomiast czas dla PL1 ustaw na 56s - tak jest w przypadku 12600K / KF.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź sprawdzę jak tylko skończę testy memtest86. Z samych testów być może coś wyszło, ponieważ aktualnie sytuacja wygląda następująco (w każdym przypadku xmp wyłączone w biosie:

Test 0 - Nowe kości A+B - slot A2+B2 (zgodnie z zaleceniami manuala płyty) - cykl1, test 4 61 błędów i freez

Test 1 - Stara kość 8gb 2133Mhz kingstona - slot A2 - pełne 4 cykle bez błędów

Test 2 - Stara kość 8gb 2133Mhz kingstona - slot B2 - pełne 4 cykle bez błędów

Test 3 - Nowa kość A - slot A2 - nie pilnowałem, wróciłem po ok 3min i zastałem płytę nie mogącą wystartować i migającą diodami DRAM i CPU naprzemiennie

Test 4 - Nowa kość A - slot A2 - puściłem kolejny test, cykl 1 test 4 - 61 błędów. Dotarł do test 5 i freez

Test 5 - Nowa kość B - slot A2 - test trwa jak na razie dwa pełne cykle bez błędów.

Zrobię jeszcze testy obu kości oddzielnie na slocie B2 i zobaczymy czy znowu kość A da 61 błędów w teście 4. Dodatkowo może uda mi się przeprowadzić ten sam test tylko kości A na całkowicie innym sprzęcie.

Edytowane przez d4rK_7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jedna z nowych kostek nie działa prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokończyłem testy i tak:

Test 5 - dokończony do 4 cyklu bez żadnych błędów

Test 6 - Nowa kość B - slot B2 - 1 cykl bez błędów (dłużej już nie robiłem od tej pory)

Test 7 - Potencjalnie nowa wadliwa kość A - slot B2 - freez na teście nr 4. Po teście 2 razy płyta nie chcę wstać i tym razem zatrzymuje się na diodzie DRAM. Wstaje dopiero za 3 razem.

Test 8 - pożyczone dwie kości do dual channel 8GB 2400Mhz cruciala - cały pełny cykl bez błędów

Test 9 - Potencjalnie nowa wadliwa kość A w całkowicie innym zestawie opartym o i7 6 generacji i płytę serii Z - slot A2 - samoczynny restart komputera w czasie testu nr 4. Następnie powtórzyłem jeszcze raz i skończyło się na freez w teście nr 4.

Jak dla mnie okiem amatora to ewidentnie trafiła mi się uszkodzona kość w nowym zestawie. Prosił bym tylko o obiektywną ocenę czy z takim zestawem danych mogę spokojnie startować do sklepu (media expert) o rękojmie ze zwrotem kasy ? Oddawać na zwrot 14 dni trochę się boje, bo zawsze mogą oni to wyłapać i powiedzieć, że im zepsułem kości.

PS: Co do limitów mocy wychodzi, że mam to co zasugerował @Kyle_PL. HWInfo wskazuje PL1= nieograniczony/ czas = 8 sec. PL2= nieograniczony / czas= 2,44 sec (https://imgur.com/sYzgnjO), AIDA64 natomiast wartość 4095 W (https://imgur.com/sp5pwZW). Na razie jednak wsadziłem do zestawu starą kość 8GB kingstona i będę obserwował.

Edytowane przez d4rK_7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie powołaj się na rękojmię - sklep bez gadania powinien wymienić uszkodzony RAM (jeśli był w zestawie, to cały zestaw pamięci powinni dać nowy)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kość była w zestawie 2x16GB. Spróbuję oddać na rękojmie z żądaniem zwrotu kasy. Jak widać przycebulenie tych kilkudziesięciu złotych nie było wartę i lepiej dołożyć do jakiś innych kości 3600 Mhz CL16. Gdzieś na forum tutaj już po zakupie spotkałem się z opinią, że te konkretne goodramy są wyżyłowane do granic możliwości i jak widać jest to chyba prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...