Skocz do zawartości
krzysiek0002

Komputer do 5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę złożyć jednostkę przeznaczoną do gier, oraz szybkiego działania w codziennych zastosowaniach, mój budżet to 5000zł, z możliwością dopłaty ewentualnych kilkuset zł. Dodatkowym pytaniem jest czy opłaca się zainwestować teraz w komputer mniej, na przykład 3 tysiące, a z kupnem karty graficznej poczekać, i kupić coś lepszego za większą kwotę, i czy w ogóle takie coś się opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożysz samodzielnie czy ma być z jednego sklepu ze składaniem. Jeśli to drugie - dasz radę chociaż samodzielnie włożyć kartę graficzną? Z systemem czy bez? W jakiej rozdzielczości grasz?

2 minuty temu, krzysiek0002 napisał:

Dodatkowym pytaniem jest czy opłaca się zainwestować teraz w komputer mniej, na przykład 3 tysiące, a z kupnem karty graficznej poczekać, i kupić coś lepszego za większą kwotę

Czekać można w nieskończoność. To raz. Dwa - masz jakąś kartę na przeczekanie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składaniem zajmie się znajomy, więc nie uwzględniam tego w cenie. Bez systemu, docelowo chcę grać w 1440p.

W starym komputerze mam radeona r7 200 series, grać będę raczej dopiero w zimie więc jeżeli taki staruszek wystarczy na jakiegoś csa to śmiało mogę poczekać i dopłacić.

W sumie skoro już jesteśmy przy temacie starego komputera to mam obudowę zalman z3, może wystarczy do nowego sprzętu? dodatkowo mam dysk hdd jakiś starszy 1tb, pytanie czy podejdzie pod nowy komputer, jeżeli tak, to może obejdzie się bez nowego SSD 1tb? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obejdzie się bez dysku SSD. Obudowa w zasadzie może być tylko trzeba dołożyć jeszcze jeden wentylator.

Do gier w 1440p potrzebna jest jak najmocniejsza karta graficzna. Więc albo teraz "przycinamy" np. na płycie czy zostajemy na chłodzeniu boxowym (potrafi być głośnawe) żeby zostało na jak najlepszą kartę lub teraz składamy przyzwoity zestaw (wciąż bez zbytków i luksusów) a na kartę dozbierasz i dokupisz później. Niekoniecznie będzie taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy takie przycinanie na płycie i chłodzeniu nie skończy się tym, że komputer nie będzie dawał rady? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ryzen 5600 jest oszczędny, da mu radę płyta za 320zł. A z chłodzeniem będzie po prostu głośniej.

Ryzen 5600 - 829zł

MSI B550M Pro - 320zł https://www.amazon.pl/B550M-7D14-005R-Plyta-Glówna-Wielokolorowy/dp/B08HQW95PP/

(chociaż tu uwaga - płyta nie ma funkcji BIOS Flashback to znaczy że musi przyjść z odpowiednio nowym
BIOSem do obsługi Ryzena 5600. Jakby co można poszukać okazji na Gigabyte B550M DS3H)

RAM Patriot Viper 3600 CL17 - 305zł https://www.ceneo.pl/81561386

Kioxia Exceria 1TB - 330zł

SilentiumPC Vero L3 700W - 290zł

SilentiumPC sigma HP 120mm  - 20zł

A za pozostałe 3000żł~kupujemy RTXa 3070 lub nieco szybszego RXa 6800.

https://www.ceneo.pl/Karty_graficzne;szukaj-rtx+3070;0112-0.htm

https://www.ceneo.pl/111494962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy głośniej przy chłodzeniu to znaczy troszkę głośniej czy znacznie głośniej, jestem w temacie zielony więc proszę o objaśnienie. Jeżeli chodzi o płytę, to myślę, że nie ma co aż tak przycinać, ogólnie chciałbym żeby ten sprzęt był poniekąd optymalny, a nie zrobiony na tzw. wariackich papierach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc wracamy do Asrocka B550M Pro4 i Spartana 5 (lub 5 MAX). Reszta bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obczajałem sobie jakieś polecane zestawy do gamingu za podobną kwotę, i w sumie nigdzie nie było aż tak mocnej karty graficznej w tej kasie, jak nam się udało coś takiego skleić :D? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie w różnych sklepach, brak konieczności zakupu obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie, z czego wynika taka rozbieżność cen tej samej karty graficznej? w takim rozumieniu, że w tym samym sklepie cena karty rtx 3070 waha się od 2850 do nawet 4300zł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedne modele są droższe inne tańsze. Jedne mają lepsze chłodzenie, sekcję zasilania, inne gorsze. Niektóre modele to tzw. "modele premium", które zawsze kosztują więcej z różnych powodów - i z reguły są faktycznie najlepsze. Ale to nie znaczy, że opłaca się je kupować bo wydajność sumarycznie i tak jest podobna czy kupisz tańszy czy droższy model.

Do tego dochodzą różne algorytmy cenowe sklepów itp. 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no okej, ale czy najtańsza wersja rtx 3070 od kfa2, dostępna na xkom za 2850 zł jest warta zakupu? w takim rozumieniu, czy to, ze cena jest o wiele niższa nie kończy się tym, że karta na przykład nie wyrabia, przegrzewa się? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie odświeżanie ma mieć ten monitor? Chcesz grać z 60fps czy więcej? To ma być 2560x1440, czy 3440x1440p? Będziesz grał przede wszystkim w nowości licząc na jak najwyższą jakość czy wydajność?

Jak chcesz oszczędzić stówkę tu stówkę tam na jakiś czas, to weź wszystkie graty, które możesz wykorzystać na nowym kompie, czyli przede wszystkim zasilacz, dyski, chłodzenie, obudowę, monitor i moim zdaniem warto na wstępie zainwestować w szybszy procesor, nawet kosztem grafiki, bo tę łatwiej później sprzedać i wymienić w przeciwieństwie do podzespołów bazowych, które po chwili stracą więcej na swojej wartości.

Wszystkie testy najszybszych kart graficznych na portalach są z jakimiś uber ustawieniami, żeby było ładnie widać różnice w wydajności i żeby GPU pracowało na 100%, natomiast wyłączysz i obniżysz kilka detali, dostaniesz ekstra fps i już wzrasta potrzeba posiadania szybszego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżanie 144hz, chcę grać komfortowo w jak najwyższych możliwych dla sprzętu ustawieniach przy czym chcę aby gra była płynna, 2560x1400, chcę pograć w najnowsze tytuły jak i trochę starsze, liczę na jak najwyzszą jakość oraz wydajność :D Wiem jak to brzmi, ale po prostu za kwotę jaką chcę przeznaczyć, liczę na najlepszy możliwy sprzęt. Zacząłem się interesować tematem, w przeciągu pół roku wyjdą nowe karty, może więc warto wstrzymać się z zakupem i poczekać aż stanieją wraz z premierą nowych? Co rozumiesz przez zainwestowanie w procesor, ten ryzen nie jest optymalny w tej półce cenowej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że gdybyś celował w 60Hz 1440p, to nie byłoby problemu w tej kwocie, bo można by myśleć nawet nad kupnem r5 3600 i mocniejszej grafiki (dla najwyższych ustawień), ale jak chcesz mieć 100,120 i więcej fps, to trzeba wziąć pod uwagę coś szybszego i pójść na pewne ustępstwa względem ustawień jakości.

 

Acha.. w sumie chciałem się odnieść do tego czy warto poczekać i kupić coś dużo szybszego później.. zawsze można (ale czy warto to nie powiem) jak będziesz miał najszybszego procka, tylko z 5 tysi zrobi się zaraz 8k.

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie schodził bym z Ryzena 5600 na 3600, różnica w cenie nie jest duża a w wydajności spora.

1 godzinę temu, krzysiek0002 napisał:

2560x1400, chcę pograć w najnowsze tytuły jak i trochę starsze, liczę na jak najwyzszą jakość

Dalej priorytet ma karta graficzna. RTX 3070 za 2900zł, RX 6800 za 3300zł lub RX 6800 XT (wydajność RTXa 3080) za 3800zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie weźcie poprawkę na to, że w temacie jestem zielony, ale mam kolejne pytanie, czy dysk ssd 240gb(patriot burst sbfm61.2) który mam może się nadać, oraz czy chłodzenie które fabrycznie dostałem z prockiem ze starego kompa (i5-4460) się nada, o zasilaczu nie wspominam bo głośno chodzi, ma jakąś wadę pewnie. 

 

Możecie skleić jakiś zestaw, albo podesłać linki? żebym miał w kupie na czym stoimy, ogólnie chciałbym tego rtx 3070 oraz ryzena 5600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być wszystko z jednego sklepu, RAM taniej:

https://www.ceneo.pl/81561386

Płyta taniej:

https://www.ceneo.pl/96167782

@krzysiek0002

Dysk w teorii się nada, ale system zabierze 40GB, tymczasem np. Warzone waży 175GB + 100GB na aktualizacje. Jak najbardziej możesz podłączyć.

Stare chłodzenie się nie przyda.

Przykładowy zestaw wypisałem wczoraj. Ceny z ceneo.

 

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po zsumowaniu wszystkiego zakładając, że buda zostaje wychodzi 5200 z tym rtx za 2850, myślę, że zestaw jest zadowalający, jeszcze takie pytanie poglądowe - warto czekać na jakieś ewentualne promki kart, gdyby tak siadła jakaś to może udało by się zmieścić w 5000, nie ukrywam, że by mi to bardzo odpowiadało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, krzysiek0002 napisał:

po zsumowaniu wszystkiego zakładając, że buda zostaje wychodzi 5200 z tym rtx za 2850, myślę, że zestaw jest zadowalający, jeszcze takie pytanie poglądowe - warto czekać na jakieś ewentualne promki kart, gdyby tak siadła jakaś to może udało by się zmieścić w 5000, nie ukrywam, że by mi to bardzo odpowiadało 

Zestaw złożony przez kolegów z forum jest prima sort, czego się nie spodziewałem i wybulisz te 400zł ponad budżet ale z tym monitorem, który planujesz kupić, będziesz miał fajną konfigurację, więc nie wiem czy warto czekać, bo ceny równie dobrze mogą pójść do góry.

@up

Wyprzedziłeś mnie z tą uwagą, ale nie widziałem co napisałeś, bo sam pisałem..

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...