Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pół roku temu miałem problem z przegrzewającym się procesorem i710700k. Chłodzony był przez msi mag core liquid 240r. Wtedy w biosie miałem 60-70stopni a 9 graniu mogłem zapomnieć, ponieważ podczas włączania gry dochodziło do 100stopni. Chłodzenie oddałem na gwarancję i na szczęście zwrócili pieniądze za które zakupiłem trochę większe chłodzenie msi mag core liquid 360r. Przez kilka miesięcy temperatura utrzymywała się na stałym poziomie w biosie 29-30 stopni a w grach 55. Od niedawna mam podobny problem co z poprzednim modelem aczkolwiek trochę mniejszy ponieważ w biosie mam 40 a w grach od 80 do nawet 87 stopni. Czy jest to mankament tych chłodzeń? Może czas znowu oddać na gwarancję i kupić od innego producenta? Jeżeli tak to jakie polecacie które nie wysiada po 6 miesiącach. Lubię długimi godzinami grać dlatego chciałbym jak najszybciej to naprawić. 

Z góry dziękuję ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, AiO od MSI nie ciesza sie dobra renoma ze wzgledu na swoja awaryjnosc. Oddawaj w ramach rekojmi i zadaj zwrotu pieniedzy.

Jesli chcesz porzadne AiO to najlepiej od EKWB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Mateuszs17 napisał:

d niedawna mam podobny problem co z poprzednim modelem aczkolwiek trochę mniejszy ponieważ w biosie mam 40 a w grach od 80 do nawet 87 stopni. Czy jest to mankament tych chłodzeń?

wentylatory chodzą? coś robiłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jurekk napisał:

wentylatory chodzą? coś robiłeś ?

Tak wentylatory chodzą a nawet wymieniałem pastę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te aiosy miały problem z płynem, który po niedługim czasie się mulił i tak to się właśnie objawiało. Kolejna odsłona dziadostwa od MSI, które zawsze tylko patrzy gdzie by tu przyciąć, gdzie się nie zorientujesz - płyn w chłodzeniu jest wręcz zabawnie esencjonalnym przykładem :D 

https://www.guru3d.com/news-story/msi-issues-recall-for-mag-coreliquid-240r-and-360r-aio-coolers-sediment-build-up.html

Prawdopodobnie masz opdowiedź, ale można jeszcze zatrzymać się na kwestii prędkości wentylatorów chłodzenia ( i pompy, jeśli da się ją kontrolować), bo nie wystarczy, żeby po prostu chodziły, a jednak zasuwały adekwatnie do obciążenia. To samo w temacie wentylatorów obudowy.

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wracam do tematu. Wczoraj grałem w Word of tanks na maksymalnych ustawieniach graficznych. Temperatura procesora raz wynosiła 76 a raz 86. Temperatura strasznie skakała a podobny problem miałem właśnie przy wcześniejszym mniejszym chłodzeniu. Raczej jest to wina właśnie chłodzenia dlatego oddam go na gwarancję i zakupie nowe. Myślałem nad arctic liquid freezer II co o nim sądzicie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między 76 a 86 st.C to żadna różnica pod obciążeniem. Skakanie temp cpu jest całkowicie normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2022 o 15:49, Jurand ze Spychowa napisał:

Te aiosy miały problem z płynem, który po niedługim czasie się mulił i tak to się właśnie objawiało. Kolejna odsłona dziadostwa od MSI, które zawsze tylko patrzy gdzie by tu przyciąć, gdzie się nie zorientujesz - płyn w chłodzeniu jest wręcz zabawnie esencjonalnym przykładem :D 

https://www.guru3d.com/news-story/msi-issues-recall-for-mag-coreliquid-240r-and-360r-aio-coolers-sediment-build-up.html

Prawdopodobnie masz opdowiedź, ale można jeszcze zatrzymać się na kwestii prędkości wentylatorów chłodzenia ( i pompy, jeśli da się ją kontrolować), bo nie wystarczy, żeby po prostu chodziły, a jednak zasuwały adekwatnie do obciążenia. To samo w temacie wentylatorów obudowy.

 

 

?

Wygląda, że wytrąca się syf , który zapycha blok.

 

Edytowane przez 5hogun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Mateuszs17 napisał:

Witam, wracam do tematu. Wczoraj grałem w Word of tanks na maksymalnych ustawieniach graficznych. Temperatura procesora raz wynosiła 76 a raz 86. Temperatura strasznie skakała a podobny problem miałem właśnie przy wcześniejszym mniejszym chłodzeniu. Raczej jest to wina właśnie chłodzenia dlatego oddam go na gwarancję i zakupie nowe. Myślałem nad arctic liquid freezer II co o nim sądzicie? 

Jak wlezie Ci na top, to spoko. Ze stosunkowo tanich AiO fajne są nowy Navis F240; Fractal Lumen; Lian Li Galahad czy Pure Loop FX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze myślałem nad zakupem be quiet dark rock pro 4 aczkolwiek wiem, że aio ma lepszą wydajność. Boję się jednak, że znowu jak kupię aio zapcha lub zasyfi mi się pompa. Jeżeli jest to problem tylko właśnie tego modelu co ja posiadam to może te chłodzenia od innych firm np. Arctic liquid freezer będą mi dłużej służyć. Co sądzicie lepiej kupić aio czy iść w chłodzenie powietrzem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie podkręcasz procesora to idź w powietrze, mniej problemów i spokój. Tylko kup sobie jakieś porządne.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w powietrznym nie ma się co zepsuć, wentylator co najwyżej ale jego zawsze wymienisz:) w 1/1000 mogą się rozszczelnić ciepłowody
Jak nie renderujesz/programujesz na procku, nie robisz oc, nie ustawiasz power limitów na maksa to kup takiego np fortisa 5, taniej będzie hałas zerowy.

 

Masz test fortisa: https://www.techpowerup.com/review/silentiumpc-fortis-5-fortis-5-dual-fan-cpu-air-coolers/7.html

Do 10700k bez oc ie wiem czy jest sens do dark rock pro 4 dopłacać

Jak aio to te z tych Jurand pisał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mateuszs17 napisał:

Jeszcze myślałem nad zakupem be quiet dark rock pro 4 aczkolwiek wiem, że aio ma lepszą wydajność. Boję się jednak, że znowu jak kupię aio zapcha lub zasyfi mi się pompa. Jeżeli jest to problem tylko właśnie tego modelu co ja posiadam to może te chłodzenia od innych firm np. Arctic liquid freezer będą mi dłużej służyć. Co sądzicie lepiej kupić aio czy iść w chłodzenie powietrzem? 

Wszystko kwestia tego, co na tym procku robisz (gierki czy np. rendering) i czy planujesz kręcić (sensu nie widzę, ale jakoś zabuliłeś za K). Dochodzi do tego, czy to AiO dla wyglądu czy masz jakieś inne powody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Wszystko kwestia tego, co na tym procku robisz (gierki czy np. rendering) i czy planujesz kręcić (sensu nie widzę, ale jakoś zabuliłeś za K). Dochodzi do tego, czy to AiO dla wyglądu czy masz jakieś inne powody.

Na procku tylko gram, samemu nie kręciłem ale w biosie pokazuje mi że procek ma 3800mhz a na pulpicie 4700 i nie mogę tego w żaden sposób zmienić. Aio dlatego ponieważ jest wydajniejsze. Jeżeli chodzi o wygląd to nie ma różnicy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak granie, to spokojnie można sobie AiO odpuścić. Wziąłbym coś od Scythe: Fuma 2; Fuma 2 rev. B lub Ninja 5 - co Ci się bardziej podoba. Świetne jakościowo; nieuciążliwe w montażu; mocne i ciche coolery (sam od prawie trzech lat używam Ninja 5 na 9700K).

Co do zegarów, nie rozumiem, co masz na myśli, ale może masz włączony Multi Core Enhancement? Być może masz np. płytę Asusa, a one bodaj włączają to przy aktywacji profilu XMP. Jeśli tak, wejdź do biosu; prawy dolny róg i Advanced View (czy jakoś tak - chodzi o wyjście ze startowego Easy Mode); Ai Tweaker i tam będziesz miał właśnie Asus Multi Core Enhancement. Jeśli płyta innej marki, to wyguglaj sobie, jak u niej się MCE nazywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Jak granie, to spokojnie można sobie AiO odpuścić. Wziąłbym coś od Scythe: Fuma 2; Fuma 2 rev. B lub Ninja 5 - co Ci się bardziej podoba. Świetne jakościowo; nieuciążliwe w montażu; mocne i ciche coolery (sam od prawie trzech lat używam Ninja 5 na 9700K).

Co do zegarów, nie rozumiem, co masz na myśli, ale może masz włączony Multi Core Enhancement? Być może masz np. płytę Asusa, a one bodaj włączają to przy aktywacji profilu XMP. Jeśli tak, wejdź do biosu; prawy dolny róg i Advanced View (czy jakoś tak - chodzi o wyjście ze startowego Easy Mode); Ai Tweaker i tam będziesz miał właśnie Asus Multi Core Enhancement. Jeśli płyta innej marki, to wyguglaj sobie, jak u niej się MCE nazywa.

Akurat mam płytę msi z490 tomahawk. Chodzi o to żeby bios zresetować czy przywrócić do ustawień fabrycznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie resetuj ( chyba że już nabałaganiłeś i nie ogarniasz jak posprzątać :D ). U MSI nazywa się to Turbo Enhanced i będzie gdzieś w zakładce ustawień konkretnie procesora - w razie czego masz youtube i filmiki omawiające bios MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Nic nie resetuj ( chyba że już nabałaganiłeś i nie ogarniasz jak posprzątać :D ). U MSI nazywa się to Turbo Enhanced i będzie gdzieś w zakładce ustawień konkretnie procesora - w razie czego masz youtube i filmiki omawiające bios MSI.

Dziękuję, udało się zmienić taktowanie na 3,8ghz tak jak powinno być. Zostaje kwestia chłodzenia, dzięki za podpowiedzi ale chyba zakupie chłodzenie powietrzem bo jeżeli chodzi mi tylko o granie a procesora nie mam zamiaru podkręcać to myślę że na spokojnie wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jest spoko tylko tam, gdzie powietrze wypada zauważalnie słabiej, a w przypadku nawet kręconego 10700K do gierek tak nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Woda jest spoko tylko tam, gdzie powietrze wypada zauważalnie słabiej, a w przypadku nawet kręconego 10700K do gierek tak nie będzie.

 

Udało się zmniejszyć taktowanie do 3800mhz na procku i w grach na szczęście pokazuje mi 51 stopni. Niepokoi mnie fakt że w biosie pokazuje 37 na procku i 47 stopni na płycie głównej.

CPU core voltage 1.024V

CPU SA voltage 1.464V

CPU IO voltage 1.346V

DRAM voltage 1.512V

może mam nieodpowiednio ustawione napięcia? Bo znając życie tak jak taktowanie było podkręcone to tutaj napięcia też mogły się zmienić. Niestety chciałem wrzucić zdjęcie ale chyba w zbyt dużej rozdzielczości robi telefon i nie mogę przesłać. 

PS. Płyta to msi z490 tomahawk

 

Edytowane przez Mateuszs17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Woda jest spoko tylko tam, gdzie powietrze wypada zauważalnie słabiej, a w przypadku nawet kręconego 10700K do gierek tak nie będzie.

ja tam kupilem kiedys wode zeby mi nic plyty nie napinalo , automatycznie mniej kurzu tez mam :) bo nie dmucha nic z przodu i z tylu- juz nie musi

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Mateuszs17 napisał:

 

Udało się zmniejszyć taktowanie do 3800mhz na procku i w grach na szczęście pokazuje mi 51 stopni. Niepokoi mnie fakt że w biosie pokazuje 37 na procku i 47 stopni na płycie głównej.

CPU core voltage 1.024V

CPU SA voltage 1.464V

CPU IO voltage 1.346V

DRAM voltage 1.512V

może mam nieodpowiednio ustawione napięcia? Bo znając życie tak jak taktowanie było podkręcone to tutaj napięcia też mogły się zmienić. Niestety chciałem wrzucić zdjęcie ale chyba w zbyt dużej rozdzielczości robi telefon i nie mogę przesłać. 

PS. Płyta to msi z490 tomahawk

 

Ale z czym Ty się pierdzielisz? Ja jedynie pytałem o Multi Core Enhancement i sugerowowałem, by go wyłączyć ;)

12 godzin temu, AdRjiaN napisał:

ja tam kupilem kiedys wode zeby mi nic plyty nie napinalo , automatycznie mniej kurzu tez mam :) bo nie dmucha nic z przodu i z tylu- juz nie musi

Teraz płyty są takie, że pewnie nawet trzy-kilowy cooler spokojnie by przetrwały. No, poza tymi brązowymi i najtańszymi dziadami :D Woda ma swoje zastosowanie, ale powietrze to powietrze. Moje zdanie jest takie, że powyżej 150W realnego poboru mocy procka aiosy zaczynają mieć sens, a w okolicach 200 są już po prostu opcją lepszą, bo jednocześnie chłodniejszą i cichszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...