Skocz do zawartości
kluczaj

Ciekły metal na CPU w laptopie [pytanie]

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z temperaturami procesora w laptopie. W zasadzie to zastanawiam się nawet czy nie jest on w jakiś sposób walnięty (lub sam układ chłodzenia). Problem polega na tym, że wentylator włącza się dopiero wtedy, gdy cpu osiągnie absurdalną temperaturę oscylującą w granicach 85-95 stopni. Na przykład dzisiaj laptop gotował się bez włączonego wentylatora mając temperaturę 93 stopnie przez dobre kilkanaście minut. Wentylator włączył się dopiero po tym, jak temperatura dobiła do 95*C... I tak jest praktycznie zawsze. Jak dotknie się ręką spodu laptopa - tam gdzie znajduje się chłodzenie i ta rurka cieplna (heat pipe) to praktycznie panuje tam piekło. Laptop i układ chłodzenia jest czyściutki. Pastę wymieniałem kilka razy. Nieważne czy jest położony thermal grizzly czy GC Extreme - nie ma to żadnego znaczenia bo wentylator nie włączy się dopóki temperatury cpu nie przekroczą tej chorej granicy ~90 stopni i nie będą się na takim poziomie utrzymywać przez co najmniej kilkanaście sekund. 

Reinstalowałem windowsa, aktualizowałem już bios, sterowniki, wyłączyłem w biosie tryb turbo żeby dodatkowo zbić taktowania ale nic to nie dało. 

Ma ktoś pomysł co mogę z tym zrobić? Czytałem że ciekły metal w laptopie jest ryzykowny ale też zbawienny pod względem obniżenia temperatur. Myślicie, że to u mnie coś by to dało? Mówię o temperaturach w spoczynku kiedy chłodzenie nie jest włączone. Laptop to Dell Latitude 5480 z procesorem i7 7820HQ. Wiem że ma beznadziejne chłodzenie (raptem jedna rurka cieplna i mały wentylatorek). Ale sytuacja w której procesor kisi się przy 93 stopniach bez włączonego wentylatora nie jest raczej normalna. Już samo trzymanie rąk na klawiaturze staje się irytujące bo palmrest jest zbyt gorący.9iHqzuw.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdz czy w biosie nie masz jakiś ustawień odnośnie krzywej wentylatora. Jeśli nie ma to ewidentnie masz jakąś awarię bo to niemożliwe aby uruchomienie wentylatora następowało dopiero po osiągnięciu temperatury 95 stopni. Najprawdopodobiej czeka cię wizyta w serwisie.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, sokar11 napisał:

Sprawdz czy w biosie nie masz jakiś ustawień odnośnie krzywej wentylatora. Jeśli nie ma to ewidentnie masz jakąś awarię bo to niemożliwe aby uruchomienie wentylatora następowało dopiero po osiągnięciu temperatury 95 stopni. Najprawdopodobiej czeka cię wizyta w serwisie.

Teraz jak sprawdziłem, to właściwie jest jeszcze gorzej, bo wystarczyło że uruchomiłem przeglądarkę, wczytałem stronę x-komu, przejrzałem parę ofert i odpaliłem kawałek filmiku na youtube w 1080p@60fps i zanim wentylator się w końcu włączył procesor dobił do 99 stopni. Jest szansa, że problemem jest tylko walnięty wentylator i po wymianie go coś się zmieni? Czy w takim wypadku to już raczej zaawansowana usterka na płycie głównej? 

Co do biosu niestety nie ma żadnych opcji odpowiadających za prędkość obrotów wentylatora. Resetowałem też bios wyciągając baterię i nic to nie dało.

pb63jZk.png

Edytowane przez kluczaj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi