Skocz do zawartości
barteks1234

Temperatura Ryzen 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o sugestie. Mam R5 3600 i niestety ale temperatury dobijają do 85 stopni po np półgodzinnej gierce. W spoczynku 45 stopni chociaż ma jakieś dziwne chwilowe piki o kilka stopni w górę. W biosie nic nie ruszałem, wszystko na fabrycznych nastawach.

Buda to  SilentiumPC Ventum VT2 EVO TG ARGB 

Wentylatory to: 3 wyciągające 120mm i 2 nadmuchujace 140 mm.

Cooler to wraith prism.

Teraz pytanie. Jak zbić te temperatury? Zmniejszyć napięcie na procesorze czy np kupić Fortisa 5? Czy macie może jeszcze jakieś inne porady co do tego Ryzena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto nastawy o kant tyłka rozbić

Chłodzenie o kant tyłka rozbić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Undervolting towarzyszu, macie tutaj wszystko wytłumaczone. Miałem dokładnie ten sam problem :D 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuje zmienić chłodzenie procesora. Spartan, Fera 5, albo Fortis5. 45 stopni też wydaje mi się nieco za dużo (ale nie znam Ryzenów, może one tak mają). Chłodzenie założyłeś poprawnie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy cooler typu tower z heatpipe rozwiąże temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zaryzykowałem z tym coolerem ale nie dokupowałem nic większego bo ten wraith prism jest naprawdę sporawy.

Tak, na pewno jest dobrze zamocowany.

Zamówiłem już Fortisa 5 (jakby ktoś potrzebował to jest promka w Euro RTV Agd za 149 zł)

Trochę szkoda bo podobał mi się ten świecący znaczek AMD na chłodzeniu :D

 

Aha. wrzucam screen po 15 minutach stres testu w CPU-Z

ryzen.PNG.8eec49aac786528adaa0cd6fb6a8b5bc.PNG

 

Edytowane przez barteks1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.438V, matko bosko...

Ustaw stabilne taktowanie przy napięciu  1.25-1.30V i z Fortisem będzie chłodno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu na sztywno 4.3Ghz i z 1.265v i nie wejdzie Ci ponad 70 stopni w obciazeniu. Natomiast 45stopni nie robiac nic to normalna temperatura

 

Moj zestaw,nie ruszajac komputera przez kilka chwil,a mam aio 360

sasas.jpg

Edytowane przez Krauziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis powinien spokojnie ogarnąć tego procka, ja miałem sztywne OC na aż 1.35v allcore przy 3700x na fortisie 3 i max temp to było 78c w cinebenchu, w grach nie dobijałem nawet do 70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 też spokojnie go ogarnia. Jest nawet chłodniejszy niż 2600 którego wcześniej posiadałem. W grach może 70-75 stopni łapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, zakk87 napisał:

Fera 3 też spokojnie go ogarnia. Jest nawet chłodniejszy niż 2600 którego wcześniej posiadałem. W grach może 70-75 stopni łapie.

W grach 70-75st to jest drama na takim cpu ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera to jest małe chłodzenie, a poza tym źle Ci napisałem. Przy 2600 były takie temperatury. Teraz są zdecydowanie niższe. Zauważyłem to podczas grania gdzie GPU łapie 85*C a wentylatory obudowy kręcą się wolno z powodu zbyt zimniego procesora. Jutro to sprawdzę.

 

edit: 68*C podczas grania w NFS Heat - Fera 1300RPM.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego polecam program fan control. Ustawiasz sobie krzywe wentylatorow wedle temperatury cpu i gpu .W moim przypadku przy calkowicie zamknietej budzie (h440) nie wchodze na wiecej jak 55-58 stopni w trakcie grania. GPU dobije moze do 65. Tylko ja z przodu mam 2x arctic p14 a jako wyciag arctic bionix p140 ,wec przeciag konkretny. Kiedy rozpedza sie na max to w cinebench nie mam wiecej jak 75c  :E . Do tego wentylatory na chlodnicy sa bardzo wydajne co tez pomaga 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600 na tym samym napięciu nie będzie chłodniejszy od 2600 tak samo jak 5600 od 3600 :], r5 2600 potrafiłem schłodić ferą 3 na 1.375v poniżej 80c w cinebenchu a na r5 3600 nie ma mowy o takim wyniku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

 r5 2600 potrafiłem schłodić ferą 3 na 1.375v poniżej 80c w cinebenchu a na r5 3600 nie ma mowy o takim wyniku.

Seria 2xxx miała bezproblemowo duży styk rdzenia z IHS by łatwo odprowadzać ciepło. Przy 3xxx i 5xxx jest z tym wyraźnie gorzej. Obawiam się, że przy 7xxx również nie będzie lepiej niż w 3xxx i 5xxx.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Seria 2xxx miała bezproblemowo duży styk rdzenia z IHS by łatwo odprowadzać ciepło. Przy 3xxx i 5xxx jest z tym wyraźnie gorzej. Obawiam się, że przy 7xxx również nie będzie lepiej niż w 3xxx i 5xxx.

czyli co ? AMD idzie droga ''glutu'' intela ''poniekad''? zamiast zostawic cos co jest ok zrobic goerzej i tak sprzedawac ?

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, AdRjiaN napisał:

czyli co ? AMD idzie droga ''glutu'' intela ''poniekad''? zamiast zostawic cos co jest ok zrobic goerzej i tak sprzedawac ?

Nie. Chodzi o to, że w Ryzen 3xxx i 5xxx, wyodrębnili najbardziej grzejącą się część krzemu, w której jest bardzo wysokie zagęszczenie tranzystorów i ogólnie wydzielana duża moc na małej powierzchni. Dla porównania w Intel AlderLake czy AMD Ryzen 2xxx, część grzejąca jest fizycznie połączona z częścią mniej grzejącą (jakieś tam IO i inne "śmieci" ?), co zwiększa powierzchnię styku z IHS/część mniej grzejąca zwiększa zdolność przenoszenia ciepła z części bardziej grzejącej ... a ponadto całość znajduje się w samym środku IHS, co jak się okazuje też ma znaczenie (testy DerBauera)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Send1N napisał:

3600 na tym samym napięciu nie będzie chłodniejszy od 2600 tak samo jak 5600 od 3600 :], r5 2600 potrafiłem schłodić ferą 3 na 1.375v poniżej 80c w cinebenchu a na r5 3600 nie ma mowy o takim wyniku.

Czyli co,ja mam jakis golden sample czy jak  :E 

 

Untitled.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na fortisa 5. Obniżyłem napięcie na sztywno do 1.25.

Po 20 minutach stresu w CPU-Z (fortis utrzymywany cały czas na niskich obrotach)

 

ryzen2.PNG.c889332af4c65ab436c9d2190bd039ec.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że do 4ghz to wystarczy niższe napięcie 1-1.1V

Chyba, że trafiła się kiepska sztuka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym napieciu atakuj 4.3ghz. Wszystkie swieze sztuki sobie radzily z takimi nastawami 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2022 o 14:50, Krauziak napisał:

Czyli co,ja mam jakis golden sample czy jak  :E 

 

Untitled.jpg

Nic nadzwyczajnego masz 1.275v i nie przebijasz 70c, też tak miałem pobór nie przekracza 90W, doprowadz do poboru 105-110w to zobaczysz jak nagle wzrośnie temp szokująco :) mimo to nawet 3700x przy 1.35v allcore potrafilem skutecznie schłodzić fortisem 3 a takiego 5600x przy 1.3v czyli niższym vcore od zen2 8/16 nie ma mowy aby utrzymać poniżej 80c

Z moich obserwacji egzemplarzy które miałem w rękach to taki r2600 na tym samym napięciu był 5-7c chłodniejszy od 3600 i 3700x i 10-12c od 5600x

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...