Skocz do zawartości
Defteros

Czy warto wymieniać GPU na RTX 3060Ti/RTX 3060

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam taki zestaw:

CPU: i7 9700 + SilentiumPC FERA 3 RGB HE1224
Mobo: Z370 AORUS Gaming K3
RAM: Patriot Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL17
GPU: GeForce GTX 1660 Ventus XS OC 6GB GDDR5
SSD: Patriot Burst 240Gb(system, programy)  / Patriot Burst 480GB (gry)
PSU: SilentiumPC Vero M3 Bronze 600W ATX 120mm 80+ Bronze Modularny
Obudowa: SilentiumPC Signum SG1X TG RGB Pure Black + 6 x SilentiumPC Corona RGB 120
Monitor: GIGABYTE 27" G27F IPS 144HZ   FHD
Klaw/Mysz: A4Tech Bloody Q1500
Karta muzyczna: Asus Xonar DX/XD 7.1
Głośniki: GENESIS Helium 100BT RGB
Słuchawki: JBL T560BT

 

Zastanawiam się, czy opłaca mi się wymieć GPU na RTX 360Ti (ASUS Dual GeForce RTX™ 3060 Ti V2 MINI 8GB GDDR6 za 2550zł lub minimum Asus RTX 3060 V2 DUAL OC 12 GB za 2050zł.

Za swojego GTX-a wychaczę około 1000-1100zł jeszcze, czyli czy warto zainwestować teraz około 800-1200zł. czy zyskam dużo w grach (strategie i FPS-y) w FHD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na RTX 3060 moim zdaniem się średnio opłaca przesiadać bo skok wydajnościowy nie będzie aż tak drastyczny. Przy 3060 Ti już masz duży zastrzyk wydajności i ma to sens.

Jak masz kasę to czemu nie, masz nadal solidny CPU, chcesz większej wydajności to wymieniaj GPU.

Edytowane przez Dirian
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w X-Kom był KFA2 RTX 3070 1-Click OC LHR za 2649 zł.

Co do Asusa V2 MINI potrafi dobić do 80C na rdzeniu, zalecane mocne UV.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2.5k, to już lepiej https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-6700-xt-nitro-gaming-oc-12gb-gddr6-11306-01-20g-5946773/ w solidnej wersji niż 3060ti w marnej. Szkoda tego kfa2 3070 (było grubo ponad 300 sztuk i nadal było ponad 200 gdy zmienili cenę, a to była jedna z ciekawszych ofert ostatnio. Ofc zbyt dobra zdaniem x-cum, bo szybko podbili o 200zł, względem 2650.

Jest też teraz do dostania 6600xt w niezłej wersji. https://www.x-kom.pl/p/673293-karta-graficzna-amd-powercolor-radeon-rx-6600-xt-hellhound-8gb-gddr6.html z kodem czwartunio 3 dyszki mniej. Raczej trzeba szybko się decydować w tym przypadku.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Kelam napisał:

Za 2.5k, to już lepiej https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-6700-xt-nitro-gaming-oc-12gb-gddr6-11306-01-20g-5946773/ w solidnej wersji niż 3060ti w marnej. Szkoda tego kfa2 3070 (było grubo ponad 300 sztuk i nadal było ponad 200 gdy zmienili cenę, a to była jedna z ciekawszych ofert ostatnio. Ofc zbyt dobra zdaniem x-cum, bo szybko podbili o 200zł, względem 2650.

Jest też teraz do dostania 6600xt w niezłej wersji. https://www.x-kom.pl/p/673293-karta-graficzna-amd-powercolor-radeon-rx-6600-xt-hellhound-8gb-gddr6.html z kodem czwartunio 3 dyszki mniej. Raczej trzeba szybko się decydować w tym przypadku.

Cześć,

Właśnie się sam zastanawiam nad tym RX6700XT żeby wymienić mojego GTX1070 tylko zastanawiam się czy wymiana karty przy obecnym procesorze będzie dobrym zabiegiem? Nie chciałem tworzyć kolejnego tematu także mam nadzieję, że autor się nie obrazi że również o coś pytam w jego temacie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, radek_ino napisał:

Cześć,

Właśnie się sam zastanawiam nad tym RX6700XT żeby wymienić mojego GTX1070 tylko zastanawiam się czy wymiana karty przy obecnym procesorze będzie dobrym zabiegiem? Nie chciałem tworzyć kolejnego tematu także mam nadzieję, że autor się nie obrazi że również o coś pytam w jego temacie. ;)

Jeżeli grasz w 1080p, to musiałbyś do kompletu zmienić proca na Ryzen 5600 i uruchomić SAM. Do Ryzena 2600 nie szedł bym w nic powyżej RTX 3060/RX6600. Chyba, że będziesz robił modernizację 2 etapowo, to na razie zmiana samego GPU na RX6700xt ma sens, a za jakiś czas CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, radek_ino napisał:

Właśnie się sam zastanawiam nad tym RX6700XT żeby wymienić mojego GTX1070 tylko zastanawiam się czy wymiana karty przy obecnym procesorze będzie dobrym zabiegiem? Nie chciałem tworzyć kolejnego tematu także mam nadzieję, że autor się nie obrazi że również o coś pytam w jego temacie. ;)

U mnie R5 2600 dostawał mocnej zadyszki przy rtx3050. W niektórych grach dość mocno rtxa ograniczał. Wymieniłem go na R5 3600 to strzał FPS jest w niektórych tytułach/lokacjach naprawdę odczuwalny.

Dziwię się, że nie zauważyłeś tego przy 1070 który ma podobne do 3050 osiągi.

6700xt będzie zabójca dla tego procesora. Pewnie przez większość czasu taki rx pracowałby na 50% max ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, radek_ino napisał:

Cześć,

Właśnie się sam zastanawiam nad tym RX6700XT żeby wymienić mojego GTX1070 tylko zastanawiam się czy wymiana karty przy obecnym procesorze będzie dobrym zabiegiem? Nie chciałem tworzyć kolejnego tematu także mam nadzieję, że autor się nie obrazi że również o coś pytam w jego temacie. ;)

Warto jednak zainwestować w procka. Chociaż używkę 3600, ale najlepiej zenka 5600/x. Do tego troszkę ogarnąć ram i będzie dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, xtn napisał:

Jeżeli grasz w 1080p, to musiałbyś do kompletu zmienić proca na Ryzen 5600 i uruchomić SAM. Do Ryzena 2600 nie szedł bym w nic powyżej RTX 3060/RX6600. Chyba, że będziesz robił modernizację 2 etapowo, to na razie zmiana samego GPU na RX6700xt ma sens, a za jakiś czas CPU. 

Jeśli chodzi o procesor to również się nad nim zastanawiałem ale w tej sytuacji poczekam chyba na premierę nowej serii Ryzenów, może 5600 wtedy troszkę stanieje albo kupię używkę jak ludzie będą zmieniać. ;)

 

28 minut temu, pablonas napisał:

U mnie R5 2600 dostawał mocnej zadyszki przy rtx3050. W niektórych grach dość mocno rtxa ograniczał. Wymieniłem go na R5 3600 to strzał FPS jest w niektórych tytułach/lokacjach naprawdę odczuwalny.

Dziwię się, że nie zauważyłeś tego przy 1070 który ma podobne do 3050 osiągi.

6700xt będzie zabójca dla tego procesora. Pewnie przez większość czasu taki rx pracowałby na 50% max ;)

Właśnie zauważyłem tyle, że procesor według mnie ma "duży" zapas mocy jeszcze w porównaniu do karty graficznej. Zazwyczaj procesor w grach jest wykorzystywany w okolicach 40-50%, gdzie karta cały czas max.

23 minuty temu, Kelam napisał:

Warto jednak zainwestować w procka. Chociaż używkę 3600, ale najlepiej zenka 5600/x. Do tego troszkę ogarnąć ram i będzie dobrze. 

Jak wyżej, jeśli już to będę szedł w 5600 tylko co masz na myśli ogarnąć ram? Z tego co się orientuję to płyta główna i tak nie pozwoli mi na więcej niż 3466 MHz i czy jest sens zmieniać z 3064 (tak ma mobecnie ustawione) na troszkę więcej? Duży będzie skok wydajności w takiej sytuacji? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy masz takie sobie z tego co widzę. Zapewne na hynixach. Może faktycznie lepiej spasować. Co do mobo, to tak nie działa, że 3466 max. Na lepszym ramie przy zen2 lub wyżej, spokojnie mógłbyś walczyć o 3733, może i 3800 przy dobrych timingach na tym tomahawku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, radek_ino napisał:

Jeśli chodzi o procesor to również się nad nim zastanawiałem ale w tej sytuacji poczekam chyba na premierę nowej serii Ryzenów, może 5600 wtedy troszkę stanieje albo kupię używkę jak ludzie będą zmieniać. ;)

Ostatnio Ryzen 5600 był przez kilka dni w euro.com.pl po 815zł, więc cena dobra, tylko zapolować trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Kelam napisał:

Ramy masz takie sobie z tego co widzę. Zapewne na hynixach. Może faktycznie lepiej spasować. Co do mobo, to tak nie działa, że 3466 max. Na lepszym ramie przy zen2 lub wyżej, spokojnie mógłbyś walczyć o 3733, może i 3800 przy dobrych timingach na tym tomahawku. 

A jeśli tak to działa to faktycznie można by się pokusić o zmianę chociażby na 3600 MHz gdy wymienię procesor. 

A jeszcze zapytam czy uważacie, że zasilacz da sobie radę z RX6700XT + 5600X? Według producenta karty graficznej zalecają oni zasilacz 650W. ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie da radę zasiłka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, radek_ino napisał:

Właśnie zauważyłem tyle, że procesor według mnie ma "duży" zapas mocy jeszcze w porównaniu do karty graficznej. Zazwyczaj procesor w grach jest wykorzystywany w okolicach 40-50%, gdzie karta cały czas max.

Odpal grę która mocniej obciąża CPU (cyberpunk 2077 w mieście czy microsoft flight simulator) i zobacz jak wygląda chwilowe zużycie procka a jak zużycie gpu ;) Możesz się zdziwić gdy zobaczysz odwrotne proporcje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.08.2022 o 19:07, Dirian napisał:

Na RTX 3060 moim zdaniem się średnio opłaca przesiadać bo skok wydajnościowy nie będzie aż tak drastyczny. Przy 3060 Ti już masz duży zastrzyk wydajności i ma to sens.

Jak masz kasę to czemu nie, masz nadal solidny CPU, chcesz większej wydajności to wymieniaj GPU.

MAM 1660 i RX 6600 i widac sporo roznicy na plus dla RX a co dopiero 3060 ... wiec ...

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, AdRjiaN napisał:

MAM 1660 i RX 6600 i widac sporo roznicy na plus dla RX a co dopiero 3060 ... wiec ...

Nie no różnica będzie, ale dopiero przy 3060 Ti będzie można mówić o naprawdę dużym przeskoku. Wiadomo, jak się trafi 3060 w dobrej cenie to do rozważenia, ale ja bym od razu wsadził 3060 Ti i cieszył się dłużej porządną wydajnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...