Skocz do zawartości
Danicen

Nowy PC, +/- 3k bez karty

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siemka,

Miałem w zasadzie już złożony zestaw z pomocą miłych panów z innego zakątku internetu, ale że weekend długi to grzebię i szperam i myślę nad tym, czy wybór sensowny. Doradzono mi coś takiego:

Procesor:  Intel Core i5-12400F
Chłodzenie: SilentiumPC Spartan 5 (tutaj zakładam, że stock'owy cooler Intela jest takim samym śmieciem jak ten, przez który gotowało się moje i5-2500k)
Płyta główna: Gigabyte B660M DS3H DDR4 LGA1700
Pamięci: Patriot Viper Steel DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17
Dysk SSD: Lexar SSD NM620 1TB M.2
Obudowa: Genesis IRID 513 Mesh Micro Glass
Zasilacz: Seasonic S12III Bronze 650W

Do tego posiadam również 2xHDD które chcę podpiąć i dalej używać jako magazyny danych oraz systemowy +/-500GB SSD który również chcę wykorzystać.

Aktualnie używam w swoim aktualnym i dość starym (choć cholernie mi się przysłużył) karty GTX 1660 Ti (doradzono mi, że jest to dalej dość wydajny sprzęt który pozwoli mi na odrobinę rozrywki), jednak też waham się już nad jej zmianą - myślę że popracuję jeszcze miesiąc dwa i zrobię sobie jakiś wcześniejszy prezent na święta a w tym czasie będę szukał promocji na jakiegoś RTX 3060 lub 3070.

Co do moich potrzeb - mam zaległości w paru tytułach z ostatnich lat, jeśli chodzi o gry - zaznaczmy że nie mam monitora lepszego niż QHD, a na codzień korzystam z dwóch monitorów, jeśli ma to jakieś znaczenie, ale głównie komputer służy mi do zarabiania na życie (Dlubal/AutoCAD (ale to raczej nie jest zbyt obciążający program)/Ansys) - ostatnio również zacząłem bawić się w modelowanie większych elementów w 3D i obciążania ich symulacją przepływów, przez co drżę na myśl co będzie się działo, gdy wyjdę poza obręb dwóch elementów. Nie zmienia to faktu, że doceniam również dobre audio - a jak rozumiem to płyta główna też ma na to wpływ (proszę nie bić jeśli bredzę, wypadłem z obiegu jeśli chodzi o sprzęt komputerowy lata temu).

DO RZECZY - trochę zmąciło mi w głowie sugerowanie tutaj w kilku tematach Ryzen'a 5 5600X i 5600 - ale patrząc na testy w internecie różnica wydajności jest marginalna. Skąd ta różnica i czy faktycznie będzie on odczuwalnie lepszy zarówno na dziś, jak i przyszłościowo? No i oczywiście, czy tutejsze mądre głowy myślą że jest to opłacalny wybór jako całość? ;)

Pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez Danicen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Konfiguracja jest spoko. Spokojnie możesz wrzucać RX 6600 XT, RTX 3060, 3060 Ti czy 3070. 

5600X czy 5600 mają sens jak kosztuję mniej od i5 12400F i jak dasz do nich tańsze mobo. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Popieram wybór płytki m-ATX i małej budy, ale gdybym kupował do takiego zestawu nowy zasilacz to raczej tylko modularny. Niestety nie wiem, czy by to coś dało (nigdy takiego nie miałem), bo jeden dysk tu, drugi tam i jeszcze tam i pewnie prawie wszystkie kable byłyby w niego wpięte, ale widzę, że buda jest trochę większa od mojej, więc może wyjdzie całkiem estetycznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Caps napisał:

5600X czy 5600 mają sens jak kosztuję mniej od i5 12400F i jak dasz do nich tańsze mobo. 

Inna sprawa że w mobo pod AMD łatwiej o lepszy układ dźwiękowy niż u Intela. Chociaż można to połączyć, Ryzen 5600 kosztuje 150zł mniej niż 12400F, dobra płyta B550 100zł wiecej niż B660 DS3H.

EDIT. A za 440zł można kupić dobrą płytę B450 z dobrym układem audio (np. Asus TUF B450M-Pro II).

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, kalderon napisał:

Inna sprawa że w mobo pod AMD łatwiej o lepszy układ dźwiękowy niż u Intela. Chociaż można to połączyć, Ryzen 5600 kosztuje 150zł mniej niż 12400F, dobra płyta B550 100zł wiecej niż B660 DS3H.

EDIT. A za 440zł można kupić dobrą płytę B450 z dobrym układem audio (np. Asus TUF B450M-Pro II).

No dobra, a jakieś mobo z dobrym układem dźwiękowym na Intela? Rozumiem że B660M jest średnie tak? :P

6 godzin temu, Paramides napisał:

Popieram wybór płytki m-ATX i małej budy, ale gdybym kupował do takiego zestawu nowy zasilacz to raczej tylko modularny. Niestety nie wiem, czy by to coś dało (nigdy takiego nie miałem), bo jeden dysk tu, drugi tam i jeszcze tam i pewnie prawie wszystkie kable byłyby w niego wpięte, ale widzę, że buda jest trochę większa od mojej, więc może wyjdzie całkiem estetycznie.

Też nad tym myślałem, ale chyba za dużo rzeczy będzie podpięte żeby się bawić w modularny ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Danicen napisał:

No dobra, a jakieś mobo z dobrym układem dźwiękowym na Intela? Rozumiem że B660M jest średnie tak? :P

Też nad tym myślałem, ale chyba za dużo rzeczy będzie podpięte żeby się bawić w modularny ;)

Ja zastanawiałem się, żeby uciąć zbędne przewody, ale na razie stwierdziłem, że mi się póki co po prostu nie chce z tym męczyć:P

Miałem jeszcze co do dźwiękówki się wypowiedzieć. Może i teraz te integry są lepsze, ale samo posiadanie czegoś stricte muzycznego daje pewien rodzaj komfortu psychicznego. Osobiście jeżeli lubisz słuchać muzyki, to może warto kupić coś używanego pod pci-e za 150zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
31 minut temu, Danicen napisał:

W DS3H wszystko jest bazowe, po taniości. Najtańszą płytę B660 z lepszym audio jest MSI B660M Mortar za 800zł, ale nawet z lepszym chipem dla MSI zdarza się przycebulić na pozostałych komponentach.

22 minuty temu, Paramides napisał:

Osobiście jeżeli lubisz słuchać muzyki, to może warto kupić coś używanego pod pci-e za 150zł.

DAC za 150zł nie będzie lepszy od przyzwoicie zaimplementowanej integry.

38 minut temu, Danicen napisał:

A nawet jeśli nie będzie to jak zdecydujesz się na Irida 513 to nieużywane kable zwiniesz w kółko i będą leżeć w "piwinicy" na dole obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, kalderon napisał:

DAC za 150zł nie będzie lepszy od przyzwoicie zaimplementowanej integry.

Tylko że przyzwoicie zaimplementowane integry to są w płytach za grubą kasę, gdzie oprócz dobrego kodeku nie oszczędza się też m.in. na kondensatorach plus masz najczęściej dodatkowy wzmacniacz. W takich tanich płytach to czy masz ALC 892 czy ALC 1200 to praktycznie bez znaczenia, bo i jedno i drugie bez odpowiednio zaimplementowanej elektroniki towarzyszącej zagra po prostu przeciętnie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wspomniany przeze mnie wyżej Asus B450 ma japońskie kondensatory, wydzielone warstwy na PCB czy ekranowanie chipa/ścieżek audio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli reasumując to co pisaliście - nie bawić się w żadne zmiany tylko brać to co wymieniłem w pierwszym poście i czekać na promki na karty ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, kalderon napisał:

Wspomniany przeze mnie wyżej Asus B450 ma japońskie kondensatory, wydzielone warstwy na PCB czy ekranowanie chipa/ścieżek audio.

A no fakt, myślałem, że chodzi o ASrocka B550.

Tylko znów brać płytę z PCI-e 3.0 gdy zaraz PCI-e 5.0 będzie to chyba kiepski pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PCI-E 4 póki co nie przyniosło żadnych korzyści dla przeciętnego zjadacza chleba, a co dopiero PCI-E 5. Zaczyna się windowanie dla samego windowania.

26 minut temu, Danicen napisał:

Czyli reasumując to co pisaliście - nie bawić się w żadne zmiany tylko brać to co wymieniłem w pierwszym poście i czekać na promki na karty ;)

Ja bym brał Ryzena 5600 z płytą Asusa B450 bo przy tej samej wydajności wyjdzie 250zł taniej i z lepszym audio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, kalderon napisał:

PCI-E 4 póki co nie przyniosło żadnych korzyści dla przeciętnego zjadacza chleba, a co dopiero PCI-E 5. Zaczyna się windowanie dla samego windowania.

Gorzej jak w przyszłości będzie więcej kwiatków w stylu RX 6500 XT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Skoro i tutaj już pisałem w tym temacie to pozwolę sobie odkopać: Pojawił się malutki problem - przekopałem znów połowę internetu i B660M DS3H jest koszmarem w dostępności (raczej wolę trzymać się jednego sklepu) - myślę o dwóch rozwiązaniach:

1. https://proline.pl/koszyk/efeab066 - płyta B660M Gaming X od Gigabyte, zamiast DS3H - w sumie konfiguracja jakoś strasznie się nie zmieniła, boli mnie brak wyjścia USB-C, bo często korzystam z tego standardu na służbowym komputerze.

Ewentualnie inna opcja - MSI PRO B660M-A? Trochę już się w tym gubię, brakuje mi doświadczenia.

2. Tutaj troszkę kosmos - https://proline.pl/koszyk/f74c5cb6 - 12600kf, do tego ciągle Gaming X B660 od GIGABYTE. Waham się nad tym, bo rozwiązanie cenowo nie wychodzi jakoś szczególnie drożej, a jestem osobą która dość często sprzętu nie zmienia, a sam mam z tyłu głowy że teraz procesor najbardziej klęka mi przy modelowaniu obciążeń.

Ważna sprawa - zmieniłem obudowę oraz płytę na zwykłego ATX - wydaje mi się że będę w stanie tutaj podpiąć USB-C pod front panel, prawda? (no chyba że jest dostępne coś rozsądniejszego - na obudowach znam się jeszcze mniej niż na płytach głównych - tam to przynajmniej w specyfikację mogę zajrzeć :D)

Myślę że taki jak najbardziej na kolejne lata powinien wystarczyć (do tego ciągle planuję dołożyć w najbliższych miesiącach jakiegoś RTX 3060/3070) - wydaje mi się że nie jest to jakiś głupi i nieekonomiczny pomysł żeby celować w coś takiego skoro i tak musiałbym znaleźć coś innego niż B660M D3Sh? ;)

Nie ukrywam 10 rdzeni brzmi "kusząco", tylko czytałem że te dodatkowe 4 są jakieś szemrane. Daje to różnicę, czy taki 12400f spokojnie sobie ogarnie bez tych dodatkowych?

3. Kolejna ciekawa dla mnie sprawa - dowiedziałem się też że szybkość RAMu może czasami kolidować z CPU - i otwieram sobie specyfikację docelowego 12400f, a tu 3200MHz. No to jak to w końcu z tym jest, bo im dłużej czytam, tym mniej wiem? :D

Edytowane przez Danicen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pod twoje zastosowania dopłata do 12600KF wydaje się mieć sporo sensu. Te dodatkowe "pół-rdzenie" w profesjonalnym wielowątkowym użytku robią robotę.

Przy czym trzeba by dorzucić też do lepszego coolera - Fortis 5, bo Spartan to trochę mało przy dużym obciążeniu tego CPU.

Płytę jak nie potrzebujesz formatu ATX to można dać  MSI PRO B660M-A - masz wtedy na dopłatę do Fortisa. Albo tego mniejszego Gaming X-a.

MSI ma nawet lepsza sekcję od Gaminga X (co nie znaczy, że w Gamingu jest zła).

3200 MHz to oficjalne wartości gwarantowane przez Intela, wszystko powyżej to OC. Na płytach B660 i Z690 można robić OC - albo ręczne, albo po prostu wczytać profil XMP (to takie auto-OC). 

Przy czym najczęściej powyżej 3600 MHz za bardzo nie ma co szaleć, bo wyzej RAM wskakuje w wolniejszy tryb Gear 2, przez co najczęściej polecamy właśnie te Patrioty 3600 MHz CL17, bo lecą jeszcze w Gear1 + mają fajną cenę.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uch, jak sobie przypomnę montaż Fortisa na moim 2500k to aż mnie ciarki przeszły...

Właściwie nigdy nie interesowałem się za bardzo różnicami pomiędzy ATX/uATX. Skoro po prostu jest opcja złożyć mniejsza skrzynkę - zawsze to jakaś wygoda więc w to poszedłem. Czy to bydle zwane Fortis mieści się na uATX? Nie znalazłem takiego info, które by to ani potwierdzało, ani wykluczało. 🙃

Dzięki szczególnie za wyjaśnienie nieścisłości z tym ramem! Mam nadzieję że poradzę sobie z tym ustawieniem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi