Skocz do zawartości
lukcio39

Pamięci ram i problem podczas grania w gry

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli taki temat był już tutaj poruszany to przepraszam,ale i tak zapytam

Mam taki komputer:

procesor Ryzen7 3700X

płyta główna Asus TUF Gaming B450-PLUS II

pamięć ram:16GB DDR4 (2x8GB) o taktowaniu 2666MHz

grafika MSI RTX 3060 Ventus 2X 12G OC z najnowszymi sterownikami

zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W

Windows 11 Pro 64Bit

Mam taki problem: Gram np: w Dying Light 2.Nie miałem początkowo problemów z grą.Niestety pojawia mi się problem,bo po chwili grania tak około 10 minut komputer restartuje się i podczas restartu mam pikanie BIOS informujące o problemie z pamięcią ram.Każdą kość 8GB osobno sprawdziłem w Memtest nagrywanym na pendrive,uruchamianym z nagranego pendrive i każda z kości nie wykazuje żadnych błędów.Pamięci ram sprawdziłem też w Windows w programie TestMem5 i pamięci nie wykazują żadnych błędów-pamięci sprawdzałem razem oraz każdą osobno.Dodatkowo każdą kość pamięci osobno sprawdziłem w teście wydajności cache i pamięci w programie AIDA64 Extreme i tam program dla posiadanej pamięci  ram nie pokazuje błędów.Sprawdziłem w CMD poleceniem "wmic memorychip get speed" jaką mam prędkość pamięci (taktowanie) i pokazuje mi dwie kości o taktowaniu 2133MHz,tak samo taktowanie pamięci ram pokazuje Menedżer zadań Windows.Kości pamięci ram to: HyperX Fury Black 8GB 2666MHz i Goodram IRDM X o taktowaniu też 2666MHz.Dla pamięci HypoerX taktowanie to 2666MHz i wszystko się zgadza,ale dla pamięci Goodram IRDM X taktowanie zamiast 2666MHz(takie taktowanie mam podane na pudełku) pokazuje 2133MHz,a powinno być 266MHz.

W BIOS płyty głównej w pozycji Ai Tweaker ustawienie Memory Frequency mam ustawione: DDR4-2666Hz i dodatkowo BIOS odnośnie FLCK Frequency pokazuje 1333MHz

Czy przez to,że jedną kość ram mam 8GB DDR4 2666MHz,a drugą kość też 8GB DDR4,ale nie 2666MHz tylko 2133MHz,mogę mieć problem podczas grania i dlatego komputer się restartuje i podczas restartu BIOS pika błędem pamięci ram oraz czy to możliwe,że kupiłem pamięć ram o taktowaniu które powinno być 2666MHz,a tak naprawdę pamięć ram o taktowaniu 2133MHz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
17 minut temu, lukcio39 napisał:

Kości pamięci ram to: HyperX Fury Black 8GB 2666MHz i Goodram IRDM X o taktowaniu też 2666MHz.Dla pamięci HypoerX taktowanie to 2666MHz i wszystko się zgadza,ale dla pamięci Goodram IRDM X taktowanie zamiast 2666MHz(takie taktowanie mam podane na pudełku) pokazuje 2133MHz,a powinno być 266MHz.

W BIOS płyty głównej w pozycji Ai Tweaker ustawienie Memory Frequency mam ustawione: DDR4-2666Hz i dodatkowo BIOS odnośnie FLCK Frequency pokazuje 1333MHz

Czy przez to,że jedną kość ram mam 8GB DDR4 2666MHz,a drugą kość też 8GB DDR4,ale nie 2666MHz tylko 2133MHz,mogę mieć problem podczas grania i dlatego komputer się restartuje i podczas restartu BIOS pika błędem pamięci ram oraz czy to możliwe,że kupiłem pamięć ram o taktowaniu które powinno być 2666MHz,a tak naprawdę pamięć ram o taktowaniu 2133MHz?

Po pierwsze, jeśli jedna z kości pracuje z częstotliwością 2666MHz ,a druga z 2133MHz to oczywiste jest ,że będzie sypać błędami tym bardziej ,że próbujesz odpalić im 2666MHz. Po drugie, jeśli pamięci posiadają różne taktowania to bardzo prawdopodobne ,że mają inne wartości Cycle Latency. Po trzecie, pamięci dla Ryzena najlepiej jak są wysoko taktowane z niskim CL. Po czwarte, jeśli pamięci ram mają takie same taktowanie, opóźnienia i wydaje się ,że powinny działać super to tak naprawdę jest to wielki błąd. Miałem Goodram Play DDR4 2x4GB 2133MHz , pamięci te nie chciały pracować z Crucial Ballistix, Goodram IRDM i HyperX pomimo ,że opóźnienie i taktowanie było identyczne. Pracowałby tylko same lub z Patriotami. 

Podeślij fotki tych dwóch kości które masz bo tak naprawdę sprzedający mógł Ci wcisnąć kit. Ustaw sobie 2133MHz i sprawdź jak to działa. Z pamięcią ram o różnym taktowaniu i opóźnieniu to jak z samochodem w którym na jedną stronę założymy felgę 16", a na drugą 18". 😬

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ja dobrze rozumiem, ze oba moduły fabrycznie mają takie samo taktowanie (na pudełku)? Pewnie CL też będzie takie samo. Może po prostu obie gryzą się ze sobą, albo któraś z płytą. Ustaw oba moduły na niższą częstotliwość (2133).

Podaj jakie są opóźnienia obu modułów. Może jeśli są jakieś różnice to to jest właśnie problem.  RAM identyczny (Mhz i CL), ale różnych producentów, też może robić problemy.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Flik napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, ze oba moduły fabrycznie mają takie samo taktowanie (na pudełku)? Pewnie CL też będzie takie samo. Może po prostu obie gryzą się ze sobą, albo któraś z płytą. Ustaw oba moduły na niższą częstotliwość (2133).

Podaj jakie są opóźnienia obu modułów. Może jeśli są jakieś różnice to to jest właśnie problem.  RAM identyczny (Mhz i CL), ale różnych producentów, też może robić problemy.

O kurczę ale na forum jest echo. 😅

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powinno je ustawić do tej wolniejszej ale jeśli masz ustawione wyżej to może wywalać, zapodaj większe napięcie na te memy. Słabe te kości masz, weź to pogoń i wrzuć tam 3600mhz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam w komputerze dwie takie kości ram DDR4 8GB:

HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz CL16 z opóźnieniem 16-18-18

Goodram IRDM X 8GB DDR4 2666MHz CL16 z opóźnieniem 16-18-18

Pamięci są identyczne.

Wszedłem do BIOS/Ai Tweaker i w Ai Overclock Tuner ustawiłem: D.O.C.P Następnie dla pamięci ram ustawiłem: D.O.C.P DDR4-16-18-18-39-1.20V.Memory Frequency dla ram ustawiłem: DDR4-2666(jeśli to potrzebne) i DRAM Voltage zostawiłem: 1.20000V.Zapisałem ustawienia BIOS.Restart komputera i ponownie wszedłem do BIOS.W informacjach o BIOS czy jakoś tak,mam podane: Memory 16384MB (DDR4 2666). Według BIOS mam pamięć 16GB DDR4 2666MHz. Tak z ciekawości w programie AIDA64 Extreme zrobiłem test cache i pamięci,gdzie odnośnie pamięci mam podane: Dual Channel DDR4-2667 SDRAM (16-18-18-39 CR1)

Czy odnośnie pamięci ram zostawić ustawienia BIOS jakie ustawiłem,czy może zmienić jakieś ustawienie BIOS odnośnie pamięci ram?

Do posta:

W CMD wpisałem "wmic memorychip get speed" i wynik polecenia mam: Speed 2666 i 2666 czyli mam dwie kości ram o taktowaniu 2666MHz

Edytowane przez lukcio39

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, lukcio39 napisał:

Czy odnośnie pamięci ram zostawić ustawienia BIOS jakie ustawiłem,czy może zmienić jakieś ustawienie BIOS odnośnie pamięci ram?

Spróbuj je podgonić na 3000mhz na timingach które ustawiłeś, napięcie z 1.2 daj na 1.45 takty 3000mhz, jak wstanie komp uruchomi się system to zapodaj test memory w occt i zobacz czy będą błędy, jeśli nie to pokuś się o 3200mhz i było by spoko :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla pamięci ram w BIOS Memory Frequency ustawiłem na DDR4-3000  i napięcie na 1.45.Komputer uruchomił się.W OCCT załączyłem test pamięci i niestety pokazuje mi błędy pamięci.Przetestuje przez 10minut w OCCT każdą kość pamięci osobno i wtedy będę wiedział,która kość ram jest dobra,a która jest uszkodzona

Do posta:

Kość HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz w BIOS ustawiona na auto, w teście pamięci w OCCT ustawionym na 10 minut nie pokazuje żadnego błędu pamięci.Uruchomiłem też test pamięci w OCCT  tylko z pamięcią Goodram IRDM X 8GB 2666MHz w BIOS ustawioną na Auto i po 10 minutowym teście nie ma żadnego błędu pamięci.Ustawię  teraz w BIOS D.O.C.P. DDR4-2667 16-18-18-39-1.20V,Memory Frequency: DDR4-2166 i dla obu kości załączę 10 minutowy test pamięci w OCCT.

Edytowane przez lukcio39

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym im dał 1.35 [V] i DOCP 2666 ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Okazało się,że w domu mam zestaw HyperX Predaror 16GB DDR4 3200MHz (2x8GB)mjakiś czas temu wydawało mi się,że pamięci  są uszkodzone. W BIOS ustawiłem pamięci ram: D.O.C.P. DDR4-3200 16-18-18-36-1.35V,bo dałem napięcie 1.35V i  BIOS wykrywa te pamięci jako 2400 zamiast 3200.

Mam płytę główną Asus TUF Gaming B450-PLUS II najnowszym BIOS wersja 3802.Pamięci testowałem w OCCT i Memetest86 i nie pokazują błędów,ale dlaczego BIOS wykrywa te pamięci jako pamięci 2400 a nie 3200

Okazało się,że te pamięci mają wgrane dwa profile XMP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Phill76 napisał:

Ja bym im dał 1.35 [V] i DOCP 2666 ...

Dokładnie, po co żyłować 1,45V dla 3 GHz, tym bardziej że nie wszystkie kości są stabilne przy tym napięciu (1,45).

19 minut temu, lukcio39 napisał:

Okazało się,że w domu mam zestaw HyperX Predaror 16GB DDR4 3200MHz (2x8GB)mjakiś czas temu wydawało mi się,że pamięci  są uszkodzone. W BIOS ustawiłem pamięci ram: D.O.C.P. DDR4-3200 16-18-18-36-1.35V,bo dałem napięcie 1.35V i  BIOS wykrywa te pamięci jako 2400 zamiast 3200.

Mam płytę główną Asus TUF Gaming B450-PLUS II najnowszym BIOS wersja 3802.Pamięci testowałem w OCCT i Memetest86 i nie pokazują błędów,ale dlaczego BIOS wykrywa te pamięci jako pamięci 2400 a nie 3200

Okazało się,że te pamięci mają wgrane dwa profile XMP

A co pokazuje CPU-Z, zakładka Memory.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

CPU-Z-i-Memory.jpg

Odnośnie pamięci HyperX Predator 16GB DDR4 3200MHz(2x8GB) CPU-Z tak jak na screenie pokazuje pamięci. W BIOS mam włączony profil XMP dla tych pamięci i ustawiony na 3200MHz,ale BIOS wykrywa te pamięci jako 2400MHz,a nie 3200MHz

Co zrobić by pamięci wykrywane były w BIOS jako 3200,a nie 2400?

Edytowane przez lukcio39

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli to RAM 3200 Mhz (bo już się zakręciłem🙂), to pokazuje ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak cpu-z pokazuje 1600 to jest ok, wsadziłeś w slot nr 2 i 4?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I co pokazuje drugi profil?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Poprawka: ja widzę, że masz 3200 (1600 x "DDR" czyli 2).

Także BIOS pewnie pokazuje profil JEDEC2400, ale też powinien pokazywać XMP3200.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pamięci to dwie kości 8GB DDR4 3200MHz CL16.Kości mam w 2 i 4 slocie,miałem też pamięci w 1 i 3 slocie.W BIOS mam włączony profil XMP 3200 dla pamięci i mam też profil gdzie pamięci mogę ustawić chyba na 3000MHz.BIOS pokazuje,że mam całkowitą pamięć:16834MB(DDR4 3200),ale w DRAM Status pokazuje mi dwie pamięci 2400MHz. Może jest tak po wgraniu BIOS wersja 3802(Asus coś zmienił odnośnie poprawnego wykrywania pamięci ram w BIOS) i się tym nie przejmować,że pamięci ram BIOS w DRAM Status pokazuje 2400,a nie 3200,bo całkowita pamięć według BIOS to 16834MB(DDR4 3200) i pamięć jest też poprawnie pokazywana w CPU-Z jako 3200.

Na razie jest dobrze,ale nie testowałem tych pamięci w grze np:Dying Light 2,bo boje się,że podczas grania komputer się zrestartuje i będzie pikanie BIOS odnośnie problemu z pamięcią ram lub wyskoczy BSOD podczas grania.

Edytowane przez lukcio39

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, lukcio39 napisał:

Na razie jest dobrze,ale nie testowałem tych pamięci w grze np:Dying Light 2,bo boje się,że podczas grania komputer się zrestartuje i będzie pikanie BIOS odnośnie problemu z pamięcią ram lub wyskoczy BSOD podczas grania.

Niewłaściwe podejście skoro XMP ustawia się głównie pod wydajność w grach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Niestety pojawił się problem.Po ustawieniu profilu XMP dla pamięci ram 3200MHz i Memory Frequency DDR4 3200MHz,komputer normalnie się uruchomił.Uruchomiłem grę Dying Light 2 i podczas gry,tak po około 5 minutach,komputer się zrestartował i zaczął pikać o problemie z pamięcią ram. Wyjąłem obie kości 8GB DDR4 3200MHz,włożyłem jedną kość 8GB DDR4 2666MHz.Komputer uruchomił się bez problemu. Znów uruchomiłem grę Dying Light 2 i po 10 minutach grania komputer się nie zrestartował.

Wczoraj 14.08.2022 wieczorem w 2 i 4 slot włożyłem ponownie pamięci 3200MHz-dwie kości 8GB DDR4 .Podczas uruchamiania komputera wszedłem do BIOS,włączyłem profil XMP dla pamięci,Memory Frequency ustawiłem na Auto i zapisałem ustawienia BIOS.Komputer się uruchomił.Dla testu włączyłem grę Dying Light 2 i po 10 minutach grania nie było żadnego problemu.Wystarczy jak w BIOS włączony jest tylko profil XMP dla pamięci ram i nic więcej.

Teraz zastanawia mnie jedno dlaczego po włączeniu profilu XMP dla pamięci 3200MHz-profil XMP ustawiony na 3200, BIOS wykrywa pamięci jako 2400MHz i podaje Memory: 16834 (DDR4 2400MHz)?

Edytowane przez lukcio39

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Aktualne taktowanie pamięci sprawdzaj w CPU-Z, zakładka Memory. Już kolega pisał że pewnie bios wykrywa taktowanie JEDEC kości, stąd 2400 MHz.

Edytowane przez toska78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po zabawie z pamięcią nigdy nie wchodzi się od razu do gry i mysli że może będzie ok :P tylko trzeba zrobić test stabilności np Tm5 czy hci memtest. Czasami zdarza się że profil producenta xmp jest sam  sobie niestabilny :E pokaż screena z tego programu https://zentimings.protonrom.com/ jak wyglądają napięcia soc, vddg,vddp ....

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Okazuję się,że posiadana pamięć nie działa dobrze z profilem ustawionym na XMP 3200 co powoduje problemy,mimo,że pamięć jest 3200.
Na ustawionym profilu XMP 3000 z napięciem1.35V, pamięć działa dobrze,podczas grania 15min w Dying Light 2,nie było zawieszenia gry i restartu komputera z pikaniem BIOS o problemie.
Niestety nie zawsze to co podaje producent,w rzeczywistości okazuje się czymś zupełnie innym.Nie będę się bawił w ustawianie profilu XMP 3200 i napięcia ram większego niż 1.35V. Zostawię profil pamięci ustawiony na XMP 3000 z napięciem 1.35V,bo tak komputer działa stabilnie nawet podczas grania-15 minut grania w Dying Light 2,żadnego zawieszenia gry,restartu komputera z pikaniem BIOS o problemie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie nigdy nie ma gwarancji, ze XMP zadziała na konkretnej konfiguracji. a między 3000, a 3200 Mhz, chyba nie ma jakiejś dużej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może płyta ustawia na auto za niski SOC i 3200mhz na xmp jest niestabilne :> dlatego chciałem abyś pokazał screena z ZT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi