Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam czegoś 500 gigowego do kwoty 200-270zł. Dysk będzie włożony do laptopa. Zależy mi na tym, aby się nie przegrzewał i żeby była to jakaś sprawdzona mało awaryjna marka. Samsung 980 będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kioxia to była Toshiba. Ma porządny kontroler i DRAM podczas gdy Samsung to kastrat który jedzie na cache.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Kioxia to była Toshiba. Ma porządny kontroler i DRAM podczas gdy Samsung to kastrat który jedzie na cache.

Czyli rozumiem że ta kioxia jest lepszym dyskiem a kosztuje mniej głównie dlatego że jest mniej znaną firmą niż samsung?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest mniej wykastrowanym dyskiem, kosztuje mniej bo to jednak ich budżetowa linia oraz zapewne mają niższe marże niż Samsung który lubi się wysoko cenić.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli patrzymy na cenę to KIOXIA jest ok ale........sorry, niech sobie samsung jedzie na ceche jak niemalże w każdym zadaniu jest szybszy i to się liczy czyli czasy przy normalnym wykorzystaniu kompa. Dla 1TB ma 160GB buforu, więc mało kto częściej kopiuje takie pliki aby złapać moment gdy łapie zadyszkę i spada do wartości ~400-600MB/s

 

Sam ostatnio szukałem dysku nvme i kilka wrażeń ode mnie:

-Kioxia - super cena/jakość - tutaj nie ma o czym dyskutować jeżeli ktoś chce tylko dysk bez dodatkowych wymagań.

-Lexar sn620 - ten to fajnie wygląda, daje radę - ciekawa opcja.

-Wd sn570 - szybki dysk do odczytu, gorzej jeżeli chodzi o duże paczki zapisu, do domowego wykorzystania w lapku może być fajną opcją bo jest w dobre relacji cena/wydajność,

 Akurat w moim przypadku, potrzebowałem dysku co pociśnie 60-120GB zapisu bez problemu ( pojemność kart pamięci z aparatu ), więc WD odpadł - bufor bodajże 20GB

 

-Samsung 980 - wg większości testów, bodajże najszybszy dysk z tzw kastratów i jednocześnie w cenie poniżej 500zł za 1tb to najszybszy dysk. Największa wada? traci ikrę przy zawaleniu dysku do 80-90% przy większych zapisach. Przy  mniejszych jego wydajność często i tak pobija w/w dyski.  Do tego jest całkiem chłodny, normalnie np teraz ma 36 stopni, w piku widziałem ok 65* max kopiując ponad 100GB. Dodatkowa, mocno subiektywna zaleta - nigdy samsung mnie nie zawiódł, czytając komentarze nie trafiłem uwag na padające egzemplarze a jest na rynku już 2 lata. Tego nie powiem powyższych pierwszych dwóch dyskach - łatwo można znaleźć info o nagłych zgonach po kilku miesiącach. Oczywiście, samsung też może paść ale wolę aby szansa była o wiele mniejsza - to taka moja subiektywna uwaga. 

- Później zaczynają się najwydajniejsze dyski pcie3.0 lub już wskakujemy na 4.0. Mój komp ma złącze 3.0 więc nie patrzyłem  na wydajniejsze modele bo nawet w promocji to kolejne 70-100zł dopłaty. 

 

Do autora - pewnie zaraz będzie burza ale masz kilka moich przemyśleń po kilkunastu godzinach czytania testów / recenzji. 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DRAM usprawnia rozlokowywanie danych na kościach pamięci zwiększając ich trwałość, do tego w nim trzymane są tabele danych (co gdzie jest zapisane). Kastraty trzymają to w RAMie przez co żeby coś odczytać dysk wysyła zapytanie do procesora, który dalej przesyła to do RAMu. Kwestia responsywności.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda, ja nie bronię dysków bez DRAM ale oprócz teorii liczy się praktyka a ilość testów pokazuje, że dyski bez DRAM potrafią sensownie ogarniać proces i dają radę wydajnościowo. Dla nas, końcowych użytkowników liczy się efekt nie teoria. 

 

Jeżeli Samsung i WD pokazują, że dyski bez DRAM potrafią być nawet szybsze niż inne z DRAM to dla mnie nie ma większego znaczenia jak tego dokonują.

Ciekawostką jest info od gościa zajmującego się odzyskiwaniem danych - podobno bez DRAM proces jest o wiele trudniejszy. Mam 2 kopie na hdd, więc główne dane są zabezpieczone - każdy dysk może paść ;)
 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, kluczaj napisał:

Dlaczego akurat ten a nie samsung 980? :-P Nie żeby coś ale ta nazwa wydaje mi się dosyć egzotyczna. A wręcz zalatuje totalną chińszczyzną. 

passmak pokazuje ze jest mocno przereklamowana.Nawet noneme mają lepsze wyniki np

 

Edytowane przez jurekk
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dysk SATA...

Kioxia Exceria w starszej wersji (1600/1700MB/s) bardzo dobrze wypada w testach rzeczywistych podgryzając teoretycznie sporo szybsze dyski. Wersja G2 jest już wolniejsza.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, SABUR napisał:

Tak, to prawda, ja nie bronię dysków bez DRAM ale oprócz teorii liczy się praktyka a ilość testów pokazuje, że dyski bez DRAM potrafią sensownie ogarniać proces i dają radę wydajnościowo. Dla nas, końcowych użytkowników liczy się efekt nie teoria. 

 

Jeżeli Samsung i WD pokazują, że dyski bez DRAM potrafią być nawet szybsze niż inne z DRAM to dla mnie nie ma większego znaczenia jak tego dokonują.

Ciekawostką jest info od gościa zajmującego się odzyskiwaniem danych - podobno bez DRAM proces jest o wiele trudniejszy. Mam 2 kopie na hdd, więc główne dane są zabezpieczone - każdy dysk może paść ;)
 

Dokladnie - oprocz teorii liczy sie praktyka a Ty piszesz o syntetycznych testach, ktore nie maja nic wspolnego z uzytkowaniem PC - jako o tych majacych odzwierciedlac rzeczywistosc :E No tak to nie dziala. Ladnie czesc problemow opisal kolega kalderon. Do tego trzeba brac pod uwage, ze kazdy podlaczony do komputera ssd dram-less stale zajmuje okreslona ilosc pamieci RAM tylko dla siebie - inaczej wydajnosc spadalaby na leb, na szyje. Nagle moze sie okazac, ze majac dwa dyski bez dramu i korzystajac z iGPU - zamiast 16GB mamy w laptopie dostepne jedynie 12GB dla Windowsa.

5 minut temu, jurekk napisał:

passmak pokazuje ze jest mocno przereklamowana.Nawet noneme mają lepsze wyniki np

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-x-star-thunder-shark-256gb-m-2-ngff-11878816398

Mowisz, ze dyski nvme od Kioxi sa wolniejsze od tego? Podasz zrodla tych rewelacji?

12 godzin temu, kluczaj napisał:

Dlaczego akurat ten a nie samsung 980? :-P Nie żeby coś ale ta nazwa wydaje mi się dosyć egzotyczna. A wręcz zalatuje totalną chińszczyzną. 

Chinszczyzna to nazwa nie zalatuje dlatego, ze Kioxia to firma japonska :E 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, amsztel napisał:

Dokladnie - oprocz teorii liczy sie praktyka a Ty piszesz o syntetycznych testach, ktore nie maja nic wspolnego z uzytkowaniem PC - jako o tych majacych odzwierciedlac rzeczywistosc :E No tak to nie dziala. Ladnie czesc problemow opisal kolega kalderon. Do tego trzeba brac pod uwage, ze kazdy podlaczony do komputera ssd dram-less stale zajmuje okreslona ilosc pamieci RAM tylko dla siebie - inaczej wydajnosc spadalaby na leb, na szyje. Nagle moze sie okazac, ze majac dwa dyski bez dramu i korzystajac z iGPU - zamiast 16GB mamy w laptopie dostepne jedynie 12GB dla Windowsa.

 

Właśnie nie syntetyki - ja nie patrzę na takie wykresy - tylko realne scenariusze, co mnie po sztucznych cyferkach.

Opieram się na testach a ten portal podszedł mi mocno bo obszernie opisują dyski wykorzystując te same procedury dla wszystkich modeli:

Rzuć okiem tylko na prawdziwe testy (kopiowanie, instalowanie itp) :

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_kioxia_exceria_g2_1_tb_najbardziej_oplacalny_dysk_ssd_na_rynku-20951-3.html

https://ithardware.pl/testyirecenzje/samsung_980_test_budzetowgo_dysku_z_aspiracjami-16031-3.html

Porównaj wartości - ;)

Coś podobnego widziałem na innych portalach. Mnie to wystarczyło aby wybrać dysk. Odnośnie zajęcia DDR - to fakt ale jeżeli dobrze pamiętam, wydzielana jest przestrzeń kilkunastu/kilkudziesięciu MB pamięci na tablice dla dysku także nie ma problemu. Ciągle wolę wyższą wydajność dysku kosztem kilkunastu MB ramu ;)
 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, SABUR napisał:

Właśnie nie syntetyki - ja nie patrzę na takie wykresy - tylko realne scenariusze, co mnie po sztucznych cyferkach.

No niestety jes tak jak pisałem.Wiele jest dysków szybszych nic  nie mających od tych polecanych na froum.

Ci ludzie po prostu nie maja dysków i jest kopiuj wklej z  recenzji

Przyklad mx500 polecane na forum jest badzo wolne .W realu 150mb gdzie taki samsung 980 z 600 mb

Godzinę temu, amsztel napisał:

Chinszczyzna to nazwa nie zalatuje dlatego, ze Kioxia to firma japonska :E 

Ja zwykle z tobą,zrozumiałeś xD

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam te testy ;) i nawet na nich widac jak Samsung 980 odstaje od dyskow PCIe gen3 na kontrolerze czy to E12 czy SM2262

https://ithardware.pl/testyirecenzje/samsung_980_test_budzetowgo_dysku_z_aspiracjami-16031-4.html 

 

8 minut temu, jurekk napisał:

Przyklad mx500 polecane na forum jest badzo wolne .W realu 150mb gdzie taki samsung 980 z 600 mb

Ja zwykle z tobą,zrozumiałeś xD

Jak zwykle, przeinaczasz. MX500 jest polecanym dyskiem NA SATA, Samsung 980 nie wystepuje w formie na ten interfejs.

EDIT. Zeby nie bylo, nie twierdze ze 980 jest zlym dyskiem. Chocby TUTAJ bardzo obszerne testy tegoz dysku. Jednak brak RAMu bywa problematyczny. A co do tego, ze Win alokuje tylko kilknascie MB na tablice alokacji - to i owszem. Zapomniales jednak dodac, ze przydziela rowniez pewna czesc pamieci RAM jako RAM dla ssd, ktore nie posiada swojej pamieci (ok ~500MB-1GB na 1TB dysku). Oczywiscie mozna takie przydzielanie pamieci wylaczyc ale znow - wydajnosc spada.

Edytowane przez amsztel
  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, amsztel napisał:

Znam te testy ;) i nawet na nich widac jak Samsung 980 odstaje od dyskow PCIe gen3 na kontrolerze czy to E12 czy SM2262

https://ithardware.pl/testyirecenzje/samsung_980_test_budzetowgo_dysku_z_aspiracjami-16031-4.html 

 

Pudło ;)
Owszem, ja nigdzie nie pisałem, ze Samsung 980 jest najszybszy, baaa, na początku zaznaczałem, że przegrywa z.....droższymi dyskami :)


To co jest w teście 980 ujęte, to wydajniejsze i DROŻSZE lub już niedostępne dyski. Wystarczy popatrzeć w kierunku 980 pro - już mamy większą wydajność ale jak pisałem - niemal każdy dysk kosztuje kolejne 50-100zł więcej. Tak można iść w nieskończoność.
Tutaj jest rozmowa o dyskach poniżej 500zł za 1tb ( na takich się oparłem ) bo autor też zapytał o raczej tańsze, budżetowe opcje.
Wśród tych tańszych, samsung 980 broni się i daje radę - chociaż wiele osób to uwiera ;)

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co właściwie autor tematu będzie robił na tym laptopie bo tego nigdzie nie widzę aby napisał? Jeśli to standardowa praca biurowa, przeglądanie internetu, programy biurowe, nawet lekkie gry to raczej nie zauważy różnicy między polecanymi dyskami.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, amsztel napisał:

EDIT. Zeby nie bylo, nie twierdze ze 980 jest zlym dyskiem. Chocby TUTAJ bardzo obszerne testy tegoz dysku. Jednak brak RAMu bywa problematyczny. A co do tego, ze Win alokuje tylko kilknascie MB na tablice alokacji - to i owszem. Zapomniales jednak dodac, ze przydziela rowniez pewna czesc pamieci RAM jako RAM dla ssd, ktore nie posiada swojej pamieci (ok ~500MB-1GB na 1TB dysku). Oczywiscie mozna takie przydzielanie pamieci wylaczyc ale znow - wydajnosc spada.

Dlatego ten dysk nie jest ujmowany jako pro a budżetowy.
Pracując normalnie, czyli coś kopiuję, uruchamiam aplikacje, itp itp samsung wygrywa, jeżeli zajmie 1GB ramu i dojdę do granicy wykorzystania ramu DDR w kompie to....RAM pójdzie na dysk czyli znowu przejdzie przez fizyczny RAM gdzie jest bufor dysku :) ładne fikołki.

W każdym razie, nie licząc skrajnych scenariuszy (max wykorzystanie dysku + zapchanie ramu) to w każdym innym scenariuszu jest szybszy. Jeżeli autor potrzebuje tylko do lekkich czynności, lub chce max cena/jakość Kioxia będzie ok. W całej zabawie na argumenty, nie ma co glorofikować DRAM jako coś co robi z dysku rakietę z samego faktu posiadania. Najlepiej mieć szybki dysk, z dużym buforem i DRAM  ale za to się płaci ;)

Edytowane przez SABUR
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sokar11 napisał:

A co właściwie autor tematu będzie robił na tym laptopie bo tego nigdzie nie widzę aby napisał? Jeśli to standardowa praca biurowa, przeglądanie internetu, programy biurowe, nawet lekkie gry to raczej nie zauważy różnicy między polecanymi dyskami.

Jak np będzie kopiował katalog z grami który ma 200 GB to zobaczy. Normalnie odczyt to wiele dysków ma po 2000 mb ale to z Realem nie ma nic wspólnego . Ta polecana aka Toshiba to ile ma w kopiowaniu i zapisie ? Nędzne 300 mb albo 250

Edytowane przez jurekk
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dysku będzie stał Windows 10 i na pewno będzie przegrywanych wiele dużych (50-150GB) plików w formatach .mkv. Zarówno z komputera jak na na komputer przez interfejs USB-C. Oprócz takie pliki będą dzielone i pakowane na kilkanaście partów za pomocą winrara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syntetyczny benchmark nie bierze pod uwagę tego o czym piszemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej bać cristal disk jak tu czesto wklejaliście  bo wyskoczy po 3000mb

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kluczaj napisał:

Na dysku będzie stał Windows 10 i na pewno będzie przegrywanych wiele dużych (50-150GB) plików w formatach .mkv. Zarówno z komputera jak na na komputer przez interfejs USB-C. Oprócz takie pliki będą dzielone i pakowane na kilkanaście partów za pomocą winrara.

Dużo wykonujesz takich operacji?

Warto to określić bo możesz dość sprawnie dochodzić do granic TWB w ramach gwarancji w tańszych dyskach. 
Bo jeżeli namiętnie i niemalże zawodowo mielisz takie ilości danych, szukaj czegoś lepszego - o wyższym TBW, jak WD 850, 980 pro czy tym podobne dyski. 
Wklejałem w tym poście: 

 jakie ilości danych potrafią wytrzymać lepsze dyski :)

Edytowane przez SABUR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...